İngiltere Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi

Çeşitli bilim dallarında, beşeri bilimlerde, mühendislik, tıp, dijital teknoloji veya sanatta kendini ispatlamış tanınmış bir lider (olağanüstü yetenek) veya yükselen bir lider (umut vaadeden) konumundaysanız Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesine başvurabilirsiniz.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesinin 2 aşamalı bir başvuru işlemi vardır. Öncelikle kendi alanında lider veya yükselen bir lider konumunda olan kişinin durumunun onayı için İçişleri Bakanlığı’na bir başvuru yapması gerekmektedir. Onayınızı aldıktan sonra Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Bu vize kategorisinde her yıl 6 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında geçerli olan 500 kişilik sınırlı sayıda yer vardır.

Onayınızı aldıktan sonra, İngitere’ye gitmeyi planladığını tarihten en erken 3 ay önce vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 1 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir. En fazla 3 hafta sonra vizenizle ilgili olumlu veya olumsuz karar tarafınıza iletilecektir.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesi ile 5 yıl boyunca İngiltere’de kalabilirsiniz. İzin verilen maksimum süreyle sınırlı olarak başvurunuzda ne kadar kalmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesini 5 yıl daha uzatmak için başvuru yapabilirsiniz. Bu vize ile İngiltere’de 5 yıl kaldığınız takdirde yerleşim için başvurabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi İle Yapabilecekleriniz:

 • Bir işveren için, bir şirketin direktörü olarak veya serbest meslek sahibi olarak çalışabilirsiniz
 • İşinizi değiştirebilirsiniz
 • Gönüllü olarak bir işte çalışabilirsiniz
 • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edebilir ve İngiltere'ye dönebilirsiniz
 • Aile üyelerinizi İngiltere’ye götürebilirsiniz

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi İle Yapamayacaklarınız:

 • Kamu fonlarından yararlanamazsınız
 • Eğitimde doktor veya diş hekimi olarak çalışamazsınız
 • Profesyonel sporcu veya sporcu koçu olarak çalışamazsınız

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) vizesine başvurabilmeniz için bilim, mühendislik, beşeri bilimler, tıp, dijital teknoloji veya sanat alanlarında bir lider (olağanüstü yetenek) veya yükselen lider (umut vaadeden) olarak İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmanız gerekir. Bunun için online bir başvuru yapılması gerekir. Dijital bir teknoloji uzmanıysanız, aynı zamanda Teknik Vatandaşlık Vizesi Programı'nın onaylanması için de başvurmanız gerekir. Başarılı bulunursanız onay mektubunuzun bir kopyası ile İçişleri Bakanlığı’ndan bir e-posta alacaksınız. Vize başvurunuz için buna ihtiyacınız olacaktır. Onay belgesini aldıktan sonra 3 ay içinde vizeye başvurmalısınız.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi'ne başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 1 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli bir pasaport (her iki tarafı boş bir sayfası olan)
 • Onay mektubunuzun çıktısı
 • İngilizce olmayan evrakların onaylı bir çevirisi
 • Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Tier 1 (Olağaüstü Yetenek) vizenizi 5 yıla kadar uzatabilirsiniz. Bunun için size onay veren kuruluşun onayını geri çekmemesi ve şu anda uzmanlık alanınızda çalıştığınızı kanıtlayan rehberlik notlarının sunulması gerekir. Uzatma talebinizi vize süreniz dolmadan yapmalısınız.

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Aile Vizesi

Tier 1 vizesi sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler.

Bu kişiler;

 • Tier 1 vizesi sahibinin eşi
 • Tier 1 vizesi sahibinin 18 yaş altı çocukları
 • Tier 1 vizesi sahibinin 18 yaş ve üstü çocukları (eğer zaten İngiltere’de iseler)

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Aile Üyeleri vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 1 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere Vizesi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • İngiltere vizesi başvurunuzla ilgili karar verme yetkisi İngiltere Konsolosluğu’na aittir.
 • Bazı gerekli durumlarda İngiltere Konsolosluğu’nun vize başvurusu sahibinden ek belge talebinde bulunma hakkı vardır.
 • İngiltere Konsolosluğu biyometrik veri uygulaması yapmaktadır. Bu nedenle parmak izi ve fotoğraf çekimi için vize başvurusu sahibinin bizzat konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin daha önceden biyometrik veri için konsolosluğa gitmiş olması bu uygulamadan muaf olduğu anlamına gelmemektedir. Bu işlem sırasında temsilcilerimiz yanınızda olacak ve süreçle ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacaklardır.
 • İngiltere vizesi için başvurunuzu tamamladıktan sonra 21 iş günü içinde başvurunuz sonuçlandırılarak konsolosluğun olumlu veya olumsuz kararı tarafınıza bildirilir.
 • İngiltere vizesi için başvuru ücretleri vizenin süresine göre farklılık göstermektedir. Vize ücretleri ile ilgili bilgi almak için İngiltere vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.
 • İngiltere vizesi için başvuru yapmak üzere vize uzmanlarımıza iletişim numaralarımızdan ve online@vizemerkezi.com e-posta adresinden ulaşabilir, ayrıca tüm soru ve görüşlerinizi de iletebilirsiniz.

İngiltere vize evrakları

Yükleniyor...