İngiltere Yeni Mezun Vizesi

İngiltere Yeni Mezun Vizesi

İngiltere’de lisans ve lisansüstü eğitim sürecinizi tamamladınız ve ülkede kalıp çalışmak mı istiyorsunuz? Peki, bu ne kadar sürecek? Hangi şartlarda başvurabileceksiniz? Çalışma vizesine çevirebilecek misiniz? Ya da İngiltere’ye yerleşmek mümkün olacak mı? İngiltere yeni mezun vizesi hakkında aklınızı kurcalayan çok mu sorunuz var? Bu makalemizde merak ettiğiniz her şeye detaylı açıklamalar bulabilirsiniz. 

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlar, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’de de geçerli olmak üzere İngiltere vizesi, bir diğer adıyla Birleşik Krallık vizesi başvurusunda bulunmalıdır. İngiltere vizesinin başvuru aşamaları, süresi ve ücreti, vize türüne bağlı olmak üzere değişkenlik göstermektedir. Vize başvuru sürecinde seyahat amacınıza uygun olan vize türü için doğru evraklarla başvuru yapmanız elzemdir. Bunun için başvuru yapmadan önce evraklarınızı doğru, eksiksiz ve çelişkisiz bilgilerle hazırladığınızdan ve özellikle size uygun vize türünü doğru seçtiğinizden emin olmalısınız. 

İngiltere vize işlemleri, Birleşik Krallık yönetimince görevlendirilen ve hükümet makamlarının yetkilendirdiği İngiltere Konsolosluk ofisleri tarafından yapılmaktadır. İngiltere’ye herhangi bir amaçla seyahat edecek tüm vatandaşlar, online olarak tamamlanması gereken ilk adımların ardından bu yetkilendirilen başvuru merkezlerinde biyometrik veri beyanında bulunmalıdır. Kişi, ikamet ettiği şehir şartı bulunmaksızın dilediği tüm İngiltere vize başvuru merkezlerine başvuru yapma hakkına sahiptir. 

Genel bir bilgilendirmenin ardından burada makalemize konu olan İngiltere yeni mezun vizesi hakkında detaylı bilgilendirme başlıklarına geçmek isteriz. Ancak siz İngiltere vizesi hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak isterseniz, internet sitemizin ilgili linkini ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi Nedir?

İngiltere’de bir kurs süreci olarak da tanımlanan lisans eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayan kişilere, ülkede 2 yıllık kalma izni veren vize türü, yeni mezun vizesi olarak tanımlanmaktadır. İngiltere yeni mezun vizesinin sağladığı imkân gereğince, 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla lisans ve yüksek lisans eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler, mezuniyetlerinin ardından ülkede 2 yıl daha kalarak iş deneyimi kazanma hakkına sahiptir. İngiltere yeni mezun vizesi hakkı; bir yandan yeni mezun öğrencilerin İngiltere’de iş bulmasını sağlamak için bir avantaj oluştururken, bir yandan da öğrencilik sonrası dönemde topluma yüksek fayda sağlayabilecek kişileri puan bazlı göçmenlik sistemi sayesinde tespit edebilmektedir. 

İngiltere Yeni Mezun Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Mezuniyet sonrası İngiltere’de bulundukları süre içerisinde çalışma izni alabilmek için öğrencilerin almaları gereken İngiltere yeni mezun vizesi başvuru şartları konusunu 4 gruba ayırabiliriz. Bu 4 grubu da maddeler halinde açıklayalım. 

Geçerlilik gereksinimleri 

 • İngiltere yeni mezun vizesi başvurusu için 4. aşama vize sahibi olmak ya da öğrenci vizesi almak gerekmektedir. 
 • Vize başvurusunun, kişinin 4. aşama/ öğrenci vizesi bitmeden önce İngiltere’de yapılması gerekmektedir. 
 • Vize başvurunuzdan 12 ay öncesinde herhangi bir hükümetten ya da uluslararası bir burs kurumundan burs aldıysanız, başvuru dosyanıza eklemek için sponsorunuzun onay mektubu yazmış olması gerekmektedir. 
 • Yeni mezun vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız lisansüstü rotası ya da doktora uzatma planınızın bulunmaması gerekmektedir. 

Yeterlilik şartı 

 • Başarı şartı aranmaktadır. Yani İngiltere’de bir lisans ya da lisansüstü derece almış olmanız gerekmektedir. 
 • Kanıtlayabileceğiniz bir profesyonel teknik belge veya diplomanız mutlaka olmalıdır. 
 • Yine kanıtlayabileceğiniz bir mezuniyet ya da mezuniyet sonrası eğitim verme belgeniz olmalıdır. 
 • İngiltere yasası ya da İngiliz kamu otoritesinin düzenlediği, İngiltere’de üniversite mezuniyeti gerektiren diğer profesyonel kurslara katılmış olmanız gerekmektedir.
 • Mesleki niteliklerinizi 4. aşama/ öğrenci vizenizin geçerli olduğu süreçte kazanmış olmalısınız. 

Eğitim şartı 

 • İngiltere yeni mezun vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişi, okul dönemi boyunca İngiltere’de minimum bulunma süresini doldurmuş olmalıdır. 
 • Ayrıca kişi, İngiltere’de öğrenciliğini sürdürdüğü dönemde 4. aşama ya da öğrenci vizesi sahibi olmalıdır. 

Devamlılık şartı 

 • Kişinin İngiltere’de öğrenciliğinin devam ettiği süreçte, eğitim dönemi içinde, düzenlemeler gereği ülkede olması şartı aranmaktadır.
 • İngiltere’de öğrenci olarak bulunan kişinin, sadece eğitim amacıyla kullanmak şartıyla, en fazla 30 gün izni vardır. 
 • Öğrenci, mezuniyet rotası gereğince, bitirme tezi dönemi de dahil olmak üzere kursun ya da okulun tüm dönemlerinde ülke içinde olmalıdır.
 • Dilerseniz İngiltere vize işlemleri konusunda da kapsamlı ve detaylı bilgiye internet sitemizin ilgili linkleri üzerinden ulaşabilirsiniz. 

İngiltere Yeni Mezun Vizesi için Gelir Şartı Var mı?

İngiltere’de eğitim gördüğü kurumdan yeni mezun olmuş öğrenci, iş ararken bir yandan da kendisini geçindirebilecek kadar yeterli miktardaki bir paraya elbette sahip olmalıdır. Şunu da belirtmekte fayda var ki, İngiltere yeni mezun başvuru sürecinde başvuru yapan kişinin kamu fonlarından faydalanması mümkün kılınmamıştır. Ancak yine de sorumuzun cevabına gelirsek; İngiltere yeni mezun vizesi için gelir şartı aranmamaktadır. 

İngiltere Yeni Mezun Vizesi için Dil Şartı Var mı?

İngiltere’de öğrenci olan ve zaten İngilizce dilinde eğitim alan 4. aşama/ öğrenci vizesi sahiplerinin, dil bilgisini kanıtlamak için yeniden bir sınava girmesi istenmez. Yani başka bir deyişle, İngilizce yeni mezun vizesi için dil şartı aranmamaktadır. İngiltere dil okulu hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemizin ilgili linkini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

İngiltere Mezun Vizesi için Sponsorluk Şartları

Eğitim süreciniz boyunca bir sponsor desteği almış olabilirsiniz. Ancak mezun olduktan sonra İngiltere’de bulunan öğrenci sponsorları artık görevlerini yerine getirmek zorunda değildir. Çünkü yeni mezun kişilerin sponsor sertifikası yani certificate of sponsorship’e ihtiyaçları kalmamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, İngiltere’deki öğrenci sponsorları, sponsor oldukları öğrenciler mezun olduğunda bu bilgiyi merkez ofise bildirmelidir. Özetle belirtmemiz gerekirse; İngiltere yeni mezun vizesi için sponsorluk şartı aranmamaktadır. 

Yeni Mezunlar için İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni mezunlar için İngiltere vize başvurusu istisnai durumlar hariç online olarak yapılmaktadır. Yeni mezun vize başvurunuzun kabul edilmesi durumunda başvuru yapan siz adına bir e-vize düzenlenir. İngiltere yeni mezun vizesi başvurusu, gov.uk adresinden hesap açıldıktan sonra bu hesap üzerinden İngiltere göçmenlik kimlik kontrolü uygulaması aracılığıyla yapılmaktadır. 

Vize başvurusunda bulunabilmeniz için biyometrik oturma kartı veya mezuniyetinizden sonra verilmiş 4. aşama/ öğrenci vizesine ihtiyacınız vardır. İngiltere yeni mezun vizesi için online olarak yaptığınız başvuru ile gerekli evrakları doğru, eksiksiz ve çelişkisiz bilgilerle hazırlayarak sisteme ibraz ettikten sonra, ortalama 8 hafta içinde vizeniz için bir karar verilmektedir. 

İngiltere yeni mezun vizesine, üniversitenin açıkladığı son sınav sonucunun ardından başvurabilirsiniz. Bununla birlikte vize başvurusunda bulunmanız için eğitim aldığınız üniversite veya kurstan başarıyla mezun olduğunuzun bildirilmesi gerektiğini de tekrar hatırlatmak isteriz. Ancak vize başvurusunda bulunmanız için mezuniyet işlemlerinizin tamamlanmasını beklemek zorunda değilsiniz. Sadece İngiltere 4. aşama/ öğrenci vizeniz bitmeden yeni mezun vizesi başvurunuzu yapmaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İngiltere Yeni Mezun Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere yeni mezun vizesi için gerekli belgeler konusunu da maddeler halinde açıklayalım. 

 • Vizenizin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 1 adet boş sayfası bulunan pasaport
 • İngiltere yeni mezun vizesi başvuru süresi boyunca geçerliliği devam eden İngiltere öğrenci vizesi veya diğer bir deyişle 4. aşama vizesi 
 • Üniversiteniz tarafından yazılan dersleri başarıyla tamamladığınıza dair üniversite bilgilendirme yazısı 
 • İngiltere öğrenci vizesi ya da 4. Aşama vize için başvuru yapıldığında kişiye öğrenim kabulü onayı (CAS) verilmektedir. İngiltere yeni mezun vizesi başvurusu sırasında da işte bu onayın referans numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. CAS referans numarası, İngiltere’de eğitim alınan kurum tarafından gönderilmektedir. Referans numaranız bulunmuyorsa eğitim kurumunuza başvurmanız gerekmektedir. 
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin son 12 ay içerisindeki yaşam giderleri bir sponsor tarafından karşılanmışsa, sponsor olan kişi ya da kurumundan bu durumu gösterir mektup istenmektedir.
 • İngiltere yeni mezun vizesi başvurusunda bulunan kişiyle birlikte partneri ya da çocukları da başvuru yapıyorsa, bu kişilerin başvuru yapan kişiyle yakınlığı belgelerle kanıtlanmalıdır. 

İngiltere Yeni Mezun Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere yeni mezun vizesi, vize başvuru merkezlerine yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması halinde, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine 2 yıllık, doktora öğrencilerine ise 3 yıllık süreler için verilmektedir. 

Yeni mezun vizesi ile İngiltere’de serbest bir iş yapmaktan gönüllü işlerde çalışmaya kadar pek çok işte çalışabilirsiniz. Ancak burada şunu belirtmek isteriz ki, İngiltere yeni mezun vizesi ile ülkede profesyonel sporcu olarak çalışamazsınız. Bununla birlikte İngiltere’de iş imkânları arasında yapacağınız işin tam ya da yarı zamanlı olmasının bir önemi olmadığı gibi, asgari ücret kısıtlaması da yoktur. 

Burada önemli bir bilgi daha eklemek isteriz: İngiltere yeni mezun vizesi sürenizi uzatamazsınız. Vizesi dolan kişilerin İngiltere’den ayrılması ya da istenen nitelikleri sağlıyorsa gerekli belgeleri hazırlayarak çalışma vizesi alması gerekmektedir. 

İngiltere Mezun Vizesini Çalışma Vizesine Çevirmek için Şartlar Nelerdir?

İngiltere yeni mezun vizesi alan kişiler, gerekli koşulları sağlamaları durumunda İngiltere sponsorlu çalışma vizesine başvuruda bulunabilmektedir. İngiltere mezun vizesini çalışma vizesine çevirmek için şartları da maddeler halinde verelim. 
İngiltere’de sponsorluk lisansı bulunan bir işveren tarafından, yeterlilik onayıyla sisteme kayıtlı olan bir ofisten iş teklifi almak
Yapılacak işle ilgili gereken asgari ücret miktarının sponsor tarafından ödenmesi 
B1 seviyesinde İngilizce konuşabiliyor olmak 

İngiltere Mezun Vizesi ile Yerleşim İzni Alınabilir mi?

İngiltere’ye yerleşmek istiyorsanız hemen söyleyelim ki, İngiltere yeni mezun vizesi almak bunu sağlayan yollardan biri değildir. Yine şunu da belirtmekte fayda var ki, İngiltere’de bulunan bir okuldan yeni mezun olmuş kişi, okuduğu bölüme ve yeteneklerine göre bir iş bulup gereksinimlerini yerine getirmesi durumunda İngiltere’ye yerleşmek için başvuruda bulunma hakkı vardır. 

Bunun için diğer İngiltere çalışma vizesi türlerine başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca yeni mezun olan kişilerin vasıflı işçilerin başvurduğu çalışma izni alması, İngiltere’de süresiz yerleşim izni almak için başvurulacak yollardan biridir. 
İngiltere oturum izni hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için internet sitemizin ilgili linkini ziyaret edebilir, vize danışmanı arkadaşlarımıza ulaşarak özel sorularınızı sorabilirsiniz. 

İngiltere Yeni Mezun Başvuru Ücreti

Başvuru ücretlerinde dönem dönem görülen güncellemeler sebebiyle vize ücret bilgisinin, vize başvurusunda bulunacağınız süreçte güncel halini öğrenmek en sağlıklısı olacaktır. Ancak şunu söyleyebiliriz: İngiltere yeni mezun vize ücreti ile birlikte İngiltere’de kaldığınız her yıl için ödemeniz gereken göçmenlik ek ücreti söz konusudur. 

Bir diğer konu da İngiltere yeni mezun vizesi göçmenlik sağlık ek ücretidir ve başvuru kabulünden sonra 2 yıllık ve 3 yıllık vizeler için olmak üzere belirlenmiştir. Bu vizeyi alan kişi kamuda sağlık sektöründe çalışmaya başlamışsa, ödemiş olduğu göçmenlik sağlık ek ücreti içinden geri ödeme alması mümkündür. 

İngiltere Mezun Stajyer Vizesi Nedir?

Mezun olduktan sonra lisansüstü bir programa katılan ve İngiltere’de şubesi olan bir işte çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü, İngiltere mezun stajyer vizesi olarak tanımlanmaktadır. 

Mezun stajyer vizesine başvurmak isteyen kişilerin; bitirdikleri kurs veya üniversitenin bölümüyle ilgili uzmanlık veya yöneticilik vasfı taşıması gerekmektedir. İstisnai bir durum yoksa, bu vizenin başvurusu gov.uk internet sitesi üzerinden online yapılmaktadır. 

Kalış izninin bitmesine en az 3 ay kala İngiltere mezun stajyer vizesine başvurmanız gerekmektedir. Vize başvuru sonucunu beklerken vizenizin bitmesi durumunda ülkede yaşama izniniz başvurunuz sonuçlanana kadar uzatılır. 

İngiltere Mezun Stajyer Vizesiyle

 • İngiltere sponsorluk sertifikası alınan işin tanımına uygun işlerde çalışmak, 
 • Eğitim görmek, 
 • Gönüllü işerde çalışmak, 
 • Başka ülkelere yapılan seyahatlerin ardından ülkeye geri dönmek,
 • Uygun koşullar sağlanmışsa kişinin eşi, çocukları ya da kendisine bağımlı aile üyelerini İngiltere’ye getirmesi mümkündür. 

İngiltere mezun stajyer vizesi, İngiltere’ye yerleşme imkânı ve kamu fonlarına dayalı yardım alma hakkı vermez. Bu vize ile iş değişimi mümkün olsa da ikinci bir iş imkânına sahip olunması mümkün değildir.

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp