Bodrum

Telefon/Faks

+90 (252) 275 01 13

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00
Cumartesi: 10.00 - 14.00

Eposta

bodrum@vizemerkezi.com

Bodrum Almanya Vize Başvuru

Almanya’ya seyahat etmek istiyorsanız, seyahatinizin amacı ve süresine göre Almanya vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Peki Bodrum’dan Almanya vize başvurusu nasıl yapılır? Bodrum Almanya Vize Başvuru makalemizden detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bodrum’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almanya vize başvurusunda bulunmak istiyorsa, bunu Bodrum’da gerçekleştirmesi mümkün olmamaktadır. Çünkü Bodrum Almanya Konsolosluğu’ndan Almanya vize başvurusu yapılamamaktadır. Bodrum’da ikamet eden ve Almanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için yetkili olan Almanya vize aracı kurumu, İdata’dır.

Yetkili Almanya vize aracı kurumu İdata’nın Bodrum’da bir ofisi bulunmadığından, vize başvurularınızı İzmir ve Ankara vize başvuru merkezleri üzerinden yapmanız gerekmektedir. Almanya vizesi almak için İdata vize başvuru merkezi üzerinden randevu online olarak alınmaktadır.

Bodrum’dan Almanya Vize Başvurusu Mümkün mü?

Bodrum Almanya Konsolosluğu’ndan Almanya vize başvurusu yapılamamaktadır. Bodrum’da ikamet eden ve Almanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için yetkili olan Almanya vize aracı kurumu, İdata’dır. Yetkili Almanya vize aracı kurumu İdata’nın Bodrum’da bir ofisi bulunmadığından, Bodrum’dan Almanya vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, vize başvurularınızı İzmir ve Ankara vize başvuru merkezleri üzerinden yapmanız gerekmektedir. Almanya vizesi almak için İdata vize başvuru merkezi üzerinden randevu online olarak alınmaktadır.

Yetkili İdata İzmir ve Ankara vize başvuru merkezlerinde, Almanya C tipi (kısa süreli) ve Almanya D tipi (uzun süreli) vizeler için başvuru yapılabilmektedir. Almanya vizesi için onay verme yetkisi bulunan tek kurum Almanya Konsolosluğu’dur. Almanya vize başvurusu için yetkili kurum olan İdata ofislerinde ise sadece Almanya vizesi başvurusu için gerekli evraklar toplanmakta ve bunun yanında biyometrik işlemler yapılmaktadır.

Bodrum’dan Başvurulabilecek Almanya Vize Türleri

Bodrum Almanya Konsolosluğu’ndan Almanya vize başvurusu yapılamadığından, Bodrum’dan Almanya vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, vize başvurularını İzmir ve Ankara vize başvuru merkezleri üzerinden yapabilmektedir.
İzmir ve Ankara vize başvuru merkezlerinden başvurulabilecek Almanya vize türleri şunlardır:

 • Almanya C tipi (kısa süreli) vizeler
 • Almanya Turistik Vize
 • Almanya Ticari Vize
 • Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Almanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi
 • Almanya Staj Vizesi
 • Almanya Transit Vize
 • Almanya Dil Okulu Vizesi
 • Almanya Şoför Vizesi
 • Almanya D tipi (uzun süreli) vizeler
 • Almanya Erasmus Vizesi
 • Almanya Aile Birleşimi Vizesi
 • Almanya Çalışma Vizesi
 • Almanya Eğitim Vizesi

Almanya İçin Vize Almak Gerekli mi?

Almanya’ya seyahat etmek istiyorsanız, seyahatinizin amacı ve süresine göre vize almanız gerekmektedir. Bunun için Almanya’ya seyahat etmeye karar verdiğinizde yapmanız gereken en önemli şey, seyahatiniz için en uygun olan vize çeşidini belirlemek ve ardından vize başvurunuz için gerekli evrakları öğrenmek olmalıdır. Dilerseniz bunun için vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Şahsen hazırlamanız gereken evrakların yanında mesleki durumunuza göre iş yerinizden temin etmeniz gereken belgelerle birlikte gelirinizi gösteren belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bodrum Almanya Konsolosluğu’ndan Almanya vize başvurusu yapılamadığından, Bodrum’dan Almanya vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, vize başvurularını İzmir ve Ankara vize başvuru merkezleri üzerinden yapabilmektedir. Randevu gün ve saatinizde vize başvurunuzu dilediğiniz vize başvuru merkezinden yapabilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır? – Bodrum

Almanya Konsolosluğu, Bodrum ofisi üzerinden Almanya vize başvurusu almamaktadır. Vize başvuru işlemleri, bölgede bulunan vize başvuru merkezleri veya İzmir Başkonsolosluğu’ndan yürütülebilmektedir. Hemen belirtmek isteriz ki, eğer konsolosluk noktası haricinde bulunan bir bölgeden vize başvurusunda bulunduysanız vize işlemleri sürecinizin uzayabilme ihtimalini hesaba katmanız gerekmektedir. Almanya Schengen vize başvurunuz için vize başvuru formu ve diğer gerekli evraklarla hazırlayacağınız dosyanızı doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız elzemdir.

Almanya Schengen vize başvuru formunuzun, Almanya vizesi için gerekli evraklarda yer alan bilgilerle uyumlu ve örtüşür olması gerekmektedir. Vize başvurunuzu talep edildiği şekilde şartlara uygun yapmamanız durumunda, vize başvurunuzun reddedilebileceğini aklınızda bulundurunuz.

Bodrum Almanya Vize Başvuru İçin Bize Ulaşın

Bodrum’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almanya vizesi almak istiyor ise Bodrum’a en yakın vize başvuru merkezleri veya akredite edilmiş acenteler üzerinden alabilmektedir. Bodrum’dan Almanya vizesi almak istiyorsanız, bizden danışmanlık hizmeti alabilmektesiniz. Almanya, Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için Almanya vize koşulları diğer Schengen ülkeleri ile aynıdır. Eğer Almanya vizesi almak istiyorsanız, vize başvurusunda bulunmak için biyometrik verilerinizin alınmış olması elzemdir. Başvuruda bulunmak için son 59 ay (4 yıl 11 ay) içinde parmak izi vererek almış olduğunuz bir Schengen vizeniz var ise, gerekli evrakları ofisimize göndererek vize başvurusunda bulunmanız yeterlidir.

Almanya Schengen Vizesi Parmak İzi Verme İşlemi

Dijital parmak izinin, Avrupa Vize Enformasyon Sistemi’ne (VIS) kaydının yapılması Schengen vize talebinde bulunan herkes izin zorunlu olmaktadır. Eğer son 59 ay (4 yıl 11 ay) içinde bir Schengen vizesi aldıysanız, parmak izi verme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Başvuru sahibi olarak bu vizenin fotokopisini sunamadığınız ya da bu vizeye ait bilgileri başvuru formunda beyan edemediğiniz takdirde, parmak izi kaydı vermeniz gerekebilmektedir. Parmak iziniz, İdata ofislerine şahsen başvuruda bulunduğunuz sırada alınmakta ve Başkonsolosluğa iletilmektedir.

Eğer son 5 yıl içinde bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak iziniz alınmadıysa, İdata ofislerine şahsen giderek biyometrik işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Şu durumlarda parmak izi vermeniz gerekecektir:

 • Schengen ülkeleri dışında kalan ülkeler için alınan dijital parmak izleri geçersiz olmaktadır.
 • Pasaport işlemleri için yetkili Türk makamlarına verilen dijital parmak izleri, vize işlemlerinde geçersiz olmaktadır.
 • Evlilik ya da boşanma sonucu soyadı değişikliği durumunda biyometrik işlemlerinizi tekrarlamanız gerekmektedir.
 • Daha önce yapmış olduğunuz bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi kaydı vermiş olsanız dahi, bazı istisnai durumlarda Başkonsolosluk, sizi dijital parmak izi verme işlemlerinin tekrarlanması için İdata ofisine çağırabilmektedir.
 • Türkiye dışında başka bir ülkede doğmuş kişiler, yakın bir geçmişte parmak izi kaydı oluşturmuş olsa dahi, yeniden parmak izi vermeleri gerekmektedir.
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar, başka bir ülkede bulunan bir Schengen Konsolosluğu’nda dijital parmak izi kaydı oluşturmuş olsa dahi, yapacakları ilk İtalyan vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi vermeleri önerilmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Reddi – Bodrum

Almanya vize başvuru işlemleri sonucunda vizeyi onaylama veya vize başvurusunu reddetme kararı, yalnızca vize başvurusunun yapıldığı bölgenin yetki alanında bulunan Almanya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurunuzun reddedilmesi kararı, vizenizin değerlendirme süreci sonunda ret mektubu ile birlikte tarafınıza iletilmektedir. Vize başvurunuzda evraklarınızı doğru ve eksiksiz olarak sunmuş olmanız, vizenizin onaylanacağını garanti etmeyeceği gibi vizeniz yine ret ile sonuçlanabilmektedir. Tabii vize reddine itiraz hakkınız da bulunmaktadır.

En sık karşılaşılan Almanya vize ret sebepleri, belgelerin seyahat amacını yeterince desteklememesinden ve evrakların inandırıcı bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Şu detayı unutmamak gerekir ki, vize bir göç politikasıdır. Ayrıca vize başvurusu da deneyim isteyen bir süreç olarak kendini göstermektedir. Bu sebeple tarafımızdan alacağınız profesyonel vize danışmanlık desteği, özellikle basit hatalardan kaynaklanan vize ret sebeplerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktadır.

Bir vize başvurusunda bulunurken, dosyanızı konsolosluğun değerlendirme kriterlerini dikkate alarak hazırlamanız gerekmektedir. Schengen vize başvurularında Almanya vizenizin reddedilme sebepleri konsolosluk tarafından belirlenmiştir. Aslına bakılırsa konsolosluğun bir dosyayı hangi kriterlere göre onaylayacağı veya reddedeceği önceden tahmin edilebilir bir durumdur. Bunun için rahatlıkla söyleyebiliriz ki, tarafımızdan alacağınız vize danışmanlık hizmetlerinde, vize ret nedenleri konusunda tecrübeli ve bilgili bir ekiple çalışmaktayız. Vize başvurunuz sırasında size dosyanızın zayıf yanlarını kolaylıkla göstererek başvurunuzun olumlu sonuçlanması için dosyanızı güçlendirmenizde yardımcı olabiliriz.

Vize reddi konusunda özellikle hatırlatmak isteriz ki, Almanya vizenizin ret ile sonuçlanması durumunda vize başvurusu için ödediğiniz konsolosluk harcı ile başvuru merkezi ücretleri tarafınıza hiçbir şekilde ödenmeyecektir. Ayrıca başvurunuz sırasında vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda ücret iadesi istemeyeceğinize dair yazılı bir bilgilendirmek de imzalanmaktadır.

Schengen Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler – Bodrum

Schengen bölgesinde bulunan birden fazla ülkeye seyahat etmek üzere, Schengen vizesine başvuruda bulunurken başvurudan önce yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat etmeyi planlıyorsanız, en çok kalacağınız ülkenin elçiliğine/ konsolosluğuna başvurmanız en doğrusu olacaktır. Birden fazla giriş vizesi aldıktan sonra ise vize başvurunuzda izin verilen süre boyunca tüm Schengen bölgesi ülkelerine seyahat etmeniz mümkün olmaktadır.

Hatırlatmak isteriz ki, vize başvurusu yaparken elçilikten/ konsolosluktan randevu aldığınızda sizden talep edilen vize işlemleriniz için gerekli evrakları, şahsen elden teslim etmeniz gerekmektedir. Ayrıca randevunuzu gidişinizden en az 15 gün önce almanız önerilmektedir.

Her Schengen ülkesi istenilen tarafa vize düzenleme konusunda hemen hemen aynı şartları paylaşmaktadır. Yine de elçiliğe/ konsolosluğa bağlı olarak vize başvurusunda gerekli evraklarda ve ayrıca başlıca kimlik doğrulama evrakları ve mevcut ekonomik durumunuza göre küçük farklar olabilmektedir. 

Vize Merkezi Personel

Almanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2022 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 71993