Antalya

Telefon

+90 (242) 255 50 09

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 08.30 - 18.00 Cumartesi: 10.00 - 14.00

Almanya Vize Merkezi, Antalya

Almanya vize merkezi Antalya sayfası, sorunsuz bir vize süreci geçirmeniz için hazırlanmış bir sayfadır. Burada verilen bilgiler sayesinde vize işlemleri aşamasında neler yapmanız gerektiği ve başvuru yapabileceğiniz Almanya Schengen vizesi olmak üzere vize türleri hakkında bilgi verilecektir.

Almanya Vize Türleri Nelerdir? Antalya

Almanya'ya herhangi bir amaçla seyahat planlıyorsanız, öncelikle seyahatinizin amacını bilmeniz gerekir. Çünkü başvuru işlemlerinden harç miktarına kadar yapılacak işlemler vize türüne göre farklılık göstermektedir. Almanya vizesi türleri uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak iki kategoriye ayrılır.

Uzun süreli vize, seyahat süresi 90 günü aşan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize çeşidine Almanya'da çalışmak, uzun süreli eğitim, aile birleşim, tedavi olma, staj görme, sportif ve kültürel etkinlik gibi değişik sebeplerle Almanya'ya gidecek olan kişilerin başvurması gereken bir vize türü girer. Bu vize türü D tipi vize olarak adlandırılır.

Diğer bir vize türü de kısa süreli seyahatler için alınması gereken vizedir. Bu vizeye Almanya Schengen vizesi de denir. C tipi vize olarak adlandırılır. Bu vize türüne; seyahat süresi 90 günü aşmayan eğitim, turistik, ticari, dil okulu, aile ve arkadaş ziyareti, öğrenci ve şoför gezileri gibi geziler girer.

Vize Başvuruları Nereden Yapılır?- Antalya

Antalya'dan Almanya vize başvuruları, Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve A tipi seyahat acenteleri üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle başvuru yapmak isteyenlerin Antalya'da bulunan vize merkezlerine müracaat etmeleri gerekir. Bu merkezler; randevu alma, evrakları düzenleme, başvuru formu doldurma, uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve dosyanın hazırlanması gibi alanlarda başvuru sahiplerine hizmet sunmaktadır. Fakat D tipi uzun sürekli vize almak isteyenlerin, vize işlemlerini Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Konsolosluğu üzerinden yaptırmaları gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Antalya

Almanya Schengen vizesi, 90 günü aşmayan seyahatler için alınması gereken bir vizedir. Bu vizeye sahip olan kişiler, vize süresini aşmamak şartıyla Shengen bölgesindeki diğer ülkeleri de gezebilirler. Başka ülkeden alınan Schengen vizesi olanların tekrar vize almasına gerek yoktur.

Almanya Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların başvuru esnasında öncelikle biyometrik verilerini sunması gerekir. Biyometrik verilerden olan parmak izi verme işlemi için öncelikle başvuru sahibi randevu almalıdır. Yoğunluklardan dolayı oldukça uzun sürebilen randevu alma işlemi, seyahate yakın zamanlara bırakılmamalıdır. Dilediğiniz takdirde, vize başvuru hizmeti aldığınız merkezlerce de randevu alabilirsiniz. Eğer 2014 yılından sonra parmak izi verdiyseniz tekrar bu işlemi yapmaya gerek yoktur.

Almanya Schengen vizesi almak isteyen 12 yaşından küçük olanların parmak izi vermelerine gerek yoktur. Ayrıca, resmi davetle Almanya seyahatinde bulunacak olan yetkililerin de biyometrik veri sunmasına ve parmak izi vermesine gerek yoktur.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Ne kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya Schengen vize başvuru işlemleri konsolosluklarda bulunan değerlendirme komisyonu tarafından yapılmaktadır. Komisyon, değerlendirme yaparken çok titiz davranmaktadır. Gerekli gördüğü takdirde ek evraklar talep edebilmekte ve başvuru sahibi ile görüşme yapabilmektedir. Bu nedenle vize başvuru sürecinin ne kadar sürede tamamlandığı ile ilgili herhangi bir süre belirtmek yanıltıcı olabilir. Ortalama olarak Almanya Schengen vize başvurularının değerlendirilmesi, başvuru evrakları teslim edildikten sonra yaklaşık olarak 2-4 hafta arasında tamamlanmaktadır. Konsolosluğun, yaşanabilecek yoğunluğa göre bu süreyi daha erkene alma veya daha ileri bir tarihe erteleme yetkisi de vardır.

Almanya Schengen vize başvurusu işlemlerinin seyahatten en geç 15 gün öncesinde yapılması, kişinin mağdur olmaması açısından önem taşımaktadır. Genellikle vize başvurularında, resmi tatil ve özel günler öncesi yoğunluk yaşanmaktadır. Başvuru sürecinin olumsuz sonuçlanmaması için bu hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Almanya Schengen Vize Reddi Antalya

Almanya Schengen vize başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra karşılaşabileceğiniz olumsuzlukların başında vize reddi gelmektedir. Vize başvurusu için istenen belgeleri tam olarak teslim etseniz bile, süreç olumsuzlukla sonuçlanabilmektedir. Yaşanan bu sıkıntı herhangi bir sebebe bağlı olabileceği gibi sebepsiz de olabilir.

Almanya Schengen vize sonuçları, değerlendirme süreci tamamlandığında başvuru sahiplerine bildirilmektedir. Eğer vize başvurunuz reddedildiyse konsolosluk tarafından sizlere İngilizce olarak yazılmış bir ret mektubu gelecektir. Mektupta belirtilen redde sebep olan eksiklikleri tamamlayarak tekrar müracaat etmeniz mümkündür.

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vize başvuru işlemleri süreci, belli bir periyoda göre yapılması ve yapılırken de dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Schengen vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunların belli başlı olanları şunlardır:

  • Öncelikle, Almanya Schengen vize başvurusu için sunulan belgelerin güncel tarihli olması zorunludur.
  • Gerek görüldüğü durumlarda konsolosluk tarafından evrakların aslını sunmanız talep edilebilmektedir. Bu nedenle evrakların aslının da yanınızda bulunması faydalı olur.
  • Eğer Almanya ziyaretiniz süresince diğer Schengen bölgesi ülkelerine de ziyaret yapacaksanız, vizenizi ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğundan almanız gerekir.
  • Ziyaret nedeninizi açıkça belirten belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir. Aksi takdirde bir ülkeden diğer ülkeye geçişlerde sınır polisi ülkeye girişinize onay vermeyebilir.
  • Onaylı bir Schengen vizeniz olsa dahi ziyaretiniz boyunca pasaportunuzu yanında bulundurun.
  • Eğer ziyaret sebebiniz ticari ve aile ziyareti ise, yanınızda onaylanmış, kaşeli davet mektubunuzu bulundurun.
  • Konaklayacağınız yere ait rezervasyon bilgilerini ve gidiş dönüş uçak biletini yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Almanya vize merkezi Antalya

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp