Almanya Vizesi Nasıl Alınır

N. Koç 22/06/19, 15:39
Merhaba, Uluslarası bir şirkette ihracat sorumlusu olarak çalışıyorum . Eşimin üstüne şahıs firması var vergi mükellefi ve 3 ve 9 yaşlarında iki çocuğumuz var. Temmuz ayında 4 gün Almanya'ya 2 gün Hollanda'ya ve 2 gün de Belçika‘ya turistik seyahat yapmak istiyoruz. Sizlere birkaç sorum olacak ben şirket çalışanıyım, eşim şirket sahibi ve çocuklarım öğrenci hangi evrakları hazırlamamız gerekiyor. 3 ülke seyahati düşündüğümüzden seyahat planlamamızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz . Henüz otel veya tur almadık vize başvurusu yaparken satın alınmış otel ,uçak veya tur planı eklememiz gerekiyor mu? İlk defa yurt dışına çıkacağız, en geç ne zaman başvuru yapmamız gerekir. Almanya vizesi nasıl alınır? İlk girişimiz Almanya olmasa girişte problem yaşar mıyım? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhaba

Almanya vize başvurusu yapmak isteyen Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları schengen vize başvurusuna ihtiyacı bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz seyahat planlamasına göre 4 gün Almanya 2 gün Hollanda ve 2 gün Belçika seyahat planlamansın da  schengen kuralına göre en çok kalmış olduğunuz ülke üzerinden vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vizenizi en çok kalacağınız ülke üzerinden yaptığınız için ilk giriş ülkeniz başka bir ülke ise seyahat edebilirsiniz.Fakat ülke girişinde vize memurları sizden neden farklı bir vizeyle giriş yaptığınızı sorabilirler bu nedenle seyahat evraklarınızı seyahatlerinizde mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bizim size tavsiyemiz hangi ülkeden vize alıyorsanız o ülkeye giriş yapmanız, daha sonraki vize başvurularınız giriş çıkışlarını görünmediği için vizenizin olumsuz veya kısa süreli almanıza yol açabilimektedir.

Almanya Schengen vize başvurusu yapacak kişiler vize başvurusu yaparken mesleki durumlarına göre vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusu yapacak olan kişi şirket çalışanı ise çalıştığı şirketten alması gereken evraklar bulunmaktadır. Çalıştığı şirketten seyhat tarihleri boyunca izinli olduğunu belirten şirket vize talep dilekçesi, işe giriş bildirgesi uzun barkodlu,son 3 aylık maaş bodrosu (şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı ) maaş aldığı banka hesap dökümü son 3 aylık hareketlerin olduğu ve bakiyeli banka hesap dökümünün kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir .Vize başvurusu yapacak olan kişi şirket sahibi ise ve şahıs firması ise faliyet belgesi ve sicil gazetesi olmadığından imza sirküsü ve güncel vergi levhası ile vize başvurusu yapabilirler. Şirket sahipleri vize başvurusu yaparken şahsi vize talep dilekçesi yazabilirler.

18 yaş altı öğrenciler Almanya vize başvurusu yaparken anne veya babalarından herhangi birinin sponsorluğunda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Anne ve baba ile birlikte yapılan seyahatlerde gelir beyanı yüksek olan anne veya babadan herhangi birine ait sponsorluk evraklarını dosyalarına eklenmesi gerekmektedir. Öğrenciler vize başvurusu yaparken güncel tarihli orjinal kaşeli ve imzalı veya barkodlu olarak öğrenci belgeleri  ile vize başvurusu yapabilirler. 

Almanya vizesi başvurunuzu en erken 6 ay öncesinden yapabilirsiniz. Seyahat planlamanızı yaparken Almanya Konsolosluğu'nun yoğunluğunu göz önüne alarak en geç 1 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz. Almanya vize başvurusu yaparken şahsi evraklarınıza ek olarak turistik yapacağınız seyahat planınıza ait otel, ev varsa tur planınızı sunmanız gerekmektedir. Schengen vize başvurusu yaparken vize başvuru evraklarınıza satın alınmış otel veya uçak bileti ekleme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Fakat ilk defa vize başvurusu yaparken yapmış olduğunuz rezervasyonlarınızın vize sonuçlanıncaya kadar aktif olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Birden fazla  ülke seyahati yapmanız durumunda gideceğiniz ülkelere geçişlerinizi gösteren otobüs, tren veya araba kiralama yaptıysanız muhakkak vize başvurusunda eklemeniz gerekmektedir.İlk defa Almanya schengen vize başvurusunda bulunacaksanız ve Almanya vizesi nasıl alınır diye düşünüyorsanız yukarda yazılan tüm detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu yaparken uzman bir destek almak isterseniz size en yakın vize merkezimizi arayarak danışmanlık alabilir ve vize uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sevilay KAYA

Vize Uzmanı

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
N. Danacı 30/08/19, 17:53

    Almanya da bulunan arkadaşıma ziyarette bulunacağım. Şuanda serberst  freelance olarak çalışıyorum. Kendi mesleğim var ve dışarda ücret karşılığı iş yapıyorum. Ayrıca kira gelirlerim var ve maddi durumum iyi .Daha önce çalışırken  almış olduğum schengen vizelerim  var. Almanya da bulunan arkadaşım alman vatandaşı ve belediye onaylı  davetiye gönderdi hangi tür vizeye ihtiyacım var .Davetiye de tarih aralığı  yazmıyor ne zamana kadar başvuru yapabilir ve ne kadar süre Almanya da  kalabilirim. Freelance çalıştığım için hangi tür evrakları hazırlamam gerekiyor. Davet mektubu ve  freelance evraklarımla Almanya vizesi nasıl alabilirim  .Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi 27/03/20, 14:24

Merhaba

Almanya ya aile ve arkadaş ziyareti yapmak isteyen kişiler bordo pasaport sahipleri ise 90 gün ve altı seyahatlerinde Almanya aile veya arkadaş ziyareti vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Almanya ya arkadaş ziyareti ile vize başvurusu için Almanya da bulunan arkadaş veya akrabanızdan Almanya belediyesi onaylı davet mektubu ile vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Davet eden arkadaşınız Alman vatandaşı ise davet mektubu ile de vize başvurusu yapabilirsiniz. Almanya belediye onaylı davet mektuplarında herhangi bir tarih aralığı yoksa davetiye üzerindeki onay tarihi üzerinden 6 ay geçerliliği bulunmaktadır. Davetiye size gönderildikten sonra 6 ay içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Almanya belediye onaylı davet mektubunda tarih aralığı yazılmamışsa vize başvuru sürenizi en fazla 90 gün olarak yapabilirsiniz. Fakat kalış sürenizi belirlerken Türkiye de yaptığınız işinizi düşünerek belirlemeli ve çok uzun seyahat süreleri vizenizin olumsuz sonuçlanmasını etkileyebilir.

Almanya vizesine başvuru yapacak olan Freelance serbest çalışan kişiler vize başvurusu yaparken yaptıkları işe bağlı olarak evrak hazırlamaları gerekmektedir. Freelance çalışan kişiler vize başvurularında daha önce yaptıkları işlere veya yaptıkları işlere ait proje veya yazılı belge ,sözleşme varsa bu belgeleri eklemeleri gerekmektedir. Mesleklerini kanıtlayıcı diploma sertifika veya benzeri belgeleri varsa vize başvurusu yaparken eklemeleri gerekmektedir. Freelance olarak çalıştıkları zaman aldıkları ödeme ,tahsilat makbuzu vb gelir beyanı belgelerle beraber başvuru yapmaları gerekmektedir. Freelance kazançlarını gösterdikleri ve gelirleri banka üzerinden yatırıldıysa bu gelirlerin gözüktüğü ve seyahati esnasında tüm masraflarının karşılanacağı tutardaki banka hesap dökümü ile vize başvurusu yapması gerekmektedir. Vadeli veya vadesiz başka banka hesap dökümleriniz varsa vize başvurusu yaparken eklemeniz vizenizi olumlu etkileyen faktörler arasındadır. Şahsınıza ait kira gelirleriniz varsa tapu ve kira sözleşmelerinizle birlikte vize başvurusu yaparken evraklarınıza ekleyiniz. Freeelance vize başvurularında Almanya vizesi başvurusu yaparken en önemli detay kendi durumunuzu anlatan ve ne amaçlı seyahat etmek istediğinizi belirten vize talep dilekçesi yazmaktır. Vize talep dilekçeniz vize başvurusu yaparken kendinizi anlatmanız ve Türkiye ye geri döneceğinizi garantileyen bir teminat olduğu için vize talep dilekçesinin düzgün ve net bir dille yazılması gerekmektedir. Almanya vize başvurunuzu yaparken vize başvurunuz için tüm evrak detayları önemli olup vize başvurunuzu yaparken yapacağınız eksik /yanlış beyan veya eksik evrak vermeniz vize başvurunuzu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Almanya vize başvurunuz için daha detaylı bilgi ve evrak talebi için size en yakın vize merkezimizi arayabilir ve vize uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

Sevilay KAYA

Vize Uzmanı

Almanya vizesi nasıl alınır

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x