İngiltere Oturum İzni

İngiltere Oturum İzni

Birleşik Krallık’a gitmek ve bir aile üyesiyle 6 aydan uzun süreyle yaşamak isterseniz İngiltere oturum izni almanız gerekmektedir. Oturum iznine başvurabilmeniz için birlikte yaşayacağınız aile üyelerinin;

 • Eş veya partner
 • Nişanlı veya evlilik teklif edilmiş partner
 • Çocuk
 • Ebeveyn
 • Uzun süreli bakımınızı sağlayacak bir akrabaolması gerekir.

Başvurunuz genellikle 12 hafta içinde sonuçlanır. Ancak bazen başvurunuzdaki bazı sorunlardan ve karışıklıklardan dolayı süreç daha uzun sürebilir ve bu durumda sizinle iletişime geçilebilir. Örneğin;

 • Minimum gelir gereksinimini karşılamıyorsanız
 • İngilizce bilginiz yetersizse
 • Mülakata katılmanız gerekiyorsa
 • Kişisel durumunuz nedeniyle (örneğin cezai bir mahkûmiyetiniz varsa)

**Aile içi şiddet kurbanıysanız ya da mülteci statüsündeki eş veya ebeveyninizde İngiltere’de bir araya gelmek istiyorsanız yerleşim vizesine başvurabilirsiniz.

İngiltere Oturum İznine Hangi Durumlarda Başvuramazsınız?

 • Aile üyenizin geçici olarak bir öğrenci veya çalışma vizesi varsa
 • Mevcut vizeniz 6 ay ve daha kısa süreli bir ziyaretçi vizesi ise

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere oturum izni koşulları başvurunun sebeplerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu farklı sebepler başvuru evrakları, ücretlendirme ve oturma izni süresini de direkt etkileyecektir. Bu nedenle sebebinize göre oluşturulan şartları değerlendirerek dosyanızı hazırlamanız ve danışmanınızdan kişisel durumunuza göre evrak listenizi almanız daha doğru olacaktır.

Eş veya Partner Olarak Oturum İzni Başvurusu

Bir eş veya partner olarak başvurmak için hem sizin hem de eş veya partnerinizin 18 yaş ve üstü olması gerekmektedir. Ayrıca eş veya partneriniz ya İngiliz vatandaşı olmalı ya İngiltere’ye yerleşmiş daimi ikamet belgesi sahibi olmalı ya da İngiltere'de mülteci statüsünde veya insani koruma altında olmalıdır. Ek olarak yerleşim vizesine başvurduktan sonra eş/partnerinizle birlikte İngiltere’de kalıcı olarak yaşamak niyetinde olmanız şarttır.

İngiltere oturum iznine başvurabilmeniz için aşağıdakilerden en az birine uygun olmalısınız:

 • İngiltere'de tanınan bir sivil partner ilişkisi içindesiniz veya evlisiniz
 • Başvurduğunuzda en az 2 yıldır birlikte yaşadığınız bir ilişki içindesiniz
 • Nişanlı veya evlilik teklifi ettiğiniz bir ilişki içindesiniz ve İngiltere’ye varışınızdan itibaren 6 ay içinde evleneceksiniz

Ayrıca bu iki şartı da mutlaka yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir:

 • İyi derecede İngilizce bilmek,
 • Kendiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri maddi olarak destekleyebilmek.

Yukarıdaki şartları yerine getiremiyorsanız hala oturum izni için başvurma hakkınız vardır. Bunun için durumunuzun aşağıdakilerden en az birine uygun olması gerekmektedir:

 • İngiltere'de bir İngiliz vatandaşı olan veya 7 yıldır İngiltere'de yaşayan bir çocuğunuz var ve Birleşik Krallık'tan ayrılması için mantıklı bir sebep yoksa
 • Birleşik Krallık dışında bir çift olarak birlikte yaşamanız, siz ve eşiniz için üstesinden gelinemeyecek çok önemli bazı zorluklara sebep olacaksa
 • Birleşik Krallık'a gelmenizi engellemek veya sizi terk etmenizi sağlamak insan haklarınızı ihlal edecekse
 • Nişanlı veya evlilik teklif etmiş biri olarak başvuruyorsanız (Bu durumda önceki evliliğinizin tamamen bitmiş olması gerekir. İngiltere’ye gelip 6 ay içinde evlenmek zorundasınız ve bu süreçte herhangi bir işte çalışamazsınız)

İngiltere oturum izni için başvurunuz olumlu sonuçlanırsa 2,5 yıl boyunca İngiltere’de kalabilirsiniz. Nişanlı olarak başvuranlar için bu süre 6 aydır. Bu sürenin bitiminde uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Oturum iznine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı, ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için oturum izni ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere oturum izni başvurunuza 18 yaş altındaki çocuklarınızı veya ilk başvurduğunuzda 18 yaşın altında olup da bağımsız bir yaşamı olmayan (evden ayrılmamış, evlenmemiş, çocuğu olmayan gibi) çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz.

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya [email protected] e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Süresiz Oturum İzni

İngiltere oturum izni ile eş/partnerinizle birlikte aralıksız 5 yıl İngiltere’de yaşadıktan sonra kalıcı yerleşim için başvurabilirsiniz. Nişanlı veya evlilik teklif etmiş biri olarak herhangi bir şekilde İngiltere’de kalmaya devam etme ihtimaliniz yoktur.
9 Temmuz 2012’den önce başvuru yapanlar vizelerini aşağıdaki şartları sağladıkları takdirde uzatabilirler:

 • 9 Temmuz 2012'den önce Birleşik Krallık'ta eş/partner olarak yaşamak için izin aldıysanız
 • Yerleşme başvurusu için uygun değilseniz
 • Başka bir vize başvurunuz reddedilmediyse
 • Kendinizin ve eş/partnerinizin geçimini kamu fonlarından yararlanmadan sağlayabiliyorsanız
 • İyi derecede İngilizce biliyorsanız

Ebeveyn Olarak Oturma İzni Başvurusu

Çocuğunuzla birlikte İngiltere’de yaşamak için başvurabilirsiniz.
Bunun için çocuğunuz;

 • Başvurduğunuz tarihte 18 yaşın altında olabilir
 • İlk başvurduğunuzda 18 yaşında altında ve bağımsız yaşamıyor olabilir
 • Çocuğunuz bağımsız bir yaşam sürdürüyor olabilir (örneğin evden ayrılmış, evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş gibi)
 • Çocuğunuz mutlaka İngiltere’de yaşıyor olmalıdır
 • Çocuğunuz İngiliz vatandaşı veya İngiltere’ye yerleşmiş ve süresiz oturma iznine/kalıcı ikamete sahip olmalıdır.

Çocuğunuz üzerinde paylaşımlı bir velayet hakkınız varsa, diğer ebeveyn sizin eşiniz olmamalı, iki ebeveyn de İngiliz vatandaşı veya İngiltere’ye yerleşmiş kişiler olmamalı, çocuğunuz diğer ebeveyni ile yaşıyorsa görüşmeniz için bir mahkeme kararına sahip olmanız gerekir.

İngiltere oturma izni başvurusunu bir ebeveyn olarak yapabilmeniz için şunları gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Çocuğunuzun yetiştirilmesinde aktif bir rol aldığınızı ve vize başvurunuzdan sonra da devam etmeyi planladığınızı kanıtlamalısınız. Bunun için çocuğunuzun okulundan kendisini okula getirip götürdüğünüzü teyit eden bir yazı veya diş hekiminden çocuğunuzu düzenli kontrole götürdüğünüze dair bir yazı alabilirsiniz.
 • İyi derecede İngilizce bilmelisiniz.
 • Kamu fonlarından yararlanmadan kendiniz ve çocuğunuzun geçimini sağlayabilmeniz gerekir.

İngiltere oturma izni için başvurunuz olumlu sonuçlanırsa 2,5 yıl boyunca İngiltere’de kalabilirsiniz. Bu sürenin bitiminde uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere oturma izni başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı, ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için oturma izni ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere yerleşim vizesi başvurunuza 18 yaş altındaki çocuklarınızı veya ilk başvurduğunuzda 18 yaşın altında olup da bağımsız bir yaşamı olmayan (evden ayrılmamış, evlenmemiş, çocuğu olmayan gibi) çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz.

Kalıcı Yerleşim İçin Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

İngiltere yerleşim vizesi ile ebeveyn olarak aralıksız 5 yıl İngiltere’de yaşadıktan sonra kalıcı yerleşim için başvurabilirsiniz.

Çocuk Olarak Oturma İzni Başvurusu

Ebeveynlerinden en az 1 tanesi İngiltere’ye yerleşmiş olan çocuklar İngiltere’de yaşamak için oturma izni başvurusunda bulunabilir.

18 yaşından küçükseniz,

 • Evli olmamanız ve bağımsız bir hayat sürmemeniz
 • Kamu fonlarından yararlanmadan maddi olarak desteklenmeniz
 • Ebeveynlerinizden en az birinin de vize başvurusunda bulunmuş olması gerekmektedir.

**Bu şartları sağlayamadığınız takdirde İngiltere’ye gitmeniz için ciddi ve geçerli sebeplerinizin olması durumunda yine de İngiltere oturma izni için başvurmaya uygun olabilirsiniz.

18 yaşından büyükseniz,

 • 18 yaşından küçükken İngiltere’de bir oturma iznine sahipseniz
 • Evden ayrılmamış, evlenmemiş, çocuk sahibi olmamış ve bağımsız bir hayat yaşamınız yoksa
 • Oturma izni başvurunuzu ebeveynleriniz kendi başvurularına ekleyebilir veya bağımsız olarak başvurabilirsiniz.

İngiltere oturma izni başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı, ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için oturma izni ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Bir Akrabası Tarafından Bakılmak Üzere İngiltere’ye Gidecek Bir Yetişkin Olarak Oturma İzni Başvurusu

İngiltere’de kalıcı olarak yaşayan bir ebeveyn, torun, kardeş, kız veya erkek çocuk tarafından uzun süreli bir bakıma ihtiyacınız varsa İngiltere oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu kategoride İngiltere oturum iznine başvurabilmeniz;

 • Akrabalarınız ya bir İngiliz vatandaşı olmalıdır ya İngiltere’de süresiz oturum izni olmalıdır ya da İngiltere’de mülteci veya insani koruma statüsüne sahip olmalıdır.
 • Hastalık, engellilik veya yaşınız yüzünden günlük kişisel bakım ve ev işlerinizi yapmak için uzun süreli bir bakıma ihtiyacınız olmalıdır.
 • İhtiyacınız olan bakım Türkiye’de mevcut ya da uygun olmamalıdır.
 • İngiltere’de bakımınızı üstlenecek olan kişi en az 5 yıl kamu fonlarından yararlanmadan sizi destekleyecek, barındıracak ve bakımınızı yapabilecek durumda olmalıdır.
 • 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.

Bu kategoriden İngiltere oturum izni başvurusunda bulunduğunuz zaman, bakımınızı sağlayacak olan akrabanız İngiliz vatandaşı veya süresiz oturum izni sahibi ise herhangi bir ek uzatma talebinde bulunmanıza gerek kalmadan süresiz olarak İngiltere’de kalabilirsiniz. Akrabalarınız mülteci veya insani koruma statüsünde iseler, kendileri için uygun oldukları anda siz de oturum izninizi uzatma veya süresiz oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere oturma izni başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için oturma izni ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Özel Yaşamınız Temelinde Oturma İzni Başvurusu

Bu kategoride başvurabilmeniz için,

 • Hali hazırda İngiltere’de yaşıyor olmanız gerekmektedir.
 • 18 yaşın altındaysanız en az 7 yıldır İngiltere’de yaşıyor olmanız gerekmektedir.
 • 18-24 yaşları arasındaysanız yaşamınızın yarısının İngiltere’de geçmiş olması gerekmektedir.
 • 18 yaşın üstündeyseniz ve İngiltere’de 20 yıldan az bir süre geçirdiyseniz, gitmek zorunda olduğunuz ülkenin dilini konuşamama gibi çok ciddi sorunlarla karşılaşacak olmanız gerekmektedir.
 • 25 yaşın üzerindeyseniz 20 yıldır kesintisiz olarak İngiltere’de yaşıyor olmanız gerekmektedir.

İngiltere oturum izni başvurusu yaparken İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekebilir. Bu durum yalnızca çocuklar ve bakıma ihtiyacı olduğu için İngiltere’ye gitmek isteyenler ve 65 yaş üstü başvuru sahipleri için geçerli değildir.

Bunun için:

 • Okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan almak
 • İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere'de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmanız gerekmektedir.

İngiltere Oturum İzni Başvurusu İçin Gereken Gelir Şartları

Eş/Partner olarak İngiltere oturma izni için başvuruyorsanız (ve 5 yıl içinde kalıcı ikamet almak niyetindeyseniz) eşinizle birlikte yılda en az 18.600 GBP birikmiş bir geliri olmalıdır. Çocuklarınız için de başvuru yapacaksanız ilk çocuğunuz için fazladan 3.800 GBP, daha sonraki her çocuk için ek 2.400 GBP daha gelir beyan etmeniz gerekir. Tasarruflarınız varsa, bunları gelir yerine kullanabilirsiniz.

Şunlar gelir olarak sayılabilir:

 • Vergi ve sigorta primleri düşüldükten sonra çalışmanız karşılığı elde ettiğiniz gelir (İngiltere’de çalışarak yalnızca kendi elde ettiğiniz geliri kullanabilirsiniz)
 • Serbest meslekten kazandığınız veya İngiltere’de sınırlı bir şirketin müdürü olarak kazandığınız gelir
 • 16.000 GBP’nin üzerindeki nakit tasarruflar
 • Emekli maaşı
 • İşsizlik maaşı, kira geliri veya kar payı

Serbest meslek veya bir yere bağlı olarak çalışmanız neticesinde gelir elde ediyorsanız, siz veya eşinizin bu geliri 6 ay veya daha fazla süreyle elde ettiğinizi ispatlamanız gerekir.

Eş/partner olarak İngiltere oturum izni için başvuru yapmak ve 5 yıl içinde İngiltere’de kalıcı ikamet almak istiyorsanız, asgari gelir gereksinimlerini karşılamak zorundasınız. Karşılayamıyorsanız 10 yıl içinde tüm şartları yerine getirerek başvuru yapabilirsiniz.

Bazı durumlarda 5 yıl içinde İngiltere’de oturma izni almanız için asgari gelir gereksinimlerini karşılamanız gerekmeyebilir. Örneğin ebeveyn olarak başvuruyorsanız ya da engellilik yardımı ödeneği veya bakıcı yardımı gibi avantajlardan yararlanıyorsanız bu gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmez. Ancak yine de kendinize ve ailenize kamu fonlarından yararlanmadan bakabileceğinizi kanıtlamanız şarttır.

İngiltere Oturum Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli bir pasaport (her iki tarafı boş bir sayfası olan)
 • Önceki pasaportlarınız
 • Pasaport boyutlarında 2 renkli fotoğraf
 • Yaptığınız daha önceki göçmenlik başvurularının ayrıntıları (varsa)
 • Adli sicil kaydı
 • Sigorta numaranız (varsa)
 • Vukuatlı nüfus kaydı
 • İngilizce olmayan belgelerin onaylı bir çevirisi
 • Siz veya eşinizin gelirini gösteren banka dekontları
 • 6 aylık maaş bordroları
 • Antetli kağıda işveren tarafından yazılmış resmi bir yazı.

Bu yazıda,

 • Siz veya eşinizin orada çalıştığı,
 • Sizin veya eşinizin iş unvanı veya pozisyonu,
 • Sizin ya da eşinizin işyerinde ne kadar süredir çalıştığı,
 • İş sözleşmenizin türü (örneğin, kalıcı, sabit dönem),
 • Sizin veya eşinizin brüt olarak ne kadar kazandığı,
 • Sizin veya eşinizin ne zamandan beri maaş aldığı ve
 • Maaş bordrolarının gerçeği yansıttığı yer almalıdır.
 • İngilizce bilginizi belgeleyen geçerli bir sınav sonucu
 • Eş/Partner olarak başvuruyorsanız ilişkinize dair kanıtlar

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere oturma izni başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı, ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için oturma izni ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere oturum izni başvurunuz kabul edildikten sonra İngiltere’de çalışabilir ve eğitim görebilirsiniz. Kamu fonlarından yararlanamaz ve durumunuz uygun olana kadar kalıcı ikamet için başvuramazsınız.

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

4 sorudan en popüler 4 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İngiltere Oturum izni
  G. Sunman, 02 Mar 2020, 14:09

  Merhaba sayın yetkili, İngiltere oturum izni hangi şartlarda alınıyor? Süresini kaç yıllık alabiliyoruz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere evlilik vizesi
  U. Bulak, 27 Şub 2020, 15:16

  Manchester’da yaşayan sevgilimle evlenmek istiyorum. İngiltere evlilik vizesi için nasıl başvuru yapabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere aile birleşimi
  Ç. Ulubatlı, 24 Şub 2020, 11:18

  İngiltere aile birleşimi nasıl yapılır? Sevgilimle evlenmek istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiliz vatandaşı eşimle birlikte İngiltere'ye yerleşmek istiyorum
  D.A., 05 Mar 2019, 08:21

  Merhaba, 5 ay önce evlendim eşim hem İngiliz hem de Türk vatandaşı. ben sadece Türk vatandaşıyım şuan Türkiye de yaşıyoruz; ancak İngiliz vatandaşı eşimle birlikte İngiltere'ye yerleşmek istiyorum. Hangi yola başvurursak daha çabuk otum izni alabilirim. İlginiz için teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp