Bodrum

Telefon

+90 (252) 275 01 13

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Bodrum

Turizm cenneti olan Bodrum, Muğla ilimizin bir ilçesidir. Her dönem ülkemizin en fazla turist alan yerlerindendir. Bu güzel beldemizden başta Almanya olmak üzere pek çok ülkeye seyahateler yapılmaktadır. Seyahat yapılan ülkelerin başında ise Almanya gelmektedir. Almanya için, Türklerin ikinci vatanı denilse yanlış olmaz. Çünkü Avrupa'da en fazla Türk vatandaşının bulunduğu ülke Almanya'dır. Tarihi dostluklarımızın ve ittifaklarımızın da olduğu Almanya'ya Bodrumdan seyahat etmek isteyenler için faydalı bir vize başvuru işlemlerini anlatmaya çalıştık Umarım faydalı olur.

Bodrum Almanya Fahri Konsolosluğu Vize Verme Yetkisine Sahip midir?

Bodrumdan Almanya'ya seyahat etmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında Bodrum Almanya Konsolosluğu'nun vize işlemleri yapıp yapmadığı sorusu gelmektedir. Bodrum Almanya Fahri Konsolosluğu, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Türkiye'de bulunan temsilciliklerinden birisidir. Faaliyetlerini Almanya Ankara Büyükelçiliği bünyesinde yürütür. Bodrum Alman Fahri Konsolosluğu'nun herhangi bir diplomatik yetkisi yoktur. Bu nedenle konsoloslukta herhangi bir vize başvuru işlemi yapılmamaktadır.

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu'nun bağlı olduğu dış temsilcilik, Almanya İzmir Başkonsolosluğu'dur. Bölgede yaşayan vatandaşların vize işlemleri burada bulunan vize merkezleri veya İzmir Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Bunun için bölgedeki vize başvuru hizmetleri, aracı firmalar veya seyahat acenteleri tarafından yürütülmektedir. Başvuru sahiplerinin en yakın hizmet bölgesine müracaat etmeleri gerekir. İzmir haricinden vize çıkarmak için başvuruda bulunan kişiler, işlem sürecinin uzayabileceğini dikkate alarak başvurularını buna göre yapmalıdır.

Almanya Bodrum Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurusu konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru için gerekli olan belgelerin belki de en önemlisi Schengen vizesi başvuru formudur. Form doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Almanya Schengen başvuru formu Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde doldurulmalıdır.
 • Formun el yazısı ile değil, bilgisayar ortamında doldurulması gerekir.
 • Form, okunaklı ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalı, sunulan bilgilerin tutarlı ve doğru olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda başvurunun reddedilme olasılığı söz konusudur.
 • Formun çıktısı alınarak ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Formdaki özellikle vize türü ile ilgili bilgiler doldurulurken dikkatli olunması gerekir. Çünkü yapılacak işlemler vize türüne göre yürütülecektir.

Vize Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?- Bodrum

Vize işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle randevu alınması gerekir. Randevusuz işlem yapılmamaktadır. Almanya vize başvurusu için randevular, sadece çevrimiçi olarak alınmaktadır. Vize başvurusu randevu alma işlemleri ise konsolosluk veya başkonsolosluk birimleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bununla birlikte vize başvuru randevuları, resmi olarak yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla da alınabilmektedir. Bodrum'dan Almanya vize başvurusu işlemleri için, en yakın vize başvuru merkezinden randevu almanız gerekir. Bodrum'a en yakın vize başvuru merkezleri ise İzmir ve Ankara'da bulunmaktadır. Müracaat sahibinin randevu saatinde başvuru formu ile birlikte gerekli olan tüm evraklarla başvuru merkezinde bulunması gerekir. Bundan sonraki işlemler vize başvuru merkezi tarafından yürütülür.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Türkiye'den Almanya'ya seyahat etmek isteyenlerin başvuru yapabilecekleri vizelerden biri de Almanya aile birleşimi vizesidir. Almanya aile birleşimi vizesi, Türkiye'de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya'da yaşayan eş veya çocuklarının yanına yerleşmesi ya da Türkiye'de ikamet edip de henüz reşit olmayan çocuklarını Almanya'ya alması için başvuru yapılması gereken vize türüdür.

Almanya aile birleşimi vizesi uzun süreli vize olup, ulusal (D tipi) vize kategorisine girmektedir. Uzun süreli vizeler için başvurular direkt olarak Almanya Konsolosluğu'na veya Almanya Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır. Aile birleşimi vizesine başvuru yaparken yetkililerce istenen evrakların ibraz edilmesi gerekir.

Bodrumdan Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır? 2024

Aile birleşim vizesi alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli durum ekonomik şartların yerine getirilmesidir. Aile olarak yaşanacak evin ideal şartları karşılaması gerekir. Ayrıca Almanya'da yaşayan eş, yıllık gelirinin standartlara uygun olduğunu belgelemek zorundadır. Aile birleşim vizelerinin sonuçlanma süresi 3 ay olarak belirtilmiştir. Eğer eşlerden biri Alman vatandaşı ise, bu süre daha da kısalarak 1 aya kadar düşmektedir. Almanya'daki eş eğer Türk vatandaşıysa; kimlik fotokopisi ve Almanya'da uzun süreli oturum belgesiyle aile birleşimi için başvuruda bulunabilir. Aile birleşim vizesi için, gerek Almanya'da yaşayan eşe ait ve gerekse birleşim için müracaat edecek eşten çeşitli evraklar talep edilmektedir. Talep edilen bu evraklar şunlardır:

 • Her vize başvurusu için istenen pasaport, vize başvuru formu, biyomertik fotoğraf, nüfus cüzdanı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Almanya'daki eşin Alman vatandaşı olması durumunda; doğum belgesi, kimlik ve pasaport fotokopileri gerekir. Sonradan Alman vatandaşı olunmuş ise vatandaşlığa geçiş belgeleri,
 • İkametgâh belgesi ile beraber yaşayacakları eve ait ruhsat, tapu veya kira sözleşmesi,
 • Çalışan kişiye ait son 3 ayın maaş bordrosu, eğer kişi iş sahibi ise şirkete ait gelir durumunu gösteren belgeler,
 • Almanya'da ve Türkiye'de yaşayan eşe ait son 3 aya ait banka hesap dökümlerinin ibrazı, (hesapta en az 7.000 TL bakiyeli olmalıdır.)
 • Güncel tarihli ve en az 3 ay geçerliği olan seyahat sağlık sigortası,
 • Daha önce evlilik yaşanmış ise; bu evliliklere ait boşanma belgeleri, çocuklara ve aileye ait diğer belgelerdir.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp