İzmir

Telefon

+90 (232) 970 05 01

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, İzmir

Türkiye'nin en büyük üçüncü ili olan İzmir; denizi, iklimi ve doğal güzellikleri ile her dönem turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu bir il olmuştur. Burada yaşanan vatandaşlardan her dönem Almanya'ya turistik ve diğer amaçlarla seyahateler yapılmakta ve Almanya'dan bu ile turistler gelmektedir. Seyahat etmek isteyenlerin en fazla meşgul oldukları işlerin başında vize işlemleri gelir. Almanya'ya seyahat etmek isteyenlerin en fazla başvuru yaptıkları vizelerden biri olan Almanya turistik vizesi hakkında, merak edenler için bilgi verilecektir. İşte Almanya vize merkezi, İzmir turistik vize işlemleri ile ilgili merak edilenler;

Almanya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya'ya seyahat etmek için başvuran kişilerin seyahat etme amaçlarına ve mesleki durumlarına göre değişik vize türleri bulunmaktadır. Almanya'ya 90 güne kadar turistik amaçlı seyahat edecek bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi T.C. vatandaşları, Schengen vizesi almalı ve bunun için Almanya turistik vize başvurusu yapması gerekir. Gri, yeşil veya siyah pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 günlük seyahatlerinde vize alma zorunlulukları yoktur.

Almanya turistik vize, kısa süreli Schengen C tipi vize olarak da adlandırılır. Bu vizeye başvuru işlemlerinin direkt Almanya Konsolosluklarından gerçekleştirmek mümkün değildir. Almanya Schengen vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu danışmanlık hizmeti veren firmalar ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır.

Almanya turistik vize başvurularınızı yetkili başvuru merkezleri vasıtasıyla ya da Almanya vize işlemleri ile ilgili hizmeti veren seyahat acentelerinden yapabilirsiniz. Bununla beraber vize çıkış kararı ise kararı tamamen Almanya Konsolosluğu'na aittir. Konsolosluk gerektiği durumlarda ek evrak talep edebilmekte ya da evrakların yeniden hazırlanmasını isteyebilmektedir.

İzmir Turistik Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Turistik vize başvuru işlemleri normal şartlarda ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yabancı pasaport sahiplerinin vize işlem süreleri biraz daha uzun olup bu süreye dâhil değildir. Ayrıca bu süreye konsolosluğun resmi tatil günleri ve başvuru işleminin ek değerlendirme süreleri dâhil değildir. Bu nedenle vize başvurusu yapacak kişilerin bu süreleri dikkate alarak seyahat planlamaları gerekir.

Almanya Turist Vizesi Nedir?

Almanya'ya turist amaçlı seyahat etmek her zaman mümkündür. Bunun için kısa süreli turist vize almanız gerekmektedir. Bu kısa süreli turist vizesi, C tipi vize olarak adlandırılmaktadır. Turistik vize kapsamına eğlence, turistik gezi, tatil amaçlı seyahatler girmektedir.

Almanya Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya turistik vize başvurusu yapabilmek için konsolosluğun belirlemiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yanında başvuru yapacak kişinin belgelerinin doğru, tam ve eksiksiz hazırlanmış olması gerekir. Kişinin çalışma ve gelir durumuna göre vize şartlarını taşıyıp taşımadığı önem arz etmektedir. Eğer başvuru yapan kişi çalışmıyorsa, ev hanımı ve öğrenci ise, Almanya'da ikamet eden birinci derece akrabalarının destekleyici olması gerekir. Bu durumda kişinin, destekleyici olan kişinin gönderdiği destekletici belgesi ve gelir düzeyini gösterir belgelerle birlikte başvuru yapması gerekir.

Almanya turistik vize şartlarından biri de parmak izi verme işlemidir. Daha önce parmak izi verilmediyse ve ilk defa vize alınıyorsa parmak izi kayıt işlemi için başvuru merkezine şahsen giderek parmak izi vermeniz gerekir. Bundan sonraki süreçte yapılması gereken konsolosluğun kararıdır. Çünkü vizenizin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasının kararını verecek olan Almanya Konsolosluğu'na aittir. Konsolosluk başvuru işlemleri ile ilgili dilediği zaman ek evrak isteyebilmekte veya evrakların yeniden hazırlanmasını talep edebilmektedir.

Almanya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvuruları işlemlerinin yapılabilmesi için vazgeçilmez işlerin başında vize türüne uygun olarak hazırlanması gereken evraklar gelir. Verilecek evrakların güncel ve eksiksiz olması gerekir. Almanya turist vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

  • Vize başvuru formu: İnternet ortamında doldurulur. Doldurulduktan sonra ıslak imza ile imzalanmalıdır. Türkçe ve Almanca olarak doldurulmalıdır.
  • Pasaport: En az 3 ay geçerli olmalıdır. Ayrıca işlem yapabilmek için en az 2 sayfasının boş olmasına dikkat edilmelidir.
  • İlgili kurumdan alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf: 2 adet olmalı, beyaz fon üzerine çekilmeli ve gözlüksüz ve alın açık olmalıdır.
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının ön ve arka yüzünün fotokopisi,
  • Talep edilen ek gelir belgeleri: Kira sözleşmesi, araç ruhsatı ve tapu fotokopileri,
  • Yabancı uyruklu kişiler için ise: En az 6 ay geçerli ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi gereklidir.

Almanya Schengen Turistik Vize Sahibi Diğer Ülkelere Girebilir mi?

Almanya Schengen bölgesi ülkesidir. Bu bölgede bulunan toplam 26 tane ülke vardır. Eğer almış olduğunuz Schengen turistik vizesi çok girişli ise, diğer 27 Schengen üye ülkelerine giriş çıkış yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ülkeler arası geçişlerde güvenlik soruşturmaları olduğu için ülkeye alınmama ihtimaline karşı dikkatli olmanız gerekir.

Almanya Acil Turistik Vizesi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Almanya acil turistik vizesi almak isteyenler VIP olarak başvuru yapabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken durum, dosya inceleme süresinin konsoloslukların yoğunluğuna göre değişeceğidir. Bu nedenle acil olarak vize almanızı gerektiren özel durumunuzu dilekçe ile dosyanıza eklemeniz gerekir.

Almanya vize başvuru İzmir

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp