İtalya Evlilik Vizesi

İtalya Evlilik Vizesi
BU VİZE TÜRÜ İÇİN HİZMET VERMEMEKTEYİZ.

İtalya vatandaşı ile yapılan evlilikle birlikte 90 günden uzun süre İtalya’da kalınmasını ve ülkede yaşanmasını sağlayan İtalya evlilik vizesi ve daha geniş kapsamlı baktığımızda İtalya’da oturum ve çalışma izni bulunan birinci dereceden yakını ziyaret etmek için alınması gereken İtalya aile birleşimi vizesi hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

D tipi, yani ulusal vize kapsamında bulunan İtalya evlilik vizesi, 90 günden daha uzun süre İtalya’da kalınmasını ve orada yaşanmasını sağlamaktadır. Eş, çocuk, anne ya da baba olmak üzere birinci derece aile bireylerinden biri ya da birden fazlası İtalya’da yaşıyor ve bu kişi ya da kişilerin İtalya’da oturum hakkı veya vatandaşlığı bulunuyorsa, sizin de bu kez İtalya aile birleşimi vizesi sayede İtalya’da yaşama hakkına sahip olmanız mümkün olmaktadır. Aile birleşimini evlenerek yapıyorsanız İtalya evlilik vizesi alınması gerekmektedir.

90 günden uzun süreli konaklamalar için alınacak İtalya evlilik vizesinin, aile ve akraba ziyaret vizesinden farklı olduğu bilinmelidir. Zira İtalya aile ve akraba ziyaret vizesi, Schengen vizesi dahilinde olup 180 günlük süreçte en fazla 90 günlük İtalya ziyaretleri için verilmektedir.
İtalya vizesi hakkında detaylı bilgi edinmek için internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İtalya Evlilik Vizesi Nedir?

Uzun süreli vize kategorileri yer içinde alan, D tipi veya ulusal vize olarak adlandırılan, bir İtalyan vatandaşı ile evlilik yapmak veya uzun süredir İtalya’da ikamet eden akrabaların yanına yerleşmek üzere İtalya’ya seyahat etmek için gerekli olan vize türü, İtalya evlilik vizesi (Akrabaların yanına yerleşmek bölümü için özellikle İtalya aile birleşimi vizesi diyebiliriz) olarak tanımlanmaktadır.Doğrudan İtalya Konsolosluğu’na İtalya evlilik vizesi için başvuru yapmadan önce İtalyan makamlarından aile birleşimi ile ilgili izinler verildikten sonra vize başvurusu yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İtalya evlilik vizesi başvurusunda bulunacak kişinin ön başvurusu İtalya’daki yakını tarafından ilgili birimler nezdinde yapılmalıdır. Başvurusu onaylanan İtalya’da yaşayan kişinin aile bireyleri daha sonra Türkiye’deki İtalya Konsolosluğu’na vize için gerekli evrakları sunmalıdır.

İtalya Evlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya evlilik vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli olan evraklar, ikamet edilen şehre göre değişiklik göstermektedir. Talep edilen belgeleri 3 aydan daha yeni olarak güncel halde sunmalısınız. Ayrıca her bir belge aslı ve en az bir adet fotokopisi şeklinde ibraz edilmelidir. Konsolosluğun belirli evrakların yanında ek evrak talebinde bulunma ve sizi mülakata çağırma yetkisi bulunmaktadır. İtalya evlilik vizesi için gerekli evraklar konusunu maddeler halinde açıklayalım.

 • Okunaklı olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanmış İtalya oturum/ ikamet izni başvuru formu evrak dosyasına eklenmelidir.
 • İtalya’da emniyet müdürlüğünden alınan aile birleşimi formu da doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak ibraz edilmelidir.
 • Geçerlilik süresi 8 yıldan eski olmayan ve geçerliliğini en az bir yıl daha koruyan pasaport, evraklar arasında yer almalıdır.
 • Kriterlere uygun 3 adet biyometrik fotoğraf da evraklar arasında yer almalıdır.
 • Eşler için evlenme kayıt örneği, evlenme cüzdanı fotokopisi veya nüfus müdürlüğünden alınan aile dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi, her başvuru sahibi için doğum kayıt örneği ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
 • Eşlerin daha önce yapmış oldukları evlilikleri var ise boşanma kararı belgesi de ibraz edilmelidir.
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontu ibraz edilmelidir.
 • Nulla Osta olarak adlandırılan İtalya’dan gelen onay kâğıdının aslı ile birlikte iki fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • İtalya’daki aile bireyinin İtalya oturum veya vatandaşlık kartı ya da pasaportunun fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • İtalya’daki eşin de aile birleşimini onaylar nitelikteki imzalı dilekçesi sunulmalıdır.
 • E-devlet üzerinden de temin edebileceğiniz tarihçeli yerleşim yeri belgesi ibraz edilmelidir.

İtalya vize işlemleri konusunda detaylı bilgi edinmek için internet sitemizi ziyaret edebilirisiniz.

İtalya Evlilik Vizesi Prosedürü Nedir?

İtalya’da ikamet eden yakınınızın eğer İtalya’da oturum ve çalışma izni bulunuyorsa, izlenilmesi gereken prosedür şu şekilde olmalıdır:

 • Öncelikle İtalya İçişleri Bakanlığı’nın resmî web sitesine girerek “Modello S” formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup online olarak ilgili makama göndermelisiniz. Bu form İtalyancadır ve yine İtalyanca doldurulması zorunludur. Formu doldurmak için göçmenlik bürosundan yardım alabilirsiniz.
 • İkinci aşama olarak göçmenlik bürosu, konaklama ve gelir düzeyinizle ilgili sunduğunuz tüm evrakları kontrol etmek için sizi mülakata çağırmaktadır.
 • Göçmenlik bürosunun vereceği izin belgesinin İtalya’daki karşılığı oturum ve çalışma izni olmaktadır ve çıkış 180 günü bulabilmektedir. Bu izin belgesinden sonra Türkiye’de İtalyan konsolosluklarına 6 ay içinde aile birleşimi için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Başvuruda bulunduğunuz vize onaylandıktan ve İtalya’ya gelindikten sonra göçmenlik ofisine aile birleşimi için 8 gün içinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

İtalya Evlilik Vizesi Ücreti

Evlendiğiniz kişi İtalya vatandaşı ise, İtalya aile birleşimi vizesi dahilinde de aile bireyiniz için geçerli olmak üzere, konsolosluk harcından muaf tutulabilmektedir. Harç muafiyeti konusunda başvuru sırasında bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte vize ücretleri dönem dönem güncellenmektedir. Vize başvurusu sırasında güncel vize ücretlerini öğrenmeniz en sağlıklısı olacaktır.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

En çok sorulan sorulardan biri: İtalya aile birleşimi vizesi alma şartları nelerdir? Bu konuyu da maddeler halinde açıklayalım.

 • Evliliğinizin formaliteden ibaret olmadığını belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir.
 • İtalya vatandaşı olmayan bir yakınınızla aile birleşimi yapacaksanız, bu kişinin oturum ve çalışma izni belgelerinin bulunması şarttır.
 • İtalya bilginizi diploma veya sertifika gibi belgelerle ispatlamanız beklenmektedir.
 • Eğer aile birleşimini evlenerek yapıyorsanız evliliğin devam ettiğini gösteren evlilik cüzdanız belgesinin ibraz edilmesi elzemdir.
 • İtalya’da yaşayan yakınınızın ikamet ettiği evin, aile birleşimi için vize başvurusunda bulunan insan sayısıyla doğru orantılı olması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Banka hesap cüzdanları gibi finansal durumu gösterir belgeler de İtalya aile birleşimi vizesi almak için şarttır.
 • İtalya oturum izni konusunda detaylı bilgi almak için internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya aile birleşimi vizesi alımını aşamalar halinde açıklayalım.

 • İlk adım olarak İtalya’da ikamet eden aile bireyinizin onay belgesi (Nulla Osta) göndermesi gerekmektedir.
 • Onay belgesi elinize ulaştığında, ikinci adım olarak resmî ikametinizin bağlı olduğu şehirlerin birinden randevu alınmalıdır. Bu noktada randevuların çok hızlı dolduğunu hatırlatmak isteriz. İkametinize göre vize başvurunuzu nereden yapabileceğinizi vize başvuru merkezlerine danışarak öğrenebilirsiniz.
 • Bir sonraki adım randevunuza göre talep edilen evrakları hazırlayarak ibraz etmek olmalıdır.
 • Randevu gün ve saatinde şahsen başvuru merkezine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vize başvurunuzun ardından size verilen takip fişindeki numara ile pasaport takibinizi yapabilirisiniz. Kargo talimatında bulunduysanız pasaportunuz adresinize kargo ile gelecektir. Ancak vermediyseniz pasaportunuzu başvuru yaptığınız yerden teslim alabilirsiniz.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Uygun görülen vize başvurusu, gerçekleştirildiği tarihten itibaren ortalama 30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun ayrıntılı bir denetleme gerektirmesi durumunda bu süre 30 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Bununla birlikte istisnai olarak bazı özel durumlarda ek belgelerin sunulması gerekebilmektedir. Bu durumda da süre 60 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Her bir vize başvurusu kendi özelinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle uzun süreli vizeler için özel bir işlem süresi bulunmamaktadır. Seyahat planlarınızı vizeyi aldıktan sonra onaylamanız yerinde olacaktır. Ayrıca İtalya aile birleşimi vizesi için seyahatinize en az 2 ay kala başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz. İtalya aile birleşimi vizesi verildiği tarihten itibaren 6 ay içinde kullanılmalıdır.

hizmet vermiyoruz

İtalya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İtalya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp