Sigortalı çalışana Bulgaristan'da çalışma izni

M. KANGAL 25/06/20, 15:28
Merhaba, Şirketimizden 8 kişi Bulgaristan'da ki şantiyemize işçi olarak götürmek istiyoruz. Türkiye’de sigortalı çalışıyorlar. Sigortalı çalışana Bulgaristan'da çalışma izni nasıl alınıyor şartları araştırıyoruz, yol gösterirseniz seviniriz. Götüreceğimiz kişilere ne tip bir vize almamamız lazım? Teşekkürler.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba,

Bulgaristan çalışma izini işlemleri her iki ülkede de yapılan bir dizi başvurudan oluşmaktadır.
Türkiye'de sigortası olana Bulgaristan çalışma izni almak için öncelikle Bulgaristan'da işçileri kabul eden firma pasaport numaraları ile kişiler adına Bulgaristan çalışma bakanlığından yabancı işçi çalıştırma iznine başvurulmalıdır. Bu başvuru yaklaşık 20 gün sonra sonuçlanmaktadır ve işçiler adına Bulgaristan çalışma izni verilmektedir. Bu aşamadan sonra Bulgaristan'da ki firma evrakları ve çıkan çalışma kartları orijinal olarak Türkiye deki firmaya ulaştırılmalıdır. Gelen belgelerle ve ek olarak konsolosluk tarafından istenen D vize başvuru evrakları ile D vize başvuru dosyası hazırlanır. Türkiye'de ki Bulgaristan konsolosluğundan yapılan çalışma izni müracaatları randevu ile ve şahsen yapılmaktadır.  Bulgaristan konsolosluğu çalışma izni  üzerinden yapılan D vize başvuruşlarını yaklaşık 45 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. 

Verilen D vizeler 6 ay geçerlidir. Bunun anlamı oturum kartı çıkartmak için 6 ay lık bir süre tanınmasıdır. Bu süre zarfında kişi Bulgaristan a giderek Yabancılar şubesine çalışma izni /oturum kartını çıkartması için başvurması gerekir. Bu son aşama ortalama 30 gün da sonuçlanmaktadır. Alınan çalışma izni istisnai durumlar hariç genelde 1 yıldır. Gerekli durumlarda bu çalışma izni kart yenilemesine başvurularak uzatılabilmektedir. Çalışma izni yenilemesi sürenin bitimine en geç bir ay kala yapılmalıdır.

Sigortalı çalışana Bulgaristan'da çalışma izni alma sürecinde vize merkezi ile çalışmak isterseniz Bulgaristan ülke uzmanlarına 02129700522 den ulaşarak hizmet ulaşabilirsiniz. Gerekli evrak listesi ve detaylı bilgi alabilirsiniz.  Evraklarınız tamamlandığında ise başvurunuzu yapmak üzere ofisimize teslim edebilirsiniz.

Saygılarımızla ,
Nejla B.
VİZE MERKEZİ İSTANBUL

Bulgaristan çalışma izni nasıl alınır

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Whatsapp
Telefon
POI