İngiltere Şoför Vizesi

İngiltere Şoför Vizesi

Birleşik Krallık sınırları içinde taşımacılık yapmayı planlıyorsanız, bu makale sizin için hazırlandı. İngiltere şoför vizesi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi ve daha fazlasını makalemizden bulabilir. İngiltere vizesi hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için de internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Birleşik Krallık sınırları içinde taşımacılık yapacak olan kişiler için alınması gereken vize türü, İngiltere şoför vizesi olarak tanımlanmaktadır. Burada en önemli detay, vize başvurusunda bulunacak kişi, çalışma amaçlı bu seyahatin detaylarını içeren, kendi adına bir davet mektubu almış olmalıdır. 

Davetiyedeki bilgilerin doğru olması ve bundan emin olunması, hatalı bir bilginin yer alması durumunda gerekli düzeltmelerin yapılması elzemdir. Alınması gereken bu davetiye, İngiltere’den mail yoluyla kabul edilebilir. Şoför vizesine başvuru yapılırken davetiyenin aslının sunulması şartı aranmamaktadır. 

Davetiyenin gelmesinin ardından vize için gerekli diğer evraklar da hazırlanarak vize başvurusu gerçekleştirilebilir. Vize onayı için hazırlanacak evrakların güncel tarihli, seyahat içeriğini açıklar ve çelişkisiz bilgiler içeriyor olması da elzemdir. Tır şoförleri için geçerli İngiltere vizesi, kısa süreli vize kategorisindedir. Önemli olan davetiye türünüze göre size uygun olan vize kategorisinin seçilmesi olacaktır. 

Burada başvurunuz İngiltere çalışma vizesi kategorisine giriyorsa vize işlem prosedürleriniz, hazırlanması gereken evraklar ile doldurulacak vize başvuru formu ve vize ücretleri de değişecektir. 

Şoförlerin yapacağı İngiltere vizesi başvurusu, ilk adım olarak İngiltere Konsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İngiltere vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulup tamamlandıktan sonra ödeme yapılır ve vize başvuru merkezinden randevu alınır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, vize başvuru formunda yer alan seyahat amacının detaylarının doğu ifade edilmesi ve uygun kategori formunun doldurulmasının elzem olduğudur.  İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz internet sitemizin ilgili linkini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

İngiltere Şoför Vizesi Almak Kolay mı?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen vatandaşların bu seyahati yasal olarak yapabilmek için İngiltere şoför vizesi almaları gerekmektedir. Peki, İngiltere şoför vizesi almak kolay mı? Bu konu üzerinde açıklama yapmaya çalışalım. 

Açıkçası İngiltere şoför vizesi almak için gerekli şartlar yerine getirilmişse elbette vize almak da kolaydır. Önemli olan gerekli tüm şartların doğru ve eksiksiz bir şekilde sağlanmasıdır. Öyle ki gerekli vize evraklarının doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve vize şartlarının yerine getirilmesi durumunda şoför vizesi başvurunuz büyük bir olasılıkla kabul edilmektedir. 

Geçmişinizde yer alan herhangi bir yasa dışı suçunuz yoksa ve İngiltere’de bulunduğunuz süreçte seyahat masraflarını karşılayacak maddi durumunuz bulunuyorsa, istisnai durumlar dışında vize başvurunuzun reddedilmesi için bir sebep olmayacaktır. 

Vize başvurularını inceleyen yetkililer, vatandaşların başvurularını incelemekte ve başvuruda bulunan her vatandaş aynı standartlarda değerlendirilmektedir. Yani vize başvurunuzun onaylanması için herhangi bir kayırılma söz konusu olmayacaktır.

Gerekli şartlar tüm vize başvuru sahipleri için standarttır. Ancak belirtmek isteriz ki, İngiltere konsolosluk yetkilileri, İngiltere’ye seyahat ettiğinizde ülkede kalmayacağınızı ve vizenizin bitiminden önce ülkeden ayrılacağınıza ikna olmalıdır. 

İngiltere Şoför Vizesi Başvurusu

İngiltere’ye yolcu ya da yük taşımacılığı yapacak Türk vatandaşları, İngiltere şoför vizesi almalıdır. Şoför vizesi alacak olan vatandaşların izlemesi gereken vize başvuru adımlarını maddeler halinde açıklayalım. 

 • Vize başvurusu yapacak vatandaşlar, başvurularını İngiltere vize başvuru merkezlerine yapmalıdır. 
 • Vize başvurunuzu; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Gaziantep olmak üzere yedi şehirde bulunan İngiltere vize başvuru merkezlerinden ikametinize en yakın olanına yapabilirsiniz. 
 • İngiltere şoför vizesi başvurusu, İngiltere Konsolosluğu’nun resmî web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu vize başvuru sahibinin davetiyesidir.
 • Şoför vize başvurunuz için randevunuzu da yine İngiltere Konsolosluğu’nun resmî internet sitesi üzerinden online olarak almalısınız. 
 • Şoför vizesi için yapacağınız başvurulardan önceki işlemlerde olası dolandırıcılık hallerini engellemek için yalnızca başvuru sistemine kayıtlı olan kişilerin başvuru belgeleri kabul edilmektedir. Vize randevusunu alırken sisteme girdiğiniz bilgilerle randevunuz sırasında vereceğiniz bilgilerin tutarsız olması durumunda işlemleriniz yapılmayacaktır. Burada oldukça özenli ve dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. 
 • Her vize başvurusu sırasında aldığınız randevu sadece yapılması planlanan bir seyahatin başvurusu içindir. Ayrıca randevu alınmamış hiçbir vize başvurusu kabul edilmeyecektir. 
 • Randevu gününüz gelene kadar İngiltere şoför vizesi için istenen evrakları eksiksiz ve güncel bir şekilde hazırlamalısınız. Randevu gün ve saatiniz geldiğinde hazırlamış olduğunuz evrakları yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. 
 • Gerekli olan standart evraklarla birlikte bazı evrakların da hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklardan biri de kullanacağınız aracı kullanabildiğinizi gösteren sürücü belgenizin bulunmasıdır. Ayrıca bununla birlikte sürücülüğünü yaptığınız şirkete ait belgeler de ibraz edilmelidir. 
 • Randevu günü geldiğinde dijital parmak izi verilmeli ve biyometrik fotoğraf çektirmelisiniz. Vize başvurunuzun incelenmesi ve karar yetkisi İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ile İngiltere Ankara Büyükelçiliği’ne ait. Başvurularınız ortalama 5 ila 15 gün arasında sonuçlanacaktır. İngiltere çalışma vizeleri başvurusu konusunda detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, internet sitemizin ilgili linkini ziyaret edebilirsiniz. 

İngiltere Şoför Vizesi Başvurusu İşlemleri

İngiltere şoför vizesi, bir Schengen vizesi değildir. Haliyle Schengen vizesine başvurmanız gerekmez. İngiltere’ye iş amacıyla gitmeyi planlıyorsanız, bu ülkede kalış süreniz 180 günlük süreçte 90 gün ile sınırlıdır. Bununla birlikte İngiltere şoför vizesi başvurusunda bulunan her vatandaşa 90 günlük vize verilmez. Ülkede daha uzun kalmanız gerekiyorsa bu durumu bir dilekçe ile belirterek sunabilirsiniz. 

İngiltere şoför vizesi almak için ödenmesi gereken vize ücreti, vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından ödenmelidir. Vize ücretinden muaf olunamaz. Vize ücretini ödediğinizi gösterir dekontu vize başvuru belgeleriniz içinde ibraz etmeniz beklenir. 

Vize başvuru merkezlerinin vize işlemlerinizin onayını veya reddini sağlamak gibi bir yetkileri yoktur. Onlar sadece size bu işlemler sırasında destek ve konsolosluklarla aranızda aracı olmak için vardır. Vize başvurularınızı kabul etme veya reddetme yetkisi sadece konsolosluk ve büyükelçiliktedir. 

İngiltere Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İngiltere şoför vizesi için gerekli evraklar listesini de maddeler halinde verelim. 
 • İngiltere şoför vizesi için online ve İngilizce olarak doldurulması istenen vize başvuru formu
 • Pasaport ve varsa daha önceki vizelerinizin de birer fotokopisi
 • İngiltere şartlarını sağlayarak çekilmek üzere 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahatinizin amacını ve planını açıklayan dilekçe 
 • Ülkede kalacağınız süre boyunca konaklama yeri rezervasyonu 
 • Dönüş bileti için alınmış rezervasyon belgesi 
 • Ülkede kalacağınız süre boyunca geçinmenize yetecek kadar maddi güvenceniz olduğunu kanıtlayan belgeler
 • Medeni durum belgeniz
 • Ek olarak uluslararası geçerli ehliyetiniz 

İngiltere Şoför Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

İngiltere şoför vizesi için gerekli evraklarınızı doğru, eksiksiz ve çelişkisiz bir şekilde hazırladıktan sonra İngiltere Büyükelçiliği ya da konsolosluklarına müracaat ederek vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İngiltere Konsolosluğu’nun resmî internet sitesi üzerinden İngilizce olarak online dolduracağınız vize başvuru formundaki bilgilerinizin gerçeği yansıtması ve zorunlu alanların boş bırakılmaması elzemdir.
Herhangi bir bilgide çelişki, vize reddi almanıza sebep olabilir. Ret aldığınız durumlarda İngiltere seyahat planınız sekteye uğradığı gibi zorunlu olarak ödediğiniz vize ücretinin de iadesi kesinlikle olmayacaktır. 

İnternet sitemizin ilgili linklerini ziyaret ederek, İngiltere vize işlemleri konusunda da merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. 

İngiltere Kamyon/ Tır Şoförü Vizesi Nedir?

İngiltere’de tır şoförlüğü yapmak istiyorsanız almakla yükümlü olduğunuz vize de İngiltere tır şoförü vizesi olarak tanımlanmaktadır. Bu vize, İngiltere şoför vizesinden farklı olmak üzere, Schengen şoför vizesi ile benzer özelliklidir. Aslında bir yandan da bu vize, İngiltere’de tır şoförlüğü yapmak isteyen kişilere İngiltere hükümetinin vermiş olduğu yasal bir izindir. Zira İngiltere tır şoförü vizesi bulunmayan vatandaşlar, ülkede tır şoförlüğü yapamaz. 

İngiltere tır şoförü vizesi alacak olan vatandaşlar, seyahatlerin amacına uygun olmak üzere tır şoförü vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulması beklenen bu formun ıslak imzalı olması gerekmektedir. Ayrıca vize başvurunuz sırasında ağır vasıta araç kullanabileceğinizi gösterir ehliyetinizi de ibraz etmelisiniz. 

Vize başvuru sürecinizin kontrollü ilerleyebilmesi için size tek yol olarak prosedürlerin gerekli olduğu şekilde yerine getirilip getirilmediğini gözlemenizi, vize takip sürecinizi özenle kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Burada belirtmek isteriz ki, İngiltere vize başvuru takip sistemleri sayesinde vize başvurunuzun seyrini kişisel bilgilerinizle birlikte online olarak öğrenebilirsiniz. Vize başvuru takibini, pasaport numaranız veya danışmanlık hizmeti almış olduğunuz vize başvuru merkezlerinin belirlemiş olduğu takip numaraları ile yapabilmeniz mümkündür. 

İngiltere Kamyon/ Tır Şoförü Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere kamyon/ tır şoförü vizesi için gerekli evrakları maddeler halinde açıklayalım.

 • Seyahatinizin amacına göre doğru ve eksiksiz bir şekilde, tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurduğunuz ıslak imzalı vize başvuru formu çıktısı 
 • En az 1 yıl geçerliliği bulunan ve yine en az 2 sayfası boş olan pasaport
 • Son 3 ay içinde İngiltere vize başvuru standartlarını karşılayacak şekilde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi 
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vize başvurusunda bulunan kişi çalışansa maaş bordrosu 
 • Planladığınız seyahatin tarihleri için alınmış gidiş ve dönüş olmak üzere uçak bileti veya rezervasyon bilgileri 
 • Seyahat planınız dahilinde İngiltere’de konaklayacağınızı bildiren otelin rezervasyon bilgileri 
 • Seyahatiniz boyunca karşılaşabileceğiniz tüm ödemeleri karşılayabileceğinizi içinde bulundurduğu yeterli miktardaki para ile garanti eden banka hesap dökümü 
 • Geçerliliği seyahatiniz boyunca devam etmek üzere, seyahat sağlık sigortası 
 • Ek olarak ağır vasıta araç kullanabildiğinizi gösterir ehliyet

İngiltere seyahatinizin amacına göre hangi vize türüne başvuruda bulunmanız gerekiyorsa, İngiltere vizesi için gerekli evraklar konusunu bu vize türleri için detaylı bir şekilde incelemek isterseniz, internet sitemizin ilgili linklerine tıklayabilir, merak ettiğiniz soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

İngiltere Tır Şoförü Vize Şartları

Vize başvurusunda bulunmak ciddiye almanız gereken bir durumdur. İngiltere’ye çalışma amaçlı gitmek için tır şoförü vizesi almak istiyorsanız, gerekli şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. İngiltere tır şoförü vize şartları konusunu da yine maddeler halinde açıklayalım. 

 • Tır şoförü vizesi almak için en önemli şartlardan biri gerekli olan evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayıp bir dosya halinde toplayarak konsolosluğa teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Seyahatinizin amacına göre değişebilen İngiltere konsolosluk taleplerini eksiksiz karşılamalı ve vize başvuru sürecini kesinti olmadan devam ettirebilmelisiniz. 
 • Konsolosluğun vize başvurusu için gerekli gördüğü evrakları hazırlarken en önemli aşama, formların doldurulması işlemidir. Gerçek bilgi beyanı içeren vize başvuru formunu, büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurmalısınız. 
 • Başvuru dosyanızda eksik veya çelişki içeren bilgiler saptanmışsa, konsolosluk vize başvurunuzu reddedebilir. Ve bu durumda seyahatiniz sekteye uğramakla kalmayacak, vize ücretinizi geri alamayacağınız gibi yapmanız gereken yeni vize başvurusu için tekrar ödemeniz gerekecek. 

İngiltere Şoför Vize Reddi Nedenleri

Vize reddi genel anlamıyla belirli bir ülkeyi ziyaret edebilmek için şartları sağlayamadığınız için uygun bulunmadığınız ve size ülkeyi ziyaret etme hakkı verilmediği anlamına gelmektedir.  İngiltere şoför vizesi başvurunuz, değerlendirmelerinin sonucundan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Bu demektir ki, vize başvurunuzun herhangi bir yerinde eksik ya da çelişkili bilgi vermiş olabilirsiniz ya da başvurunuzun herhangi bir aşamasında herhangi başka bir aksaklık yaşanmış olabilir. İngiltere göçmen ve sınır yönetimi biriminin aldığı kararlara göre uygulanan prosedürler ve belirlenmiş koşullar da vize reddinizin başlıca sebeplerinden biridir. 

Belirtmek isteriz ki, vize reddi almış olabilirsiniz ama bu her şeyin sona erdiği anlamına gelmez. Örnek vermek gerekirse; en sık karşılaşılan vize reddi sebebi, gerekli evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz edilmemiş olmasıdır. Haliyle hatanızın nerede olduğunu öğrenip vize başvurunuzu yenileyebilirsiniz. 

Tabii bu süreç maddi ve manevi olarak külfetli olacaktır. Ancak sonunda vizenizi almanız da imkânsız değildir. Küçük bir girişin ardından yine İngiltere şoför vize reddi nedenleri konusunu da maddeler halinde açıklayalım. 

İngiltere Vizesi Ret Sebepleri

 • Online doldurulan vize başvuru formunu doğru, eksiksiz ve çelişkisiz bir şekilde doldurmamış olmak 
 • Herhangi bir şekilde ve herhangi bir sebepten daha önce adli sicilinize işlemiş olan suç kaydınızın bulunması 
 • İkamet ettiğiniz ülkenin İngiltere ile diplomatik ilişkilerinde problemli bir süreçten geçiyor olması 
 • Sağlık durumunuzun bulaşıcı bir hastalık taşıdığınızı göstermesi, durumunuzun bu şekilde yorumlanması
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin dolmak üzere veya sayfalarının zarar görmüş olması ya da yeterli sayıda boş sayfasının bulunmaması gibi pasaport kaynaklı yaşayacağınız sorunlar
 • Daha önce aldığınız bir vizeyi herhangi bir gerekçe belirtmeden kullanmamış olmanız
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra vatandaşı olduğu ülkeye dönmeyeceği şüphesinin duyulması 
 • Vatandaşı olduğunuz ülke ile aranızda güçlü bağlar olduğunu yeterince kanıtlayamamış olmanız
 • Vize başvurusu sırasında başvurulacak vize türüne göre bağlı olmak üzere, seyahat amacınız ya da konaklama süreniz gibi bilgileri içeren dilekçe hazırlamış olmalısınız. Hatta bu dilekçeye ek belgeler de sunarak başvurunuza destek oluşturabilir, sunduğunuz bilgileri kanıtlayabilirsiniz. İşte bu belgelerin başvuru dosyanızda yer almaması vize reddine sebep olabilir. 
 • Ekonomik, sosyal ya da medeni durumunuzla ilgili vize almaya uygun olduğunuza dair yeterli kanıt sağlayamamış olmanız
 • Sunmuş olduğunuz İngiltere’ye seyahat amacınızın içeriği yeterince geçerli bulunmadıysa İngiltere’ye daha önce vize başvurusunda bulunduysanız, burada doğru bilgi beyan etme gibi önemli detaylara uymadığınızın kayıtlara geçmiş olması 
 • İngiltere şoför vizesi için önemli gerekliliklerden biri olan seyahat sağlık sigortasının istenilen koşullara uymaması. 
 • İngiltere şoför vize başvurunuz reddedildiyse, sürece itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Ancak burada vize başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenmeniz elzemdir.

Böylece itiraz dilekçenizde bu hataların giderildiği beyanında bulunabilirsiniz. Bunun için vizenizin ret nedeni açık ve net bir şekilde dilekçenizde yer almalıdır. Ayrıca ek belge talebinde bulunulursa, her konuda ayrıntılı bilgiler içeren evrakları paylaşabileceğinizi de konsolosluğa beyan etmelisiniz. Vize reddi itiraz dilekçenizi konsolosluğa şahsen giderek verebileceğiniz gibi, posta, e-posta ya da faks yoluyla da ulaştırabilirsiniz. 

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp