İngiltere Tier 2 (Genel) Vizesi

Özel yetenek gerektiren bir işte çalışmak için İngiltere’ye gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü Tier 2 (Genel) Vizesi'dir.

İngiltere’de yaşamak ve çalışmak için Tier 2 vizesine başvurmadan önce lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmeniz gerekir. Sponsorunuz teklif ettiği iş için uygun olup olmadığınızı ve vize alıp alamayacağınızı kontrol ettikten sonra her şey yolunda ise size bir sponsorluk sertifikası verecektir. Ayrıca vize başvurusu yaparken ihtiyacınız olacak diğer bilgileri de (ne kadar maaş alacağınız gibi) size vermek zorundadır.

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlayacağınız tarihten en fazla 3 ay önce vize için başvuru yapabilirsiniz. Çalışmaya başlayacağınız tarih sponsorluk belgenizde yer alan tarihtir. Başvurunuzdan sonra 3 hafta içinde olumlu ya da olumsuz bir cevap alabilirsiniz.

Tier 2 (Genel) vizesi ile Birleşik Krallık'ta en fazla 5 yıl 14 gün süreyle veya sponsorluk belgesinizde yer alan sürenin bir ay fazlası kadar (hangisi daha kısaysa) kalabilirsiniz.

Tier 2 (Genel) vizesi ile toplam kalışınız 6 yılı aştığı zaman 5 yıllık bir uzatma talep edebilirsiniz.

Tier 2 (Genel) Vizesi İle Yapabilecekleriniz:

 • Sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışabilirsiniz.
 • Belli koşullarda ikinci bir iş yapabilirsiniz.
 • Gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilirsiniz.
 • Ana işinize müdahale etmediği sürece eğitim görebilirsiniz.
 • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat edebilir ve İngiltere’ye geri dönebilirsiniz.
 • Aile üyelerini İngiltere’ye götürebilirsiniz.

Tier 2 (Genel) Vizesi İle Yapamayacaklarınız:

 • Kamu fonlarından yararlanamazsınız.
 • Sponsorunuzun hisselerinin %10'undan fazlasına sahip olamazsınız. (yılda 159.600 GBP’den fazla kazanmadığınız sürece)
 • Sponsorunuz için çalışmaya başlayana kadar ikinci bir iş başvurusunda bulunamazsınız.

Tier 2 (Genel) vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 5 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır. Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir. Sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; örneğin ne kadar maaş alacağınız gibi.

Genellikle almanız gereken maaş yıllık minimum 30.000 GBP veya teklif edilen pozisyon için en uygun olan maaşı almanız gerekir (hangisi daha yüksekse). Bazı durumlarda daha az maaş ödenebilmektedir. Örneğin tıbbi radyografi, hemşire, paramedik, orta öğretim öğretmeni veya ebe olarak çalışacaklar gibi.

İngiltere’de kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi ispatlamak için 90 gün önce banka hesabınıza yatırılmış ve en az 90 gün boyunca hesabınızda kalmış 945 GBP’nizin olması gerekmektedir. Eğer sponsorluk belgesi aldığınız sponsor İngiltere’de tam olarak kabul edilmiş A sınıfı bir sponsorsa ve sponsorluk belgenizde bakımınızı üstleneceğini ve konaklamanız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirtirse, 945 GBP’lik tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 2 (Genel) vizesine başvururken İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekebilir. Bunun için:

 • Okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan almak
 • İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere'de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir.

Tier 2 (Genel) vizenizi 5 yıl daha uzatabilirsiniz. Uzatmalarınız toplamda 6 yılı geçemez.

Aşağıdaki durumlarda yeni bir Tier 2 (Genel) vize başvurusu yapmanız gerekebilir:

 • İşinizi değiştirmek istiyorsanız ve yeni işiniz farklı bir işverenle olacaksa
 • İşiniz farklı bir standart meslek sınıflandırması (SOC) koduna geçerse ve bir lisansüstü eğitim programında değilseniz
 • “Shortage occupation list”teki bir işinizden, listede olmayan başka bir iş için ayrılırsanız

Yeni başvurunuzu yaparken yeni sponsorluk belgesine sahip olmanız ve tüm başvuru şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Mevcut izniniz hala geçerliyse, yeni sponsorluk belgenizdeki başlangıç ​​tarihine kadar bir önceki sponsorunuz için çalışmaya devam edebilirsiniz. Yeni biyometrik oturma izninizi alana kadar yeni işinize başlayamazsınız.

İngiltere Vize Başvuru Formu

Tier 2 (Genel) Vizesine Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 • Sponsorluk sertifikası referans numarası
 • İşiniz için uygun bir maaş ödendiğine dair kanıtlar
 • İngilizce bilginizi ölçen geçerli bir sınav sonucu
 • İngiltere’de geçiminizi sağlayacak yeterli kişisel tasarruflarınızın olduğunu belgeleyen banka hesap dökümleri (sponsorluk belgenizde sponsorunuzun sizi destekleyeceği yer almıyorsa)
 • Son 5 yıldaki yurt dışı seyahatlerinize dair pasaport sayfalarınızın fotokopisi
 • Adli sicil kaydı (Eğer eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi alanlarda çalışacaksanız)
 • Geçerli bir pasaport (iki tarafı da boş bir sayfası olan)
 • İngilizce olmayan belgelerinizin onaylanmış çevirileri

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Tier 2 (Genel) Aile Vizesi

Tier 2 vizesi sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler.
Bu kişiler;

 • Tier 2 vizesi sahibinin eşi
 • Tier 2 vizesi sahibinin 18 yaş altı çocukları
 • Tier 2 vizesi sahibinin 18 yaş ve üstü çocukları (eğer zaten İngiltere’de iseler)

Tier 2 (Genel) vizesi almak isteyenler, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. Tier 2 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır. Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 2 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 2 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 2 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tam olarak onaylanmış A sınıfı bir sponsorunuz varsa, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, bu tasarruflara ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 2 (Genel) Aile Üyeleri vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 2 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Bu vize ile haftada 20 saatten az çalışıyorsanız, ikinci bir iş yapabilirsiniz. İkinci işiniz ana işinizle aynı alanda ve aynı seviyede, “Shortage Occuption List”de yer alan işlerden biri olmalı veya maaşı olmayan gönüllü bir işte çalışıyor olmanız gerekir.

İngiltere Tier 2 Vizesiyle ilgili detaylı bilgi almak ve vize işlemlerinizi Vize Merkezi üzerinden gerçekleştirmek için temsilcilerimizle iletişime geçin.

İNGİLTERE ÇALIŞMA VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN ÖNCELİKLE AŞAĞIDA YER ALAN FORMU DOLDURMALISINIZ!

 
Yükleniyor...