Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vizesi gerekli evraklar başvuruda bulunacak kişinin yapacağı seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen mali kaynağın biçimini ve başvuru yapan kişinin Türkiye’ye geri dönemesini gerektiren bağların varlığını ispat eden evraklar olmalıdır.Aşağıda belirtilen listede yer alan evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından bütün vizeler için istenen temel evraklar olup Rusya turistik vize, Rusya ticari, Rusya çalışma vizesi, Rusya aileziyareti vizesi, Rusya insani vize, Rusya öğrenci vizesi ve Rusya transit vize de dahil tüm Rusya vize türleri için farklı evraklar istenmektedir.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vizesi için gerekli evraklar, Rusya’ya gerçekleştirilecek seyahatin kalış süresine ve amacına göre değişmektedir. Bununla birlikte Rusya Konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak isteyebilmektedir. Kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacı, seyahat masraflarını destekleyen mali kaynağın biçimi ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğine kanıtlayıcı belgeler istenen ek evraklardan bazılarıdır. Vize Merkezi internet sitesindeki Rusya vizesi sayfasından seyahat amacınıza uygun kategori ilgili sayfayı ziyaret ederek detaylı bilgiye ve Rusya vizesi evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Rusya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Rusya turistik vizesi, 1 ay süre ile en fazla 2 girişli olarak alınabilen bir vize türüdür. Rusya turistik vizesi ile Rusya’da 30 gün ve 6 ay serbest dolaşım imkanı bulunmaktadır. Rusya turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günüdür. Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Vize Başvuru Formu: Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport: Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan.
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 4. Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf, 35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri
 5. Voucher: Orjinal Rusya Turizm acentasından alınmış otel voucher belgesi
 6. Oturum izni: Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturumizni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya’daki ticari faaliyetlerin kapsamına göre Rusya ticari vize başvurusu yapabilmektedir. Rusya ticari vizesi 3 kategoriden oluşmaktadır. Tek veya çift girişli verilen Rusya ticari vizesi 90 gün geçerliliği olan bir vize türüdür. Çok girişli olarak 1 yıl süreyi kapsayacak şekilde de talep edilip alınabilmektedir. Örneği fuar veya etkinlik katılımı süreklilik içermiyorsa tek veya çift girişli 90 gün geçerli vize için, eğer ticari faaliyetiniz Rusya’da şube açmak ortaklık kurmak ve benzeri daha uzun soluklu bir faaliyeti içeriyorsa 1 yıllık çok girişli vize talebinde bulunmak doğru olacaktır.

 1. Vize Başvuru Formu: Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport: Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan.
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 4. Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf, 35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri
 5. Davetiye: Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı, orijinal veya elektronik. Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak firmadan alınması gereken davetiye Rusya Federasyonu Federal Göç İdari Şubesi tarafından ve Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı olmalıdır.
 6. Oturum izni: Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturum izni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya çalışma vizesi için gereken evraklar Rusya Konsolosluğu tarafından değişiklik gösterebilmektedir. Rusya çalışma vizesi için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir. Konsolosluk evrak listesinde güncelleme yapabilmektedi. Rusya Konsolosluğu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını istemektedir.

 1. Vize Başvuru Formu: Dikkatli tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport: En az 6 geçerliliği ve 2 sayfası boş olan pasaport. (Noter tasdikli ve Rusça çevirisi olmalıdır)
 3. Davetiye: Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 4. Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
 5. Diploma: Apostil ile tasdiklenmiş diploma fotokopisi (Rusya’da noterden onaylı)
 6. Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.
 7. Oturum kartı: Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturumizni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi için gereken evraklar aşağıda sunulmuştur. Başvuru esnasında evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde şekilde ibraz edilmesi gereklidir. Rusya Konsolosluğu evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Vize Başvuru Formu: Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport: Uzun süreli eğitim için Rusya öğrenci vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun en az 1,5 sene daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir.
 3. Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf, 35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri
 4. Davetiye ya da Rusya Dışişleri Bakanlığına Ait Vize Kararı: Rusya öğrenci vizesi için yapacağınız başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için davetiyenizin olması şarttır. Sadece Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından hazırlanmış davetiyeler Rusya makamları tarafından kabul görmektedir.
 5. Sağlık Raporu: Öğrenci vizesi vermesi için başvurandan HIV virüsü bulunmadığına dair sağlık raporu olmasını istemektedir.
 6. Sağlık Sigortası: Seyahat tarihlerini kapsayan 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Rusya aile ziyareti vizesi başvurusu için Rusya’da yaşayan aile bireyleriyle aile bağlarını ispat eden ve seyahatin amacını gösteren evrakların olması gereklidir.. Aile ziyareti başvuruları için Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye alınması ya da Rusya’daki aile yakını tarafından yazılı sunulan beyanın olması gereklidir. Aile ziyareti ile vize almak için Rusya vizesi gerekli evraklar;

 1. Vize Başvuru Formu: Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport: Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.
 3. Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğrafın güncel ve yeni olması gereklidir.
 4. Davetiye ya da Yazılı Beyan Aile ziyareti vize başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için davetiyenizin olması şarttır. Sadece Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış resmi davetiye Rusya makamları tarafından kabul görmektedir. Davetiyenin verilme süresi 45 günü bulabilmektedir.
 5. Oturum kartı: Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. oturumizni (Arkalı önlü fotokopisi)

Rusya İnsani Vize için Gerekli Evraklar

Rusya İnsani vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla birlikte vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Rusya vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir: İnsani vize içinRusya vizesi evrak listesi;

 1. Vize Başvuru Formu: Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
 3. 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
 4. Pasaport: 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
 5. Davetli olarak gidecek vize başvuru sahibini davet eden kurumun orijinal başvurusu.
 6. Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.
 7. T.C. vatandaşı olmayan kişiler için T.C. tarafından verilmiş ikamet belgesini göstermeleri gereklidir.

Rusya Transit Vize için Gerekli Evraklar

Rusya transit vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Transit başvuru için Rusya vize evrakları;

 1. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Pasaport: Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.
 3. Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz, 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
 4. Rusya’ya giriş çıkışta farklı ülkeler üzerinden girilip farklı ülkelere geçiş yapılacaksa giriş çıkış yapılacak olan ülkelerin vizeleri pasaportta bulundurulmalıdır veya vizenin orijinali gösterilmeli fotokopisi vize başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır.
 5. Rusya Federasyonu'ndan kalkış için geçerli olan biletler. Rusya’ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren uçak bileti. Uçak ile giriş çıkış yapılıyorsa Rusya’ya giriş çıkış ve Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin uçak biletleri gösterilmek zorundadır.
 6. Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.
 7. Rusya Federasyonu toprakları üzerinden, varış noktası hava yoluyla seyahat eden yabancı bir vatandaş için transit vize, 3 günü geçmeyen bir süre için verilir.
 8. Rusya Federasyonu sınırları içerisinde hava yoluyla doğrudan uçuş yapan bir yabancı vatandaşın transit vize alması gerekmez.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

15 sorudan en popüler 15 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Rusya Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  S. E, 14 Ara 2023, 11:03

  Merhaba, bordo pasaportum var. Rusya aile arkadaş ziyaret vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Arkadaş ziyareti için elektronik vizeden yararlanabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Evrakları
  t. v, 08 Ara 2023, 10:05

  Merhabalar, Rusya Konsolosluğundan uzakta yaşıyorum. Rusya vize başvuru için gerekli evraklar posta yoluyla gönderildiğinde vize almak mümkün müdür? Sochi’ye gideceğim. Daha önce Almanya vize başvurumda parmak izine gitmiştim ancak ret aldım. Orada ki parmak izim geçerli olur mu? Rusya vizesi için gerekli evraklar arasında Turist davet mektubu olmadan başvuru yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  Ş.V., 14 Haz 2022, 10:06

  Selamlar, Eylül ayı gibi Rusya’ya seyahat planlıyoruz vizenin ne zaman alınması doğru olur? Çoğu ülkenin randevu sisteminin kapalı olduğu duydum. Bu sebepten dolayı zaman kaybetmeden işlemlere başlamak istiyorum açıkçası. Rusya vizesi için gerekli evraklar nelerdir ve randevular açık mıdır? Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize belgeleri
  R.Yerlitaş, 22 Mar 2021, 16:52

  Selam, ben rusya vize belgeleri hakkında bilgi almak için bu soruyu oluşturuyorum. Vize türlerine göre gereken belgeler değişiyor mu bu durumda hangi evrakları hazırlamam gerektiğini bilmiyorum. Herhangi bir belgede eksiklik olması durumunda başvuru reddediliyor mu? Bana kısaca bilgi verir misiniz lütfen? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize süresi
  E.Denizci, 15 Mar 2021, 14:44

  Merhaba, bir ay sonrasına planladığım seyahat için vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Başvuru işlemleri konusunda tecrübe sahibi değilim ve sizden bu konuda yardım almayı düşünüyorum. Rusya vize süresi hakkında bilgi almak ve işlemler için sizinle ne zaman iletişime geçmem gerektiğini öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler ve iyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Suriye vatandaşları için Rusya vizesi
  A. R., 19 Şub 2021, 13:56

  Merhabalar, Rusya vizesine başvuru sürecinde kurumuzun nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek istiyorum. Türkiye’de ikamet izni bulunan Suriye vatandaşları için Rusya vizesi sahibi olmak için size gelebilir mi? Bu konuda nasıl bir destek veriyorsunuz? Hangi evraklar gerekiyor ve ortalama ne kadar süre gerekiyor? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Özbek vatandaşları için Rusya vizesi başvuru
  M. K., 19 Şub 2021, 13:50

  İyi günler Vize Merkezi, ben Özbek vatandaşları için Rusya vizesi başvuru hakkında bilgi almak istiyorum. İzmir’de ikamet edilmesi durumunda söz konusu başvuru işlemlerinin nereden yapılması gerekiyor? Bu sürecin kolay ve hızlı bir şekilde halledilmesi mümkün mü ve yolları nelerdir? Bu konuda kısa bir özet geçebilir misiniz lütfen? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Resmi geliri olmayanlara Rusya vizesi
  B.Toprak, 11 Şub 2021, 13:37

  İyi çalışmalar, Rusya’ya vize talebinde bulunmak istiyorum. Resmi gelirim yok fakat evden çalışarak iyi bir gelire sahip olabiliyorum. Resmi geliri olmayanlara rusya vizesi almak istenirse gelir için belge lazım mı? Siz başvurunun en doğru şekilde gerçekleşmesi konusunda nasıl bir destek veriyorsunuz? Sizden danışmanlık almak istemem halinde ne zaman iletişime geçmem doğru olur? Teşekkür ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Voucher
  A.Onder, 26 Oca 2021, 20:58

  İyi çalışmalar, Rusya vize başvuru işlemleri sırasında Rusya Voucher diye bir belgenin talep edildiğini öğrendim. Bu belgenin ne olduğunu ve nasıl temin edilmesi gerektiğini bilmiyorum. Başvuru işlemlerini bu hafta başlatmayı düşünüyordum fakat bilmediğim bir belgeyi gördüğüm için tedirgin oldum. Sizden danışmanlık desteği alındığında bu gibi konularda da yardımcı oluyor musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya davetiye
  F.Uslu, 26 Oca 2021, 20:53

  Merhabalar, ben Rusya için vize başvurusunda bulunacağım. Rusya davetiye tüm başvurularda isteniyor mu? Hangi başvurularda sahip olmam gerekir? Turistik vize başvurularında da gerekiyor mu? Çünkü öyle bir tanıdığım yok ve gerekiyorsa ne yapmalıyım bilmiyorum. İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vizesi Gerekli Evraklar
  S.Erdemir, 23 Oca 2021, 15:22

  Selamlar, ben bordo pasaport sahibi bir Türk vatandaşıyım. Kısa süreli bir turistik gezi planı ile Rusya’ya seyahat edeceğim. Başvuru için Rusya vizesi gerekli evraklar olarak hangileri talep edilmektedir. Vize ücreti nedir ve işlemlerin ne zaman yapılması gerekir? Benim seyahatim yaklaşık 1 ay kadar sonra olacak bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vizesi için gerekli evraklar 2021
  C.Kadiroglu, 06 Oca 2021, 12:24

  Merhabalar, ben kurumunuzdan danışmanlık desteği alarak Rusya için vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Seyahat etme nedenim turistik gezi amaçlı olacak. Bordo Pasaport sahibiyim ve ülke sınırları içerisinde yaklaşık olarak 2 hafta kalmayı planlıyorum. Rusya vizesi için gerekli evraklar 2021 yılı için hangileridir bunu öğrenmek için sorumu oluşturuyorum. Konu ile ilgili dönüş yaparak bilgi verebilirseniz memnun olacağım. Teşekkür ederim. İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize fotoğraf ölçüsü
  E. G., 17 Eki 2019, 17:02

  Rusya vize fotoğraf ölçüsü tam olarak nedir? Benim önceki aydan çekilmiş olduğum biyometrik fotoğrafım var. Onlar olur mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Hotel Voucher
  H. M, 05 Eyl 2019, 14:22

  Rusya vizesi için Rusya hotel voucher belgesi gerekiyor sanırım. Bu belgeyi nereden temin edebilirim. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vizesi için sağlık sigortası şart mı?
  O., 09 Kas 2017, 20:54

  Selamlar, Rusya vizesi için sağlık sigortası şart mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp