İngiltere Vize Türleri

İngiltere Vize Türleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, İngiltere’ye seyahat gerçekleştirmek isteyen herkesin; seyahat amacı ve türüne bağlı olarak, İngiltere vize çeşitleri doğrultusunda vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Dolayısıyla bu yazı içerisinde, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm İngiltere vize türleri ve bu vize türlerinin ayrıntılı açıklamalarına erişebileceksiniz. 

İngiltere yeni vize türleri kendi içerisinde ; İngiltere turist vizesi, ticari vize, öğrenci vizesi, çalışma vizesi, yatırımcı vizesi ve transit vize olmak üzere 6 farklı grupta incelenebilir. Fakat bu gruplar içerisinde farklı konumlandırmalar olabilmektedir. Dolayısıyla sağlıklı bilgi kazanımı için yazının devamını okumanız fayda sağlayacaktır. 

Ayrıca İngiltere vize türleri ve açıklamalarına geçmeden önce İngiltere vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz, internet sitemiz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

 • İngiltere Turist Vizesi
 • İngiltere Ticari Vize
 • İngiltere Öğrenci Vizesi
 • İngiltere Çalışma Vizesi
 • İngiltere Yatırımcı Vizesi
 • İngiltere Transit Vize

İngiltere Turist Vizesi

İngiltere turist vizesi standart ziyaretçi vizesi olarak da bilinmektedir. Tıbbi, ticari, mesleki, kültürel ya da gezi amaçlı kısa süreli seyahatleri kapsamaktadır. Ayrıca yine kısa süreli olmak kaydıyla; İngiltere aile ziyareti vizesi de standart ziyaretçi yani İngiltere turist vizesi kapsamında yer almaktadır. Bu vize tipinde İngiltere’de kalabileceğiniz maksimim süre 6 ay olacaktır. Fakat bu sürenin; özel tıbbi nedenlerle 11 aya kadar, bilimsel gerekçelerle ise 12 aya kadar uzatılabildiği bilinmektedir. Yanı sıra seyahatlerinizin sıklığı fazla ve gerekli görülürse; ilgili gerekçelerin beyanı ve bu beyanların kabul edilmesi durumlarında da 2, 5 veya 10 yıla kadar vize izni verildiği bilinmektedir.

Aynı zamanda İngiltere turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin; seyahat esnasında tüm masraflarını karşılayabileceğine dair kanıt sunmaları gerekmektedir. Bu tip belgelerde, seyahat sonrası Türkiye’ye dönüleceğinin garanti edilmesi ve kişinin hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu ya da sponsor olduğu diğer bireylerin masraflarını karşılayabileceğini kanıtlar nitelikler taşınması istenmektedir. Ek olarak, diğer başvuru gerekçelerinde de ayrıca belge talep edilebileceği unutulmamalıdır. Örneğin, tıbbi bir amaç güdüyorsanız ya da kültürel bir plan yapıyorsanız, bunu da kanıtlayabilmeniz gerekmektedir.

İngiltere Ticari Vize

İngiltere ticari vize tüm iş faaliyetlerini içerisinde barındırmaktadır. Etkinliklerden iş toplantılarına kadar pek çok iş odaklı faaliyet, bu tip İngiltere vize türleri içerisinde yer almaktadır. Ticari sayılabilecek faaliyetler arasında; konferanslar, iş toplantıları ya da eğitimleri, bilimsel araştırmalar, spor etkinlikleri, sanat performansları ve İngiltere’de işletme açmak gibi nedenler gösterilebilir. Fakat yine de bu tip İngiltere ticari vize başvurularında sunulması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Söz konusu İngiltere ticari vize olunca, bu evrakların içinde özellikle davetiyelerden söz edilebilir. Davetiyeler, İngiltere’de aktif olarak faaliyet gösteren firma veya kurumlar tarafından size gönderilecek belgelerdir. Davetiye mektuplarının içermeleri gereken detaylar ise şu şekilde özetlenebilir:
• Seyahat edecek olan kişinin; kişisel bilgilerini, çalışacağı firmadaki pozisyonunu, vatandaşlık ve sponsor bilgilerini içermelidir.
• Şirketin antetli kağıdın üzerine, geçerli bir imza ve mühürle damgalanmış olmalıdır.
• Davetiye üzerinde imzası olan kişilerin vatandaşlık bilgileri de ayrıca belirtilmelidir.
• Fuar veya sergi gibi aktiviteler söz konusu ise bunların giriş biletleri de davetiyeye eklenmelidir.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi 2 farklı ana grupta incelenmektedir. Bu grupların ayrımı, seyahatlerin süresine bağlı olarak değişirken, ayrıntıları ise şu şekilde ele alınabilir: Tier 4 ve kısa süreli öğrenci vizesi.

İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi (Tier 4)

6 aydan daha uzun sürecek olan; dil eğitimi kursları, lisans ve yüksek lisans eğitimleri, araştırma ya da mesleki sertifika programlarına başvuracak olan kişilerin bu vize tipine başvurmaları istenmektedir. Bahsi geçen Tier 4 vize tipine ek olarak, Tier 4 çocuk vizesi ise 4-17 yaş arasındaki çocukları da kapsamaktadır. Bu yaş grubu için özellikle ücretli ve özel okul başvuruları ele alınmaktadır. 16-17 yaş grubu kişiler için ise hem Tier 4 çocuk vizesi ve Ter 4 vizesine başvurulabilmektedir. Yalnıza İngilizce dil kursları Tier 4 çocuk vizesi kapsamına dahil edilmemektedir. Ayrıca İngiltere Tier 4 vizesi aldıktan sonra eğitim sürenizin uzaması durumunda, kanıt niteliği taşıyan gerekli evraklar beyan edilirse, seyahat ve vize süresi uzatılabilmektedir.

Ayrıca İngiltere öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmek için aşağıdaki şartları da karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir:

 • İngiltere’de bir eğitim programına başvurmuş ve kabul edilmiş olmalısınız.
 • Başvurduğunuz kurumdan CAS belgesi de denilen kabul mektubunu almalısınız.
 • İngilizce bilginizi kanıtlar nitelikteki IELTS ya da benzeri bir sınava girmiş olmalısınız.
 • Eğitim programının ücretini karşılayabilmelisiniz.
 • Gündelik yaşamınızı devam ettirebilecek maddi imkanlara sahip olmalısınız.

İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesi

İngilizce dil kursu veya ek eğitim programı gibi kısa süreli programlara başvuruda bulunanlar, İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi alabilirler. Bu vize tipinde ilk şart, eğitimin 6 aydan daha kısa sürecek olmasıdır. İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi ile ilgili olarak öğrenmek istediğiniz tüm detaylara ve kısa süreli öğrenci vizesi nasıl alınır gibi sorularınızın cevaplarına yine internet sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi, İngiltere’de aktif olarak faaliyet gösteren şirket veya kurumların, ihtiyaç duydukları işçi açığını kapatmaya yönelik verilen vize tipidir. İngiliz veya Ab vatandaşlarının belirlenen açığı kapatmaya yetmemesi dahilinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yüksek nitelikli göçmen adı altında Tier 2 yani İngiltere çalışma vizesi verilmektedir. Çalışma vizesi ise kendi içinde 4 farklı gruba ayrılmaktadır: 

 • Tier 2 Genel Vizesi (İçerisine vasıflı çalışanları dahil eder.)
 • Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi (İçerisine şirket içi transfer edilen çalışanları dahil eder.)
 • Tier 2 Sporcu Vizesi (İçerisine sporcuları dahil eder.)
 • Tier 2 Din Adamı Vizesi (İçerisine din adamlarını ve refakatçilerini dahil eder.)

İngiltere Yatırımcı Vizesi

İngiltere Yatırımcı Vizesi Tier 1 vize tipi olarak da bilinmektedir. Bu vize tipine dahil olan başlıca kişiler şunlardır: İngiltere içerisinde iş dünyasına adım atarak yatırım yapacak olanlar, kendi iş alanını veya mesleğini İngiltere’de devam ettirecek olanlar veya İngiltere’de faaliyet gösteren herhangi bir firmadan iş teklifi almış olanlar.
Bunlara ek olarak, İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesi hem göçmenlik hem de çalışma vizesi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu tip vizelerin geçerlilik süresi değişkenlik gösterebilir fakat bu hususta 5 farklı kategoriye işaret edilmektedir. Ki bu kategoriler ise şu şekildedir:

 • İngiltere Genel Vize,
 • İngiltere Girişimci Vizesi
 • İngiltere Yatırımcı Vizesi
 • İngiltere Olağanüstü Yetenekliler Vizesi 
 • İngiltere Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi

Bu kategorilerdeki vize tiplerine ilişkin gerekli bilgiye, internet sitemiz üzerindeki Tier 1 Yatırımcı Vizesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

İngiltere Transit Vize

İngiltere üzerinden başka bir ülkeye gitmeyi planlıyorsanız; bu noktada başvurmanız gereken vize türü, İngiltere Transit vize olarak geçmektedir. Çoğu vize türünde olduğu gibi Transit vize alabilmek için de tüm masraflarınızı karşılayabileceğinize dair garanti vermeniz gerekmektedir. Ayrıca yeterli finansal kaynağınız varsa, buna ek olarak geçiş yapacağınız ülkeyi ve gerekçenizi de belirtmeniz istenecektir. 
İngiltere havalimanından çıkmanız gerekmeyecekse; buna uygun, 24 saatlik bir vize talep edebilirsiniz. Fakat seyahat planınız doğrultusunda aktarma yapmak durumundaysanız ve mecburen havalimanının dışına çıkacaksanız; gerekçelerinizi belirterek, yine bu duruma uygun bir vize talep edebilirsiniz. Bu vize tipinde uzun soluklu sürelerden bahsedilse de ülke içerisinde bulunabilmeniz, genellikle maksimum 48 saatle sınırlandırılacaktır. 

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp