Almanya D Tipi Vize (ulusal vize)

Almanya D Tipi Vize (ulusal vize)

Almanya’da 3 aydan fazla kalabilmek için gerekli olan Almanya D tipi vize (ulusal vize) hakkında, işlem sürecinden ücretler konusuna kadar merak ettiğiniz her şeyi, geniş bir yelpazede ele aldığımız makalemizde bulabilirsiniz. 

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kimselerin, bu seyahatin amacına göre ülkeye giriş için farklı vize türlerine başvurmaları gerekmektedir. Ülkeye yapılacak seyahatlerin süresine göre sınıflandığı Almanya vizesi türleri de Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. 

Bu makale; süresine göre kısa süreli ve uzun süreli olarak sınıflandırılan bu vize türlerinden, uzun süreli olan Almanya D tipi vize konusunu detaylı bir şekilde açıklamak üzere hazırlanmıştır. Bununla birlikte dilerseniz Almanya vize işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere de internet sitemizin ilgili linklerinden ulaşabilirsiniz. 

Üçüncü ülke olarak anılan ülkelerden gelen herkesin de Almanya’da 3 aydan fazla kalabilmek ve burada çalışmak için vizeye ihtiyacı vardır. Yani yalnızca AB ülkeleri, Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn vatandaşları, Almanya’da yaşamak istiyorsa vizeye ihtiyacı yoktur. Sözü geçmişken açıklamak gerekirse, Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları, Almanya’ya gitmek için vize başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir. 

Bu kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ibraz etmekle yükümlü olduğu evraklara ek olarak, Türkiye’de oturma izni bulunduğuna dair evraklarını da ibraz etmelidir. Almanya D tipi vize başvurusunda bulunmak isteyen bu kişiler Türkçe bilmiyorsa, işlemlerini bir tercüman refakatinde gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, söz konusu Almanya vizesi için Suriye ve Irak vatandaşlarının, Türkiye’den başvuru yapması konusunda dikkate alınması gereken bazı özel uygulamalar vardır. Üçüncü ülkelerden gelen kimselerin daha kısa ziyaretleri için gerekli vizenin müsebbibi ise Ziyaretçi vizesi olacaktır. 

Almanya Ulusal Vize (D Tipi) Nedir?

Genellikle 90 günlük ya da belirli durumlar için 1 yıllık verilen Almanya D tipi vize, Almanya’da belirli bir seyahat amacıyla uzun süreli kalacak kimselerden istenen vize türüdür. Almanya D tipi vize, Almanya’da 3 aydan fazla kalmanın yanında, vize türünüze bağlı olarak, burada üniversite okumak, mesleki eğitim almak ya da çalışmak gibi uzun süreli ikametlere imkân verir.

Almanya D tipi vize türleri

 • Öğrenci vizesi 
 • Almanya erasmus vizesi 
 • Mesleki eğitim vizesi 
 • Mesleki eğitim yeri arama vizesi 
 • Yabancı mesleki niteliklerin denkliği için vize 
 • Nitelikli çalışan vizesi 
 • Serbest çalışanlar için vize
 • İş arama vizesi
 • Bilim ve araştırma vizesi
 • Evlilik vizesi 
 • Aile birleşimi vizesi
 • AB mavi kartı 
 • Oturum izni 

Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) Başvurusu 

İkametinize bağlı olan Almanya konsoloslukları veya Almanya Büyükelçiliği’nden mülakatla şahsen yapılan Almanya D tipi vize başvurusu, evraklarınızın kontrol aşamasının tamamlanmasının ardından en az 1 ay olmakla birlikte, 3 aya kadar varan bir süreçte de sonuçlanabilmektedir. 

Almanya’ya giriş yapmanızın ardından oturum izni almanız gerekir. Bunun için Almanya’da bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa ulaşıp kaydınızı yaptırmalısınız. Almanya oturum izni alabilmek için başka hangi durumlar söz konusu olabilir; daha detaylı bilgiye ulaşmak için de internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret etmeyi unutmayınız. 

Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) için başvuruda bulunacaksanız, bu işlemi ikamet ettiğiniz ilin Almanya Konsolosluğu görev bölgesini kapsayan başvuru merkezinde yapmalısınız. Türkiye’de bu başvuru merkezleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Trabzon’da bulunmaktadır. Ayrıca Adana, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Çorlu’da ise mobil başvuru merkezi vardır. Ancak vize başvurunuzu mobil başvuru merkezi üzerinden yapmak isterseniz, ek ücret ödemeniz gerektiğinin bilgisini de yeri gelmişken aktarmak isteriz. 

Almanya D tipi vize başvurusu, dikkatli hazırlanması gereken ve uzmanlık gerektiren bir vize türü olmakla birlikte, eksik veya hatalı evrak sunmak büyük bir sorun teşkil etmektedir. Kendi ülkeniz ya da komşu ülkedeki Alman Büyükelçiliği veya Alman Konsolosluğu’na başvurmak ve gerekli evrakları teslim etmek için, sorumlu elçiliğin web sitesinden randevu almalısınız. İlke gereği yabancılar dairesinin de başvurunuzu onaylaması gerektiğinden, büyükelçilik vize başvurunuzu Almanya’da kalmak istediğinizi, sorumlu yabancılar dairesine iletir. 

Almanya D tipi vize başvurunuz hangi tür vize için olursa olsun, en önemli evraklardan biri, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş başvuru formudur. Almanya D tipi vize başvuru formunu, doğrudan sizden sorumlu olan Alman büyükelçiliği veya konsolosluğundan alabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu formu web sitesinden de indirip yazdırarak doldurabilirsiniz. Burada konsolosluğun sizden 2 adet kopya istediğini de hatırlatmış olalım. Bazı elçiliklerde başvuru formu sadece orada kullanılan dilde kabul edilmektedir. Bunun için bu detayı da önceden sizden sorumlu elçiliğin/ konsolosluğun web sitesinden teyit etmeyi unutmayın.

Almanya Ulusal Vize Nasıl Alınır?

Almanya, Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkeler arasında yer aldığından; kişiler, Almanya vizesi aldıkları takdirde, seyahatlerini Almanya’dan başlatmak şartıyla, diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler. 

90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Schengen vizesini kullanan kimseler, seyahatleri 90 günü aşıyorsa o zaman Almanya D tipi vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu arada Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) pasaportları bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaftır. 

Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) türlerinden hangisi sizin için uygunsa, yani ülkeye hangi amaçla giriş yapacaksanız, karşılamanız gereken koşullar bu duruma göre farklılık gösterecektir. Bununla birlikte vizenizin geçerlilik süresi için de aynı durum söz konusudur. Onun için ihtiyaç duyduğunuz Almanya D tipi vize türlerinden hangisinin sizin için uygun olduğunu öğrenmeli ve başvurunuzu ona göre yapmalısınız.

Almanya Ulusal Vize (D Tipi) Gerekli Evraklar

Yine az önce de belirttiğimiz gibi Almanya ulusal vize gerekli evraklar konusu da ülkeye seyahatinizin amacına göre değişmektedir. Aşağıda maddeler halinde vereceğimiz evrakları, genel bilgi olarak kabul etmenizi ve başvuruda bulunacağınız vize türünün istediği evrakları özenle takip etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi Almanya D tipi vize için gerekli evrakları sayalım…

Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) Genel Evraklar

 • Genellikle Almanca olması istenmekle birlikte, başvuruda bulunduğunuz Almanya Konsolosluğu’nun resmi web sitesinde duyurduğu üzere sizden beklediği dilde, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş 2 adet kopya vize başvuru formu,
 • Geçerlilik süresi vize türüne göre değişmekle birlikte geçerli pasaport,
 • En az 6 ay önce çekilmiş, Almanya’nın istediği şartları sağlayan biyometrik fotoğraf da evraklardan biridir. Şartı sağlayan biyometrik fotoğraf; 35 x 45 mm ölçülerinde, yüzünüzü kapatacak hiçbir aksesuarın bulunmadığı ve saçınızın kulak arkasına alındığı şekilde tam karşıdan çekilmiş olmalıdır. Almanya Konsolosluğu dini konularda istisna yapabilmekle birlikte, bu tür durumlarda gözlerin önü kesinlikle kapalı olmamalıdır. 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, 
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınan vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, 
 • Vize dilekçesi,
 • Seyahatinize ilişkin rezervasyon bilgileri, 
 • Vize ücretini ödediğinizi gösterir banka dekontu,
 • Seyahat sağlık sigortası, seyahat tarihini de kapsayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. 30 bin Euro teminatlı olması gereken sağlık sigortanız, seyahatinizden bir gün önce başlamalı ve bir gün sonra bitmelidir. Eğer söz konusu bu tarihlere dikkat edilmezse, geçersiz sayılır ve vize başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. 
 • Ülkeye gittiğinizde geçiminizi nasıl sağlayacağınıza dair bir kanıt; adınıza açılmış banka hesabının son üç aylık ekstresi, maaş bordrosu, ruhsat, tapu gibi aidiyet gösteren evraklar veya taahhüt mektubu, 
 • Sponsor aracılığı ile gidiyorsanız sponsora dair sunulacak mali evraklar,
 • Ayrıca başvuracağınız vizenin isteyeceği ek evraklar, başvuru dosyanızda hazır etmeniz gereken evraklardır. 

Almanya Vizesi Biyometri İşlemi Bilgilendirmesi

Vize başvuruları sırasında parmak izi ya da biyometrik fotoğraf gibi verilerin alınması anlamını taşıyan biyometri işlemi, kimlik sahteciliğinin önlenmesini amaçlayarak getirildiği 25 Eylül 2014 tarihi itibarıyla, genel olarak Almanya vizesi türleri için de uygulanmaktadır. Almanya vizesi başvurusunda bulunuyorsanız, ki konumuz olan Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) de buna elbette dahil, vize başvurularının zorunlu bir parçası olarak parmak izi taramasını yaptırmalısınız. 

Hemen bir not eklemekte fayda var ki, biyometri işlemleri sırasında herhangi bir hata yaşanmaması için parmak izi tespitine gittiğiniz sırada tespitin yapılmasına engel teşkil edecek kesik, hasar veya süs olarak kına gibi durumlar söz konusu olmamalıdır. Biyometrik işlem verileri konusu da vize başvurumuzun onayı için çok önemlidir. 

Biyometri İşleminden Muaf Tutulan Kişiler

Biyometrik verilerimiz 5 yıl boyunca sistemde saklanmaktadır. Bu da demek oluyor ki, geçerlilik süresi 5 yıldır. Dolayısıyla son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız, bu işlem sırasında parmak izi verdiğiniz için biyometri işleminden muaf tutulursunuz? 
Ülke ve hükümet temsilcileri ile siyasi liderler, Almanya’ya yaptıkları resmi ziyaretler konusunda biyometri işlemine tabii tutulmazlar. 

2 yaş altı çocuklarda henüz fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için, onlar da biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. 
Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kimseler, söz konusu durumlarını gösterir tıbbi bir raporu evrak listesinde ibraz etmek kaydıyla, biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. 

Almanya D Tipi Vize Ücreti

Almanya vize ücretleri konsolosluk yetkisi dahilinde güncellenmekte olup, kısa süreli Almanya vizesi ve uzun süreli Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) ücreti kendi aralarında farklılık göstermektedir. 

Bununla birlikte konumuz dahilinde özellikle belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz ki, Almanya D tipi vize ücreti için vize başvurunuzdan önce Almanya Konsolosluğu ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Ancak bunun yanında şunu da söylemeliyiz: Vize ücreti Euro karşılığı TL olarak nakit ödenmektedir. Ayrıca 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. 

Almanya D Tipi Vize (Ulusal Vize) başvurusu için işlem ücreti de ödemeniz gerekir. Buradaki önemli bilgi ise, vize başvurunuz reddedilirse paranızın geri ödenmesini talep edemezsiniz. Genel olarak Almanya vize ücretleri konusunda merak ettiğiniz her şey için de ilgili linklerden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Almanya D Tipi Vize Neden Reddedilir?

Yine uzun süreli Almanya D tipi vizenizi kapsayan vize türlerinden sizin için uygun olanı yaptığınız başvurudan söz ettiğimizi belirtelim. Vize başvurunuz pek çok sebepten reddedilmiş olabilir. Söz konusu sebepleri maddeler halinde açıklayalım.

Almanya D tipi Vize (Ulusal Vize) Reddedilme Sebepleri

 • Elbette en önemli konu vize başvuru formunun eksik, hatalı ya da çelişkili doldurulmasıdır. 
 • Doğru vize türü ile başvuruda bulunmamış olmak, 
 • Seyahatin amacının net olarak belirtilmemesi ve belgelenmemesi, 
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını ve gittiğinizde Almanya’da geçiminizi sağlayacağınızı kanıtlayan banka hesabı, gelir belgesi gibi evrakların eksik ya da yetersiz olması,
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat süreci dolduğunda kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıtların belgelerle sunulamamış olması,
 • Uçak bileti veya otel rezervasyonu gibi bilgilerin sistemde bulunmaması… 

Almanya D tipi vize başvurunuz, bu saydığımız maddelerden herhangi biri sebebiyle ret aldığında, Almanya Konsolosluğu, tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderir. Dilerseniz, bu formda belirtilen ret sebeplerini inceleyerek gerekli düzeltmeleri yapabilir ve tekrar başvuru yapabilirsiniz. 

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvuruları ret ile sonuçlandığına itiraz etme ve temyize gitme hakkına sahiptir. İtirazınızı ilgili konsolosluklara şahsen giderek ya da mail yoluyla yapabilirsiniz. 

Konsolosluğa hitaben yazacağınız itiraz dilekçenizde ya da mailinde, Almanya’ya seyahat etme gerekçenizle bir iyi niyet mektubu yazabilirsiniz. Açıkçası bu çok önemlidir. Burada mesleki durumunuza yer vermeniz de çok etkili olacaktır. Eğer mail yoluyla itiraz ediyorsanız; pasaport ön yüzü fotokopisini, seyahat evraklarını ve seyahat sağlık sigortanızı mailinize ataşlayabilirsiniz.

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp