Rusya Oturum İzni

Rusya Oturum İzni

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında gelişen diplomatik  ilişkilerde her ülkenin vatandaşları oturum için vize başvuru işlemi yapabilmektedirler. Türkiye ve Rusya arasında büyümekte ve gelişmekte olan iş ilişkileri, Rusya’daki iş potansiyelinin artması, ticaret hacminin giderek büyümesi T.C. vatandaşlarının Rusya’da oturum ve çalışma izni almaları konusuna talep artmaktadır. Rusya Federasyonu her yılın belli zamanlarında belli sayılarda oturum izni vermektedir. Oturum izni başvuru tarihleri genelde her yılın ocak ayında başlar ve şubat ayında sonuçlanır.

Rusya ve Türkiye arasındaki yapılan anlaşmalar sayesinde her iki ülkenin vatandaşlarına Rusya oturum izni konusunda Türk vatandaşlarına birtakım avantajlar sağlanmaktadır.

Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

T.C. vatandaşlarının Rusya’da oturum izni almaları belirli bir vize uygulaması aşamasından geçilerek gerçekleştirilmektedir. Rusya Federasyonu oturum izni ve çalışma izni de vermektedir.

Rusya Federasyonu’na oturum izni için başvuru yapılabilmesi için önce başvuru sahibinin sabıka kaydı alması gereklidir. Bir sicil kaydının olmadığını gösteren sabıka kaydı e-devlet aracılığı ile alınabilmektedir. Daha sonra bir adli suçunun olmadığını gösteren sabıka kaydı, içinde bulunulan bölgenin savcılığına ibraz edilmesi gereklidir. Savcılığa iletilen sabıka kaydının apostil yapılması zorunludur. Sabıka kaydı uluslararası resmi bir belge olması dolayısıyla apostil şartının yerine getirilmesi gereklidir.

Rusya oturum izni için istenilen belgelerin Rusya’da bulunan noterden onaylanması gerekmektedir. Türkiye’den alınmış olan sabıka kaydıyla Rusya’da bulunan göçmenlik ofisine başvuru yapılması gerekmektedir. Rusya’da ikamet edilecek yerin göçmenlik ofisine başvuruda bulunması gerekecektir. Rusya oturum izni için başvurular şahsen kabul edilmektedir.

Rusya’da oturum izni almak üç kategoriden oluşmaktadır:

 • Rusya’ya geçici süreyle gelenler
 • Rusya’da geçici oturma iznine sahip olanlar
 • Rusya kalıcı oturum iznine sahip olanlar
 • Alınan geçici oturum izni üç yıllığına verilmektedir ve üç yıl içinde bir yenilenmesi gerekmektedir.

Rusya Oturum İzni için Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu
 • Rusya’da noterde tasdik ettirilmiş sabıka kaydını tercümesi
 • Rusya’da noterden tasdikli pasaportun tercümesi
 • Fotoğraf 3,5x4,5 cm ebatlarında fonu beyaz, dört tane fotoğraf

Belirtilen evrakların Rusya Göçmenlik Ofisi’ne iletilmesi gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya Konsolosluklarına başvuru işlemi yapılmamaktadır. Evrakların tercümesi Türkiye’de yaptırılacak olursa bu işlem Rusya yetkili makamları tarafından geçersiz sayılacaktır. Tercüme Rusya Federasyonu’na bağlı olan noterler aracılığıyla onaylanmaktadır. 

Rusya Federasyonu tarafından uygulamada olan kriterlerin haricinde geçici oturma izni belirtilen durumdalar da verilebilir:

 • Rusya’da ve eski Sovyetler Birliği’nde doğmuş olan kişiler
 • Çalışma imkanı bulunmayan engelli çocuğu olan kişiler
 • Rusya vatandaşı ile evli olan, ikameti belgesi Rusya’da olan kişiler
 • Rusya’ya bir ticari yatırım yapmak niyetiyle gidenler

Rusya Geçici Oturum İzni

Rusya’da uzun bir zaman için oturmayı planlayan T.C. vatandaşları yaşayacakları ya da şu an yaşamakta bulundukları yerdeki göçmenlik ofisine şu belgeleri iletmeleri gerekmektedir.

 • Kimlik fotokopisi
 • Rusya’da geçici olarak oturum izni başvuru evrakı
 • Rusya Federal göç bürosu tarafından onaylanmış göçmen kartı
 • Geçici oturum izni talebi için ödenen ücret
 • Gelir beyannamesi (2 nüsha) İşyerinden, vergi dairesinden, yardım parası ya da emekli maaşı, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gerekmektedir.

 • Bulaşıcı hastalık olmadığını gösteren belge
 • Rusya’ya giriş yapılan tarihten sonra bir yıl içerisinde oturum izni başvurusu yapan kişinin vergi vereceği kuruma kaydını yaptırdığına ilişkin evrak

Oturum izni alan kişiler izni aldıktan 1 sonra ülkede ikamet etmeye devam ettiklerini beyan etmelerini gerekir. Bunu da geçen 1 yılın ardından 2 ay içinde yapmaları önemlidir.

Rusya'da eğitim almış, mezun olmuş ve Rusça bilen yabancılarla yine Rusya'daki üniversitelerden derece ile mezun olan yabancılar daha basit bir prosedür ile oturum iznini almaya hak kazanacaklar.

Rusya vatandaşı ile evli olanlar, sığınma hakkı olan kişiler ve mültecilerin de aralarında olduğu bazı kategorideki ülke vatandaşları oturum izni için aranılan bazı şartlardan muaf tutulabiliyor.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Rusya uzun süreli vize
  D.A., 16 Mar 2021, 20:32

  Merhabalar, ben Rusya uzun süreli vize hakkında bilgi almak istiyorum. Başvuru yaptığımda en fazla ne kadar süre orada kalmama izin verirler ya da bu izin için ayrıca başka bir şey yapmam gerekiyor mu? Siz bu konuda yardımcı oluyor musunuz oluyorsanız sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Oturum Hakkı
  G.Hacıoglu, 01 Şub 2021, 17:37

  İyi günler, Rusya oturum hakkı ve başvuru işlemleri ilgili olarak kurumunuzdan bilgi ve danışmanlık almak istiyorum. Şuan Rusya için vize sahibi değilim. Uzun süreli izinlerin nasıl alındığını ve başvuru sürecinde neler yapılması gerektiğini, hangi belgelerin sunulduğunu öğrenmek için bu soruyu oluşturuyorum. Bu konuyla ilgili bilmem gerekenleri benimle paylaşabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp