Rusya Turistik Vize

Rusya Turistik Vize İçin Merak Edilenler

Rusya sınırları Covid-19 artışlarından dolayı turistik seyahatler için kapalı mı?

Rusya sınırları ticari seyahatler için açıktır. Covid-19 sebebiyle sınırları kapalı olan Rusya acil seyahat (1. Derece akrabanın sağlık sorunu vb.) dışında Türk vatandaşlarını kabul etmiyordu ancak son güncellemelerle birlikte turistik seyahatler için seyahat kısıtlamasını kaldırmıştır. Seyahatten 48 saat önce yapılan PCR testi ile sınırdan geçilebilmektedir.

Rusya turistik vizesi kaç günde çıkar?

Rusya turistik vize işleme alındıktan sonra 7 iş gününde, ekspres başvurular ise 4 iş gününde sonuçlanmaktadır. Yabancı pasaport sahiplerinin vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Evraklar tarafımıza ulaştıktan sonra kontrolü sağlanıp eksikler tamamlanır ve ertesi gün için Rusya başvuru merkezine randevu talep edilir. Randevu günü işlem süresinin birinci günü olarak hesaplanmalıdır. Örneğin; 22 Kasım işleminizin ilk günüyse vizeniz 30 Kasımda sonuçlanacaktır. Konsolosluk resmi tatil günleri, bayramlar vb. sürenin uzayıp kısalmasına sebep olabilmektedir.

Schengen vizesi olanlar Rusya’ya girebilir mi?

Geçerli Schengen vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturumu bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar sahip oldukları Schengen vizesi ile Rusya’ya giremez. Vatandaşların Rusya vizesi almaları gerekmektedir.

Rusya turistik vizesi ile Schengen ülkelerine girilir mi?

Geçerli Rusya turistik vizesi ile Schengen ülkelerine girilemez. Başvuru sahiplerinin Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Rusya turistik vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Rusya turistik vizesi için aşı zorunluluğu yoktur. Uçuşunuzdan 48 saat önce yapılan negatif PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapılabilir. Havaalanında sınır memurlarına göstermek üzere test sonucunuzun yanınızda olması gerekmektedir.

Rusya turist vizesi için biontech şart mı?

Rusya turist vizesi için biontech şart değildir.

Ülkeye giriş için son aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Rusya Federasyonu topraklarına giriş için aşı zorunluluğu yoktur. Negatif PCR test sonucu seyahat için yeterlidir.

Rusya turist vize başvurusu için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Rusya turist vize başvurusu için aşı kartı zorunluluğu yoktur.

Rusya girişlerinde Pcr testi gerekli mi?

Rusya Federasyonu’na sorunsuzca girebilmek için havaalanından geçerken 48 saat önceden negatif PCR testinin sunulması gerekmektedir.

Rusya turistik başvurular için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?

Turistik başvurular için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir.

Turistik başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler

Rusya turistik vize başvurusu için seyahat tarihinden en az 10 gün önce pasaport ile güncel biyometrik fotoğrafın tarafımıza ulaşmış olması gerekmektedir. Pasaportun seyahat bitiminden sonra 6 ay daha geçerli olmasına, içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmasına dikkat edilmelidir. Yabancı uyruklu kişilerin işlemleri Türkiye’de oturum kartı olduğu takdirde yapılmaktadır. Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün süresi olmalıdır.

Vize sonuçlanmadan otel ve uçak biletleri alınmalı mı?

Rusya turistik vizeniz sonuçlanmadan önce otel ve uçak satın almamanızı tavsiye ediyoruz. Vize sonuçlanma süresi uzayabileceğinden dolayı bu durum mağduriyet yaratabilir. Başvuru için gereken otel ve uçak rezervasyonu bizim tarafımızdan yapılmaktadır. Bu rezervasyonlar sadece başvuru için kullanılmakta olup daha sonra iptal edilmektedir. Vizeniz sonuçlandıktan sonra istediğiniz otel ve uçağa bilet alabilirsiniz.

Rusya Turist Vizesi

Rusya turistik vize başvurusu Rusya'ya turistik bir amaçla gitmek isteneyen kişilerin yapması gerekli olan bir vize başvuru türüdür. Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki vize uygulamasının 1 Eylül 2019 gününden itibaren yenilenmesinin ardından yeşil ve gri pasaport sahipleri de siyah pasaport sahipleri gibi vizeden muaf tutuldu. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize almak zorundadır. Bu yüzden bordo yani Umuma Mahsus pasaport sahipleri Rusya'ya yapacaklar turistik seyahat öncesinde Rusya turistik vize başvurusu yapmalıdır. 

Rusya turistik vize evrakları Rusya Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir. Vize Merkezi Rusya departmanını arayarak Rusya Turistik vize için gerekli evrakların güncel listesini e-mail olarak talep ediniz. Evraklarınız hazırlayıp adresimize gönderdikten sonra Rusya vizesi işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

Rusya Turistik Vize Nasıl Alınır?

2022 Rusya turistik vizesi 1 ay süre ile en fazla 2 girişli alınabilirken yeni güncellemelerle birlikte bu süre uzatılmıştır. Başvuru sahipleri 1 Kasım 2021 tarihinden itibaren 90 gün tek ve çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler. Rusya turistik vizesi ile Rusya Federasyonu sınırları içinde maksimum 90 gün serbest dolaşım hakkınız bulunmaktadır. Vize kategorisinin adından anlaşılacağı gibi seyahat amacınız turistik olarak belirlenmiş olacaktır. Rusya turistik vize başvurularında da Rusya’daki seyahat acentesi veya tur operatöründen davetiye niteliği taşıyan Voucher’ın alınması gerekecektir. Vize Merkezi temsilcilerimizi Voucher’ın temini ile ilgili olarak size yardımcı olabilmektedirler.

Rusya vizesi için belirtilen evraklara ek olarak konsolosluğun ek evrak talepleri olabilmektedir. Normal şartlarda biyometrik bilgi ibrazı ve randevu gibi uygulamaların olmadığı Rusya turistik vize başvurularında istisnai durumlardan Rusya Konsolosluğu başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Rusya turistik vizesi Türk vatandaşları için kültürel etkinlikler, turistik geziler yapmak için turizm amaçlı, belirli bir kısa dönem için Rusya’yı ziyarete gidecek olan kişilere verilmektedir.

Rusya turist vizesinin en fazla geçerli olabilecek gün sayısı 90 gündür. Rusya turistik vize, ticari görüşme, fuar ve açık artırmalara katılmak, herhangi bir tedavi veya sınav durumu için izin verebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda seyahatin amacının belirtilmesi önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra turistik vize alabilmek için ziyaret sebebi kategorisine özel bir nedenle ziyaret eklenmelidir. Bu sayede turistik vizeniz katılım sağlayacağınız etkinliğin zamanına en uygun şekilde gün sayısı verilebilecektir. Ancak bu süre 90 günü geçmemektedir.

Rusya turistik vizeleri tek ya da çift girişli bir vize türüdür. Çok girişli çıkışlı vizeler, turistik sebeple giden kişinin Rusya ve Rusya’ya komşu olan diğer ülkelere ya da geri dönüş yolunda Rus sınırlarını kullanacağı ülkelere yapacağının gerekli evraklarla kanıtlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Turist olarak gidecek şahsın biletinde ya da acente tarafından belirtilmiş olması gereklidir. Çift girişli (2 girişli) Rusya vizesi ile Türkiye’den seyahat eden kişi, çift girişli vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra federal bölgelerde bulunan bir özek bölgeye geçer ve tekrar Rusya’ya dönüş yaparsa çift girişli vizesini kullanmış olur. Dolayısıyla çift girişli vizenin kullanım hakkı dolmuş olur.

Rusya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Rusya turistik vizesi başvuruları için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir. Rusya turistik vizesi ile Rusya Federasyonu sınırları içinde en fazla 90 gün kalabilir en fazla 2 giriş yapabilirsiniz. Eğer birden fazla giriş yapacaksanız bunun seyahat planınızda açıklaması gerekmektedir. Vize süresinin Rusya’dan uzatılması mümkün değildir.

 1. Pasaport. Rusya seyahatiniz sonrası en az 6 ay geçerli olması gereken pasaportunuzun vize etiketi işlenebilmesi için boş sayfalarını olması gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalı ve biyometrik özellikle taşımalıdır. T.C. pasaportunuzdaki bilgilerin kimlik bilgilerinizle uyumlu olması şarttır. Herhangi bir sebeple kimlik değişimi yaptıysanız pasaportunuzdaki bilgilerden önce kimlik bilgileriniz dikkate alınacağından yeni bir pasaport çıkartmanız gerekecektir.
 2. Fotoğraf. Biyometrik özellikte olması gereken fotoğrafınız 35 x 45 mm ebatında olması Rus Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Dini sebepler dışında kullanılan giysiler haricinde yüzün net olarak görülmesini engelleyecek her türlü unsurun olmaması, gözlüklü fotoğraflarda gözlük camlarının koyu olmaması diğer dikkat edilmesi gereken unsurlardır.
 3. Kimlik Fotokopisi. Kimliğinizi eğer yeni çıkarılmış bir kimlik değilse kimlikte kullandığınız fotoğrafı kullanmamanız gerekir. Ayrıca güncel olmayan, eski vize başvurularınızda kullandığınız fotoğraflar da kabul edilmemektedir.
 4. Voucher. Rusya seyahatin acentesi veya tur operatörü tarafından gönderilecek olan bu belge Rusya’ya turistik amaçlı seyahat edecek kişinin kabul onay evrakıdır. Rusya’daki tur operatöründen orijinal olarak gelmesi gereken voucher’ın nasıl alınması gerektiğine dair bilgiyi ve desteği Vize Merkezi Rusya departmanımızı arayarak alabilirsiniz.
 5. İkamet Belgesi. Yalnızca Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan istenen ikamet belgesinin seyahat sonrası 6 ay geçerli olması gerekmektedir. T.C. vatandaşlarının bu evrakı sunması gerekli değildir. 
 6. Başvuru Formu. Rusya Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.

Özel vize gerekli evraklar

Türk vatandaşlarının özel vize başvurusu yapabilmeleri için aşağıdaki evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir.

 • En az 6 ay geçerliliği olan, 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
 • 2 adet 3,5x4,5 cm ölçülerinden arka fonu beyaz fotoğraf.
 • Rusya vatandaşı tarafından gönderilen, göçmenlik ofisinin onay verdiği davetiye,
 • Rusya vatandaşının ailesi yabancı ülke vatandaşıysa, Rusya vatandaşı aile üyesi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru formu.
 • Rusya’da yasal olarak yaşamakta olan Türk vatandaşı tarafından yakın aile üyelerini davet amacına istinaden yazılmış noter onaylı başvuru evrakı.
 • Vize başvuru sahibi tarafından acil durumlar için yapılan vize başvurularında özel vize verilebilir, hastalık, bir yakının ölümü ya da diğer acil durumlar.
 • Özel vize, çok veya tek giriş çıkışlı olmak üzere en fazla 90 gün süre ile verilir.

Vize Merkezi Rusya vizesi işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle hizmet vermektedir. Rusya vizesi başvuruları şahsen kabul edilmekle birlikte başvurularda şahsen bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya vizesi işlemlerinizi zaman kaybetmeden yapmak Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak gerekli evrak listesini talep edin. Rusya vizesi için gerekli evraklar size mail olarak gönderilecektir. Evraklarınızı hazırladıktan sonra Vize Merkezi Rusya temsilcimize kargo yaparak veya elden ulaştırabilirsiniz. Rusya vizesi için gerekli evrakları içeren dosyanız bize ulaştıktan sonra varsa ek evraklar tespit edilir ve gerekli bildirim tarafınıza mail veya telefon ile yapılmaktadır.

Rusya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya turistik vize işlemlerinde başvuruların sonuçlanma süresi 4 ila 7 iş günüdür ancak Rus Konsolosluğunun tatil olduğu, kapalı olduğu günler bu süreye dahil edilmez. Ayrıca Rusya vizesi işlemlerinde tek yetkili makam Rus Konsolosluğu olduğundan vizenin çıkış süresini geciktirebilecek ek evrak talebi gibi durumlarda vize çıkış süresi de uzayabilmektedir. Vize Merkezi dosyanızı Rusya Federasyonunun belirlediği vize usullerine göre başvuru yapmanızda size destek olmaktadır.

Rusya vize işlemlerinde ekspres vize uygulaması Rusya’ya acil seyahat etmesi gereken T.C. vatandaşlarına vizelerini 48 saat içinde almalarına olanak tanımaktadır. Rusya ekspres vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hemen başvuru yapmak için Rusya Vize Merkezi departmanımızı arayın.

2022 Rusya Turistik Vize Ücreti

Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir. Rusya vize ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, davetiye alımı ve Vize Merkezi koordinasyon ücretlerini içermektedir. Vize Merkezi Rusya vizesi işlemlerinin takibini başından sonuna kadar yapmaktadır. Evraklarınız Rusya Federasyonunun belirlediği vize kriterlerine göre tarafımızdan değerlendirildikten sonra size gerekli tavsiyelerde bulunulur, başvurunuzu sağlamlaştıracak ölçütler bildirilir.

Rusya Turistik 15 Günlük Vize

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 160$
 • Ekspres Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 245$ 

Rusya Turistik 30 Günlük Vize 

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 180$ 
 • Ekspres Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 280$

Rusya Turistik 90 Günlük Vize

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti:  205 $

Rusya 2 Girişli Turistik Vize 

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 230$  (30 GÜN KALIŞ) 
 • Ekspres Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 360$  (30 GÜN KALIŞ) 
 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 250$ (90 GÜN KALIŞ)

*Bu fiyatlara Konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahildir.

Yükleniyor...