İngiltere Üniversite Eğitimi

İngiltere Üniversite Eğitimi

İngiltere üniversite eğitimi üniversitelerin akademik başarıları, araştırma ve eğitim kaliteleri ile dünya çapında bir üne sahiptir. Çok köklü geçmişleri ile bilinen birçok başarılı İngiltere üniversiteleri her sene yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 100 okul arasında yer almaktadır. Bu okulların dünya çapında bir üne sahip olmalarının sebebi araştırmacı bir eğitim sistemine sahip olmalarıdır.

İngiltere’de üniversite eğitimi almanın en büyük artılarından biri öğrencilerin İngilizcelerini ana dil düzeyinde geliştirebilmeleridir. Öğrenciler, ana dili İngilizce olan ve diğer uluslararası öğrencilerle kurdukları iletişim sayesinde İngilizce becerileri önemli ölçüde gelişmektedir.

İngiltere Üniversite Eğitim Sistemi

Yurtdışında üniversite eğitimi denildiği zaman akla ilk gelen ülkelerden biri İngiltere’dir. İngiltere üniversite eğitim sistemi yüksek standartları ile öğrencilere bir yandan zengin bir kariyer planı sunarken bir yandan mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabilecekleri çeşitli eğitim programlarını barındırmaktadır. İngiltere üniversiteleri köklü geçmişleri, akademik kadroları, teknolojik alt yapısı, bünyesindeki araştırma olanakları, kütüphane ve laboratuvar imkanları ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Foundation Programı Nedir?

İngiltere’de üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin direkt olarak lisans kabulü almaları biraz zordur. Türk ve İngiliz eğitim sistemlerindeki farklılıklar sebebi ile genellikle öğrencilerden ‘Foundation’ adı verilen bir yıllık hazırlık eğitimi almaları beklenmektedir.

Foundation eğitiminin amacı yabancı öğrencilerin İngiltere üniversite eğitimi sistemine kolay adapte olmalarını ve eksikliklerini tamamlamalarını sağlamaktadır. 

İngiltere’de direkt olarak lisans eğitimine birinci sınıftan başlamak zor olsa da imkansız değildir. İyi bir liseden yüksek bir not ortalaması ile mezun olan ya da IB (International Baccaluarete) diplomaları alan öğrenciler lisans eğitimine 1. sınıftan başlayabilmektedir.

Foundation eğitimleri üniversitelerin kendi bünyelerinde ya da işbirliği içinde oldukları diğer eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Bu hazırlık programında öğrencilere İngilizcelerini geliştirmek ve lisans eğitimindeki bölümleri ile ilgili dersler verilmektedir. Ağırlıklı olarak lisans alanlarında görecekleri derslere hazırlanan öğrenciler aynı zamanda akademik İngilizce ve çalışma becerileri dersleri almaktadır. Foundation programlarının süresi 1 yıldır.

İngiltere’de lisans eğitimi dereceleri eğitim programının konusuna göre gruplandırılmıştır:

 • Bachelor of Arts (BA) (Sosyal alanlarda lisans derecesi)
 • Bachelor of Science (BSc) (Fen alanlarında lisans derecesi)
 • Bachelor of Law (LLB) (Hukuk alanında lisans derecesi)
 • Bachelor of Medicine (MB) (Tıp alanında lisans derecesi)
 • Bachelor of Education (BEd) (Eğitim alanında lisans derecesi)
 • Bachelor of Architecture (BArch) (Mimarlık alanında lisans derecesi)
 • Bachelor of Engineering (BEng) (Mühendislik alanında lisans derecesi)

İngiltere Üniversite Eğitimi Süresi

İngiltere üniversite eğitimi genel olarak lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye’de 4 yıl süren lisans eğitimi İngiltere’de farklılık göstermektedir. İngiltere üniversite eğitim süresi genellikle 3 yıldır. Ancak bazı bölümlerde eğitimin süresi 4 yıla uzayabilmektedir. Aynı zamanda Tıp, Diş Hekimliği ve Mimarlık gibi bölümlerde okula bağlı olarak eğitimin süresi değişkenlik göstermektedir.

İngiltere’deki eğitim sistemi Türkiye’dekinden farklı olduğu için Türk lise diplomaları lisans eğitiminin birinci sınıfı için yeterli görülmemektedir. Birçok üniversite öğrencilerden lisans eğitimi öncesi hazırlık eğitimi olan Foundation eğitimini almalarını talep etmektedir. Foundation programında öğrencilere lisans eğitiminde okuyacakları bölüme ilişkin dersler ve akademik İngilizce dersleri verilmektedir. Bu üniversite hazırlık programının süresi de 1 yıldır. Foundation programının süresinin öğrencinin akademik geçmişine ve İngilizce seviyesine göre uzadığı da olmaktadır.

İngiltere üniversite eğitimi genellikle Eylül veya Ekim aylarında başlamaktadır.  Bir eğitim yılı 3 akademik dönemden oluşmaktadır. Her bir dönem on-on dört hafta sürmekte ve İngiltere üniversite eğitim yılı genellikle Haziran ayında sona ermektedir.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere Üniversite Eğitimi Başvuru Şartları

İngiltere ile Türkiye’deki eğitim sistemlerindeki farklılıklar sebebiyle Türkiye’de lise diploması almış öğrenciler için başvuru şartları değişkenlik göstermektedir. İngiltere üniversite başvuru şartları öğrencilerin başvuru yapacakları okullara göre değişkenlik gösterse de 3 yıllık bir lisans eğitimi için genellikle öğrencilerin akademik başarıları ve İngilizce seviyelerinin yeterliliğine bakılmaktadır.

İngiltere üniversite eğitimi başvuruları için öğrencilerin lisedeki akademik başarı durumu oldukça önemlidir. Aynı zamanda İngiltere eğitim sisteminin bir parçası olan A Level’a denk gelen IB, AP, SAT ve ACT sonuçları da etkili olmaktadır. Eğer öğrencin lisedeki not ortalaması yeteri kadar iyi değilse ve A Level, AP ve IB gibi uluslararası geçerliliğe olan diplomalara sahip değilse öğrencilerin bir yıllık hazırlık eğitimi olan Foundation programına dahil olması gerekmektedir. Yine aynı şekilde IELTS sınavından da istenilen skoru alamayan öğrenciler Foundation eğitimi almalılardır.

IELTS sınav sonuçları İngiltere üniversite kabul şartları arasında yer almaktadır. İngiliz üniversiteleri lisans eğitimi için yabancı öğrencilerden genel olarak minimum 6.0 IELTS puanı almasını istemektedir. Minimum IELTS skorunu öğrencinin başvuru yapacağı üniversite ve bölüme göre 6.5 veya 7.0 da olabilmektedir. Foundation programına kabul alabilmek için ise öğrencilerin 4.5 ila 6.0 aralığında bir skor istenmektedir.  

Aynı zamanda öğrencilerin öğretmenleri tarafından yazılmış akademik referans mektupları da öğrencilerin kabul aşamasında oldukça etkili bir yere sahiptir. Türk öğrencilerin İngiltere’de üniversite başvurusu yapabilmeleri için diplomaları yeterlidir. Öğrencilerin Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmelerine gerek yoktur.  

İngiltere üniversiteleri başvurularında akademik ve İngilizce bilgileri yeterli olan öğrencilere şartsız kabul verilmektedir. Öğrencilerin akademik ve İngilizce bilgilerinin henüz belli olmadığı veya net olmadığı durumlarda öğrencilere şartlı okul kabulü verilmektedir.

İngiltere lisans eğitimi programlarına genellikle üniversitelere direkt olarak ya da 5 üniversiteye başvuru yapmaya imkan sağlayan UCAS (Universities Colleges Admissions Service) online başvuru sistemi üzerinden yapılmaktadır.

İngiltere Üniversite Başvurusu Gerekli Evrak Listesi

İngiltere üniversite kabul şartları öğrencilerin başvuru yapacakları okullara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak okullar öğrencilerden başvuru esnasında farklı evrak taleplerinde bulunabilmektedir. Ancak genel itibari ile öğrencilerden akademik başarılarını ve İngilizce dil seviyelerini kanıtlayan belgeler istenmektedir. Peki, İngiltere üniversite başvurusu gerekli evrak listesi nedir?

 • Lise diploması/Transkript
 • İngilizce yeterliliği sınav sonuç belgeleri: IELTS ( 6.0 – 7.5 arası ) ya da TOEFL IBT ( 80-107 arası)
 • İngilizce yazılmış referans mektupları (Öğrencilerin akademik başarılarının, kişilik özelliklerinin anlatıldığı mektuplardır. Referans mektupları öğrencileri akademik anlamda gözlemleme şansı olmuş öğretmenler tarafından yazılmalıdır.)
 • İngilizce yazılmış motivasyon mektubu (Motivasyon mektuplarında öğrencinin neden İngiltere’de lisans eğitimi almak isteme nedenleri
 • Mimarlık ya da Sanat ve Tasarım bölümlerine başvuru yapacak öğrenciler için portfolyo

İngiltere’de Foundation programını atlayıp direkt lisans eğitimi başvurusu yapacak öğrenciler başvurularını UCAS sistemi aracılığıyla yapmaktadır. Öğrencilerin başvuruları UCAS sistemi üzerinden üniversitelere iletilmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları da İngiltere üniversite kabulü sonrasında yapılmaktadır.

İngiltere Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Başvuru yapacak öğrenciler için İngiltere üniversiteleri başvuru dönemi ve tarihleri de oldukça önemlidir. İngiltere üniversite eğitimi Eylül ya da Ekim ayında başlamaktadır. Kimi üniversitelerin Ocak ayı başlangıcı da bulunmaktadır. İngiltere üniversite başvuruları öğrencinin eğitimlerine başlama tarihlerinden bir yıl öncesinde başlamaktadır. Başvurular genellikle 1 Eylül ile 30 Haziran tarihleri arasında yapılmaktadır.

İngiltere’de Foundation eğitimini atlayarak yapılan direkt lisans başvuruları UCAS (UCAS (Universities Colleges Admissions Service) online başvuru sistemi üzerinden yapılmaktadır. UCAS, Türkiye’deki ÖSYM sistemi ile benzerlik gösterir ve öğrencilerin yaptığı başvurular UCAS üzerinden okullara iletilir. Öğrenciler UCAS sistemi ile maksimum 5 üniversiteye başvuru yapabilmektedir. 

UCAS sistemine girilen bilgiler öğrencilerin başvuru yaptıkları 5 üniversiteye de gideceği için benzer bölümlere başvuru yapılması gerekmektedir.

UCAS üzerinden yapılan başvurular lise son sınıfın başında yapılmaktadır. Eylül ayında başlayan başvurularda uluslararası öğrenciler için son başvuru tarihi genellikle 30 Haziran’dır. Ancak tüm öğrencilere 15 Ocak’a kadar başvurularını tamamlaması tavsiye edilmektedir. Tıp bölümleri için ise son başvuru tarihi 15 Ekim’dir.

Ağustos ayında geciken üniversite başvuruları için ‘Clearing’ adı verilen ek kontenjanlar açılmaktadır. Ancak Clearing’de yapılan başvurularda öğrencilerin istedikleri okula girme, kontenjan bulma şansları azalmaktadır.

İngiltere Üniversiteleri

İngiltere üniversite eğitimi kalitesi ile dünyanın en iyi üniversiteleri listelerinde her zaman üst sıralarda yer almaktadır. İngiltere üniversite eğitimi denildiği zaman akla ilk olarak sunduğu akademik ve sosyal imkanlar gelmektedir. Program çeşitliliği ile bilinen İngiltere üniversiteleri sahip oldukları araştırma birimleri, kütüphaneler, laboratuvarlar ve modern tesisleri ile fark yaratmaktadır.

İngiltere’de yaklaşık 150 üniversite bulunmaktadır ve bu okullar her yıl binlerce yabancı öğrenci ağırlamaktadır. Eğitim kalitesi ile bilinen İngiltere üniversitelerinde alınan diplomaların Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin aksine İngiltere’de devlete ait üniversiteler yoktur, tüm üniversiteler devletten bağımsız, özerk eğitim kurumlarıdır. Bununla birlikte İngiltere üniversiteleri devlet tarafından finanse edildikleri için kamu kurumları olarak kabul edilebilir. İngiltere’deki üniversitelerin büyük bir çoğunluğu eğitim ve araştırmaları için devlet tarafından finanse edilmektedir. 

Ülkede çok az sayıda devlet desteği almayan özel üniversite bulunmaktadır.  Özel üniversiteler öğrencilerin öğrenim ücretleri ile finanse edilmektir. Tüm işletme maliyetleri öğrencilerin öğrenim ücretleri üzerinden yapılmaktadır. Bu üniversiteler kamu üniversitelerinde olduğu gibi kaliteli eğitim standartlarına sahiptir.

İngiltere’de şu anda derece verme yetkisine sahip altı özel kurum bulunmaktadır. Ancak bu okulların birkaçı öğrenci sayısı nedeniyle üniversite statüsüne hak kazanmamaktadır. Bu okullar:

 • Regent’s University London
 • The University of Buckingham
 • The University of Law
 • BPP University College
 • The London Institute of Banking Finance

İngiltere üniversite eğitimi ile uluslararası öğrenciler okurken yarı zamanlı (haftada 20 saat) çalışma izni elde etmektedir. İngiltere üniversiteleri aynı zamanda lisans eğitimi sonrası öğrencilere kazandırdığı 2 yıllık tam zamanlı çalışma izni ile de öne çıkmaktadır. İngiltere’de 3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan uluslararası öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında 2 yıllık çalışma izni bulunmaktadır.

Öğrenciler İngiltere üniversiteleri ile sunduğu çalışma izni ile okudukları bölümle alakalı İngiltere’de çalışma tecrübesi elde etmektedir. İngiltere’de lisans eğitiminin 3 sene olması sebebiyle öğrenciler çalışma hayatına daha erken atılmaktadır.

İngiltere Üniversiteleri Bölümleri

Birçok yabancı öğrenci İngiltere’de üniversite eğitimi alabilmenin hayalini kurmaktadır. İngiltere üniversite okumak için en ideal ülkelerden biridir. Eğitimlerinin kalitesi ile bilinmelerinin yanı sıra İngiliz üniversiteleri sundukları geniş bölüm yelpazesi ile de bir üne sahiptir. İngiltere üniversiteleri prestijli lisans dereceleri ile dünya çapında bir üne sahiptir. İngiltere üniversiteleri bölümleri tüm öğrencilerin tam verim alabilecekleri şekilde uygulanmaktadır.

Aynı zamanda İngilizcenin ana vatanı olan İngiltere’de, İngilizce seviyeleri yeterli olmayan yabancı öğrencileri üniversite eğitimlerine hazırlayacak hazırlık kursları bulunmaktadır.

Üniversite tercihi kadar öğrencilerin hedef ve beklentilerine uyacak bölümü seçmek de büyük bir öneme sahiptir. İngiltere üniversiteleri farklı konularda çok çeşitli bölümler sunmaktadır, öğrencilerin kariyer hedeflerine ve ilgi alanlarına uygun bir bölüm bulmak oldukça kolaydır. İngiltere üniversite bölümleri işverenlerin değer verdiği becerileri aşılamak amacıyla geliştirilmektedir.

Mühendislik, İşletme, Bilgisayar Bilimleri, Finans ve Pazarlama alanlarındaki bölümler İngiltere üniversitelerinde oldukça popülerdir. Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen İngiltere üniversite bölümleri aşağıdaki gibi sıranalabilir:

 • Animation (Animasyon)
 • Aerospace Engineering, Astronautical Engineering (Havacılık ve Uzay Mühendisliği)
 • Architecture (Mimarlık)
 • Art and Design (Sanat ve Tasarım Lisans Programları)
 • Biochemistry (Biyokimya)
 • Biomedical Science, Molecular Biology (Biyomedikal Bilimleri, Moleküler Biyoloji)
 • Biomedical Engineering  (Biyomedikal Mühendisliği)
 • Industrial Engineering (Endüstriyel Tasarım)
 • Fashion Design (Moda Tasarımı)
 • Gastronomy (Gastronomi Lisans Eğitimi)
 • Business Management (İşletme ve Yönetim Lisans Eğitimi)
 • Chemical Engineering (Kimya Mühendisliği)
 • Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)
 • Economics (Ekonomi ve İktisat)
 • Electrical and Electronic Engineering (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği)
 • Engineering (Mühendislik Lisans Eğitimi)
 • Film Visiual Arts (Film Görsel Sanatlar)
 • Finance (Finans)
 • Genetics Engineering, Immunology (Genetik Mühendisliği)
 • International Business and Management (Uluslararası İşletme ve Yönetim)
 • Law (Hukuk)
 • Marketing (Pazarlama Lisans Eğitimi)
 • Medicine (Tıp Fakültesi)
 • Müzik (Music)
 • Petroleum Engineering (Petrol Mühendisliği)
 • Product Design (Ürün Tasarımı)
 • Politics and Sociology (Politika ve Sosyoloji)
 • Psychology (Psikoloji)

İngiltere En İyi Üniversite Sıralamaları

İngiltere üniversite eğitimi başvurusu yapacak öğrencilerin karar aşamasında okulun konumu, öğrenci memnuniyeti, mezun öğrencilerin iş bulma oranı, yabancı öğrenci sayısı gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Üniversite araştırması yapan yabancı öğrenciler için İngiltere en iyi üniversite sıralamaları da büyük bir öneme sahiptir. Times Higher Education, QS gibi prestijli kurumlar tarafından hazırlanan dünya üniversiteleri sıralamaları uluslararası öğrencilere tercih aşamasında yol göstermektedir.

Times Higher Education üniversite sıralamaları öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası tanınırlık gibi faktörlere bağlı olarak yapılmaktadır. Sıralamalarda öğrenci memnuniyeti, mezun öğrencilerin diploma puanları, öğrenci ve personel oranı gibi kriterler etkili olmaktadır.

Genel itibari ile İngiltere’deki üniversitelerin çoğu çok köklü bir geçmişe sahiptir. Dünyada hala eğitim veren en eski üniversite olan University of Oxford, İngiltere en iyi üniversite unvanına sahiptir. İngiltere’nin en iyi üniversitesi olan University of Oxford, Times Higher Education üniversite sıralamalarında dünyanın en iyi üniversitesi olarak seçilmiştir. En iyi üniversite sıralamalarında ilk 100 üniversite arasında 11 İngiltere üniversitesi bulunmaktadır.

Times Higher Education tarafından yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması 2024 yılına ait verilere göre İngiltere en iyi üniversiteleri:

ÜNİVERSİTE ADI

ŞEHİR

İNGİLTERE SIRALAMASI

DÜNYA SIRALAMASI

University of Oxford

Oxford

1

1

University of Cambridge

Cambridge

2

6

Imperial College London

London

3

11

UCL

London

4

16

London School of Economics and Political Science

London

5

27

University of Edinburgh

Edinburgh

6

30

King’s College London

London

7

35

University of Manchester

Manchester

8

51

University of Warwick

Coventry

9

77

University of Bristol

Bristol

10

91

İngiltere Üniversite Eğitimi Fiyatları

Çok köklü geçmişleri ve eğitim kalitesi ile bilinen İngiliz üniversiteleri yurtdışında üniversite eğitimi noktasında akla ilk gelen kurumlardır. Öğrencilerin üniversite tercihi yaparken akademik başarıları ve kariyer hedefleri kadar İngiltere üniversite fiyatları da oldukça etkilidir. İngiltere üniversiteleri fiyatları, verilen eğitim ve akademik kadrolarının kalitesi, okulun sosyal ve fiziki imkanları, mimari yapısı, konumu gibi kriterlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İngiltere’deki üniversitelerin yıllık öğrenim ücretleri öğrencilerin üniversite tercihi yapmalarında oldukça etkili bir faktördür. İngiltere’de üniversite başvurusu yapacak Türk öğrencilerin eğitimin maddi boyutunu da araştırmaları gerekmektedir.

İngiltere üniversite eğitimi fiyatları alınan derslere ve eğitimin süresine bağlı olarak değiştiği için öğrencilerin üniversitelerin internet siteleri üzerinden başvuru yapacakları bölümün öğrenim ücretlerini kontrol etmeleri tavsiye edilmektedir. İngiltere üniversite ücretleri genel olarak uluslararası öğrenciler için 10.000 ila 25.000 GBP arasında değişkenlik göstermektedir. Öğrenciler ön kabul aldıktan sonra genellikle eğitim ücreti için bir ön ödeme yapmaktadır.

İngiltere’de üniversite başvurusu yapacak ancak A Level, IB, veya AP diplomaları olmayan veya diploma puanları yeterli olmayan uluslararası öğrencilerin bir yıllık Foundation eğitimi almaları gerekmektedir. Bir yıllık üniversite hazırlık eğitimi olan Foundation eğitimi fiyatları ise 10.000 GBP’den başlamaktadır.

İngiltere Üniversiteleri YÖK Denkliği

İngiltere, dünyanın en iyi üniversitelerine ve eğitim sistemlerine sahip ülkeler arasında öne çıkmaktadır. İngiltere üniversiteleri köklü geçmişlerinin yanı sıra modern teknolojik alt yapıları ve dünyaca ünlü akademik kadrosu ile uluslararası üniversite eğitimi noktasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu üniversiteler, öğrencilere hem eğitimleri süresince hem mezuniyetleri sonrasında sosyal statü kazandırmaktadır. Üniversitelerin birçok avantajı olmakla birlikte İngiltere üniversiteleri YÖK denkliği olup olmadığı da oldukça merak edilmektedir.

YÖK denkliği için öğrencinin İngiltere’de eğitim alacağı üniversitenin YÖK tarafından tanınmış olması gerekmektedir. Tanınma, İngiltere’deki üniversitenin akademik derece (lisans, yüksek lisans, doktora dereceleri) vermek için yetkili olduğunun YÖK tarafından kabul edilmesidir. Buna bağlı olarak denklik de YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden alınmış diplomaların kazanımları bakımından Türkiye’de verilen diplomalara eş değer olup olmadığının tespitidir.

YÖK Denkliği, Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (ARWU), QS World University Rankings gibi kuruluşlar tarafından hazırlanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 1.000’de yer alan üniversiteler için sağlanmaktadır. Bu kuruluşlar her yıl internet sayfalarında üniversite sıralamaları listelerini paylaşmaktadır.

YÖK Denkliği için öğrencilerin İngiltere’de eğitim alacakları üniversitenin ilk 1.000 üniversite arasında yer alması gerekmektedir. Eğitimlerinin kalitesi ile bilinen İngiltere üniversiteleri, listelerde her zaman üst sıralarda yer almaktadır. Örneğin; Times Higher tarafından hazırlanan listede birincilik University of Oxford’a aittir ve ilk 100 üniversite arasında 11 İngiliz üniversitesi bulunmaktadır.

İngiltere üniversite eğitimi kaliteleri oldukça yüksek olduğu için Türk öğrencilerin denklik konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Buna bağlı olarak İngiltere üniversiteleri YÖK denkliği vardır. İngiltere, YÖK tarafından denklik verilen ülkelerin başında yer almaktadır.

İngiltere Üniversite Eğitimi Konaklama ve Yaşam Masrafları

Eğitim ücretlerinin yanı sıra İngiltere üniversiteleri konaklama ve yaşam masrafları da İngiltere’de üniversite eğitimi alacak Türk öğrenciler için oldukça önemli bir faktördür. İngiltere’de konaklama ve yaşam masrafları öncelikle öğrencinin yaşadığı şehre daha sonra da harcama alışkanlıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında Londra diğer şehirlerle kıyaslandığında daha pahalı bir şehirdir.

İngiliz hükümeti, yabancı öğrencilere rehberlik etmek amacıyla aylık ve yıllık olarak minimum yaşam maliyetlerini belirlemiştir. Buna göre; öğrencilerin harcamalarını Londra içi ve dışı olmak üzere iki gruba ayırmıştır. Londra’daki bir üniversiteye gidecek öğrenciler için 9 aylık konaklama ve yaşam masrafları toplamda 12.006 GBP olarak belirlenmiştir.

Öğrenci Londra dışındaki bir şehirde eğitim alacaksa bu 9.207 GBP’dir. Bu ücretler öğrencilerin vize aşamasında da önem taşımaktadır. İngiliz hükümeti vizeye başvuru yapacak öğrencilerin, yıllık eğitim ücretlerine ek olarak konaklama ve yaşam masrafları için belirtilen ücretleri banka hesaplarında görmek istemektedir.

Peki, öğrencileri nasıl konaklama seçenekleri bekliyor? İngiltere üniversite eğitiminde en çok tercih edilen konaklamalar okulların kendi yurtlarıdır. Üniversite yurtları okulların idari yönetimi altındadır. Uluslararası öğrenciler okula ve ülkeye daha kolay adapte olmak, arkadaş edinmek amacıyla yurtlarda konaklamaktadır.

Yurtlarda kalmalarının diğer bir sebebi ise genellikle yurtların üniversite kampüsünde ya da çok yakınında yer almalarıdır. Yurtlarda internet, su, elektrik ve gaz ücretleri yıllık yurt ücretlerine dahildir. Aynı zamanda yurtlar oldukça güvenilirdir. Yurtlarda genellikle öğrenciler paylaşımlı odalarda kalmaktadır. Üniversite yurtlarının başvuruları Nisan, Mayıs aylarında başlamaktadır. Üniversite yurtlarında konaklamak isteyen öğrencilerin yerlerini garantilemek adına erken başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Üniversite yurtlarında kalmak istemeyen veya yer bulamayan öğrenciler ise genellikle özel yurtlarda konaklamaktadır. Özel yurtlar lokasyonları ve konforlarına bağlı olarak üniversite yurtlarından daha pahalıdır. Bu yurtlar genellikle üniversite kampüslerine 15-30 dakika uzaklıktadır.

İngiltere üniversite eğitimi için diğer konaklama seçenekleri ise kiralık daire ve aile yanı konaklamalardır. İlk senelerini tamamlayan ve şehre uyum sağlayan öğrenciler arkadaşları ile ortaklaşa daire kiralayabilmektedir. Aynı zamanda aile yanı konaklama tercih eden uluslararası öğrenciler de olabilmektedir.

İngiltere Üniversite Eğitimi Vizesi

İngiltere’de üniversite eğitimi alacak yabancı öğrencilerin İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. İngiltere üniversite eğitimi vizesi için öğrencilerin öncelikle İngiltere’deki bir üniversiteden şartsız kabul almaları gerekmektedir. Daha sonra öğrenciler eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olmalıdır.

İngiltere öğrenci vizesi evrakları arasında en önemli evrak CAS (okul kabul) belgesidir. Öğrencilerin okuldan CAS belgesi alabilmek için hazırladığı diğer evraklar (diploma, transkript vs.) da vize başvurusu için gerekli olan evraklardan birkaçıdır. Hazırlanması gereken diğer evraklar ise öğrencilerin İngiltere’de kalacakları sürede masraflarının karşılanacağını kanıtlayan finansal evraklardır.

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları öğrencilerin okul başlama tarihinden en erken 6 ay önce yapılmaktadır. Vizeler genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Üniversite Eğitimi Çalışma İzni

Uluslararası öğrenciler İngiltere’deki eğitimleri süresince yarı zamanlı (haftada 20 saat) çalışma iznine sahiptir. Aynı zamanda yeni yapılan düzenlemeye göre İngiltere’de lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olan uluslararası öğrenciler 2 yıla kadar İngiltere’de yaşama ve çalışma izni elde edebilecektir. 

Yurtdışında veya yurtiçinde üniversite eğitimi alan öğrencilerin en büyük kaygılarından biri iş bulma konusudur. İngiltere üniversite eğitimi avantajlarından bir diğeri ise yüksek istihdam oranıdır. İngiltere’deki üniversitelerden mezun olan öğrenciler yüksek maaşlarla çalışabilecekleri zengin iş olanakları elde etmektedir.

İngiltere üniversite eğitimi vizesi hakkında bilgi almak, gerekli evrak listelerine ulaşmak için İngiltere öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilir veya 0212 970 05 53 telefon numaramızdan Vize Merkezi İngiltere vizesi uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Üniversite Eğitimi Vizesi

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İngiltere Üniversite Eğitim Vizesi
  D.Ü., 21 Şub 2021, 21:36

  Merhabalar, The University of Manchester'den lisans seviyesi için Haziran 2020’de kabul mektubu aldım. Covid nedeniyle 2021 Eylül ayında eğitime başlamak üzere eğitimimi 1 yıl ertelediler. Elimde en son 2019 yılında girdiğim IELTS sınav sonucu var. İngiltere Üniversite eğitim vizesi için ne zaman başvurabilirim? Ne tür evrak getirmem lazım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp