Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

Bu yazı içerisinde; Rusya vizesi nasıl alınır ve Rusya vize başvurusu nasıl yapılır gibi benzer soruların cevaplarını detaylı bir şekilde açıklıyor olacağız. Ayrıntılı cevapları öğrenmek için lütfen okumaya devam edin.

Rusya Vize İşlemleri

Öncelikle doğru bilinen bir yanlışı düzelterek başlayalım: Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan ve iki ülke arasında 30 günü aşmayacak tüm seyahatler için muafiyet sağlayan anlaşma, 1 Ocak 2021 itibariyle geçerliliğini yitirmiştir. Çünkü bahsi geçen muafiyet anlaşması, bu tarihte Rusya tarafından feshedilmiştir. Yalnızca diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize zorunluluğundan muaf tutulmaktadır.

Dolayısıyla; bu çerçevenin dışında kalan, diğer tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durumda Rusya vizesi almak kolay mı ya da Rusya vizesi kaç günde çıkar gibi soruların cevaplarını da ayrıca merak ediyor olabilirsiniz. Tüm bu soruların cevaplarını ve bunlara ek olarak, Rusya vizesi için gerekli evrakların detaylarını öğrenmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.Son olarak; vize işlemleri hakkında öğrenmek istediğiniz diğer tüm detaylı bilgiye ise sitemiz üzerindeki Rusya vize işlemleri menüsünün alt seçeneklerinden erişebilirsiniz.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vizesi almak kolay mı sorusu, insanların zihninde o kadar çok yer kaplıyor ki vize işlemleri ve müracaatlar için ilk adım bir türlü atılamıyor. Fakat zannedilenin aksine, Rusya vize başvurusu yapmak için çok büyük mücadeleler içerisine girmenize gerek yok.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Temelde, vize başvurusu yapabilmeniz için gerekli olan ilk adım; konsolosluklar tarafından yetkilendirilen Rusya başvuru merkezlerine doğrudan başvurmanızdır. Bahsi geçen Rusya vizesi danışmanlık hizmeti, hem güvenli hem de zannedildiği kadar karmaşık olmayan bir başvuru sistemidir. Ayrıca güvenilir oluşunun yanı sıra aynı zamanda da daha deneyimli bir süreç yaşamanız adına size yardımcı olacaktır.

Hizmet alacağınız kurum ve kurumun tüm personelleri, soracağınız tüm sorularda ve karşılanmasını istediğiniz tüm beklentilerinizde çözüm odaklı davranacaktır. Dolayısıyla tüm bu beklenti ve taleplerinizi karşılayabilmek için daha sağlıklı bir yöntemle ilerlemeyi tercih edebilirsiniz.

Rusya Vizesi Danışmanlık Hizmeti

Özellikle ilk defa vize için başvuru yapıyorsanız; ikinci seçeneği tercih ederek, Rusya vizesi danışmanlık hizmeti almayı uygun görmüş olabilirsiniz. Peki bu şartlarda nasıl ilerleyeceksiniz? Gelin, bu kısmı kolaylaştırabilmek adına maddeler halinde açıklayalım:

Rus Vizesi Başvuru Formu

Danışmanlık hizmeti alırken, ilk etapta sizden bir başvuru formu doldurmanız istenecektir. Bu bilgileri ilk elden ve eksiksiz olarak doldurmanız çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü aksi bir durumda seyahatinizle ilgili sıkıntılı bir sürecin içerisine düşebilirsiniz.

Davetiye

Rusya’ya gerçekleştirmek istediğiniz seyahatlerin hemen hemen hepsinde, vize türü fark etmeksizin, davetiye alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu tip davetiyeler ise Rusya’da aktif olarak faaliyet gösteren yetkili makamlar tarafından hazırlanacaktır.

VOUCHER Belgesi

VOUCHER belgesi Rusya turistik vize başvurularında istenen zorunlu bir belge tipidir. Bu belgeyi ancak başvurduğunuz acenteler üzerinden temin edebilirsiniz. Belge içerisinde ise vize başvurusu yapan kişinin; adı soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi, kimlik numarası, pasaport bilgileri, vatandaşlığı, kalacağı şehirler ve oteller, bu otellerdeki giriş çıkış tarihleri, ülkeye giriş çıkış tarihleri ve birlikte vize başvurusunda bulunan kişi sayısı yer almaktadır. Son olarak VOUCHER belgesi içerisinde, belgeyi düzenleyen tur operatörünün de bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Evrak Talepleri

Planladığınız seyahate gidiş nedeniniz ve seyahat sürenizle ilgili bir açıklama yapmak durumundasınız. Çünkü bu gerekçelere en uygun olan vize türü belirlenerek, sizden buna göre gerekli evraklar talep edilmektedir. Talep edilen bu evrakları, tıpkı başvuru formunda olduğu gibi eksiksiz ve hatasız olarak toparlayabilmelisiniz. Ayrıca bu süreçte, tarafınıza belirtilecek olan usullere riayet etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Pasaport

Bu aşamada pasaport bilgileriniz de aynı ölçüde önem taşımaktadır. Öyle ki seyahat dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunması ve pasaportunuzun içinde 2 sayfalık daha boş yer olması istenmektedir.

Rusya Vizesi İçin Gereken Evraklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her halükarda ibraz etmeniz gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Başvurduğunuz vize türüne göre sizden istenecek olan bu evrakların, hatasız ve eksiksiz olarak talep edilmesi; Rusya Konsolosluğunun bu konuda çok hassas olmasıyla ilişkilidir. Eğer form veya evraklarda herhangi bir aksaklık meydana gelirse; bu durum, seyahatinizin aksamasından iptaline kadar pek çok sorun yaratabilir. Peki Rusya vizesi için gereken evraklar nelerdir? Hemen sıralayalım:

 1. Rusya vizesi başvuru formu
 2. Gerekli şartları taşıyan (dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan ve 2 sayfalık boş kısmı içerisinde barındıran) pasaport
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf (Beyaz arka fon, 35x45 mm ölçülerinde ve güncel)
 5. VOUCHER Belgesi (Özellikle turistik vize başvurularında bulunacak olan kişilerden talep edilen belge) Davetiye
 6. Türkiye Cumhuriyeti oturum izni (Yabancı uyruklu olup, Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için)
 7. Başvurulan vize türüne göre değişkenlik gösterecek diğer evraklar

Rusya Vize Ücreti

Vize başvurusunda bulunabilmeniz için ödemeniz gereken belli bir miktar bulunmaktadır. Bu ödeme, başvurunuzun işleme alınarak değerlendirilebilmesi için Rusya Konsolosluğu tarafından talep edilen harç ücretidir. Fakat bu ücretler belli tarihlere, başvurulan vize türlerine ve seyahat sürelerine göre değişebilmektedir. Dolayısıyla Rusya vize ücreti 2024 yılı içerisinde belirtilebilecek sabit bir fiyattan söz edilemez.

Bununla birlikte bahsi geçen harç ücretinin, Rusya vize başvurusu esnasında istenecek gerekli belgelerden önce ödenmesi talep edilir. Ayrıca herhangi olumsuz bir ret cevabında ücretin iadesi söz konusu olmayacaktır. Kısaca vize başvurunuzun onaylanmaması durumunda, daha önce yatırmış olduğunuz harç ücreti tarafınıza iade edilmeyecektir. Bu durum tamamıyla Rusya Konsolosluğu ile ilişkili olup, aracı Rusya vizesi danışmanlık hizmeti kurumu ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bütün işlemleri belirtildikleri şekilde tamamladıktan sonra, başvurunuzun durumunu öğrenmek için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu halde Rusya vizesi nasıl alınır sorusundan sonra Rusya vizesi kaç günde çıkar sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz:

Rusya vize başvurusunun sonuçlanması, genel şartlarda ortalama olarak 7 - 10 iş günü olarak belirtilmektedir. Fakat bu süre, bazı durumlarda değişkenlik gösterebilir. Bu durumlar ise yine seyahat süreniz, başvurduğunuz vize türü ve ibraz edilen evraklarla ilişkilidir. Aynı zamanda Rusya Konsolosluğu tarafından daha sonra tekrar evrak talep edilmesi de söz konusu olabilir. Bunların dışında süreci uzatan bir diğer etken ise Rusya Konsolosluğunun vize başvurularındaki yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

Bu gibi yan faktörler yüzünden seyahatinizin aksamasını engelleyebilmek adına; Rusya vize başvurularınızı, seyahatinizden en az iki hafta önce yapmanız daha yararlı olacaktır.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

42 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Konferans için Hangi Rusya vizesine başvurmalıyım?
  s. ünsar, 05 May 2023, 13:00

  Merhaba, akademisyenim, Konferans için hangi Rusya vizesine başvurmalıyım? evraklar nelerdir? Ücret nedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Türk Vatandaşlarına Vize İstiyor Mu?
  J.L., 10 Haz 2022, 11:07

  Merhaba, Kazan ve Moskova’ya gitmek istiyorum. Vize hakkında bilgi sahibi değilim. Daha önce yakın bir arkadaşım Petersburg’a online vize alarak gitmişti. Son olaylardan sonra Rusya Türk vatandaşlarına vize istiyor mu? Rusya vize başvurusunda bulunmak için hizmetiniz var mıdır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Sözleşmeli Çalışanlara Rusya Vizesi
  Ö.Y., 05 May 2022, 10:03

  Merhaba, sözleşmeli çalışanlara Rusya vizesi nasıl alınır? Kurumsal bir firmada sözleşmeli olarak işe başladım. Petersburg’da ikamet eden arkadaşım davetiye gönderebileceğini söyledi. Rusya arkadaş ziyaret başvurusu için benden istediğiniz gerekli vize evrakları nelerdir? Başvuru için yardımlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya turistik vize için banka hesabında ne kadar para olmalı?
  T.Ü., 14 Nis 2022, 15:11

  Merhaba, Rusya turistik vize için banka hesabında ne kadar para olmalı? Şu an ki hesabımın bakiyesi ekside. Başvuruda bulunmak istiyorum sponsor olmadan işlem yapma imkanım var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Randevu
  L.E., 05 Nis 2022, 12:49

  Merhaba Rusya vize randevu nasıl ve nereden alınır? Siz işlemler konusunda yardımcı oluyor musunuz? Kız arkadaşım yabancı uyruklu kendisi de Türkiye’den başvuruda bulunabilir mi? Onun adına da randevu alabiliyor musunuz? Cevaplarınızı bekliyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Randevusu
  F.T., 01 Nis 2022, 17:35

  Merhaba, Rusya vize randevusu almak için yardımcı oluyor musunuz? Vize işlemleri için gereken evraklar ve süreç hakkında bilgi vermenizi rica edeceğim. İranlı arkadaşım ile seyahat orada yaşayan arkadaşımın yanına gideceğiz. İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vizesi İçin Şahsen Gelmeme Gerek Var Mı?
  İ.T., 30 Mar 2022, 11:05

  Selamlar, Rusya vizesi için şahsen gelmeme gerek var mı? Web sitenizi incelerken kargo ve kurye ile evrak kabul ettiğinizi okudum. Aynı şekilde bende kurye ile belgeleri iletmek istiyorum. Benim yerime başvuruyu yapabiliyor musunuz ve benden iletmemi istediğiniz belgeler nelerdir? En kıs sürede ulaştıracağım. Kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vizesi İçin Otel Rezervasyonu Şart Mı?
  Ö.U., 30 Mar 2022, 09:34

  Merhabalar, Rusya vizesi için otel rezervasyonu şart mı? Rusya’da yaşayan arkadaşım var bana davetiye gönderebileceğini söyledi. Onun davetiyesi üzerine gitsem dahi otelde konaklayacağım ancak vize çıkmadan otel rezervasyonu yapmak istemiyorum. Bu konuda nasıl ilerlemem gerekiyor? Gereken diğer beleğeler nelerdir? Desteğinize şimdiden teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
  S.R., 01 Şub 2022, 16:43

  Selamlar, Rusya’nın Türk vatandaşlarına kolay vize verdiğini duydum. Bu sebepten dolayı seyahat rotamıza Moskova’yı da ekledik. Öncelikle merak ettiğim soruları yanıtlarsanız sevinirim. Turistik Rusya vize başvurusu nasıl yapılır? Voucher adında bir belgenin alınması gerektiğini duydum onu nasıl temin edebiliriz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vizesi Nasıl Alınır?
  N.S., 01 Şub 2022, 15:33

  Merhaba, Şubat sonunda Rusya’ya gitme planımız var. Arkadaşım ve ben çalışan olduğumuzdan dolayı vize için koşturacak zamanımız olmuyor. Rusya vizesi nasıl alınır? Sizler bu konuda nasıl destek veriyorsunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize sorgulama
  N.U., 01 Nis 2021, 16:27

  İyi çalışmalar dilemek istiyorum öncelikle, ben sizden danışmanlık desteği alarak turistik vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Bu durumda süreç sırasında Rusya vize sorgulama işlemini nereden ve nasıl yapmam gerekiyor? Başvurumun sonucunu sizden mi öğrenebiliyorum yoksa daha öncesinde haber alabileceğim bir sistem var mı? Teşekkürler şimdiden.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Uzatma İşlemleri
  D.E., 31 Mar 2021, 17:27

  Merhabalar, Rusya vize uzatma işlemleri nasıl yapılıyor? Vizenin zamanı dolunca tekrardan başvuru yapma zorunluluğu gibi bir şey var mı? Siz başvuru konusunda nasıl bir yardım sağlıyorsunuz? Seyahatten ne kadar bir süre önce sizinle iletişime geçilmesi doğru olur? Cevap için şimdiden teşekkürler. İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya multi vize
  H.Uçar, 23 Mar 2021, 21:02

  İyi günler, Rusya için vize başvurusunda bulunacağım. Rusya multi vize başvurusunda bulunabilir miyim? Yoksa bu hakka sahip vize türlerine mi başvurmam lazım eğer öyleyse hangi vize türleri buna izin veriyor? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize uygulaması
  D.Erdost, 22 Mar 2021, 22:45

  İyi günler Vize Merkezi, Rusya vize uygulaması hakkında bilgi almak istiyorum. Şuan bordo pasaport sahipleri başvuruda bulunuyor mu bulunuyorsa online vize alabiliyor mu bunları öğrenmek istiyorum. Bordo pasaportumla nasıl seyahat edebilirim bilgi verir misiniz? İyi çalışmalar, iyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya vize çıkma süresi
  C.Dinçer, 16 Mar 2021, 22:48

  İyi günler dilerim Vize Merkezi, ben turistik gezi için Rusya’da seyahat planlıyorum. Başvuru işlemleri sırasında kurumunuzdan yardım almak gibi bir planım var. Çünkü başvuru oluşturma detaylarına dair bilgi sahibi değilim. Rusya vize çıkma süresi ne kadardır öğrenmek istiyorum. İşlemlerin ne kadar süre önce yapılması lazım ve toplamda ne kadarlık bir zaman dilimini kapladığını merak ediyorum. Teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Serbest meslek sahibi olanlara Rusya vizesi
  R.E., 18 Şub 2021, 15:57

  Merhaba, serbest meslek sahibi olanlara rusya vizesi nasıl alınır? Düzenli bir gelire sahip değilim fakat kendi işimde iyi kazanıyorum diyebilirim. Bu durumda başvurusu sırasında nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Hangi belgeleri sunmam gerekir, sizden destek aldığımda ayrıca bir şey yapmam gerekiyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Vize Merkezi
  H.Sözen, 09 Şub 2021, 14:36

  İyi çalışmalar öncelikle, rusya seyahatim için gereken başvuru sürecine dair bilgi ararken sizin sayfanız ile karşılaştım. İşlemler konusunda tarafından danışmanlık desteği almak istiyorum. Ben İstanbul’da yaşıyorum. Sizinle yüz yüze görüşmek ve daha detaylı bilgi almak istiyorum. Rusya vize merkezi olarak ayrı bir yeriniz mi var yoksa başka bir ofisi mi ziyaret etmem gerekir? Ne yapmam gerektiğine dair bilgi alabilir miyim kısaca? Teşekkür ederim, iyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Pasaport
  V.Korkmaz, 23 Oca 2021, 16:25

  İyi günler, ben rusya için seyahat planlıyorum. Şuan pasaportum ve vizem yok. Sizin vize işlemlerini gerçekleştirdiğinizi gördüm. Rusya pasaport başvuru işlemlerinde de yardımcı oluyor musunuz? Başvurunun nasıl yapılacağına ve ücretlerine dair bilgi verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Türkiye’den Rusya’ya gitmek
  A.Timur, 19 Oca 2021, 17:36

  İyi günler, Türkiye’den Rusya’ya gitmek için ne yapılması gerekiyor? Başvuru işlemleri tam olarak nasıl başlatılıyor öğrenmek istiyorum. Pasaportsuz kapıda giriş uygulaması gibi bir uygulama mevcut mu ya da havaalanında vize almak gibi bir prosedür? İşlemlerin nasıl yapıldığını bilmediğim için size sormak istedim yapacağımı düşündüğüm gibiyse eğer o zaman sizin yapmanız için başvuracağım. Dönüş bekliyorum iyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Schengen Vizesi
  Ö.Uygur, 18 Oca 2021, 15:42

  İyi çalışmalar, ben ilk kez Rusya’ya seyahat edeceğim. Daha önce 1-2 defa yurtdışına çıktım ama vize başvuru işlemleriyle kendim ilgilenmedim. Bordo pasaport sahibi olduğum için vize başvurusunda bulunmam gerektiğini düşünüyorum. Rusya schengen vizesi sahibi olma şartı mı koşuyor bilmiyorum. Nasıl başvuru yapabilirim? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp