İngiltere Temsilci Vizesi

İngiltere Temsilci Vizesi

İngiltere’de şubesini açmak istediğiniz Türkiye’de faaliyet gösteren şirketiniz için almanız gereken İngiltere temsilci vizesi konusunu açıklamak üzere hazırladığımız bu makalede, söz konusu vizenin genel şartlarını ve başvuru detaylarını aktarmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz her şeye ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Türkiye’de faaliyet gösteren ticari bir firma İngiltere’de şube açmak istiyorsa, buna olanak sağlayan vize türü, İngiltere temsilci vizesi olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca representative of an overseas business visa, sole representative visa ya da tek temsilci vize olarak da adlandırılır. Temsilci vizesine ayrıca İngiltere’de uzun süre bulunması gereken gazete, dergi ve televizyon gibi medya kuruluşlarında çalışan kimseler de başvuruda bulunabilir. 

Temsilci vizesi, özellikle İngiltere’de bulunmayan ancak pazara girmeyi düşünen ve sektöründe büyüyen şirketler için avantajlıdır. Yatırım yapılması gerekliliği bulunmadığından İngiltere girişimci (entrepreneur) vizesinden daha esnek bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Özetle temsilci vizesi; kurmayı planladıkları işe sermaye yatırmak, çalışan istihdam etmek ya da diğer iş vizesi türlerinin şartlarını yerine getirme zorunluluğunda kalmak istemeyen ve İngiltere’de işlerini genişletmek amacı taşıyan KOBİ’ler için uygundur. 

İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret edebilirsiniz. 

Sole Representative (Tek Temsilci) Vizesi

Türkiye’de faaliyet gösteren firmalara İngiltere’ye bir temsilci göndererek şube açma imkânı veren İngiltere tek temsilci vizesi kapsamında İngiltere’de açacağınız firma türü; ofis, sanal ofis, normal ya da online satış mağazası gibi dilediğiniz şekilde olabilmektedir. Bu tamamen size ve işinizin gereksinimlerine bağlıdır. Bu vize ile şirket temsilcisine İngiltere’de ticaret yapma imkânı verilmektedir. 

Tek temsilci vize türüne başta sadece 1 kişi başvuruda bulunabilir. Sonradan ek çalışan planlaması dahilinde, sponsorluk başvurusu yapılarak bu plan gerçekleştirilebilir. İlk başvurunuzda tek temsilci vizesi ile 3 yıllık bir vize alabilirsiniz. Sonrasında da bu vizeyi 2 yıl daha uzatma hakkınız bulunmaktadır. Bu aşamalardan sonra da İngiltere oturum iznine başvuruda bulunma hakkınız vardır. 

Temsilci vizesine İngiltere’ye gitmeyi planladığınız tarihten en fazla 3 ay öncesinden başvuru yapabilirsiniz. Türkiye’den yapılan vize başvuruları genellikle 3-4 haftada sonuçlanırken, İngiltere’den yapılan vize başvuruları ise ortalama 8-10 haftada sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda bu süreler uzayabilir. Böyle bir durumda da konu hakkında mail adresiniz üzerinden bilgilendirilirsiniz. 

İngiltere Sole Representative (Tek bir temsilci)'nin Anlamı Nedir?

İngiltere tek temsilci vizesi; merkezi Türkiye’de bulunan şirketlerin İngiltere’de şube açmak üzere görevlendirecekleri üst düzey temsilcilere verilen bir vize türü olmak üzere, her şirketin sadece bir temsilci gönderebildiği anlamına gelir. Tek temsilci, vize başvuru sırasında kişi ve şirket tarafından dikkate alınması gereken kriterleri karşılamalıdır. Tek temsilcinin özelliklerini maddeler halinde açıklayalım. 

 • Kişi, öncelikle temsil edeceği şirket tarafından istihdam edilmelidir. 
 • İngiltere’de temsilci bir şube açacak olan şirket temel alınmalı ve İngiltere dışında faaliyet gösteren bir iş yeri bulunmalıdır. 
 • Temsilci olacak olan kişinin hem faaliyet gösterdikleri sektörlere hem de faaliyetlerine konu bu sektörlere yönelik şubeler kurma konusunda deneyimli olması önemlidir. Temsilci kişinin eğitimi, bilgisi ve tecrübesi özellikle dikkate alınmalıdır. 
 • Tek temsilci, şirket içinde, temsil ettiği şirketin adına karar verme yetkisini de içinde barındıran üst düzey bir pozisyonda bulunmalıdır. 
 • Tek temsilci, istihdam edilen bir kişi olabildiği gibi, şirkette azınlık hissesi bulunan bir ortak da olabilir. 
 • Tüm bunlarla birlikte şirket, İngiltere’de genişleme ve büyüme yeteneği olduğunu gösterebilmelidir. 

Tek Temsilci Vizesi Şartları Nelerdir?

Tek temsilci vizesi şartları genel olarak nelerdir, maddeler halinde açıklayalım.

 • Bu vizeye başvurabilmeniz için işvereninizin iş merkezi İngiltere dışında ve daha önce İngiltere’de faaliyette bulunmamış bir firma olmalıdır. 
 • İngiltere’ye tek temsilci gönderecek firma, en az 1 yıl önce kurulmuş olmalıdır. 
 • İşletmenin daha önce İngiltere’de açılmış ancak faaliyete geçmemiş ve hiç çalışanı olmayan bir tüzel kişiliği varsa, yine tek temsilci vizesine başvuruda bulunabilirsiniz. 
 • Firmanın çoğunluk hissesine sahip olmanız gerekmeden, yetkili firma adına karar veren pozisyonda ve şirketin ya bir çalışanı ya da yüzde 1 ila yüzde 49 arasında hisse sahibi olmanız gerekmektedir. 
 • Yapmanız beklenen işle ilgili yeterli beceri ve deneyiminizin bulunması gerekir. 
 • İngiltere’de kurulacak şubeyi ilk kez bir şube olarak açıyor ya da Türkiye’deki firmaya yüzde 100 iştirak etmek amacıyla kurmayı planlıyor olmalısınız. 
 • Bunların yanında Türkiye’de ya da dünyanın başka bir yerinde bulunan gazete, haber ajansı veya yayın kuruluşunun bir çalışanıysanız ya da İngiltere’de uzun süreli bir göreve atanıyorsanız, İngiltere’ye temsilci vizesi başvurusu ile gidebilirsiniz. 
 • İngiltere’ye eşinizi de getirmeyi planlıyorsanız, onun aynı firmada çoğunluk hissesi bulunmamalıdır. 
 • Temsilci vizesi ile İngiltere’ye gitme hakkı aldığınızda, siz ve sizinle birlikte gelecek aile bireylerinin maddi ihtiyaçlarını karşılayabildiğinizi gösterir son 6 aylık hesap dökümünüzü ibraz etmelisiniz.
 • Temsilci vizesine başvuru yaparken iş planı hazırlamanız gerekmektedir. Bu iş planı, firmanızın faaliyetleri, neden İngiltere’de şube açmak istediğiniz, İngiltere’deki çalışma alanıyla ilgili piyasa araştırma özeti, ülkeye temsilci olarak gidecek kişinin yetkinlikleri ve oraya gidince ne tür hizmetler vereceği ya da finansal gelir ve giderleriniz gibi detayları içermelidir. 
 • Hazırladığınız iş planında öngördüğünüz şirket harcamalarını karşılayabileceğinizi de yine banka dökümleri ile kanıtlamanız istenir. 
 • Vize başvurunuzda bulunması gereken tüm belgelerinizin yeminli tercümede çevirisini yaptırmalısınız. 

İngiltere vize işlemleri konusunda detaylı bilgi almak için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz. 

Tek Temsilci Vizesi İçin Gereken Şartlar

İngiltere tek temsilci vizesi başvurusu, İngiltere dışından yapılmak zorundadır. 

 • İngilizce dilinde yeterliliği bulunmalıdır. 
 • Kamu fonlarına erişim ihtiyacı bulunmadan gerekli kurulum işlemleri ve yatırımları yapmak için yeterli fonu bulunmalıdır. 
 • Temsilci gönderecek olan şirketin sağlaması gereke şartlar şunlardır: 
 • Şirketin merkezi mutlaka İngiltere dışında olmalı ve ana operasyon sahası, İngiltere dışında kalmaya devam etmelidir. Şirket, aktif ve ticari faaliyetleri devam eden bir şirket olmalıdır. 
 • Halihazırda İngiltere’de şubesi veya temsilcisi bulunan şirketlerin temsilcileri, bu vizeden faydalanamaz. 
 • İngiltere’de kurulacak şubenin ana şirketle aynı ticari alanda faaliyette bulunması gerekir. 
 • Şirketin şubesinin kurulumu veya gönderilecek temsilci atamasının sadece vize almak amacıyla gerçekleştiğine kanaat getirilirse vize başvurusu reddedilir. Tüm sürecinizin gerçek olması ve bir formaliteden ibaret olmaması beklenmektedir.

Tek Temsilci Vize Başvurularında 3 Ana Başlık

Tek temsilci vize başvurularında önemli görülen detaylar 3 ana başlıkta toplanmaktadır. Bu başlıkları maddeler halinde açıklayalım. 
Öncelikle kesinlikle bir özgün iş planınız bulunmalıdır. Bu plan; Türkiye’deki iş yeriniz ve İngiltere’de kurmayı planladığınız şubenin ticari faaliyetleri ve finansal durumları ile Türkiye’deki ve İngiltere’deki piyasa durumunun detaylı bir şekilde analiz edilmesi anlamını taşımaktadır. 

Türkiye’deki firmanın finansal açıdan yeterli olduğu kanıtlanmak zorundadır. Detaylandırmak gerekirse bir başka deyişle, şirkete ait banka hesap dökümleri, çalışan listeleri ile onların maaşları, gayrimenkul kayıtları ve şirketin hem şirketin İngiltere’de bir şube açmaya ihtiyacı olduğu hem de bunu maddi anlamda karşılayabildiği kanıtlanmalıdır. Bu durumun kanıtına bakmanın en kolay yolu vergi levhasıdır. Vergi levhasında şirketin geçen yıllarda ödediği vergiler matrahsız veya çok düşük görünüyorsa, tek temsilci vizenin onaylanması mümkün olmayacaktır. 

Tek temsilci olarak İngiltere’ye gidecek olan şirket çalışanı, genellikle mülakat için aranır. Kendisine şirket ve İngiltere’deki şube için hazırlanan iş planı ile ilgili sorular sorulur. Bu sebeple tek temsilcinin şirket faaliyet alanı, şirket çalışanları ile bu çalışanların şirket içindeki pozisyonları ve elbette hazırlanan iş planının detaylarına hâkim olması beklenir. Bu kişinin neden İngiltere’ye açılan şubeye tek temsilci olarak seçildiği de bu iş planında yer alan detaylarından biri olmalıdır. 

İngiltere Tek Temsilcilik Vize Süreleri

İngiltere tek temsilcilik vizesi, ilk başvuruda 3 yıla kadar verilmektedir. Ancak İngiltere’de ikamet ederken uzatma vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Vize başvuru sahibi 5 yıllık bir süre boyunca İngiltere’de kaldıktan sonra, süresiz ve kalıcı oturma hakkı kazanabilmektedir. 
Süresiz oturma hakkını kazandıktan 1 yıl sonra da İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz. 

İngiltere oturum izni hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, internet sitemizin ilgili linklerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

İngiltere Tek Temsilci Vizesi Ücreti

İngiltere tek temsilci vizesi ücreti, Türkiye’de yapılan başvurular ve İngiltere’den yapılan başvurular için değişiklik göstermektedir. Bu vize ücretlerinin yanında IHS (Immigration Health Surcharge) adlı bir ödeme daha yapılması gerekmektedir. Kişi başı alınan bu ücret, sağlıkla ilgilidir. IHS ücreti, kişi başı yıllık bazda alınmaktadır.

Bu ücret, vize başvuru tarihi ve İngiltere’deki oturum sahibinin vize süresinin uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Şunu da belirtmek isteriz ki, 18 yaş altı çocukların IHS ücret bedelleri daha düşüktür. 

Başta 3 yıllık verilen tek temsilci vizesi, “IHS ücret bedeli x 3” şeklinde kişi başı olarak hesaplanır. Dönem dönem güncellenen ücret bilgisini başvuru yapacağınız süreçte, vize başvuru merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp