Almanya Vize Evrakları

Almanya Vize Evrakları

Almanya Vize Evrakları Merak Edilenler

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Değerli Misafirlerimiz Almanya ülkesine seyahat etmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Schengen vize başvurusu seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna yapılmaktadır. Almanya vize evrakları ve başvuru prosedürleri ile ilgili detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Vize bölümü eksiksiz ibraz edilen Almanya vize evrakları ile birlikte yapılması gereken işlemlerini tamamlayıp ilgili Konsolosluk / Elçilik vize bölümüne teslimini sağladıktan sonra esasen 15 iş günü içerisinde vize sonucunu bildirir.

Bu nedenle Almanya vize evrakları ile birlikte seyahatinize en geç 15 iş günü (3 hafta )öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Almanya ve Türkiye’nin resmi ve dini bayramlarında vize süreçleri yoğunluğa bağlı olarak uzayabilir. Almanya vize başvurusu seyahatinizden 6 ay (180 gün ) öncesine kadar gerçekleştirilebilir.. Almanya vize başvurusu için belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Almanya vize için istenen belgeler nelerdir?

Almanya vizesi başvurusu için aşağıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Almanya vizesi için istenen evraklar 2024 vize türüne ve başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluğun gerek duyması halinde ek belgeler de talep edilebilir. Almanya vizesi için gerekli belgeler doğrultusunda Almanya Konsoloslukları vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler.

Konsoloslukların talep ettiği güncel Almanya vize evrakları listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayabilir, Vize Merkezi temsilcilerimizden ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla ücretsiz olarak göndermelerini talep edebilirsiniz.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Pasaport

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay (90 gün) sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlarında başvuru esnasında ibrazı önerilmektedir fakat mecburi değildir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda isim, soyisim değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin vize başvurusu için gerekli evraklar listesinin içinde yer alan pasaportlarında mutlaka imza alanları doldurulmalıdır.

Başvuru Formu

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. ( AB ülkesi yakınınız yoksa lütfen AB yakını alanını boş bırakınız). Dikkat edilmesi gereken: başvuru formunun 3. ve 4. sayfalarının mutlaka imzalanması ve başvuru tarihinin unutulmamasıdır.

Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu (vekaletname formu için bizimle iletişime geçebilirsiniz) ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu) - Gerekli Tüm Formlar

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Biyometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için vize başvuru ofislerinden destek alabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

Almanya vize evrak listesi içinde yer alan en önemli evraklardan biri de seyahat sağlık sigortasıdır. En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ya da ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Sigortada kaşe ve imzanın bulunmadığı durumlarda (genellikle internet üzerinden yapılan sigortalarda bulunmamaktadır) poliçe numarasının yer aldığı ödeme makbuzunu ibraz edilmesi istenir.

Sigorta poliçenizin seyahatten bir gün önce başlayıp seyahatinizin bitiminden 1 gün sonra sona ermesi istenmektedir. Örnek verecek olursa 9 -15 Ocak tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 8 Ocak başlangıçlı 16 Ocak bitişli bir poliçeniz olması gerekmektedir. Not: AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Not: Transit vize (Almanya havaalanını Schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Vize Harcı

Vize işlemleri için gerekli evraklar tesliminde; başvurunuz esnasında vize merkezinden Almanya vize ücreti ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ulaşım Bilgileri
 • Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri belirli olmalıdır.
 • Almanya'ya ulaşımınız araç ile olacaksa: Aracı kullanacak kişinin geçerli ehliyet fotokopisi, Aracın ruhsatının fotokopisi, Yeşil sigortası gerekli olmakla birlikte güzergah planınızı da sunmanız gerekmektedir. Vize Merkezi ulaşım planınızı doğru hazırlamanız konusunda size destek için çağrınızı beklemektedir.
 • Konaklama Belgeleri

Seyahat esnasında vize için gerekli belgeler arasında konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.

Konaklamanız birden fazla olacaksa tüm konaklama tarihlerinin birbirlerini takip ediyor olması gerekmektedir. Konsolosluklar nerede konaklama yapacağınızı bilmek ister ve teyit etmek için bazı durumlarda otellerinizle iletişime geçip konaklamanın gerçek olduğunu teyit etmek isteyebilir. Gerçek beyanda bulunmanız önemlidir.

Banka Hesap Dökümü

Banka hesap özetiniz (Maaşınızın yattığı, son 3 aylık hesap hareketliliğinizi içeren, en az 35.000 TL bakiyesi bulunan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Çalışma ve İzin Belgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair ( iş yerindeki göreviniz) açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

SGK Hizmet Dökümü

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrakları detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir. Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. Aktif çalıştığınız kuruma ait güncel ve barkodlu olmalıdır

Maaş Bordroları

Son 3 aya ait aldığınız ücretin okunaklı göründüğü bordrolarınız. (kaşeli ve imzalı olması önceliktir fakat değilse de eksik değildir)

İş Sözleşmesi

SGK'lı çalışan değil iseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız. Sözleşmenin içeriğinde iş karşılığı alacağınız ücret ve sözleşme süresinin belirtilmiş olması gereklidir.

Ek Gelir Belgeleri

Varsa Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Almanya Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

 • Pasaport 2 adet biyometrik yeni fotoğraf
 • Ek gelir belgeleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkodlu istenmektedir. Nüfus Aile ve adres bilgileri içeren / Evli kadınlarda kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.
 • Kişi yabancı uyruklu ise: Dönüşünden sonra en az 3 ay geçerli T.C. ikamet izni veya çalışma izni fotokopisi
 • Almanya Schengen vize başvuru formu: Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 • Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları: Seyahatinizi kapsayan konaklama bilgilerinizin okunaklı olarak yer aldığı konaklama rezervasyonu. Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusunda kurumumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız durumunda temsilcilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan satın alma işlemlerinde bulunmayınız.
 • Güncel banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 35.000 TL bakiyesi olan (turistiklerde günlük 100 Euro harcırah olarak düşünüp tutar hesaplaması yapılabilir), bankadan ya da internet bankacılığından temin edilmiş olması yeterlidir. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 25.000 TL bakiye daha bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar: 25.000 TL'dir.
 • Kişi bir kurumda sözleşmeli çalışıyor veya danışmanlık hizmeti veriyorsa noter onaylı iş sözleşmesi sunulması istenir. (belgenin aslı sunulmalı)
 • Almanya vize ücreti ödeme dekontunun dosyaya eklenmesi gerekmektedir.

Kişi Şirket Sahibi/Ortakları İse:

Güncel tarihli şirket Almanya Vize Evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orijinal faaliyet belgesi, E–imzalı faaliyet belgesi ya da aslının fotokopisi istenmektedir

 • Ticaret sicil gazetesi (gazetede ismi geçmeli, ortaklığı varsa görünmeli iki durumda da ismi geçmiyorsa Hazirun cetveli sunabilir. Toplantıda hazır bulunanlar listesi sicil ve Hazirun cetvelinin olmadığı durumlarda eklenebilir.)
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri fotokopileri
 • Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 35.000 TL bakiyeli, bankadan alınmış

Adi Ortaklık Var İse:

 • Adi ortaklık sözleşmesi (noter onaylı)
 • Sözleşmede yer alan ortaklara ait vergi levhaları
 • Son 3 aylık banka dökümü

Kişi Şirket Çalışanı İse:

 • Çalışma ve izin belgesi: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin işyerindeki görevi ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi barkodlu
 • SGK hizmet dökümü (4A hizmet dökümü) barkodlu
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Son 3 aylık banka dökümü

Kişi Devlet Memuru İse:

 • Çalışma belgesi: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orijinal belge. Belgenin içeriğinde izin tarih aralığı ve görevi yazmalıdır.
 • Maaş bordroları: kurumdan ya da E- devlet üzerinden alacağınız son 3 aylık maaş bordrosu
 • Son 3 aylık banka dökümü

Kişi Öğrenci İse:

 • Öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orijinal belge)
 • Yeni mezun başvuru sahipleri için diploma fotokopisi
 • Orijinal Muvafakatname belgesi: Almanya vize başvurusu esnasında 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge talep edilmektedir.

NOT: Anne, baba ve tüm aile fertlerinin Almanya vize başvurusunda bulunacak olması halinde Muvafakatname belgesine gerek bulunmamaktadır.

 • Anne baba ayrı olan başvurularda seyahat etmeyen ebeveynden muvafakat gerekmekte olup vekaletname dahil anne imzası bulunan her evrakta baba imzası da olmalıdır. Örnek: Anne ve 18 yaş altı çocuk Almanya Schengen vizesi için başvuruda bulunacak Baba seyahat etmeyecek ve başvuru merkezinde de bulunmayacaksa Muvafakatname gereklidir.
 • Muvafakatnamenin 6 aylık güncel alınmış olması (aslının sunulması zorunludur) ve seyahatin dönüş tarihini de kapsıyor olması gerekmektedir.

Kişi Ev Hanımı ise:

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sponsor dilekçesi: 1. dereceden yakını tarafından gidiş dönüş tarihleri içerisindeki tüm masraflarını karşılayacağını beyan eden imzalı dilekçe (Sponsor olan kişinin çalışma durumuna göre yukarıdaki bilgiler eşliğinde Almanya vize evrakları hazırlanması gerekir)
 • Sponsora ait son 3 aylık banka hesap özeti

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz Almanya Vize evrakları güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

Almanya Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Sahibi ise:

 • Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf
 • Ticari davetiye: Almanya şirketinin antetli kağıdına düzenlenecek belge kaşe ve imzalı olmalı (ıslak imzalı olması zorunlu değildir)
 • Güncel şirket Almanya vize evrakları: Orijinal faaliyet belgesi ya da orijinal güncel faaliyet belgesinin fotokopisi
 • Sicil gazete
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri fotokopileri
 • Şirketin banka hesap özeti Son 3 aylık güncel alınmış olmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri
 • Ticari başvurularınızda konaklama sunmanız zorunlu değildir fakat davetiye tarihlerinden fazla kalacağınız durumlarda konaklama sunmanız doğru olacaktır.

Almanya Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanı ise:

 • Şirket yazısı - Orijinal belge: İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü barkodlu temin edilmelidir.
 • Son 3 aylık maaş bordroları (imzalı ve kaşeli olmaları önceliklidir)

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz!

Başvuru Sahibinin Hazırlaması Gereken Şahsi Evraklar:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği barkodlu istenmektedir.
 • Orijinal davet yazısı: Almanya belediyesi onaylı belge (sarı davetiye), posta ile temin edilmelidir.
 • Belediye onaylı davetiyeniz yoksa yakınınız tarafından yazılmış imzalanmış olan Almanca davet mektubu ( konaklama adresiniz size ve yakınınıza ait iletişim bilgileriniz ve seyahat tarih aralığınızın yazılı olması gerekmektedir) ve davet eden kişinin alman kimlik- oturum kartının fotokopisi
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü (bankadan alınmış)
 • Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri belirli olmalıdır.
 • Almanya'ya ulaşımınız araç ile olacaksa: Almanya vize başvurusu yapılırken aracı kullanacak kişinin geçerli ehliyet fotokopisi, Aracın ruhsatının fotokopisi, Yeşil sigortası gerekli olmakla birlikte güzergah planınızı da sunmanız gerekmektedir. Vize Merkezi ulaşım planınızı doğru hazırlamanız konusunda size destek için çağrınızı beklemektedir.

Kişi Yabancı Uyruklu ise:

 • Seyahatinden sonra en az 3 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Schengen vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. 3 aylık davet yazısı temin etmiş başvuru sahiplerinin 3 ay geçerli seyahat sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekecektir.

***Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcimizi arayın.

Başvuru sahibinin meslek bilgisine göre hazırlaması gereken Almanya aile arkadaş ziyareti vize evrakları:

Kişi Şirket Çalışanı ise:

 • Çalışma ve izin belgesi: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin işyerindeki görevi ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi barkodlu
 • 4A detaylı hizmet dökümü barkodlu
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • Son 3 aylık banka dökümü

Kişi Şirket Sahibi ise:

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orijinal faaliyet belgesi, E–imzalı faaliyet belgesi ya da aslının fotokopisi istenmektedir
 • Ticaret sicil gazetesi (gazetede ismi geçmeli, ortaklığı varsa görünmeli iki durumda da ismi geçmiyorsa Hazirun cetveli sunabilir. Toplantıda hazır bulunanlar listesi sicil ve Hazirun cetvelinin olmadığı durumlarda eklenebilir.)
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri fotokopileri
 • Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 35.000 TL bakiyeli, bankadan alınmış

Kişi Emekli ise:

 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi veya emekli olunan kurumdan alınmış orijinal yazı
 • Maaş dökümü: Emeklilik maaşınızın yattığı bankadan son 3 aylık alınmış döküm. Emekli maaşının PTT’den alan başvuru sahibi PTT’den resmi olarak onaylanmış son 3 aylık döküm almaları gerekmektedir.

Kişi Ev Hanımı ise:

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sponsor dilekçesi (1. Derece yakını tarafından yazılmış, imzalanmış ve seyahatteki tüm masraflarını karşılayacağını beyan etmiş olması önemlidir)
 • Sponsor gelir evrakları (gelir durumuna göre ilgili bölüme bakabilirsiniz)

Kişi Devlet Memuru ise:

 • İzin ve çalışma belgesi: çalışılan kurumdan imzalı mühürlü ya da e imzalı olması gerekmektedir. Seyahat tarih aralığında izinli olduğu belirtilmelidir.(izin tarihlerinizle ilgili özel bir durumunuz söz konusu ise durumunuzu açıklayan bir dilekçeyi Almanya vize başvuru evrakları arasına dahil edebilirsiniz.)
 • Son 3 aylık banka dökümü
 • Son 3 aylık maaş bordrosu

Kişi Öğrenci ise:

 • Öğrenci belgesi: Güncel tarihli orijinal belge olarak temin edilmelidir.
 • Kişi yeni mezun ise diploma fotokopisi

*Öğrenciler yukarıda bulunan şahsi evraklarına ek olarak sponsor olacak 1. derece yakın akrabasına ait evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler ise mesleki durumlarına uygun belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

**Ayrıca öğrenciler varsa ek gelir belgeleri olarak: tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dokümanları da destekleyici belge olarak başvuru dosyalarına ekleyebilirler. Orijinal Muvafakatname belgesi (18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge)**

Almanya Havaalanı Transit Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu ve İkamet Kanunu´nun 55. maddesine göre gerekli ek belge
 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 • Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi)
 • Fotoğraf: 1 adet vesikalık resim
 • Vize harcı
 • Uçuş bileti veya rezervasyonu (yolculuğunuz hakkında ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekir, örneğin havalimanında terminal değişikliği ve dolayısıyla ülkeye giriş işlemi yaptırmanız gerekip gerekmediğini tam olarak öğrenin)
 • Gideceğiniz ülkeye ait vize/ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızın olduğunu gösteren diğer bir belge
 • İkamet etmekte olduğunuz ülkede kurulu bir düzeninizin olduğuna dair belgeler (banka hesap dökümü, maaş bordrosu)

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Uzun süreli vize talep formu (İmzalamanız yeterli olacaktır)
 • Pasaport (Son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve fotokopisiyle birlikte ibraz verilmelidir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzeri)
 • Diploma (Kişinin mezun olması halinde)
 • Öğrenci belgesi veya transkript (Kaşeli, imzalı ve güncel)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük olanlar için, ebeveyn imzalı)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim programının masraflarının karşılanabileceğine dair teminatlar
 • Konaklama masrafları ve eğitim bursunu belgeleyen teminatlar
 • Seyahat sağlık sigortası: 30 bin € teminatlı, uluslararası geçerliliğe sahip (Kurumumuzdan temin edebilirsiniz)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu (Kurumumuzdan temin edebilirsiniz)

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu: Her başvuru sahibi için doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasal veli tarafından imzalanmalıdır). Küçükler için (18 yaş altı) velayet sahibi/sahiplerinin başvuruda bulunması gerekir ya da başvuru için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olmalıdır. Boşanma durumunda velayet kararı ibraz edilmelidir. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış Muvafakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: 1 adet biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz resim (6 aydan eski olmamalı ve 35x45 mm ölçülerinde olmalı).
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Almanya vize başvurusu esnasında seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar.

Almanya öğrenci gezi vizesi başvurularında aşağıdaki destekleyici belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir:

 • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
 • Otel rezervasyonu veya seyahat planına ilişkin belgeler.
 • Almanya´daki kardeş okul davetiyle seyahat ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren detaylı yazı
 • Türkiye´deki okulun davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren yazısı.

Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair ebeveynden belge:

 • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.
 • Refakat eden öğretmenler ayrıca İş Seyahati Vizesi gerekli belgeleri ibraz etmelidirler.

Almanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Şirketin antetli kağıdına Almanya Konsolosluğu'na hitaben Türkçe vize talep dilekçesi.
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Faaliyet belgesi fotokopisi
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış beyanname
 • Tüm Schengen-ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası ve buna ek beyanname
 • Sürücü ehliyeti
 • İkamet adresinin de belirtildiği nüfus kayıt örneği
 • Almanya vize ücreti dekontu

Şoför Vizesi İçin İşverenin Hazırlanması Gereken Belgeler:

 • Metni aşağıdaki hususları da içeren T.C. işveren belgesi
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • Araç plakası
 • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • Araç plakası
 • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi
 • Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait belgeler (CMR/CARNET TIR)
 • SGK’dan sigorta belgesi
 • C2 nakliye izni
 • Aracın ruhsatları
 • Seyahat Sağlık Sigortası (Tüm seyahat süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır. Firmamızca temin edilebilir.)

​​ Almanya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • 2 adet Başvuru Formu: (90 günü aşacak seyahat sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formları ile İkamet Yasası’nın 54.Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre gerekli olan ek belge (başvuru sahibi tarafından imzalanmış)
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Meslek eğitimini kapsayan, diploma ve sertifikalarla belgelenilir özgeçmiş ile güncel iş sözleşmesi
 • Yeterlilik belgeleri (okul karneleri, üniversite/yüksekokul diplomaları, daha önce çalışılan işyerlerinden alınan referans yazıları, ek kalifikasyonlara ait sertifikalar, serbest mesleklerde ticaret sicili kayıt suretleri, yabancı dil seviyelerini gösterir belgeler vb.)
 • Almanca dilinde hazırlanmış, iş fikrine ilişkin aşağıdaki bilgileri kapsayan iş planı Almanya vize başvurusu yapılırken mutlaka dosyada beyan edilmelidir.
 • İşletmenin konsepti
 • İşletmenin amacı
 • Şirket verileri (yasal statü, yerleşim yeri vs.)
 • Kişisel niteliklerin özeti
 • Piyasa ve rekabet analizi
 • Pazarlama stratejisi
 • Şirketin geleceği
 • Planlama bilançosu
 • Kar / zarar hesap planı
 • Likidite ön hesabı
 • 3 seneyi kapsayan kar ve kazanç ön hesabı (kar, maliyet ve kazanç beklentileri)
 • Çalışan veya meslek eğitimi almak üzere istihdam edilmesi planlanan kişi sayısı

*Mümkün ise açıklayınız: Girişimin, İnovasyon ve araştırma alanlarına hangi olumlu etkileri olacaktır.

Firma Kurulmuş ise:

 • Şirketin kuruluşuna dair noter tasdikli belge
 • Noter onaylı şirket mukavelesi
 • Güncel Ticaret Odası kaydı
 • Ortaklar listesi
 • Ana sermayenin ne kadarının ödemeler için yatırıldığını gösterir belge
 • Gerekirse Yönetim Kurulu Başkanı sözleşmesi
 • İş planında belirtilmemiş ise, alttaki belgeler gerekmektedir:
 • Mali plan
 • Sermaye ihtiyaç planı
 • Sermayeyi gösterir belgeler (örnek. kredi onayları, banka hesap dökümleri)
 • Likidite planı
 • Başvuru sahibinin minimum 1 yıllık geçimini sağlayacak maddi durumda olduğunu gösterir belgeler (şahsi)

Diğer belgeler:

 • Mevcut iş bağlantılarını gösteren belgeler
 • Depo ve ofis alanlarını da kapsayan ticari alanlara dair tapu senetleri dahil olmak üzere, kira ve satış sözleşmeleri
 • Mali müşavir tarafından imzalanmış, işletmenin son 6 aya dair ekonomik değerlendirmesi (firma faaliyette ise)
 • Vergi dairesinden son gelir vergisi bildirimi

Başvuru sahibinin 45 yaş üstü olması durumunda, yaşlılığının güvence altına alındığına dair kanıtlar:

 • Her çeşit şahsi mal varlığı,
 • Yurtiçinde veya dışında elde edilmiş emeklilik hakları
 • Firma varlıkları/Yatırım miktarı

NOT: İkamet yasasının 21. maddesinin. 5. fıkrasına göre bir serbest meslekte çalışmayı planlıyorsanız:

 • Mesleğinizi kanıtlayan belgeler
 • Mali plan
 • Proje bazlı iş sözleşmeleri veya niyet mektubu
 • Geçiminizi sağlayabildiğinize dair maddi durumu kanıtlayan belgeler

Değerli Yolcularımız Almanya Konsolosluğuna başvuru esnasında vize için gerekli evraklar ile ilgili detayları size anlatmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi ve profesyonel hizmet için lütfen Vize Merkezi ofisimizi arayabilirsiniz. 02129700501

Almanya Vize Evrakları

Almanya ile ilgili sizden gelen sorular

6 sorudan en popüler 6 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Almanya Vize Evrakları
  V. N, 04 Eki 2023, 09:18

  Merhaba, Almanya’da yaşayan kuzenim bana davetiye gönderecek. Ben burada kendi işimi yapıyorum. Almanya vize evrakları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Vizesi için Muvafakatname
  P. Karaş, 17 Mar 2020, 11:01

  Merhaba. Eşim ve çocuğum ben olmadan tatile gidecekler. Tatile giderken Almanya vizesi için muvafakatname almaları gerekir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Vize Sağlık Sigortası
  K. Canan, 17 Mar 2020, 10:34

  Merhaba. Almanya vize sağlık sigortası yaptırmak zorunlu mu? Nasıl bir sigorta olacak ve nerden yaptırmamız gerekir? Vize işlemlerinizi sizinle yaparsak siz sigorta da yapıyor musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Vize Belgeleri
  U. H., 27 Şub 2020, 15:49

  Almanya vize belgeleri başvurudan başvuruya değişiyor mu? Yoksa herkes Almanya vizesi için aynı belgeleri mi hazırlıyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Vizesi İçin Gerekenler
  Y. Peker, 26 Şub 2020, 12:00

  Merhaba, Almanya vizesi için gerekenler nelerdir? Maaşlı çalışan olarak hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  A. Karaman, 17 Haz 2018, 00:04

  Ben Bartın'da oturuyorum. Almanya'da 10 günlüğüne uzaktan akrabamız var onun yanına ziyaretine gideceğim. Pasaport çıkarmak gerekiyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Almanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp