İngiltere vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İngiltere Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

İngiltere Vizesi

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda için de geçerli olacak İngiltere vizesi (Birleşik Krallık Vizesi) başvurusu yapmaları gerekmektedir. İngiltere vize süresi ve başvuru aşamaları vize türüne bağlı olarak değişmektedir fakat en çok başvuru yapılan standart ziyaretçi vizesi kategorileri için; 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvurusu yapılabilmektedir.

İngiltere vize başvuru sürecinde; uygun vize kategorisine doğru evraklarla başvuru yapmak büyük öneme sahiptir. Vize ücretleri, vize için hazırlamanız gereken evraklar ve doldurulacak başvuru formu içeriği vize kategorinize bağlı olarak değişmektedir. Başvuru yapmadan önce evraklarınızı eksiksiz olarak hazırladığınızdan ve doğru vize kategorisine başvuru yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Birleşik Krallık’a seyahat edecek tüm başvuru sahipleri, elektronik ortamda tamamlanması gereken adımların ardından, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerinden birine giderek biyometrik veri beyanında bulunmak durumundadır. Başvuru sahibi; ikamet etmekte olduğu şehirden bağımsız, kendisine en yakın İngiltere Vize Başvuru Merkezi üzerinden başvurusunu tamamlayabilmektedir.

İngiltere vizesi başvurusu, sadece İngiltere Konsolosluğu'nun biyometrik verilerinizi ve başvurularınızı almak için dışarıdan hizmet tedarik ettiği TLScontact firmasına yapıldığından, İngiltere vizesi başvurusu sürecini tamamlamak isteyen herkese Vize Merkezi tarafından bireysel ve kurumsal olarak hizmet verilmektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefonda danışmanlık, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesini, İngiltere vize ücretlerini görmek için ilgili sayfaya gidebilir ya da vize evraklarınızı İngiltere vize uzmanımızdan ücretsiz talep edebilirsiniz. Evraklarınızın kontrolü uzmanlarımız tarafından yapılacak, Konsolosluk taleplerine uygun olması durumunda, başvuru formunuz doldurulacak ve başvurunuzun tüm aşamaları danışmanlığımız ile tamamlanacaktır.

İngiltere Vize Merkezi

İngiltere Vize Merkezi; İngiltere’ye turistik, ticari, aile ziyareti, yerleşim, eğitim ya da çalışma gibi amaçlar ile seyahat edecek başvuru sahiplerinin vize başvuru işlemlerinin tüm aşamalarında profesyonel hizmet vermekte olan özel bir şirkettir.

 • İngiltere vize başvurunuzu Vize Merkezi ile gerçekleştirecek olmanız durumunda aşağıdaki hizmetlerden yararlanabileceksiniz;
 • İngiltere vize kategorinizin belirlenmesi,
 • Kategorinin gerektirdiği vize evraklarının hazırlığı ve kontrolü,
 • Kategorinize uygun vize başvuru formlarının doldurulması,
 • Vize talep dilekçelerinin hazırlanması, işlem süresi boyunca pasaportunuzun takibi ve teslim alınarak size ulaştırılması işlemleri Vize Merkezi tarafından yapılmaktadır.

Başvuru dosyanız hazırlandıktan sonra, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi üzerinden randevunuz alınacak, randevu günü temsilcimiz eşliğinde başvuru tesliminiz yapılacaktır.

Vize Merkezi, uzun yılların verdiği tecrübe ile vize başvuru sahibini seyahat gerekçesine en uygun vize kategorisine yönlendirir, vize türünün gerektirdiği başvuru evrakları ve işlem prosedürleri konusunda danışmanlık sağlar. Vize Merkezi ile karışık vize başvuru sürecini herhangi bir sorunla karşılaşmadan tamamlayabilir, doğru yönlendirme ile mümkün olan en kısa sürede İngiltere vizenizi alabilirsiniz.

İngiltere vizesi almak için, Türkiye genelinde birçok şubeye sahip olan Vize Merkezi en doğru çözüm ortağınız olacaktır. Alanında uzman kadrosu ile Türkiye’nin tüm şehirlerinden yapılacak İngiltere vizesi başvuruları konusunda destek olmaktadır. İşlem sürecinde size en yakın Vize Merkezi şubesine şahsen giderek evrak teslimi yapabilirsiniz.

Ayrıca İngiltere Vize Merkezi, tüm illerden yapılacak vize başvuruları için posta yoluyla evrak kabulü de yapmaktadır.

İngiltere Vizesi Türleri

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan ve İngiltere’ye turistik, ticari, ziyaret, çalışma, eğitim, yerleşim gibi amaçlarla seyahat etmeyi planlayan kişilerin, seyahat nedenlerine uygun vize prosedürleri doğrultusunda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru sürecinde, doğru vize türüne başvuru yapıldığından emin olunması, ilgili kategoriye ait gerekli koşulların ve evrakların sağlanması büyük öneme sahiptir.

İngiltere vize başvuru kategorileri; standart ziyaretçi vizeleri, eğitim vizeleri, çalışma vizeleri ve yerleşim kategorisi altında bulunan vizeler olarak sınıflandırılabilir. Her bir kategori, farklı pek çok alt vize türüne sahiptir ve her vize türü için dikkat edilmesi gereken hususlar ve zorunlu evraklar vardır. Yine vize başvuru ücretleri de büyük oranda başvuru kategorisine göre değişmektedir.

En çok başvuru yapılan İngiltere vize türleri genel hatları ile aşağıdaki gibidir. Web sitemiz üzerinden tüm kategorilere ait detaylara ulaşabilirsiniz.

 • İngiltere standart ziyaretçi vizesi (İngiltere Turistik Vize, İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, İngiltere Ticari Vize)
 • İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesi
 • Tier 4 İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi
 • Tier 2 Çalışma Vizesi
 • Tier 5 Kısa Süreli Çalışma Vizesi
 • Tier 1 Vizesi (girişimci, yatırımcı ve üstün yetenekliler için)
 • İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi
 • İngiltere Yerleşim Vizesi Kategorileri
 • İngiltere Transit Vizesi
 • İngiltere Eea Family Permit Vizesi
 • İngiltere Ev Hizmetlisi Vizesi

İngiltere vizesi, alınması en zor vizelerden biri olarak bilinir fakat gerekli koşulların sağlanması ve doğru vize türüne uygun evraklarla başvuru yapılması durumunda vize onayı almak çok zor olmayacaktır.

İngiltere vizesi türleri hakkında detaylı bilgi için web sitemizi inceleyebilir, dilerseniz ofislerimizi arayarak size uygun vize türü ve gereklilikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İngiltere vizesi nasıl alınır

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, öncelikle vize prosedürlerini eksiksiz olarak yerine getirmelidirler. Tamamlanması gereken İngiltere vize prosedürleri aşağıdaki gibidir:

 • Online ortamda vize başvuru formunun doldurulması,
 • Vize ücretinin ödenmesi,
 • Vize başvuru evraklarının taranarak sisteme yüklenmesi,
 • Vize randevusunun alınması,
 • Randevu günü parmak izi beyanı, fotoğraf çekimi, evrak ve pasaport teslimi.

Yukarıda belirtilen aşamalar sonrası, İngiltere vize başvuru sürecini tamamlamış olacaksınız. Başvuru sürecinde vize ücretleri, gerekli evrakalar, vize süreleri ve prosedürlerin vize değişiklik göstereceğini unutmayınız.

İngiltere Konsolosluğu vize türleri için yapılacak başvurularda online vize formları İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden doldurulacaktır. Vize başvuru formunun doldurulması sonrası, vize türünün gerektirdiği vize ücret ödemesi de elektronik ortamda yapılmaktadır.

İngiltere vize başvuru formu, vize karar aşamasında önemli yere sahiptir. İngiltere Konsolosluğu vize bölümü, vize başvurularına dair karar verirken vize evrakları ve beraberinde doldurulan vize başvuru formunu detaylı olarak incelemektedir. Başvuru formunda hatalı bilgilerin olması, sunulan evraklarla çelişen bilgilerin yazılması ve hatalı kategori seçimi İngiltere vize reddine neden olabilmektedir.

İngiltere vizesi için başvuru evraklarının seyahat nedenine ve başvuru sahibinin durumuna uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra vize randevusu alınmalıdır ve hazırlanan evraklar randevu gününe kadar taranarak başvuru sistemine yüklenmelidir.

İngiltere vize başvurusu yapacak her başvuru sahibi, her yeni başvuru için yetkili Vize Başvuru Merkezi’ne giderek parmak izi vermelidir. Parmak izi beyanı işlemi, başvuru merkezi bulunan 7 ilden, başvuru sahibinin yaşamakta olduğu ile bağlı olmaksızın yapılabilmektedir. Başvuru sahibi randevuya katılmadan, İngiltere vize başvuru işlemlerinin tamamlanması mümkün değildir.

‘’İngiltere vizesi nasıl alınır?’’ sorusunun detaylı yanıtları için, web sitemiz ilgili başvuru kategorilerinden bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

İngiltere vizesi için gerekli evraklar başvuru için dikkatle hazırlanması gerekmektedir. İngiltere seyahatine gitmeden önce pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz doğru olur. Çünkü pasaportunuzun süresi İngiltere’ye giriş yaptığınız tarihten itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Türkiye’deki makamlardan alınan bir T.C. pasaportunun İngiltere’de uzatma imkanı bulunmamaktadır. Aynı şekilde aldığınız vizenin süresi de uzatılamaz.

İngiltere vizesi başvurusunu yolculuğunuzun amacına uygun olan vize türüne göre yapmanız gerekir ki bu da seçtiğiniz İngiltere vize türünün gerektirdiği İngiltere vizesi için gereken evrakları hazırlamanız anlamına gelir. Ticari, turistik, aile ziyareti gibi kısa süreli İngiltere vizesi türlerine ait gerekli evrak listesini İngiltere Vize Merkezi sayfamızda yer alan İngiltere Vize İşlemleri başlığı altında görebilirsiniz. İngiltere Vize Merkezi sayfamızdaki evrak listeleri İngiltere Konsolosluğu'nun vize başvurularında talep ettiği belgeleri içermektedir.

İngiltere Konsolosluğu'nun resmi web sitesindeki online başvuru formu İngiltere vizesi için gerekli evrakların en önemlilerinden biridir. Çok dikkatli şekilde doldurulması gereken vize başvuru formu içinde verilen bilgilerdeki bir tutarsızlık vizenizin reddiyle sonuçlanır. İngiltere vizesini alırken istisnai durumların dışında mülakat yapılmadığı için yanlış bir belge sunmanız ya da forma yanlış veya eksik bir bilgi yazmanız vizenizin reddedilmesine sebep olmaktadır. Bu konuda profesyonel destek almak için Vize Merkezi temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere Konsolosluğu'nun vize departmanı bu formda verdiğiniz bilgileri diğer vize evraklarınızla karşılaştırarak değerlendirmeye alır.

Eğer İngiltere’ye aile arkadaş ziyareti amacıyla seyahat ediyorsanız İngiltere’de sizi davet eden yakınınızın ikamet belgesi, pasaportu ve kimlik bilgilerinin fotokopilerinin size ulaştırılması, sizin de bu bilgileri vize başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Konferans, iş toplantısı veya sektörel seminere katılım gibi ticari bir amaçla gidiyorsanız davet eden kuruma ait kimlik bilgilerinin ve anlaşılabilir bir dille yazılan davetiyenin başvuru evrakları arasında olması elzemdir. Kurumsal davetlerde davetiyeler yetkili kişilerin ıslak imzalarını içermelidir. Ayrıca davet eden yetkilinin kimlik bilgileri de talep edilmektedir. İngiltere için vize başvurularında kullanılan davetiyeler ıslak imzalı olmak zorunda değildir. Bu nedenle davetiyeler e-posta yoluyla İngiltere için vize başvuru sahibine ulaştırılabilir ve bu şekilde başvuru yapılabilir.

İngiltere vizesi başvurularında, vize başvuru dilekçesinin İngilizce yazılması, seyahate ait gidiş dönüş tarihlerini belirtmesi, masrafların kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. Muallakta kalacak bilgiler ve eksik bilgi verilmemesi vize talebinizin düzgün şekilde işleme alınmasını sağlar. Şirket çalışanları, sahipleri, şirket ortakları veya devlet bünyesinde çalışan T.C. vatandaşları çalıştıkları kurumdan, kurumun veya şirketin antetli kağıdına yazdıkları dilekçeyi İngiltere Konsolosluğu'nun inisiyatifine sunmalıdırlar.

İngiltere vizesi için gereken evraklardan banka hesabı ve ekstrelerin son 3 ayı gösteren dökümleri sunulmaktadır. Banka hesap dökümünde yeterli miktarda para bulunmaması İngiltere vizesi almayı riskli duruma sokar. En az 25.000 TL bakiyeli banka hesap dökümünün çıktısı başvuru evrağı olarak hazırlanmalıdır. İngiltere Konsolosluğu banka hesap hareketlerinin kaynağını ve hesabın ne derece aktif olduğunu da göz önünde bulundurmaktadır.

İngiltere kısa süreli turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri için gereken evraklarda ortak belgeler olmakla birlikte vize kategorisine göre değişen evraklar da bulunmaktadır. Hemen her vize için geçerli olan evraklar arasında yolculuk sonrası 6 ay geçerli pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sayılabilir. Diğer evraklar vize kategorisine ve başvuru sahibinin durumuna göre değişmektedir. İngiltere vizesi için gerekli evraklar 2022 yılı en güncel evrak listesini İngiltere Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak veya e-posta yoluyla talep edebilirsiniz.

İngiltere vizesi almak isteyen ancak kamu veya özel sektörde çalışmayan kişiler, yani SGK’lı olmayan veya kendisine ait resmi bir geliri bulunmayan şahıslar, İngiltere seyahatlerinin masraflarını karşılayacak sponsorlarının belgeleriyle birlikte başvuruda bulunabilirler. İngiltere vizesi almak isteyen kişiye sponsor olacak şahıs bunu bir sponsorluk yazısıyla bildirir, aynı zamanda vize başvuru dilekçesinde de seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı belirtilir. Sponsorun finansal gücü hakkında bilgi veren maaş bordrosu, banka hesap dökümleri, tapu, araç ruhsatı ve benzeri belgelerin fotokopileri başvuru için hazırlanmalıdır. İstisnai durumlar haricinde birinci dereceden yakınların (baba, anne, kardeş) sponsorluğu kabul edilmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu 2022

İngiltere seyahati planlayan, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip başvuru sahiplerinin İngiltere Konsolosluğu vize bölümü değerlendirmesine sunulmak üzere İngilere vize başvurusu aşamalarını tamamlamaları gerekmektedir. İngiltere Konsolosluğu şahsi vize başvurularını kabul etmemekte, başvuru dosyalarını ve biyometrik veri beyanlarını yetkilendirdiği başvuru merkezi aracılığı ile temin etmektedir. Başvuru sahibi istisnai durumlar dışında, vize başvuru işlemleri için Konsolosluk ile doğrudan işlem yapamamaktadır.

İngiltere vizesi için, vize türünün gerektirdiği evrakların hazırlanması sonrasında elektronik ortamda başvuru formu doldurulur ve vize ödemesi yapılarak randevu alınır. Vize ödemesi başvuru yapılan vize süresi, başvuru türü ve randevu alınan merkeze göre değişiklik göstermektedir. Randevu alımı ve ödeme işlemi tamamlandıktan sonra, gerekli vize evraklarının taranarak başvuru sistemine yüklenmesi gerekmektedir. Evrak yükleme işlemi randevu gününe kadar yapılmalı, randevu günü ise başvuru sahibi randevu alınan başvuru merkezinde şahsen bulunmalı ve parmak izi vermelidir.

İngiltere vize randevusu alabileceğiniz, İngiltere vize başvuru merkezi bulunan iller; Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Bursa’dır. Başvuru sistemi üzerinden randevunuzu hangi şehirden aldıysanız, randevuya sadece seçmiş olduğunuz merkezden katılabilirsiniz. Randevu ili seçimi ve onayı sonrası randevu yerini değiştirmek istemeniz durumunda, vize başvuru formunu tekrar doldurmanız gerekecektir.

İngiltere vize randevusu sonrası işlem sonuçlanma süresi 21 gündür. İhtiyacınız olması durumunda, yetkili başvuru merkezi tarafından sunulan ek hizmetler ile vize çıkış süresi hızlandırılabilir. Başvuru merkezi başvurunun İngiltere Konsolosluğu’na ulaştırılması ile görevlidir. Başvurunun olumlu veya olumsuz sonuçlandırılması İngiltere Konsolosluğu'nun kararına bağlıdır.

İngiltere vize başvurusu 2022 yılı prosedürleri, işlem aşamaları, gerekli evraklar, vize kategorileri ve ücretleri için web sitemizi ziyaret edebilir, detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.

Vize Merkezi aracılığı ile başvuru yapacak olmanız durumunda, vize evraklarınızı Vize Merkezi ofislerine şahsen veya kargo/kurye yoluyla ulaştırabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu 2022

İngiltere Konsolosluğu, seyahat nedeni fark etmeksizin tüm başvurular için değerlendirmeyi vize başvuru formu ve hazırlanan evraklar beraberinde yapmaktadır. Vize başvuru değerlendirmesinde önemli yere sahip olan İngiltere vize başvuru formu, başvuru sahibine ait kişisel bilgilere ek olarak; finansal durum, seyahat geçmişi, aile bağları, gelir kaynakları ve birikimlere ait pek çok detay içerir. Tüm bilgilerin eksiksiz, doğru ve evraklarla çelişmeyecek şekilde doldurulması gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvuru formu İngilizce olarak, tüm başvuru sahipleri için ayrı ayrı doldurulmalıdır. Form için girilen başvuru sisteminde başvuru yapılan ülke seçimi, şahsi bilgiler gibi standart bölümler sonrası kişinin seyahat nedeninin sorulduğu bölüm karşınıza çıkacaktır. Bu bölümün doğru doldurulması, seyahat gerekçesine uygun kategori seçimi yapılması vize alımı için büyük öneme sahiptir. Başvuru formunun içeriği seçtiğiniz kategoriye göre şekillenecek, vize ücret tutarı kategoriye ait tutar olacaktır.

İngiltere vize başvuru formunun hatalı doldurulması, en çok karşılaşılan İngiltere vize ret nedenlerinden biridir. Kasıtlı ya da farkında olmadan verilen yanlış beyanlar, yanlış kategori seçimi, girilen bilgilerin vize evrakları ile çelişmesi, gelir ve harcamalar dair hatalı girişlerin yapılması başvuru formu dolumu sonucu karşılaşılan önemli ret gerekçeleridir. Bu nedenle başvuru formu dikkatli doldurulmalı, girilen bilgilerin doğruluğundan emin olunmadan form onaylanmamalıdır.

İngiltere vize başvuru formu 2022 yılı için dikkat edilmesi gerekenler, başvuru için büyük öneme sahip bölümler konusunda dikkatli olunmalı, form Konsolosluk tarafından belirlenen güncel kurallar dikkate alınarak doldurulmalıdır.

İngiltere Vize Randevusu 2022

İngiltere vizesi için yapılacak tüm vize başvuruları, randevu alınması koşulu ile kabul edilmektedir. Vize randevuları çağrı merkezi üzerinden alınamamaktadır.

İngiltere vize başvuru işlemleri resmi web sayfası üzerinden başvuru formu doldurulması, vize ödemesinin yapılması, randevu alımı ve randevuya katılım şeklinde gerçekleşir. Vize başvuru formu doldurulmadan ve vize ücret ödemesi yapılmadan vize randevusu alınması mümkün değildir.

İngiltere için vize randevusu İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkili; biyometrik veri beyanı, pasaport ve evrak teslimi için görevli başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır. İngiltere vize randevusu alabileceğiniz başvuru merkezi bulunan iller; İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’dır. Randevu başvuru sahibi için uygun olan şehirlerden birinden, ikamet şartı ya da bölge ayrımı yapılmadan kabul edilmektedir.

İngiltere vizesi için biyometrik veri işlem kaydının alındığı vize başvuru merkezlerine, vize başvuru sahibinin şahsen gitmesi gerekmektedir. İngiltere vize randevusuna sizin adınıza bir yakınınız veya vekil tayin ettiğiniz bir kişi giremez. Biyometrik veri işlem kaydı parmak izi alma ve fotoğraf çekimi prosedürünü içerir. İngiltere vize başvurularında daha önceden başka bir ülke için biyometrik kaydın yapılmış olması kişiye herhangi bir muafiyet sağlamamaktadır. Ayrıca daha önce İngiltere vizesi almış kişiler de yeni başvuru için tekrar randevuya katılım sağlamak durumundadır.

İngiltere vize randevularının veriliş tarihleri başvuru merkezlerinin yoğunluk durumuna göre değişmektedir. Genellikle sistem 7 iş günü içinde bir tarihe randevu vermektedir. Standart randevular dışında, ek ödeme yaparak faydalanabileceğiniz randevu seçenekleri de bulunmaktadır. Ek ödeme yapmanız durumunda randevunuzu daha erken bir tarihe alabilir, dilerseniz mesai saatleri dışında kalan bir saatte randevunuza katılabilir ya da öncelikle randevu ile beraber işlemlerinizi daha konforlu koşullarda gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere vize randevunuza katılamayacak olmanız, randevunuzu kaçırmanız ya da başvurunuzu iptal etmeniz durumunda randevu tarihinizi erteleyebilir veya parmak izi vermemiş olmak koşulu ile başvurunuzu tamamen iptal edebilirsiniz.

İngiltere vize randevusu 2022 yılı uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi inceleyebilir, çağrı merkezimizi iletişim bölümden yer alan numalardan arayabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vize başvuru işlem sürecinde; başvuru dosyası kabulü, pasaport teslimi ve biyometrik veri alımı işlemleri İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de 7 il üzerinden İngiltere vize başvurusu yapılması mümkündür. Tüm illerden yapılan başvurular sonrası, vize karar aşaması için başvuru dosyası İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na gönderilmektedir.

İngiltere vizesi işlem sonuçlanma süresi randevu günü sonrası (parmak izi beyanı sonrası) 21 gündür. İngiltere Konsolosluğu’nun yoğunluk durumuna göre sonuçlanma süresi kısalabilmektedir fakat başvurunuzu yaparken randevu günü sonrası en az 21 gününüz daha olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Yerleşim vizesi kategorileri için ise çıkış süresi 3 aya kadar uzayabilmektedir.

İngiltere vize başvuru sonucunuzu normal sonuçlanma süresinden daha kısa sürede almak istemiz durumunda, ek hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ek hizmetler vize ücreti dışında ek ödeme yapmanızı gerektirecektir. Vize çıkış süresini hızlandıran ekspres İngiltere vize başvuru seçeneklerinden faydalanarak vize sonucunun randevu sonrası 5 iş gününde ya da 24 saatte alınması sağlanabilmektedir.

 • Ekspres vize (Priority) : Vize çıkış süresi 5 iş günüdür. Hizmet için ödenmesi gereken ücret 220 Pound’ dur.
 • Süper ekspres vize (Super priority): Vize çıkış süresi 24 saattir. Hizmet için ödenmesi gereken ek ücret 956 Pound’ dur. Hizmet sadece İstanbul vize başvuru merkezi üzerinden randevu alımı durumunda geçerlidir.

Ek hizmetler vize çıkış süresini hızlandırmaktadır. Vize karar aşamasında ek hizmet kullanmış olmanızın olumlu-olumsuz etkisi olmayacaktır.

Vize reddi durumunda ek hizmet ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize başvuru süreciniz için Vize Merkezi iletişime geçebilirsiniz. Seyahat nedeniniz ve tarihinize göre ‘’İngiltere vizesi kaç günde çıkar?’’ ve ‘’vizeye ne zaman başvurmalıyım?’’ gibi sorularınız yanıtlanacak, başvuru randevunuz seyahat tarihinize uygun olarak alınacaktır. Ayrıca ihtiyacınız olması durumunda sizin için uygun ek hizmet konusunda bilgi verilecektir.

İngiltere Vize Ücreti 2022

İngiltere vize başvurusu yapacak başvuru sahiplerinin, ilgili kategoriye ait İngiltere vize ücreti ödemeleri gerekmektedir. Başvuru sahibinin vize ödemesinden muaf tutulduğu bazı kategoriler dışında, standart ziyaretçi vize kategorilerinin tamamı, öğrenci vizeleri, çalışma vizeleri için vize ücreti ödenecektir.

İngiltere vizesi başvuru ücretleri başvuru yapılan vize türüne ve vize süresine göre değişmektedir. Örneğin; en çok başvuru yapılan standart ziyaretçi vizesi kategorileri (turistik, ticari, aile ziyareti) için 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık başvuru seçenekleri vardır. Başvuru sahibi seçtiği vize süresine göre ücret ödemesi yapacaktır.

İngiltere standart ziyaretçi vizesine başvuru yapacak kişiler vize harç ücreti;

 • 6 aylık vize için 140 Usd,
 • 2 yıllık vize için 520 Usd,
 • 5 yıllık vize için 940 Usd,
 • 10 yıllık vize için ise 1180 Usd ödeyeceklerdir.

Konsolosluk vize harç ücretine ek olarak ödemeniz gereken danışmanlık ücretleri için İngiltere vize ücret tablosuna bakabilirsiniz. Tutarlar kur farkına bağlı olarak güncellenmektedir.

Başvuru yapılan kategori ve vize süresine bağlı ödenen vize harç ücretine ek olarak, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkili vize başvuru merkezlerine de ücret ödemesi yapmanız gerekebilir. Başvuru merkezleri işlemlerinizi daha hızlı, daha kısa sürede ya da daha konforlu bir şekilde yapabilmeniz için ek hizmetler sunmaktadır. Bu ek hizmetlerden isteğe bağlı olarak ek ücret ödeyerek faydalanabilirsiniz. Ayrıca başvurunuzu yapacağız başvuru iline göre vize ücretleri ve faydalanabileceğiniz ek hizmetler değişiklik gösterebilmektedir.

İngiltere vize ücret ödemeleri internet üzerinden kredi kartı ile ya da banka kartı ile yapılabilmektedir. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Başvuru formunu doldurarak vize ücretini ödemeniz sonrası, başvurudan vazgeçmeniz durumunda ise parmak izi vermemiş olmak koşulu ile başvurunuzu iptal edebilir, ücret iadesi talep edebilirsiniz.

İngiltere vize ücreti 2022 yılına ait detaylı bilgi için web sitemiz İngiltere vize ücretleri bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Ekspres İngiltere vizesi

İngiltere’ye acilen gidilmesi gereken durumlarda Ekspres ve Süper Ekspres Vize seçeneklerinden biri için başvuru yapabilirsiniz. Faydalandığınız hizmete bağlı olarak ekspres başvuru seçenekleri ile vize sonuçlanma süresi 5 iş günü ya da 24 saate düşürülebilir. Ancak Ekspres İngiltere vizesinin çıkışına dair söz konusu süreler randevu tarihinden itibaren geçerli olur.

Ekspres İngiltere vizesi ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için Vize Merkezi temsilcimize ulaşabilirsiniz. İngiltere vizesi için gereken evrak listesi adresinize e-posta yoluyla gönderilecek, ekspres vize seçenekleri ve ücretleri hakkında bilgi verilecektir.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere vize başvurusunda bulunmuş fakat seyahat amacı inandırıcı bulunmayan, seyahat gerekçesine dair gerekli vize koşullarını sağlamayan ya da hatalı başvuru yapan kişiler İngiltere vize reddi almaktadır. Vize ret gerekçeleri başvuru sahibine özel detaylı vize ret mektubu ile açıklanmaktadır.

Ret oranlarının ne yazık ki oldukça yüksek olduğu İngiltere vizesi başvurularında en önemli ret nedenleri;

 • Başvuru formu dolumu esnasında seyahat amacına uygun olmayan kategori seçimi,
 • Başvuru formuna kasıtlı olarak ya da farkında olmadan hatalı bilgi girişi,
 • Seyahat amacının ikna edici bulunmaması,
 • Başvuru sahibinin yaşamakta olduğu ülkedeki bağlarının (iş, okul, aile vb) yeterince güçlü olmaması ve kişiyi ülkesine bağlayan geçerli nedenlerin sunulamaması,
 • Başvuru sahibinin finansal durumunun yeterli olmaması,
 • Başvuruda beyan edilen gelir kaynakları ya da birikimlerin başvuru esnasında sunulan evraklarla çelişiyor olması ve gelir kaynaklarına dair resmi açıklamaların olmaması,
 • Başvuru sahibinin seyahat geçmişinin olmaması şeklinde sıralanabilir.

İngiltere vize ret nedenlerini en aza indirmek için başvurunun tüm aşamalarının titizlikle tamamlanması gerekmektedir. Doğru başvuru dosyasının hazırlanması ve seyahat nedeninin doğru anlatılması durumunda vize onayı alınması kolaylaşacaktır.

Ret nedenlerinin kasıtlı olarak yalan bilgi beyanı ya da sahte evrak sunumu gibi nedenlere dayanması durumunda Konsolosluk 10 yıllık vize başvuru yasağı sunabilmektedir. Standart bir İngiltere vize reddi sonrası ise başvuru sahibi ret gerekçelerini düzelterek ya da ret gerekçelerine dair evraklarla belgelenmiş açıklamalar yaparak yeni vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

İngiltere Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin, vize alımını kolaylaştıran gerekli koşullara sahip olmaları tek başına yeterli olmayacaktır. Vize başvuru sürecinin doğru tamamlanması ve başvurunun vize prosedürleri dikkate alınarak tamamlanması gerekmektedir.

 • İngiltere vize işlemleri için dikkat edilmesi gereken en önemli kural seyahat nedenin belirlenmesi ve bu nedene uygun koşulların araştırılmasıdır. Başvuru yapacağınız kategoriye ait gereklilikler ile sahip olduğunuz koşulların eşleşmesi durumunda vize başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir.
 • Vize başvurunuzu yapmadan önce doğru kaynaktan gerekli vize evrakları listesine ulaşılmalıdır. Başvuru için hazırlayacağınız evraklar vize kategorinizin gerektirdiği evraklar olmalıdır ve güncel durumunuzu, seyahat amacınızı, finansal durumunuzu belgeleyebilmelidir. Eksik ya da hatalı evrak sunumu ve evrakların başvuru esnasındaki beyanlarınızı desteklememesi İngiltere vize başvurunuzu riskli hale getirecektir.
 • İngiltere vize başvurusu için evraklar taranarak İngiltere Konsolosluğu’na gönderilmektedir. Evrak tarama ve yükleme işlemi başvuru sahibi tarafından ya da randevu günü yetkili vize başvuru merkezi tarafından yapılabilmektedir. Başvuru merkezi tarama işlemi için vize ücretine ek olarak ücret talep etmektedir. İngiltere vize sürecinde evraklarınızı kendiniz sisteme yükleyecekseniz randevu alımı esnasında ‘’self service’’ randevu takvimi üzerinden seçim yapmalısınız. Evrak tarama işlemi için başvuru merkezi görevlilerinden destek almak istemeniz durumunda ise ‘’assisted service’’ randevu takvimi üzerinden seçim yapılmalıdır.
 • İngiltere vizesi sürecinde başvuru değerlendirmeniz başvuru formunda verdiğiniz beyanlar dikkate alınarak yapılacaktır. Bu nedenle başvuru formu doldurulurken seyahat nedenine uygun kategori seçilmeli, kişisel bilgiler hatasız girilmeli, özellikle seyahat masrafları ve başvuru sahibinin ya da sponsorunun gelir durumlarına ilişkin sorular hatasız cevaplanmalıdır.
 • İlk defa İngiltere vizesi alıyorsanız, ilk vize talebinizi 6 ay olarak yapmanız tavsiye edilmektedir fakat geçerli seyahat nedeniniz güçlü ise ve seyahat geçmişiniz varsa ilk vize başvurunuzda 2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıllık vize talep edebilirsiniz.
 • Schengen vizesi ile İngiltere’ye seyahat edilememektedir ve Schengen vizesi için verilen parmak izi İngiltere için geçerli olmayacaktır. İngiltere vizesi alacak başvurucular her yeni başvuru için randevu almalı ve parmak izi vermelidirler.
 • İngiltere vize çıkış süresini hızlandıran, pasaportsuz başvuru yapmanızı sağlayan, erken saatte ya da dilediğiniz zaman randevuya katılmanızı ve randevu esnasında özel temsilci eşliğinde sıra beklemeden işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayan hizmetler vardır. Bu hizmetler iin vize ücretine ek ödeme talep edilecektir. Hizmetleri kullanmanız vize sonucuna etki etmez.

İngiltere vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler başvuru türünüze ve statünüze göre değişmektedir. Bu nedenle temel kuralar dışında kişinin durumuna özel belirli kurallar ve dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya çıkabilmektedir. İngiltere vize işlemleri Vize Merkezi ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize Merkezi Personel

İngiltere ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum İngiltere vize başvurusunda kripto para kullanılır mı? Ç.Ö. 19/09/22, 16:06
İngiltere vize başvurularında, gelir gösterirken kripto para hesapları kullanılabilir mi?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İngiltere vize başvurumu istediğim şehirden yapabilir miyim? T.Y 20/04/22, 12:11
Merhabalar, İngiltere’ye seyahat etmek istiyoruz. Seyahat amacımız turistik olacak. Eşimle beraber bir başvuru yapacağız. Sizinle çalışmak isteriz. Daha önce İngiltere ülkesine hiç seyahat etmedik fakat başka ülkelere seyahatlerimiz oldu. Gerek Avrupa gerekse Ortadoğu ülkelerine turistik seyahatlerimiz oldu. Biz eşimle iş sebebi ile doğu bölgesinde çalışıyoruz. İngiltere vizesine başvuru yapmak istediğimizde hangi ilden başvuru yapma hakkımız var öncelik olarak öğrenmek istediğimiz bilgi İngiltere vize başvurumu istediğim şehirden yapabilir miyim. Eğer bunu öğrenebilirsek ve istediğimiz şehirden parmak izi verebilirsek bizim için çok mükemmel olacak. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İngiltere turistik ve ticari vize için ücret farklılığı var mıdır? D.B. 08/04/22, 14:37
Merhabalar, İngiltere’ye yakın bir tarihte seyahat edeceğiz. Aslında seyahatimiz ticari bir seyahat olacak fakat şirketimiz davetiye temin edemiyor. Bizi davet eden firmadan bir davetiye alamıyoruz. Ticari ve turistik vize arasında bir fark var mıdır. Vize başvurumuzu turistik yaparsak şirketimiz bize sponsor olabilir mi. İngiltere turistik ve ticari vize için ücret farklılığı var mıdır? konu hakkında detaylı bilgi alabilirsek vize başvurularımızın sürecini başlatmak istiyoruz.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İngiltere ticari vize daha erken sonuçlanır mı? S.U. 01/04/22, 11:16
Önümüzdeki ay İngiltere’de düzenlenecek olan bir fuar etkinliğine iş sebebi ile şirkete bir katılımımız olacak. Şirketimizden 3 arkadaş İngiltere ticari vizesine başvurmamız gerekiyor. Daha önce hiç birimizin de İngiltere’ye vizesi yoktur. İlk defa İngiltere vizesine başvuru yapacağız. Seyahatimiz ticari fuar ziyareti olduğu için tüm masraflarımız şirketimiz tarafından karşılanacaktır. İngiltere vize işlemlerine başlayacağız. Hazırlamamız gereken evraklar ve süreç hakkında bizi bilgilendirmenizi rica ederim. İngiltere ticari vize daha erken sonuçlanır mı? Bizim 1 ay içinde vizelerimizi almış olmamız gerekiyor.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İngiltere’de dil eğitimi için neler yapmam gerekiyor? U.T. 01/04/22, 11:12
Merhabalar, İngiltere vizesine başvurmak istiyorum. İngiltere’ye gitme amacım dil eğitimi almak olacak. Fakat bu konuda hiçbir bilgim yok nereden başlayacağım bilmiyorum. Ne evraklar gerekiyor bilmiyorum. İngiltere'de dil eğitimi için neler yapmam gerekiyor bana bu konular hakkında bilgi verebilecek bir danışmanlık şirketi çalışıp vize işlemlerimi hızlıca çözmek istiyorum. İngiltere'de dil eğitimi alabileceğim bütçeme uygun olan eğitim merkezlerini araştırdım. Sadece vize işlemlerimde profesyonel bir ekip ile çalışmak istiyorum. Konu hakkında detaylı gerekli belgeler ve süreçler hakkında sizden bilgi bekliyorum. Teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
Whatsapp