Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul hakkındaki bilgileri sizler için derledik. Rusya Vizesi almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu gelmektedir. Bu konunun ve Rusya İstanbul Konsolosluğu nerede? sorusunun cevaplarını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

İstanbul’da ve İstanbul çevresinde yer alan illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü bir ülkenin vatandaşı olmanız durumunda Rusya vizesi başvurularınızı Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmanız gerekecektir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya vize işlemleri ve Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının pasaport, nüfus cüzdanı ve doğum gibi işlemleri konusunda yetkili kurumdur.

Rusya İstanbul Başkonsolosu Kimdir?

Andrey BURAVOV

1962'de Moskova'da doğan sayın konsolos 1986 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nü (Üniversite) bitirdi.

1986 yılından sonra SSCB ve sonrasında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığında ve Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği'nde farklı görevlerde bulundu.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde 2008-2013 yılları arasında Elçi-Müsteşarı görevinde bulunan Sayın konsolos 2013 - 2019 yıllarında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nda 4. Avrupa Ülkeleri Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlenmiştir.

Sayın konsolos Ağustos 2019 tarihinde İstanbul Başkonsolosluğu'na atandı ve o zamandan beri görevini sürdürüyor. İngilizce konuşabilen sayın konsolos evli ve bir çocuk babasıdır.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Görev Bölgesi

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Yalova ve Tekirdağ illerinde ikamet eden vatandaşların işlemlerini yapmaktadır.

Vize Başvuru Formu

Rusya vizesine başvurmak için Vize Başvuru formunu mutlaka doldurmak zorundasınız. Rusya vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir. Rusya vize başvuru formu için tıklayınız.

Vize Çıkış Süresi

Rusya vize başvurularınnın sonuçlanma süresi 4 ila iş günü arasında değişmektedir. Başvuru sonuçlanma süresini daha kısa sürede bitirmek isterseniz ekspres başvuru yapabilirsiniz. Ekpres başvuru için müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olacaktır. Rusya vize süreçleri hakkında aklınıza takılan tüm sorular Rusya vizesi adresimizden ve müşteri temsilcilerimizden tel: 0212 970 05 72 bilgi alabilirsiniz.

Vize Ücreti

Rusya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Güncel vize ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz. 

Pasaport Yenileme

Rusya vatandaşları süresi dolmak üzere olan pasaportlarını İstanbul Rusya Başkonsolosluğu'na müracaat ederek yenileyebilirler.

Çalışma Saatleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günlerinde 08.30-13.00 ve 14:30-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kabul Saatleri

Hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri resmi tatil olmadığı zamanlarda saat 08:30’dan 11:30’a kadar kabul saati olarak işlem verilir. 

Evrak teslimatı saatleri de aynı günlerde 09:00 ila 11:30 saatleri arasındadır.

Acil Durum

Rus vatandaşlarının ülke sınırları içinde yaşayabileceği acil durum, şiddet, tutuklanma ve tehdit içeren gibi sorunlarda Rusya Federasyonu İstanbul Konsolosluğu acil durum hattını aramalarını istenilmektedir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri 2024

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonun'daki resmi tatil olarak kabul edilen günlerde hizmet vermemektedir. Lütfen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapacağınız işlemlere başlarken Rusya İstanbul Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini dikkate alarak hareket ediniz.

TARİH TATİL
1-10 Ocak Yeni Yıl
22 Şubat Anavatanı Savunma Günü
8 Mart Kadınlar Günü
21-23 Nisan Ramazan Bayramı
1-3 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
10 Mayıs Zafer Günü
14 Haziran Ulusal Gün
29 Haziran- 2 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
4-5 Kasım Birlik Günü
31 Aralık Yeni Yıl Tatili

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri
Adres: İstiklal Caddesi, 219-225A, Beyoglu, İstanbul    Posta Kodu: 34433
Telefon:  +90 212 292 51 01, 292 51 02
Faks: +90 212 249 05 07
E-mail: [email protected]

İstanbul Başkonsolosluğu can, sağlık ve güvenlik tehdidi gibi durumlar için acil telefon hattı: +90 530 941 03 68

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

9 sorudan en popüler 9 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Rusya İstanbul Konsolosluğu vize
  T.Çıtak, 22 Mar 2021, 15:28

  Merhaba iyi çalışmalar, ben Rusya Moskova’ya seyahat planlıyorum. Başvuru işlemleri Rusya İstanbul konsolosluğu vize başvurusu ile mi yapılıyor öğrenmek istiyorum. İlk olarak oradan randevu mu almam gerekiyor. Turistik vizeye başvuracağım. Hangi yolu izlemem doğru olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Edirne Rusya Vizesi
  E.Gülce, 10 Şub 2021, 22:18

  Merhabalar Vize Merkezi, ben Edirne’de yaşayan bir öğrenciyim. Arkadaşlarımla beraber turistik gezi amacıyla Rusya’ya seyahat edeceğiz. Bordo pasaportum var vizeye başvurmam gerekiyor diye düşünüyorum. Edirne Rusya vizesi başvuruları için İstanbul’a ya da konsolosluğa gitmem gerekiyor mu? Bu konularda bilgi sahibi değilim o yüzden kısaca yapmam gerekenleri anlatır mısınız? Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İstanbul Rusya Vizesi
  E.Göksu, 09 Şub 2021, 16:33

  Merhaba, İstanbul Rusya vizesi başvuruları nereden yapılıyor? Konsolosluğa mı başvuru yapılması gerekiyor yoksa daha kolay bir yolu var mıdır? Kısa süreli olarak Rusya’ya gideceğim fakat normalde çalıştığım için başvuru işlemleri ile ilgili ilgilenme fırsatım olmayacak gibi duruyor. Kolay ve hızlı başvurunun nasıl yapıldığına dair bilgi verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Bursa Rusya Vizesi
  A.Yeşil, 09 Şub 2021, 16:29

  Merhaba, ben Bursa Rusya vizesi başvuru işlemlerinin nereden yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. İstanbul’da yaşamadığım için burada ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Turistik vize başvurusunda bulunacağım ve bordo pasaport sahibiyim. Başvuru detayları konusunda bilgi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Konsolosluğu vize randevu
  İ.Çınar, 20 Oca 2021, 16:16

  İyi günler, Rusya vizesine başvuruda bulunmak istiyorum. Bordo pasaport sahibiyim. Rusya Konsolosluğu vize randevu sistemi ile mi çalışıyor? Nasıl başvuru yaparak randevu alabilirim mülakata gitmem gerekir mi? İşlemlerin nasıl yapıldığına dair bilgi verebilir misiniz lütfen? Sizden destek aldığımda işlemlerle doğrudan siz mi ilgileniyorsunuz yoksa benim yapmam gerekenler oluyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vfs
  K.Ç., 16 Oca 2021, 16:04

  İyi günler Vize Merkezi, ben bordo pasaport sahibi bir öğrenciyim. Arkadaşlarımla birlikte 2021 mart ayında Rusya’ya gideceğiz. İnternetten başvuruya dair araştırma yapıyorum. Rusya vfs şirketinden mi vize veriyor yoksa başvuru bir başvuru şekli mümkün mü anlayamadım. Rusya vizesine tam olarak nasıl başvuru yapılması gerektiğinden bahsedebilirseniz sevinirim. Süreci adım adım anlatabilirseniz şuan yaşadığım kafa karışıklığından kurtulacağımı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vizesi Apostil İşlemleri
  N.G, 20 Haz 2018, 15:44

  İyi günler sizden öğrenmek istediğim Rusya İstanbul Konsolosluğu APOSTİL tasdik işlemi yapıyor mu? Konsolosluğa ulaşamadım. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. TEŞEKKÜRLER..

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rus Pasaport İşlemleri
  a.a, 13 Haz 2018, 12:57

  Merhaba, Ben ilk defa Rus pasaportu çıkartmak istiyorum, konsolosluktan nasıl randevu alabilirim ve hangi belgeleri hazırlamam gerekli yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya pasaportu yenileme
  D.E, 15 Mar 2018, 11:06

  Rusya pasaportumu nasıl yenileyebilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp