Çorlu

Telefon

+90 (850) 460 15 42

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Çorlu

Tekirdağ'ın en büyük ilçesi olan Çorlu, Marmara Bölgesi'nin en yoğun sanayi ve iş merkezlerinin bulunduğu bir yerdir. Bu bölgeden Almanya'ya değişik amaçlarla yılın her döneminde seyahatler olmaktadır. Çorlu'dan Almanya'ya seyahat etmek isteyenlerin bilgi sahibi olması gereken işlerin başında vize işlemleri gelmektedir. Almanya vize merkezi, Çorlu ile ilgili gerek duyulan bilgileri sizler için derlenen bu yazıda ayrıntıları ile bulmak mümkündür.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?- Çorlu

Almanya'ya seyahat etmek isteyenler mutlaka Almanya Schengen vizesi almak zorundadır. Avrupa Birliği'ne üye olan ülkeler 1995 yılında Schengen Sözleşmesi'ne imza atmışlardır. Bu anlaşma ile 26 üye ülke arasında sınır kontrolleri kaldırılmıştır. Oluşturulan bu bölgeye Schengen bölgesi denir. Bu bölgeye giriş için alınan vizeye Schengen vizesi denir. Almanya da bu bölge ülkelerindendir. Alınan bu vize ile süresi içerisinde 26 ülke gezilebilir.

Almanya Vizesi Kimler İçin Gereklidir? Çorlu

Almanya, ülkeye seyahat etmek için gelenlerin bir kısmından vize talep etmektedir. Seyahat etmek isteyen siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil (hususi) pasaportlardan birisine sahip olan kişiler, eğer 6 ay içerisinde 3 ayı aşmayacak şekilde Almanya'ya seyahat planlarsa kendileri vizeden muaf tutulmaktadır. Eğer kendilerinde daha önceden alınmış ve geçerliliği olan bir vize varsa, tekrar vize almalarına gerek yoktur. Bunun için vizenin konaklama gün sayısının yeterli ve güncel olması gerekir. Eğer bir kişinin bordo (umuma mahsus) pasaportu varsa Almanya seyahatinin öncesinde mutlaka geçerli bir Schengen vizesi alması gerekir.

Almanya Vizesi, Çorlu İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Almanya'ya seyahat eden kişiler Schengen vizesiyle Almanya'dan başlayıp diğer Schengen ülkelerini ziyaret edebilirler. Almanya'ya 90 güne kadar seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi çıkarmaları gerekir. Eğer ziyaret 90 günden fazla sürecekse Almanya ulusal vizesi için başvuru yapmaları gerekir. Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunmak için büyükelçilikten veya konsolosluktan randevu alınmalıdır. Randevunun seyahat tarihinden en az 1 ay önce olacak şekilde alınmasına dikkat edilmelidir. Randevu alındıktan sonra istenilen belgeler kabul şartlarına uygun olacak şekilde hazırlanarak elden teslim edilmelidir.

Eğer ilk defa Schengen vizesi başvurusu yapılacaksa, randevu alınarak parmak izi vermek gerekir. Müracaatta dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla Almanya'ya seyahat edilemeyeceğidir. Eğer aile birleşimi, çalışma izni ve oturum için seyahat edilecekse, Almanya ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Almanya Vizesi Başvuru Süreci- Çorlu

Uzun süreli yapılacak olan vize başvurusu için Almanya Konsolosluğu'na veya Almanya Büyükelçiliği'ne müracaat edilmesi gerekir. 90 günden daha kısa olan vize başvuruları ise Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar veya turizm/seyahat acenteleri tarafından yapılabilir. Vize başvuru sürecinde ilk yapılacak iş, başvuru formunun doğru ve okunaklı olarak doldurulmasıdır. Başvuru formunda talep edilecek vize türünün doğru olarak belirtilmesi gerekir. Çünkü ibraz edilecek evraklar seyahatin amacına göre değişmektedir.

Müracaat için vazgeçilmez olan vize başvuru formu; Türkçe ve Almanca olmak üzere olarak iki dilde ve büyük harflerle, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Almanya Konsolosluğu aynı zamanda vize başvurusunda bulunacak kişilerden seyahat etme amaçlarını ve masrafların nasıl karşılanacağının ibrazını istemektedir. Bunlar haricinde talep edilen belgeler, diğer Schengen ülkelerinden talep edilen vize başvuru belgeleriyle aynıdır. Vize işlemlerinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürütülmesi, olumlu bir şekilde sonuçlanması için evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulması gerekir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? Çorlu

Seyahat öncesi yapılacak vize başvurusu için gerekli olan belgelerin bilinmesi ve alınacak vize çeşidine göre hazırlanması gerekmektedir. Çünkü alınacak vizenin türüne göre de belgeler farklılık göstermektedir. Her vize için çeşitli olan evraklardan bir kısmı hepsinde de benzerlik göstermektedir. Konsolosluk gerek duyduğunda ek belgeler de isteyebilir veya evraklarda değişiklik yapabilir. Vize işlemleri sırasında genellikle gerekli olan belgeler belli başlıca şunlardır: Pasaport, başvuru formu, biyometrik fotoğraf ve sağlık sigortası belgesi, vize harcı, banka hesap dökümü, çalışma izni belgeleri ile talep edilen diğer belgelerdir.

Almanya Vizesi Çorlu Başvurusu İçin Şahsen Bulunmak Gerekir mi?

En çok merak edilen konulardan biri de vize başvurusu için şahsen konsolosluğa gelinip gelinmeyeceğidir. Almanya Schengen vize uygulamasına taraf olan ülkelerden biri olan Almanya'ya seyahat etmek isteyen 12 yaşını tamamlamış olan bireylerin bizzat başvuru merkezine gitmesi gerekir. Bununla beraber, daha önce Schengen vizesi için parmak izi vermeyen kişiler de şahsen başvuru merkezine gelerek parmak izi vermeleri gerekir. Başvuru haricinde bizzat başvuru merkezine gelmenizi gerektiren diğer bir durum ise mülakata çağrılmanızdır. Bu durum her zaman yapılmayıp nadiren karşılaşılan bir durumdur.

Almanya Vize Reddi İçin Yapılması Gerekenler

Vize reddinde en önemli husus istenen koşulları sağlamıyor olmanızdır. Bunun yanında evraklarda eksiklik ve son dönemlerde yaşanan göç olayları vize başvurularının reddedilmesinde önemli etkenlerden biridir. Almanya vize reddi işlemine 1 ay içerisinde itiraz yapılabilir. Yapılan itiraz dilekçesinin Almanca yazılması gerekir. Ret maddesini çürütür evraklar ile beraber dilekçe, Almanya Konsolosluğu'na elden teslim edilebileceği gibi mail yoluyla da iletilebilir.

Almanya vize merkezi Çorlu

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp