Almanya Vizesi Evrakları

Almanya vizesi başvurusu için aşağıda sıralanan standart belgelerin ibrazı gerekmektedir. Almanya vizesi için istenen evraklar 2021 vize türüne ve başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Konsolosluğun gerek duyması halinde başka belgeler de istenebilmektedir. Almanya Konsoloslukları vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep ettiği güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Bizi aradığınız takdirde Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yoluyla gönderecektir.

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Vize bölümü eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, başvuru evrakı ilgili Konsolosluk / Elçilik vize bölümüne teslim edildikten sonra esasen 15 gün içerisinde vize sonucunu bildirir. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak seyahatinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı veya Almanya´nın dini bayramları olan Paskalya ve Noel Bayramı öncesinde işlem süreleri uzayabilir. Belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Almanya Vize İşlemleri İçin Ortak Evrak Listesi

 • Pasaport

Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.

18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

 • Başvuru Formu

Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanması ve başvuru tarihinin unutulmamasıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)   -  Gerekli Tüm Formlar

 • Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Biyometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için vize başvuru ofislerinden destek alabilirsiniz.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı, ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not: AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Not: Transit vize (Almanya havaalanını Schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

 • Vize Harcı

Başvurunuz esnasında başvuru merkezinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. 

 • Araç Bilgileri

Seyahat Rezervasyonları

Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içermesi gerekmektedir.

Meslek ve Gidiş Amacına Göre Evraklar

 • Konaklama Belgeleri

Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.

 • Banka Hesap Dökümü

Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.

 • Çalışma ve İzin Belgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.  

 • SGK Hizmet Dökümü

SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir.  Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir.  

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır.

 • Maaş Bordroları

Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.

 • İş Sözleşmesi

Sgk'lı çalışan değil iseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız.

 • Ek Gelir Belgeleri

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Almanya Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

 • Pasaport (Almanya seyahatinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli olmalı)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5x4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri: Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkodlu istenmektedir. Aile ve adres bilgileri içeren / Evli bayanlar kızlık soyadlarını içeren belgelerini de temin etmeyi unutmamalıdır.
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise: En az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Almanya Schengen vize başvuru formu: Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası - Orjinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için çağrı merkezimizi arayın. 
 • Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları: Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusunda kurumumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız durumunda temsilcilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan satın alma işlemlerinde bulunmayınız.
 • Güncel banka hesap dökümü: Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak kişilerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL bakiye daha bulundurması gerekecektir. Her bir başvuru sahibi için bulunması gereken minimum tutar; 4.000 TL'dir.
 • Kişi serbest meslek sahibi veya bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorsa noter onaylı iş sözleşmesi (Orjinal belge sunulmalı)

Kişi Şirket Sahibi/Ortakları İse;

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orjinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / Bağ-Kur 4B detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

Kişi Şirket Çalışanı İse;

 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirket yazısı - Orjinal belge: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede başvuru sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

Kişi Devlet Memuru İse;

 • Çalışma belgesi - Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı orjinal belge
 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi 
 • Maaş bordroları: Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş döküm
 • Resmi izin yazısı - Orjinal belge: Bağlı bulunulan kurumdan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge 

Kişi Öğrenci İse;

 • Öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orjinal belge)
 • Yeni mezun başvuru sahipleri için diploma fotokopisi 
 • Orjinal muvafakatname belgesi: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orjinal belge

NOT: Anne, baba ve tüm aile fertlerinin Almanya vize başvurusunda bulunacak olması halinde muvafakatname belgesine gerek bulunmamaktadır.

*Ebeveynleri ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesinin alınması zorunludur. (lütfen bu bilgiyi teyit ediniz.)

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş)

**Almanya turistik vize başvuru işlemlerinize Almanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihlerine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz!

 • Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5x4,5 cm ölçülerin de, arka fonu beyaz)
 • Ticari davetiye: Almanya şirketinin antetli kağıdına düzenlencek belge kaşe ve imzalı olmalı - ek olarak davet eden kişinin Almanya pasaport ve kimlik fotokopisi ile birlikte temin edilmelidir. 
 • Güncel şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi. sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / BAĞ-KUR detaylı hizmet dökümü (e devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özetİ: Son 3 aylık, en az 8.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri : Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği:  Barkodlu istenmektedir. Aile ve adres bilgilerini içerek belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içeren belge ile birlikte 2 farklı belgeyi temin etmeleri gerekecektir.
 • Ön ve arka yüz kimlik fotokopisi

Almanya Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanı ise;

 • Şirket yazısı - Orijinal belge; İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak hazırlanabilir: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde düzenlenmeli başvuru sahibinin görevi, seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi  
 • Maaş bordroları: Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli hazırlanmış belge

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz!

Başvuru sahibinin hazırlaması gereken şahsi evraklar;

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (arka fonu beyaz, 35x45 cm ölçülerinde)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkodlu istenmektedir.
 • Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içeren diğer belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.
 • Orijinal davet yazısı: Almanya belediyesi onaylı belge, posta ile temin edilmelidir.
 • Banka hesap özeti: Son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir.

Kişi Yabancı Uyruklu ise;

 • En az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Schengen vize başvuru formu: Vize başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ''Schengen alanına ön gördüğünüz giriş tarihi'' bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Seyahat sağlık sigortası - Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslarası geçerli poliçe seyahat tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. 3 aylık davet yazısı temin etmiş başvuru sahiplerinin 3 ay geçerli seyahat sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekecektir.

***Uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcimizi arayın.

Başvuru sahibinin meslek bilgisine göre hazırlaması gereken Almanya aile arkadaş ziyareti vize evrakları;

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 • Şirket yazısı – Orijinal belge: Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede kişinin bu iş yerinde çalıştığı, görevi, izinli olduğu tarihler ve geri dönüş taahhüt verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri. Şahıs şirketinde görevli başvuru sahipleri şirketlerinin sadece imza beyannamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.
 • SGK işe giriş bildirgesi (iş yerinizden fotokopisini alınız.)
 • 4A detaylı hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Maaş bordroları : Son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli olarak iş yerinizden temin ediniz.

Kişi Şirket Sahibi ise;

 • Vize talep dilekçesi – Orijinal belge: Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede seyahat tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri. Şahıs şirketinde görevli başvuru sahipleri şirketlerinin sadece imza beyannamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterli olacaktır.
 • 4B Detaylı hizmet dökümü veya BAĞ-KUR ödemeleri (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son 3 aylık en az 8.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmiş.

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi veya emekli olunan kurumdan alınmış orijinal yazı
 • Maaş dökümü: Emeklilik maaşınızın yattığı bankadan son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte alınmış döküm. Emekli maaşının PTT’den alan başvuru sahibi PTT’den resmi olarak onaylanmış son 3 aylık döküm almaları gerekmektedir.

Kişi Ev Hanımı ise;

Yukarıda bulunan şahsi evraklara ek olarak ev hanımlarına sponsor olacak 1. derece yakın akrabasına ait evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler mesleki durumlarına uygun belgelerin açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır. Sponsor olacak kişi konsolosluğa hitaben sponsor olduğunu ve yakınlık derecesini belirten sponsorluk dilekçesi hazırlamalıdır. Ayrıca ev hanımları üzerlerine kayıtlı varsa ek gelir belgeleri olarak tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dökümanları destekleyici belge olarak başvuru dosyalarına ekleyebilirler.

Kişi Devlet Memuru ise;

 • İzin belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.  
 • Çalışma belgesi: Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.  
 • Maaş dökümü: Son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmelidir
 • Görev kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi: Güncel tarihli orijinal belge olarak temin edilmelidir.
 • Kişi yeni mezun ise diploma fotokopisi

*Öğrenciler yukarıda bulunan şahsi evraklarına ek olarak sponsor olacak 1. derece yakın akrabasına ait evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler ise mesleki durumlarına uygun belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

**Ayrıca öğrenciler varsa ek gelir belgeleri olarak; tapu, araç ruhsatı veya kira gelirlerine dair dökümanlarıda destekleyici belge olarak başvuru dosyalarına ekleyebilirler. Orijinal muvafakatname belgesi (18 yaşından küçük başvuru sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı orijinal belge)

Almanya Havaalanı Transit Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu ve İkamet Kanunu´nun 55. maddesine göre gerekli ek belge
 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 • Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
 • Fotoğraf: 1 adet vesikalık resim
 • Vize harcı
 • Uçuş bileti veya rezervasyonu (yolculuğunuz hakkında ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekir, örneğin havalimanında terminal değişikliği ve dolayısıyla ülkeye giriş işlemi yaptırmanız gerekip gerekmediğini tam olarak öğrenin)
 • Gideceğiniz ülkeye ait vize/ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızın olduğunu gösteren diğer bir belge
 • İkamet etmekte olduğunuz ülkede kurulu bir düzeninizin olduğuna dair belgeler (banka hesap dökümü, maaş bordrosu)

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Uzun süreli vize talep formu (İmzalamanız yeterli olacaktır)
 • Pasaport (Son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve fotokopisiyle birlikte ibraz verilmelidir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzeri)
 • Diploma (Kişinin mezun olması halinde)
 • Öğrenci belgesi veya transkript (Kaşeli, imzalı ve güncel)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçük olanlar için, ebeveyn imzalı)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim programının masraflarının karşılanabileceğine dair teminatlar
 • Konaklama masrafları ve eğitim bursunu belgeleyen teminatlar
 • Seyahat sağlık sigortası; 30 bin € teminatlı, uluslararası geçerliliğe sahip (Kurumumuzdan temin edebilirsiniz)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu (Kurumumuzdan temin edebilirsiniz)

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Başvuru formu: Her başvuru sahibi için doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasal veli tarafından imzalanmalıdır). Küçükler için (18 yaş altı) velayet sahibi/sahiplerinin başvuruda bulunması gerekir ya da başvuru için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olmalıdır. Boşanma durumunda velayet kararı ibraz edilmelidir. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: 1 adet biyometrik özelliklere uygun, rötuşsuz resim (6 aydan eski olmamalı ve 35x45 mm ebatında olmalı). 
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır. Belli durumlar için muafiyeti olan veya teminatı sınırlayabilecek veya katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar.

Almanya öğrenci gezi vizesi başvurularında aşağıdaki destekleyici belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir:

 • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) veya diğer ulaşım aracına ilişkin belgeler,
 • Otel rezervasyonu veya seyahat planına ilişkin belgeler.
 • Almanya´daki kardeş okul davetiyle seyahat ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren detaylı yazı
 • Türkiye´deki okulun davet edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve öğrenci gezisinin programı hakkında da bilgi veren yazısı.

Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair ebeveynden belge;

 • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.
 • Refakat eden öğretmenler ayrıca İş Seyahati Vizesi gerekli belgeleri ibraz etmelidirler.

Almanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Pasaport
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Şirketin antetli kağıdına Almanya Konsolosluğu'na hitaben Türkçe vize talep dilekçesi.
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Faaliyet belgesi fotokopisi
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış beyanname
 • Tüm Schengen-ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası ve buna ek beyanname
 • Sürücü ehliyeti
 • İkamet adresinin de belirtildiği nüfus kayıt örneği

Şoför Vizesi İçin İşverenin Hazırlanması Gereken Belgeler:

 • Metni aşağıdaki hususları da içeren T.C. işveren belgesi
  • Çalışma ilişkisinin teyidi
  • Araç plakası
  • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
  • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
  • Almanya’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • Araç plakası
 • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi
 • Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait belgeler (CMR/CARNET TIR)
 • SGK’dan sigorta belgesi
 • C2 nakliye izni
 • Aracın ruhsatları
 • Seyahat Sağlık Sigortası (Tüm seyahat süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır. Firmamızca temin edilebilir.)

​​ Almanya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

 • 2 adet Başvuru Formu: (90 günü aşacak seyahat sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formları ile İkamet Yasası’nın 54.Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre gerekli olan ek belge (başvuru sahibi tarafından imzalanmış)
 • Pasaport 
 • 2 adet vesikalık fotoğraf 
 • Meslek eğitimini kapsayan, diploma ve sertifikalarla belgelenilir özgeçmiş ile güncel iş sözleşmesi
 • Yeterlilik belgeleri (okul karneleri, üniversite/yüksekokul diplomaları, daha önce çalışılan işyerlerinden alınan referans yazıları, ek kalifikasyonlara ait sertifikalar, serbest mesleklerde ticaret sicili kayıt suretleri, yabancı dil seviyelerini gösterir belgeler vb.)
 • Almanca dilinde hazırlanmış, iş fikrine ilişkin aşağıdaki bilgileri kapsayan iş planı:
 • İşletmenin konsepti
 • İşletmenin amacı
 • Şirket verileri (yasal statü, yerleşim yeri vs.)
 • Kişisel niteliklerin özeti
 • Piyasa ve rekabet analizi
 • Pazarlama stratejisi
 • Şirketin geleceği
 • Planlama bilançosu
 • Kar / zarar hesap planı
 • Likidite ön hesabı
 • 3 seneyi kapsayan kar ve kazanç ön hesabı (kar, maliyet ve kazanç beklentileri)
 • Çalışan veya meslek eğitimi almak üzere istihdam edilmesi planlanan kişi sayısı

*Mümkün ise açıklayınız: Girişimin, inovasyon ve araştırma alanlarına hangi olumlu etkileri olacaktır.

Firma Kurulmuş ise:

 • Şirketin kuruluşuna dair noter tasdikli belge
 • Noter onaylı şirket mukavelesi
 • Güncel Ticaret Odası kaydı
 • Ortaklar listesi
 • Ana sermayenin ne kadarının ödemeler için yatırıldığını gösterir belge
 • Gerekirse Yönetim Kurulu Başkanı sözleşmesi
 • İş planında belirtilmemiş ise, alttaki belgeler gerekmektedir:
 • Mali plan
 • Sermaye ihtiyaç planı
 • Sermayeyi gösterir belgeler (örn. kredi onayları, banka hesap dökümleri)
 • Likidite planı
 • Başvuru sahibinin minimum 1 yıllık geçimini sağlayacak maddi durumda olduğunu gösterir belgeler (şahsi)

Diğer belgeler:

 • Mevcut iş bağlantılarını gösteren belgeler
 • Depo ve ofis alanlarını da kapsayan ticari alanlara dair tapu senetleri dahil olmak üzere, kira ve satış sözleşmeleri
 • Mali müşavir tarafından imzalanmış, işletmenin son 6 aya dair ekonomik değerlendirmesi (firma faaliyette ise)
 • Vergi dairesinden son gelir vergisi bildirimi

Başvuru sahibinin 45 yaş üstü olması durumunda, yaşlılığının güvence altına alındığına dair kanıtlar:

 • Her çeşit şahsi mal varlığı,
 • Yurtiçinde veya dışında elde edilmiş emeklilik hakları
 • Firma varlıkları/Yatırım miktarı

NOT: İkamet yasasının 21. maddesinin. 5. fıkrasına göre bir serbest meslekte çalışmayı planlıyorsanız:

 • Mesleğinizi kanıtlayan belgeler
 • Mali plan
 • Proje bazlı iş sözleşmeleri veya niyet mektubu
 • Geçiminizi sağlayabildiğinize dair maddi durumu kanıtlayan belgeler
Yükleniyor...