İstanbul

Telefon

+90 (212) 970 05 60

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

İtalya Vize Merkezi, İstanbul

İtalya vize merkezi İstanbul için başvuruları kolaylaştırmak adına hizmet sağlamaktadır. İstanbul ve çevresinden İtalya vizesi için başvuru yapacak olanlar, başvuru şartlarını ve yerine getirilmesi gereken yasal prosedürleri Vize Merkezi aracılığıyla öğrenebilirler. Bununla birlikte başvuruların merkezimiz aracılığıyla yapılması, işlemlerin hatasız şekilde gerçekleştirilebilmesi için avantajlı olacaktır.

Başvurularınızı Vize Merkezi aracılığıyla yapmak isterseniz, İstanbul şubemizdeki danışmanlarımız, gereken desteği size sağlayacaktır.

İstanbul İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya, farklı amaçlara yönelik olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkelerden biridir. Aslında ülke, Avrupa Birliği ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bu ülkeye giriş için Schengen vize prosedürleri geçerlidir. Ülkeyi ziyaret edecek olanların, İtalya vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bunun da belirli başlı prosedürleri vardır.

İtalya vizesi İstanbul için, konsolosluk tarafından beliren kriterleri yerine getirmek şarttır. Bunun içinse ilk adım, seyahat amacını belirlemektir. Çünkü sonraki süreç bu belirlemeye göre şekillenir.

İstanbul İtalya Vize Türleri

İstanbul İtalya vize türleri, kişilerin seyahat amaçlarına göre kategorilendirilmiştir. İhtiyaçlara göre uygun vize türü belirlenip gerekli kriterler yerine getirildiğinde, İtalya vize başvurusu olumlu şekilde sonuçlanacaktır. Ülkeye gidiş amacına göre sınıflandırılan vize türleri;

şeklindedir. Bunun haricinde İtalya vize türleri kısa süreli (C Tipi) ve uzun süreli (D Tipi) şeklinde ikiye ayrılır.

C Tipi İtalya vizesi kısa sürelidir 90 gün için verilir. 6 ay geçerliliğini koruyan vize türü randevu alımı da gerektirmemektedir.

D Tipi İtalya vizesi ise 90 günden daha uzun süreli seyahatler için verilmektedir. Bu vize türünü alacak olanlar, başvurusunu gerçekleştirebilmek için randevu almak zorundadır. Bu bağlamda İtalya Vize Merkezi İstanbul danışmanları, talebe göre randevuları almakta ayrıca randevu günü başvuru sahiplerine eşlik ederek işlemlerin sorunsuz şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır.

İtalya Vizesi İstanbul İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

İtalya ziyaretleri için alınacak vize türleri çeşitlidir. Her vize türü için alınması gereken temel evraklar aynı olmakla birlikte içeriğe göre ek belgelerde değişiklikler olabilmektedir. İtalya vizesi İstanbul başvurusu için istenen evraklar kişilerin özel durumları, maddi durumları ve mesleklerine göre değişmektedir.

  • Başvuru formu
  • biometrik fotoğraf
  • banka hesap dökümü
  • tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • ikametgah belgesi ve mesleki durum belgeleri

herkesten istenen ortak belgelerdir. Vize türüne göre evraklar değişebilir. Ülkeyi ziyaret sebebine göre evrak hazırlığı yapmak bu açıdan önem arz etmektedir. Yanlış vize türüne başvuru yapmanın süreci başa döndüreceği, maddi ve manevi anlamda kayıp yaşatacağı unutulmamalıdır.

Seyahat amacınız doğrultusunda hazırlamanız gereken belgeleri, İtalya vize merkezi İstanbul şubesi aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Hangi evrağı nereden almanız gerektiği konusunda en iyi desteği Vize Merkezi çalışanlarından alabilirsiniz.

İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi

İtalya vizesi İstanbul başvurusu yapıldıktan sonra sonuçlanma süresi ortalama bir haftadır. Ancak, başvuru yapılacak vize türüne göre hazırlık süreci farklılık göstereceğinden sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilir. Resmi tatiller ve başvuru yoğunluğu da, vize çıkış süresine etki eden faktörlerdir.

Vizenin sonuçlanma süresi, bir nevi başvuru sahiplerinin kendi elindedir. Başvuru amacına göre uygun vize kategorisi seçilip o kategoriye uygun şekilde hazırlık yapılırsa değerlendirme bir haftada olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

İstanbul İtalya Vize Reddine İtiraz

İtalya vize merkezi İstanbul başvuruları değerlendirme yetkisi yalnıza konsolosluğa aittir. Vize Merkezi tüm süreci yönetebilir ancak karar konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Uzman desteği ile yapılacak başvurularda vize reddi riski düşüktür. Ancak bu ihtimal de her daim olasılıklar arasındadır. İtalya Konsolosluğu, başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda kişilere itiraz etme hakkı tanımıştır.

Vize başvurusu ret kararıyla sonuçlandığında konsolosluk, başvuru sahiplerine bu durumu bir mektup göndererek bildirir. Bu bilgilendirmeyi alan kişilerin 14 gün içinde sonuca itiraz etme hakkı vardır. Ret kararına bağlı olarak gerekli ek belgelerle itiraz gerçekleştirildiğinde, konsolosluktan başvuru için olumlu şekilde karar çıkabilir. Başvuruların ret sebebine göre izlenmesi gereken adımları Vize Merkezi danışmanları iyi bildiğinden, itiraz sürecinde de başvuru sürecinde olduğu gibi destek alınabilir.

İtalya Vizesi İstanbul Başvuru Merkezi

İtalya vize başvurusunu İstanbul'dan yapacak olanlar, merkezimizden sürecin tüm detaylarıyla ilgili bilgi ve destek almak için +90 212 970 05 60 telefon numaramızdan Vize Merkezi'ni arayabilirler. Başvuru merkezimiz hafta içi 08:30 ile 18:00 arası, Cumartesi günleri ise 10:00 ile 14:00 arasında hizmet sağlamaktadır.

İstanbul İtalya vize başvuruları için İstanbul Şişli ve Altunizade şubelerimize bilgilerinizi [email protected] mail adresimiz üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Gerekli adımları attığınız takdirde alacağınız vize türüne göre hazırlamanız gereken evrakların listesi, danışmanlarımız tarafından size gönderilecektir. Sonraki adım, sizden talep edilen evrakları doğru ve eksiksiz şekilde hazırlayarak merkezimize ulaştırmanızdır. Evrakları teslim alan danışmanlarımız, sizin adınıza süreci yönetecektir.

İtalya vizesi İstanbul başvurusu için sürecin her detayıyla ilgilenecek uzmanlardan bilgi ve hizmet desteği almak, başvuruların olumlu sonuçlanmasında önemli rol oynamaktadır.

İtalya vize merkezi İstanbul

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp