Konsolosluk

Konsolosluk

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

Hollanda Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. Hollanda Konsolosluğu Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır.

Hollanda Konsolosluğu’nun Görevleri

Hollanda Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Hollanda Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Hollanda Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Hollanda Vize Merkezi İletişim

Hollanda ile ilgili sizden gelen sorular

3 sorudan en popüler 3 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Hollanda Konsolosluğu'ndan pasaportumu yenilemek istiyorum
  D.L, 03 Mar 2022, 10:40

  Merhabalar, Ben Türkiye’ye arkadaşımı ziyaret amaçlı geldim. Yaklaşık 2 aydır Türkiye’deyim ve 1 ay sonra Hollanda’ya döneceğim. Hollanda Konsolosluğu’ndan pasaportumu yenilemek istiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilir misiniz? Telefonla Konsolosluğa ulaşamıyorum, ne yapmam gerekiyor randevu almadan gelsem bana yardımcı olunabilir mi? Lütfen beni bilgilendirir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum, Kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Hollanda Konsolosluğu vize
  Z. İşcan, 27 Şub 2020, 11:54

  Hollanda Konsolosluğu vize için mülakata çağırıyor mu? Vize başvurusunu nasıl yapacağız?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Hollanda Konsolosluğu randevu
  T. Vardar, 10 Şub 2020, 17:15

  Hollanda Konsolosluğu randevu için en yakın ne zamana gün veriyor? İşlemleri siz yapınca ben yine de Konsolosluğa gidecek miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Hollanda için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp