Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya’nın nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayabilmek adına kurduğu sistemin parçalarından birini de Almanya iş arama vizesi oluşturmaktadır. Bu sistem ile hedeflenen, Avrupa Birliği (AB) üyelerinin dışında kalan ülke vatandaşları için de Almanya’yı cazip kılabilmektir. İş arama vizesi ile belli kriterleri karşılayan kimselerin, 6 aya kadar Almanya’da kalarak, iş aramasına müsaade edilmektedir. 

Yine de tam anlamıyla bahsedecek olursak; Almanya iş arama vizesi nedir, başvuru şartları nelerdir ya da Almanya iş arama vizesi için gerekli evraklar nelerdir gibi birçok sorunuzun cevabını yazının devamında okuyabilirsiniz. Yazının devamına geçmeden önce eğer Almanya vize işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz ek konular varsa, ilgili konulara internet sitemiz aracılığıyla erişebilirsiniz.

almanya-is-arama-vizesi

İş Arama Vizesi Nedir?

Öncelikle bilmelisiniz ki Almanya iş arama vizesi, sizlere uzun vadeli bir oturum izni imkanı tanımamaktadır. Çünkü iş arama vizesinin amacı, kalifiye iş gücünün Almanya’ya gelişini kolaylaştırarak arttırmaktır. Fakat herhangi bir katkı ya da nitelik söz konusu değilse; kişi, şart koşulan 6 aylık süre zarfında iş bulamamışsa ve çalışmıyorsa, vize süresinin uzatılmasına izin verilmemektedir. 

Ancak iş bulunduğu takdirde ise kişinin Türkiye’ye dönmeden önce çalışma izni ve mavi kart için başvuru yapmasına izin verilmektedir. Özetle buradaki kıstas, 6 aylık süreç içerisinde çalışma anlamında Almanya’da yapabildiklerinizle doğrudan ilişkilidir. Almanya’da uzun vadede kalmak istiyor ve Almanya vatandaşlık işlemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Almanya iş arama vizesi için başvuruda bulunacak birçok insanın, bu noktada bazı karışıklıklar yaşanması da muhtemeldir. Çünkü birçok insan, iş arama vizesi için hiçbir şart ve koşul bulunmadığını ve yahut yalnızca Almanya’ya gitmenin iş bulma konusunda yeterli olacağını düşünmektedir. 

İşin gerçeği ise ne yazık ki bu şekilde değildir. Almanya iş arama vize başvurusu yapacak olan kişilerin, karşılamaları gereken birtakım kurallar bütününden de ayrıca bahsedilmelidir. Peki ya başvuruda bulunurken sağlanması gereken Almanya iş arama vizesi şartları nelerdir? 

Almanya İş Arama Vizesi Şartları

Yukarıda da açıkça belirtildiği üzere Almanya iş arama vizesi, ülke kalkınmasına dayanan bir sistemin parçası durumundadır. Dolayısıyla bu vize tipine başvuruda bulunacak olan kimselerin bazı şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartları ise maddeler halinde açıklayabiliriz:

Mesleki eğitim ve denklik

Almanya iş arama vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle nitelikli iş gücü sahasında bir yer edinmiş olmalısınız. Peki bu ne anlama geliyor? Almanya’nın bu vize tipini, kendi ülkesindeki kalifiye açığını kapatmak adına sistemleştirdiğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla bu ihtiyacı karşılayacak niteliklerde; çeşitli program, kurs, lisans, yüksek lisans veya benzeri eğitimlerden en az birini almış ve tamamlamış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu eğitimlerin Almanya tarafından tanınıyor ve kabul ediliyor olması da önemlidir. Bu kavram ise denklik ile açıklanabilir. Aldığınız eğitimin, iş arama vizesi yönünden geçerliliğinin olması için yine Almanya’nın, yetkili kurumların onayınca bu eğitimi “denk” olarak kabul etmeleri önemlidir. Bu denklik, özellikle mesleki tecrübe ve deneyim süreleriyle de ilintili olabilmektedir.

Dil Becerisi

Almanya iş arama vizesine başvurabilmeniz için herhangi bir dil sertifikası sunma zorunluluğunuz yoktur fakat başvuracağınız çoğu firma direkt olarak dil becerinizi kanıtlamanızı isteyecektir. Dolayısıyla ÖSD, Telc ve Goethe gibi sınavlar üzerinden dil becerinizin en az A2 seviyesinde olduğunu bildirmeniz, başvurunuzun onaylanmasına olumlu etki edecektir.  Ayrıca akademik eğitime sahip olan kişiler için dil becerisi zorunluluğunun bulunmadığı bilinen bir gerçek olsa da her türlü mesleki eğitim grubunda firmaların dil seviyesini önemsedikleri görülmektedir. Kısaca iş arama vizesi başvurularında dil becerinizi yeterli seviyede belirtiyor olmanız, avantaj sağlayacak unsurlar arasındadır.

Taahhüt Beyanı

Almanya’da kalacağınız süreç boyunca, ihtiyaç duyacağınız tüm gereksinimleri karşılayabileceğinize dair bir yeterlilik beyan etmeniz gerekmektedir. Örneğin, bloke edilmiş bir hesabınız varsa ya da geçiminizi sağlamaya yetecek kadar maddi imkanınız yoksa iş arama vizesi başvurularınızın olumlu sonuçlanması söz konusu değildir. Çünkü Almanya, iş arayacağınız süreç içerisinde; iş ararken ve bulduktan sonra dahi geçiminizi sağlayabileceğinize dair garanti vermenizi istemektedir.  Bu bakımdan taahhüt beyanı sunmak önemlidir. Bu beyanda Almanya’da kalacağınız 6 ay boyunca tüm masraflarınızı karşılayacak düzeydeki hesap bilgilerinizin ve diğer mali evraklarınızın belirtilmesi gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusundan ve başvuru için gerekli olan şartlardan bahsettikten sonra bir de Almanya iş arama vizesi nasıl alınır sorusunu açıklayalım:

İş arama vizesi başvuruları için öncelikle gerekli şartları sağladığınızdan emin olmalısınız. Daha sonra ise özellikle eğitim denkliğinizin geçerli olduğunu ispat edebilmeniz gerekmektedir. Bu denklik kontrollerine üç farklı sonuca ulaşmanız muhtemeldir; tam denklik, yarı denklik ve denk değil. 

Tam denklik durumunda Türkiye’deki mesleğinizi Almanya’da da hiçbir ek prosedüre gerek kalmadan sürdürebilirsiniz fakat yarı denklik durumunda, tam denkliğe geçiş yapabilmek adına gerekli kurs ve eğitimlere devam etmeniz gerekecektir. Denk değil durumunda ise ne yazık ki iş arama vizesine başvurmanız mümkün değildir.

Tüm bu aşamalardan sonra eğer tam denklik sağlıyor ve gerekli şartları barındırıyorsanız; konsolosluklar tarafından yetkilendirilen danışma merkezlerine başvuruda bulunarak sürecinizi başlatabilirsiniz. İlk adım başvuru formunu doldurmak olacaktır. Almanya vize başvuru formu için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgilere ise internet sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İş arama vizesi alabilmek için başvuracağınız kurum ve personelleri bu aşamadan sonra sizi her daim bilgilendirecektir fakat yine de Almanya iş arama vizesi için gerekli evraklar dizini aşağıdaki maddelerle özetleyebiliriz:

İş Arama Vizesi Genel Evraklar

 • Başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35x455 mm, beyaz arka fon)
 • Pasaport (seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği ve içerisinde en az 2 sayfalık boş alan olmalıdır.)
 • Özgeçmiş
 • Diploma ve denklik belgeleri
 • Varsa ek sertifika ve kurs bilgileri / belgeleri
 • Niyet mektubu (Almanya’da iş aramak için yapılan tüm planlamaların ve içeriğe ilişkin detayların aktarıldığı yazıdır. Danışmanlık hizmeti alırken bu hususta da ayrıca yardım alabilirsiniz.)
 • Taahhüt beyanı (hesap dökümü, ek gelir belgeleri vb.)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Daha önceki çalışma raporları (sgk hizmet dökümü vs.)
 • Referanslar
 • Dil becerisini gösteren sertifika veya belgeler

almanya-is-arama-vizesi

Almanya İş Arama Vizesi Kaç Günde Çıkar?

En sık merak edilen konulardan bir diğeri de iş arama vizesi kaç günde çıkar sorusudur. Bu sorunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz:
İş arama vizesi başvurularının sonuçlanması için Alman konsolosluğunun belirttiği tarih, standart olarak 4 hafta şeklinde bildirilmiştir. Fakat bazı istisnai durumlarda bu sürenin uzadığı da görülmektedir. 

Bu tarz gecikmeler, genellikle konsolosluğun yoğunluğuna veya başvuru esnasında talep edilen ek belgelere bağlıdır. Gecikme dolayısıyla mağdur olmak istemeyen kişilerin ise başvurularını olabildiğince erken yapması önemlidir.

Almanya İş Arama Vizesi Ücreti

Almanya iş arama vizesi ücreti üzerinde kesin bir rakamdan bahsetmek, ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü vize ücretleri konsolosluklar tarafından kararlaştırılan harç bedelleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar ve sürekli olarak güncellenmektedirler. Ancak bu konudaki en net bilgiye ulaşabilmek adına bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Yine de merak edebileceğiniz Almanya vize ücretleri konusundaki detaylı tabloya ise internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp