Rusya Ögrenci Vizesi

Rusya Ögrenci Vizesi

Rus konsolosluğu belirtilen evrakların dışında ek evrak isteyebilmektedir. Bununla birlikte gerektiğinde Rus konsolosluğu gerekli görmesi halinde başvuru sahibini mülakata da çağırabilmektedir.

Vize Merkezi Rusya vizesi işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle hizmet vermektedir. Rusya vizesi şahsen başvurulabilmekle birlikte başvurularda şahsen bulunmanız zorunluluğu değildir. Bireysel başvurularda meydana gelebilecek sorunlarla karşılaşmadan Rusya vizesi işlemlerinizin en kısa sürede gerçekleşmesi için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek gerekli evrak listesini isteyin. Gerekli evrak listesi size mail yoluyla gönderilecektir. Evraklarınızı bize teslim etmek için Vize Merkezi’ne gelebilir veya kargoyla Vize Merkezi’ne yollayabilirsiniz. Rusya vizesi için gönderdiğiniz evraklar bize ulaştıktan sonra ek evrakları getirmeniz gerekmesinin tespiti halinde sizle e-mail veya telefon yoluyla iletişime geçilir.

Rusya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda sunulmuştur. Başvuru sırasında evrakların eksiksiz ve tam bir şekilde şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak isteyebilirsiniz.

 1. Pasaport Uzun süreli eğitim için Rusya öğrenci vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun en az 1,5 sene daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Vizenizin basılması için pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfa olması gerekmektedir.
 2. Fotoğraf Rusya öğrenci vizesi için sizden istenen fotoğraf biyometrik olup, istenen miktar 2 tanedir. Fotoğrafınız yüzünüzün önünü gösterir şekilde olmalı ve fotoğrafınızda yüzünüzü kapatan hiçbir şey olmamalıdır. Biyometrik fotoğrafınız 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde olmalıdır. Fotoğrafınızın fonu açık olmakla birlikte sadece beyaz renkte olmalıdır.
 3. Başvuru Formu Rus makamları başvuru formunuzdaki size ait bütün bilgilerin doğruluğuna büyük önem vermektedir. Formdaki herhangi bir yanlış bilgilendirme veya yazılan bilgilerin verdiğiniz evraklarla uymaması halinde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Vize Merkezi olarak formunuzu doğru şekilde doldurmanıza yardım edip formu doğru doldurabilmeniz için bizi arayınız. Rusya vize başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
 4. Davetiye ya da Rusya Dışişleri Bakanlığına Ait Vize Kararı Rusya öğrenci vizesi için yapacağınız başvurunuzun gerçekleştirilebilmesi için davetiyenizin olması şarttır. Sadece Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından hazırlanmış davetiyeler Rusya makamları tarafından kabul görmektedir. Davetiye yerine göndereceğiniz başka bir seçenek ise Rusya’nın dışişleri bakanlığı tarafından size vize verilmesi ile kararına ait bir belgedir. Davetiyenin verilme süresi 45 günü bulabilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçmeniz halinde davetiye ve vize kararına hakkında daha fazla bilgi alıp davetiyeyi daha kısa sürede almanız mümkün olabilmektedir.
 5. Rusya Uçak Bileti Öğrenci vizesi için vize başvurunuzun kabul olabilmesi için Rusya için gidiş-dönüş uçak biletiniz ile ilgili rezervasyonunuzun da olması gerekmektedir.
 6. Sağlık Raporu Rusya’nın size öğrenci vizesi vermesi için başvurandan HIV virüsü bulunmadığına dair sağlık raporu olmasını istemektedir.
 7. Sağlık Sigortası Seyahat tarihlerini kapsayan, 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni (Arkalı önlü fotokopisi olmalı)

Türkiye'de Oturum İzni Olan Yabancıların Rusya Öğrenci Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni olan yabancılar da Rusya öğrenci vizesi ne başvurabilme hakkına sahiptir. Bunun için Rus konsolosluğu Türk vatandaşlarından istediği evrakları yabancı vatandaşlardan da istemekle birlikte yabancı vatandaşlara yönelik ek evraklar da istemektedir. Öğrenci vizesi için istenen ek evraklar başvuranın uyruğuna göre değişmekte olup aşağıda belirtilmektedir:

Türkiye’deki İkamet İzni Belgesi

Bu belge 90 gün kesintisiz süreli Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni olan Venezuela, Arnavutluk, Haiti, Bahreyn, Mısır, İrlanda, Güney Afrika Cumhuriyeti, Lesotho, Libya, Makedonya, Meksika, Mali, Yeni Zelanda, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Japonya, Ekvator Ginesi ve Sierra Leone uyruklu vatandaşlar için istenmektedir. Bu vatandaşların Türkiye’de ikamet izni olduğunu kanıtlayan Öğrenci veya Çalışma İzni Belgesi, Geçici Süreli İkamet İzin Belgesi gibi evrakları en az 90 gün kalış süreli olmaları koşuluyla kabul edilir.

Türkiye’deki Daimi İkamet İzni

Etiyopya, Ruanda, Gürcistan, Somali, Suriye, Çin, Hindistan, İran, Irak, Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Kuzey Kore, Nepal, Nijerya, Pakistan, Çad ve Sri Lanka vatandaşlarının ise Türkiye’de daimi ikamet izni olduğuna dair bir belgesini göstermesi gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Rusya öğrenci vizesi için başvuran şahıs Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşı ise Rusya Federasyonu sınırları içerisinde vize süresini kapsayan sigorta poliçesi olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasını Vize Merkezi olarak size yapabilmekte olup bunun için bizi arayınız.

Rusya Öğrenci Vizesi Süresi Ne Kadar?

Rusya öğrenci vizesinin süresi ilk başvurularda 90 gün olmakla birlikte tek girişli ya da iki girişli olarak verilebilmektedir. Fakat eğitim süresinin uzun olması sebebiyle süre 1 yıla kadar uzatılabilir ve çok giriş-çıkışlı yapılabilmektedir. Fakat bu süre 1 yılı aşmamaktadır.

Rusya Öğrenci Vizesini Uzatmak Mümkün Müdür?

Rusya öğrenci vizenizi uzatmanız mümkündür. Uzatılacak öğrenci vizenizin tarihi Rusya’daki yasalara uygun olarak imzalanan eğitim anlaşması süresi içinde olabilmektedir. Uzatılacak vize süreniz bir sonraki uzatım için 1 seneyi geçmeyecek biçimde düzenlenir. Uzatılacak vize çok girişli vize olmakta olup ikamet edip kayıt olduğunuz Rusya Federal Göç Şubesi tarafından gerçekleştirilir.

Rusya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya öğrenci vizesi için işlemler en az 7 ila 10 iş günü sürmektedir. Rusya Konsolosluğu’nun tatil olduğu ve kapalı olduğu günler bu süreyi içermez. Bunula birlikte Rusya Konsolosluğu’nun vizenin çıkış süresini geciktirebilecek ek evrak istemesi gibi durumlarda vize çıkış süresi uzayabilmektedir. Vize Merkezi dosyanızı Rusya Federasyonu’nun belirlediği vize usullerine göre başvuru yapmanızda size destek olmaktadır.

Öğrenci vizesine acilen ihtiyaç duymanız halinde Rusya size 3 ila 5 iş günü içinde vizenizi ekspres başvuru ile vermeye imkan sunmaktadır. Ekspres vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hemen başvuru yapmak için Rusya Vize Merkezi departmanımızı arayın.

2024 Rusya Öğrenci Vizesi Ücreti

Rusya öğrenci ziyareti vize ücreti hakkında zamanla değişmeler olabildiğinden vize ücretleri hakkında güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Vize ücreti başvurulan vize ile ilgili talep ettiğiniz giriş sayısına ve işlem süresine göre değişiklik göstermektedir. Rusya vize ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, davetiye alımı ve Vize Merkezi koordinasyon ücretlerini içermektedir. Vize Merkezi Rusya vizesi işlemlerini baştan sona kadar takip etmektedir. Evraklarınız Rusya Federasyonunun belirlediği vize kriterlerine göre tarafımızdan değerlendirildikten sonra size gerekli tavsiyelerde bulunulur, başvurunuzu sağlamlaştıracak ölçütler bildirilir.

Rusya Vize Başvuru İşlemi Ücretleri;

 • 3 Aylık tek girişli vize 170 USD + KDV
 • 3 Aylık tek girişli vize ekspress 260 USD + KDV
 • 3 Aylık çift girişli vize 230 USD + KDV
 • 3 Aylık çift girişli vize ekspress 360 USD + KDV
 • 1 Yıllık multi vize 360 USD + KDV
 • 1 Yıllık multi vize ekspress 620 USD+KDV

Ücretlere Konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahildir. Havale ile ödeme durumunda tüm ücretlere +KDV eklenmektedir.

Rusya ile ilgili sizden gelen sorular

6 sorudan en popüler 6 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Rusya erasmus vize
  F.Özyurt, 16 Mar 2021, 15:15

  İyi günler, ben İstanbul’da 1.sınıf üniversite öğrencisiyim. Bu yıl sınava girerek bir dönem Rusya’da okumak istiyorum. Bu uygulamada bulunan ülkelerden biri mi bilmiyorum ama Rusya erasmus vize başvuru işlemlerine dair bilgi almak amacıyla bu soruyu oluşturuyorum. Başvuru nasıl yapılıyor, hangi belgeler gerekir, ücret nedir konularına dair bana bilgi verebilir misiniz lütfen? Teşekkürler Vize Merkezi.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya dil okulu vizesi
  Y.Koç, 16 Mar 2021, 15:10

  Merhaba Vize Merkezi, rusya dil okulu vizesi başvuru işlemlerine dair bilgi almak istiyorum. Kısa süreli bir kursta eğitim göreceğim bu durumda başvurunun nasıl yapılması gerektiğine dair ve hangi belgelerin talep edildiğine dair bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İşlemlerin nasıl gerçekleştirildiğine dair herhangi bir bilgim yok. Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya Eğitim Vizesi
  T.Fatih, 15 Mar 2021, 14:57

  İyi günler öncelikle, ben Rusya eğitim vizesi başvurusunda bulunmayı düşünüyorum. Bunun için başvuruyu nasıl yapmam gerekiyor ve bu işlemler sırasında hangi belgeleri hazırlamam lazım. Bu konuda siz başvuru sahiplerine nasıl bir yardım yapıyorsunuz. Ayrıca başvuru ücretleri hakkında bilgi alabilirsem çok memnun olurum. İyi günler diliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya öğrenci vizesi 2021
  C. Türkmen, 06 Oca 2021, 13:05

  İyi çalışmalar Vize Merkezi, ben yarım dönemlik yaklaşık olarak 3 ay kadar sürecek olan bir eğitim için Rusya’da bulunacağım. Şuan üniversitesi öğrenciyim orada da kendi okuluma denk bir okulda eğitim almaya devam edeceğim. Rusya öğrenci vizesi 2021 başvuru işlemleri ve gerekli evraklarına dair bilgi almak istiyorum. Başvuru sonuçlanma süresi, sizin bu konuda sağladığınız danışmanlık gibi konulara dair de kısaca bilgi verebilir misiniz lütfen? Teşekkür ederim yanıt için şimdiden. İyi çalışmalar diliyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya öğrenci vizesi
  M, 27 Eki 2018, 22:49

  Merhaba, ben yabancıyım Rusya öğrenici vizesi için hangi evraklar gereklidir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Rusya öğrenci vizesi ücreti
  D.D., 03 Eki 2018, 19:19

  Merhaba, Türkiye’de Rusya öğrenci vizesi ücreti nedir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Rusya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp