İngiltere Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi

İngiltere Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi

Bağlı olduğunuz spor kulübünün yönetim organı tarafından mesleğinde uluslararası olarak en üst düzeyde olduğu kabul edilen seçkin bir sporcu ya da nitelikli bir teknik direktör olarak tanınıyorsanız İngiltere çalışma vizesi avantajlarından faydalanabilirsiniz. Spor kulübünüzün yönetim organı başvurunuzu onaylıyorsa ve İngiltere’deki çalışma süreciniz spor yaşamınıza üst seviyede bir gelişme katacaksa başvurmanız gereken vize türü Tier 2 Seçkin Sporcu vizesidir.

Sponsorunuz, başvurunuzu destekleyen spor kulübünüzün yönetim organıdır. Size sponsor olduklarını gösteren bir sponsorluk belgesi hazırlayacak ve bu belgeyi başvurunuzda kullanacaksınız.

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlayacağınız tarihten en fazla 3 ay önce vize için başvuru yapabilirsiniz. Çalışmaya başlayacağınız tarih sponsorluk belgenizde yer alan tarihtir. Başvurunuzdan sonra 3 hafta içinde olumlu ya da olumsuz bir cevap alabilirsiniz.

Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi Avantajları 

 • Sponsorluk belgenizde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışabilirsiniz
 • Belirli koşullarda ikinci bir iş yapabilirsiniz
 • Milli takımınız için İngiltere’deki müsabakalarda oynayabilirsiniz
 • Spor yayıncısı olarak çalışabilirsiniz
 • Gönüllü olarak bir işte çalışabilirsiniz
 • Sponsor olduğunuz işe müdahale etmediği sürece eğitim görebilirsiniz
 • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edip İngiltere'ye dönebilirsiniz
 • Aile üyelerinizi İngiltere’ye götürebilirsiniz
 • Kamu fonlarından yararlanamazsınız
 • Bir işletme kuramaz veya işletemezsiniz
 • Sponsorunuz için çalışmaya başlayana kadar ikinci bir iş başvurusunda bulunamazsınız.

Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tier 2 Seçkin Sporcu vizesi başvurusu için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 2 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır. Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir.

Sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; örneğin ne kadar maaş alacağınız gibi.

İngiltere’de kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi ispatlamak için 90 gün önce banka hesabınıza yatırılmış ve en az 90 gün boyunca hesabınızda kalmış 945 GBP’nizin olması gerekmektedir. Eğer sponsorluk belgesi aldığınız sponsor İngiltere’de tam olarak kabul edilmiş A sınıfı bir sponsorsa ve sponsorluk belgenizde bakımınızı üstleneceğini ve konaklamanız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirtirse, 945 GBP’lik tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 2 (Seçkin Sporcu) vizesine başvururken İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için:

 • Okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten CEFR’de A1’e denk gelen puanı almak
 • İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere'de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Tier 2 Seçkin Sporcu vizesi ile İngiltere’deki kalışınızı en fazla 3 yıl 14 güne kadar uzatabilirsiniz. Bu tarihten sonra İngiltere’yi terk etmeniz gerekir. Aynı vize için yeniden başvurmanız için aradan 12 ay geçmesi ve bir önceki sponsorluk belgenizin sadece 3 ay için verilmiş olması veya 159.600 GBP ya da daha fazla brüt yıllık maaş alacağınızı kanıtlamanız gerekir.

Bu vize ile haftada 20 saatten az çalışıyorsanız, ikinci bir iş yapabilirsiniz. İkinci işiniz ana işinizle aynı alanda ve aynı seviyede ve “Shortage Occuption List”de yer alan işlerden biri olmalı veya maaşı olmayan gönüllü bir işte çalışıyor olmalısınız.

Aksi takdirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanız ve ikinci işvereninizden yeni bir sponsorluk sertifikası almanız gerekecektir. İlk sponsorunuz için çalışmaya başlayana kadar yeni bir vize başvurusunda bulunamazsınız. İngiltere çalışma vizesi başvurunuz onaylanana kadar ikinci sponsorunuzla çalışmaya başlayamazsınız.

Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İşiniz için geçerli bir sponsorluk sertifikasına sahip olmak
 • İngilizce bilginizi belgeleyecek geçerli bir sınav sonucu
 • İngiltere'ye geldiğinizde geçiminizi sağlayabileceğinizi gösteren kişisel tasarruflarınıza dair belgeler
 • Son 5 yıldaki yurt dışı seyahatlerinize dair pasaport sayfalarınızın fotokopisi
 • Bir sporcu veya antrenör olarak başvuruyorsanız spor yönetim organınızdan bir onay belgesi
 • İngilizce olmayan belgelerin onaylı çevirileri

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya [email protected] e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Tier 2 Seçkin Sporcu Aile Üyeleri Vizesi

Tier 2 vizesi sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler.

Bu kişiler;

 • Tier 2 vizesi sahibinin eşi
 • Tier 2 vizesi sahibinin 18 yaş altı çocukları
 • Tier 2 vizesi sahibinin 18 yaş ve üstü çocukları (eğer zaten İngiltere’de iseler)

Tier 2 Seçkin Sporcu vizesi almak isteyenler, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. Tier 2 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır.

Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 2 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 2 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak).

Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 2 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tam olarak onaylanmış A sınıfı bir sponsorunuz varsa, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, bu tasarruflara ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 2 Seçkin Sporcu Aile Üyeleri vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız.

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 2 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. Diğer Tier 2 Vizesi kategorileri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere Vize Ücreti

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İngiltere Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi
  E. Korkmaz, 03 Mar 2020, 09:59

  İngiltere Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesi için aranan kriterler nelerdir? Başvuruyu nasıl ve nereden yapacağız?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp