Almanya Vizesi

 Almanya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Vize Merkezi Almanya departmanı vize başvuru işlemlerinizde size prosedür, randevu alımı, gerekli evrak bilgisi, birebir evrak kontrolü, ihtiyaç halinde seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu, seyahat organizasyonu ve vize sürecini yöneterek en doğru vize başvurusu yapma hizmeti vermektir.  vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Almanya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile +90 212 970 05 01 numaralı telefondan irtibata geçin!

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya, bir Avrupa Birliği üyesi ve Schengen üye ülkesidir. Almanya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaportuna sahip kişilerin Almanya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur. Almanya ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunurken, Umuma mahsus pasaport sahipleri Almanya vize işlemlerine tabiidir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen anlaşması gereğinfce her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini ihlal etmeme koşuluyla Almanya seyahatlerinde vizeden muaftırlar. 

Umuma mahsus (Bordo) pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının Almanya'ya giriş yapabilmelerı için vize almaları ise zorunludur. 

Her türlü sorularınız için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçin.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesi için başvuru gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları veya Türkiye devletinde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler Almanya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirmek istemeleri halinde vize başvurularını direk olarak Konsolosluğa gerçekleştiremeyeceklerdir. Almanya Konsolosluğu, Schengen vizesi müracaatlarını (istisnai durumlar dışında) anlaşmalı kurumlar ve anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan A tipi seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Almanya D Tipi (Ulusal) vize için başvurusu gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye ikamet izni sahibi yabancı uyruklu kişiler ise vize müracaatlarını Almanya vizesi başvuru kabulü için yetkilendirilmiş kurumlar üzerinden değil, Almanya Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine yapılan direk müracaatlarla gerçekleştirebileceklerdir. 

İstisnai durumlar dışında Almanya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek başvuru sahipleri vize başvurularını direkt olarak Elçilik veya Konsolosluk bölümüne gerçekleştiremezler. (Değerli ziyaretçilerimiz lütfen bu bilgiyi resmi kaynaklardan teyit ederek kullanınız.)

* İhtiyaç duyulması halinde Vize Merkezi - Almanya Vize Departmanı Çağrı Merkezini arayarak Temsilcilerimizden işlemleriniz hakkında gerekli yardımları edinebilirsiniz. 

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi başvuruları için gereken evraklar, başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Vize başvuru sahibi, Almanya seyahatinin amacını belirlemesi sonrası meslek durumuna ve seyahat amacına yönelik başvuru evraklarını web sayfamızın sol bölümünde bulunan Menüyü ziyaret ederek öğrenebileceklerdir. Başvuru sahibinin mesleki pozisyonunda ve seyahatinin amacıyla ilgili spesifik durumlar ise vize işlemleri için gereken evraklara ek olarak yeni evrakların dahil olmasına neden olabilecektir. Bu sebeple; değerli ziyaretçilerimiz mevcut durumunuzu, seyahat tarihlerinizi, çalışma koşullarınızı ve medeni durumunuza yönelik bilgileri lütfen temsilcilerimizle paylaşmayı unutmayınız. 

Ayrıca, Vize Merkezi - Almanya Schengen Vize Departmanı Çağrı Merkezini arayarak Almanya Schengen vize (90 güne kadar konaklamalı) başvuru evraklarını Temsilcilerimizden bir ''bilgi e-maili'' olarak talep edebilirsiniz. Vize Merkezi - Almanya Vize Departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Durumunuza uygun başvuru evraklarınızı e-posta hesabınızda bulabilirsiniz. Durumunuza uygun ve vize başvurunuzu yakından ilgilendiren evrakları sizlerle paylaşabilmemiz için lütfen Çağrı Merkezi temsilcilerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara doğru yanıtlar verilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Hatırlatmakta fayda var, Almanya'da bulunan aile, akraba veya arkadaşını ziyaret edecek kişiler Almanya aile/akraba/arkadaş ziyareti vizesi için başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Almanya'da bulunan yakınını ziyaret edecek kişiler Almanya turistik vize başvurularında bulunmaları doğru vize başvurusu değildir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Değerli Ziyaretçimiz;

Almanya vizesi başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar tarafınıza yönlendirmiş olduğumuz bilgi malinde veya web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı değildir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinal halini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuzun evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde talep edilen evrakları yeniden sunmak zorunda olduğunuzu unutmayınız.

Almanya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, vize başvuru kabulü için yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Vize Merkezi, vize başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Vize Randevusu

Almanya'ya gitmek isteyen kişiler Almanya vizesi başvurularını gerçekleştirebilmeleri için randevu almaları gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu ve Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri vize randevusu bulunmayan kişilerin vize başvurularını istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir. Vize başvurusu için randevular Konsolosluk sisteminin yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilirken vize başvurularınızı ülkeye olan seyahat tarihinizden en az 1 ay en fazla 3 ay önceden yapmaya özen gösteriniz. 

Vize başvurularınız için almış olduğunuz randevu saati ve tarihiniz sadece o tarih ve saatte vize başvurunuzu gerçekleştirmek üzere verilen bir randevudur. Randevu saatinde vize başvurusunu gerçekleştirememiş kişilerin yeni bir vize randevusu edinmeleri gerekmektedir. 

Vize başvurularınız için durumunuza uygun vize randevu saati ve tarihi konusunda temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. Vize randevusu alma işlemleri temsilcilerimizin çalışma alanı içerisindedir. Temsilcilerimiz seyahat tarihinize ve durumunuza uygun önceliklerinizi göz önünde bulundurarak uygun olan ilk iş gününde vize randevu onayınızı alacaktır. 

Almanya vize işlemlerinde bölge ayrımı olduğu için ikametinizin geçerli olduğu kapsama alanıdaki Almanya Konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize merkezi temsilcilerimize ikametinizin kayıtlı olduğu yeri ve çalıştığınız ili belirtmeniz sizi doğru şekilde yönlendirebilmemiz açısından önemlidir. Parmak izi ibrazında bulunacak yolcularımızın bu konuya özellikle dikkatini çekeriz. Almanya Konsolosluklarının görev alanı bilgisine web sayfamızda ulaşabilirsiniz.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesi başvuru sonuçlanma süreleri başvuru yapılan Almanya Konsolosluğunun çalışma programına, vize başvurusu sahibinin ikamet etmekte olduğu şehrin bilgisine ve başvuru yapılan vize kategorisine göre değişmektedir. Almanya Konsolosluğu vize başvurularını ortalama 15 iş günü içinde neticelendirmektedir. Belirtilen süre; haftasonlarını, resmi tatil günlerini, ek evrak talep edilmesi sırasında yaşanan zaman kayıplarını kapmamaktadır.  Almanya Vizesi kaç günde çıkar sorusuna verilecek en iyi yanıt Almanya Konsolosluğu'nun insiyatifinde belirlendiği yönündedir. 15 günlük ortalama çıkış süresi ancak evrakları eksiksiz teslim ettiğiniz taktirde geçerli olmaktadır. 

Almanya Konsolosluğu ayrıca vize başvuru sahibinin dosyasını inceleme aşamasında ek süreye ihtiyaç duyabilirken bu ve benzeri durumlarda da yukarıda belirtilen süreler geçerli sayılmayacaktır. Konsolosluk vize bölümü yoğun bir çalışma döneminde bulunması halinde ise vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir sürede sonuçlanacaktır. Almanya vize başvuru işlem değerlendirme süresi sizler için uzun bir süreye tekabül etmesi halinde veya bir başka ülkeye seyahat edebilmek için pasaportunuza ihtiyacınız olması halinde lütfen söz konusu durumunuzu ispat eden seyahat detaylarınızı belirten ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarını başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. 

Almanya vizesi için Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve diğer Almanya Konsolosluklarının görev bölgesinde ikamet eden kişiler ilgili Konsolosluklarının çalışma programlarına bağlı olarak vize başvuruları yine daha uzun sürede veya daha kısa sürede sonuçlanabilecektir. 

Almanya Vizesi Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep Başvuruları 

Almanya vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişiler Almanya vizelerini bağlı bulundukları il ve ilçeye hizmet veren vize başvuru merkezlerine yapabileceklerdir. Almanya vizesi başvuru merkezleri görev bölgesi farketmeksizin ve başvuru sahibinin ikamet adresine bakmaksızın vize başvurularını kabul edebilecektir. Ancak bu durum önerilen bir vize başvuru şekli değildir. Bu ve benzeri durumlarda vize başvurunuzun sonuçlanması uzun sürelere tekabül edebilecektir. İkamet adresinize hizmet veren ilgili Almanya Konsolosluğuna vize başvurusu yapılmaması halinde vize başvuru dosyanız başvuru merkezi görevlileri tarafından kabul edilecektir ancak başvuru dosyanız değerlendirilmek üzere ilgili Konsolosluğa gönderilecektir. Vize başvuru işlemleriniz süresince karşılaşabilceğiniz tüm bu aşamalar vize başvurunuzun sonuçlanma süresinin uzamasına neden olacaktır. 

Faydalı bilgi;

Almanya vizesi için Ankara ve Gaziantep görev alanında ikamet etmekte olan başvuru sahipleri vize başvuru evrakları arasında bağlı bulundukları işyerine ait ''Oda Sicil Kayıt'' belgesinin suretini sunmaları gerekmektedir. Oda Sicil Kayıt belgesinin fotokopisi İstanbul Başkonsolosluk görev bölgesinde ikamet eden vatandaşlardan talep edilmezken Gaziantep ve Ankara görev bölgesinde bulunan başvuru sahiplerinden talep edilmektedir. Bu sebeple Ankara, Gaziantep ve Başkonsololuk görev alanı dışındaki illerde ikamet etmekte olan başvuru sahipleri Temsilcilerimizi bu hususta bilgilendirerek işlemler sırasında yaşanabilecek sorunları önlemiş olacaklardır. Almanya vize başvuru evrakları görevli Konsolosluğun çalışma koşullarına göre farklılık gösterebilmektedir. Lütfen vize başvuru evraklarınızı yukarıda belirtilen bilgileri göz önünde bulundurarak hazırlayınız.

almanya ticari vize

Almanya Vizesi Talep Dilekçeleri Hakkında

Almanya vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat amaçlarını vize talep dilekçelerinde Konsolosluğa yazılı olarak beyan etmeleri mecburidir. Almanya vizesi başvuru sahibi, seyahat amacını, tarihlerini ve seyahatin masraflarının kimin tarafından karşılanacağını Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metninde belirtmelidir.

Almanya Konsolosluğuna hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, görev aldığı şirketteki pozisyonuna ve seyahatinin amacının içeriğine göre değişiklik gösterecektir. 

 • Almanya vize başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından yazabilecektir. Yazılacak olan dilekçe metninde başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru belirtilmeli, varsa başka bir Schengen ülkesine yapılacak seyahatler belirtilmelidir. Şirket sahibinin Almanya Konsolosluğuna hitaben yazacağı dilekçe metni Almanca, İngilizce veya Türkçe farketmeksizin yazılabilirken Almanca veya İngilizce yazılacak dilekçe metni daima Konsolosluk görevlileri tarafından daha iyi anlaşılmanızı sağlayacaktır. Vize talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirkette imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Başvuru sahibi şirket görevlisi / çalışanı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni Şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır. Şirket yetkilisi vize başvurusu için hazırlayacak olduğu dilekçe metninde seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri, seyahat masraflarının şirket ya da kişi tarafından karşılanacağını belirtmeli ve başvuru sahibinin Almanya seyahati sonrası işyerindeki görevine devam edeceği bilgisini vermeli belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır. Şirket çalışanı için hazırlanacak dilekçe metni Almanca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilir. 
 • Vize başvuru sahibi emekli ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni şahsen Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Emekli kişi Almanya Konsolosluğuna yazacağı dilekçe metnini kendi ağzından hazırlayabilirken seyahatine yönelik asgari bilgileri Konsolosluk görevlilieri ile paylaşmak durumundadır. Almanya seyahatinize yönelik asgari bilgileri seyahat tarihleriniz, seyahatinizin amacı (turistik, ticari veya ziyaret vizesi) ve seyahatinizin sponsoru oluşturmaktadır. Almanya vize müracaatında bulunacak emekli başvuru sahipleri Konsolosluğa hitaben yazmış oldukları metinlerini Almanca, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlayabilirlerken belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde Konsolosluğa sunmalıdır. 
 • Vize başvuru sahibi ev hanımı ise; Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe metni 2 farklı şekilde olması gerekmektedir. Almanya vize müracaatında bulunacak ev hanımı kişi seyahat detaylarını belirten dilekçe metnini Konsolosluğa hitaben şahsen hazırlayabilirken kişiye sponsor olacak ebeveyn veya eş tarafından yazılmış sponspor dilekçesini de başvuru evrakları arasına eklemelidir. 

Sponsor dilekçesinin kişinin vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunludur. Sponsor dilekçesi ev hanımına sponsor olacak anne, baba veya eş tarafından hazırlanacak bir dilekçe metnidir. Almanya vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirketinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak belge de başvuru sahibine sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirtmeli, belgeyi kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlamalıdır.

Almanya vize müracaatında bulunacak ev hanımına sponsor olacak kişi şirket çalışanı olması halinde ise sponsor olacak kişi bağlı bulunduğu kurumdan öncelikle bir ''Çalışma Yazısı'' alması gerekecektir. Sponsor kişi çalışmakta olduğu işyerini ispat etmesinin ardından vize müracaatında bulunacak ev hanımı için sponsor yazısı yazabilecektir. Sponsor dilekçesinde sponsor kişi başvuru sahibine sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirtmeli belgeyi ıslak imzalı olacak şekilde başvuru sahibinin dosyasına eklemelidir. 

Almanya Vize Başvurusu İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Almanya Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmektedir. Almanya vize başvuru işlemleriniz öncesi aşağıda bulunan bilgileri göz önünde bulundurmanızı, durumunuza yönelik bilgiler konusunda temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

 • Almanya Schengen vize başvuruları direkt olarak Almanya Konsolosluklarına yapılmamaktadır. Almanya Schengen vize müracatları, Almanya vizesi işlemleri üzerine yetkili kılınmış başvuru merkezlerine veya Almanya vizesi başvuru işlemleri üzerine hizmet veren başvuru merkezi akreditasyonu bulunan seyahat acentelerine yapılmalıdır.
 • Almanya vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Temsilcilerimizden bir bilgi e-maili talep etmeden önce tarafınıza yönlendirilecek soruları doğru bir şekilde yanıtlamaya özen gösteriniz ve durumunuza uygun evrakları eksiksiz olarak hazırlayınız. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız kabul edilmeyecektir. 
 • Almanya vize başvurularınız için hazırlamış olduğunuz evrakların güncel tarihli olmasına özen gösterin. Orijinal ve fotokopi olarak sunulacak belgelerin bilgisine sahip olmayı unutmayın.
 • Almanya vize başvurularınız için vize randevusu almanız zorunludur. Randevu onayınız olmaksızın vize müracaatlarınızı gerçekleştiremezsiniz. Almanya vizesi randevularına dair tüm sorularınız için Temsilcilerimizi mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.
 • Almanya vize başvurularınız için hazırlamış olduğunuz vize evraklarınızın eksiksiz ve hatasız olmasına dikkat ediniz. Eksik veya hatalı belge ile yapılacak müracaatlar kabul edilmemektedir. Vize başvuru işlemleriniz devam ederken durumunuza bağlı olarak Konsolosluk vize bölümünce yeni evrak, ek evraklar talep edilebilir. Bu durumda tarafınıza gönderilen Almanya vizesi başvuru evraklarının bilgisi değişiklik gösterebilir.
 • Almanya vize başvurularınız için eksiksiz bir şekilde sunmuş olduğunuz evraklar vize almanızı garanti etmemektedir. Almanya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar ilgili Almanya Konsolosluklarının çalışma alanı içerisinde olacaktır. Kurumumuz Almanya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi, vize başvurunuz hakkında verilecek kararlar ve alacak olduğunuz vize süresi konusunda yetkisi bulunmaz.
 • Almanya vize başvurularınız olumsuzlukla sonuçlanmış olabilir bu durumda ücret iadesi yapılmamaktadır. Almanya vize başvurunuzun olumsuz bir sonuçla neticelenmemesi için lütfen Almanya vize uyum koşullarınızı eksiksiz olarak tamamlamaya özen gösterin. 
 • Almanya vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan hotel ve uçak bileti satın alması yapmayınız. Kurumumuz, satın alınmış hotel ve uçak bileti ile yapılacak vize müracaatları konusunda sorumluluk sahibi değildir. Almanya vize başvurularınız için gerekli olan hotel ve uçak biletlerinizi ön rezervasyon olarak beyan ediniz.
 • Almanya vizesi için grup vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler grup halinde seyahat edeceklerinin bilgisini Temsilcilerimizle paylaşmalıdır. Almanya vizesine grup halinde başvuru gerçekleştirecek kişilerin hazırlaması gereken evraklar şahsi müracaatlara göre değişiklik gösterecektir.
 • Almanya vize başvuru sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günü kadardır. Belirtilen süre ön görü olarak belirtilmekte olan bir süredir. Konsolosluğun talep ettiği ek değerlendirme sürelerini, Konsolosluğun resmi tatil günlerini ve ek evrak talebinin tamamlanma aşamasında geçen süreleri kapsamamaktadır.

almanya aile arkadaş ziyareti vizesi

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon