İngiltere Vize Reddi

Değerli ziyaretçimiz, İngiltere vize reddi başlıklı yazımızda size bu konuda bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılarıyla anlatmaya özen gösterdik. İngiltere vize reddi nedenlerinden başlayarak, vize reddi itiraz hakkı ve süresi hakkında bilmeniz gerekenleri dikkatle açıkladık.

İngiltere, Birleşik Krallık'ı oluşturan dört ülkeden en büyüğü ve Birleşik Krallık'ın merkezidir. Her yıl milyonlarca insan İngiltere'ye farklı sebeplerden dolayı ziyaretlerde bulunur. İngiltere vize onayı alınması zor olan ülkeler arasındadır. Yetkili temsilciler vize başvuru belgelerini büyük bir titizlikle incelemektedir. Bu nedenle vize evraklarında yapılan ufak hatalar bile vize başvuru süresinin uzamasına ve hatta vize reddi yaşamınıza neden olur. İngiltere vizesini ret almadan hazırlamak aslında sizin elinizdedir. Vize belgelerinizi eksiksiz ve doğru olmasına dikkat etmeli ve İngiltere vize şartlarını karşılamalısınız. 

İngiltere Vize Reddi Nedenleri

İngiltere vize reddinin bir çok nedeni olabilmektedir. Bunun için İngiltere Konsolosluğu tarafından size verilen ret kağıdınızın İngiltere vize uzmanlarımız tarafından incelenmesi ve iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Yapılan analiz neticesinde İngiltere vizenizin ne sebeple reddedildiğini daha iyi bir şekilde anlayabilir ve sonrasında neler yapılabileceğine birlikte karar verebiliriz.

 • İngiltere Konsolosluğu maddi durumunuzun yetersiz olması durumunda size vize reddi verebilmektedir. Belli süre içerisinde hesabınızda olması gereken paranın eksik olması ya da hiç olmaması durumunda vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Kaynağını açıklayamayacağınız bir paranın hesabınızda olması durumunda İngiltere Konsolosluğu vize reddi vermektedir. vize başvurusunda bulunan kişinin, İngiltere'de bulunacağı zaman diliminde masraflarını karşılayabileceğine, yetkili heyeti  ikna etmesi gerekmektedir.
 • İngiltere vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmalısınız. Başvuru esnasında bir tutarsızlık fark edilmesi ya da yanlış bilgi verilmesi durumunda vize başvuru müracaatı reddedilir. İngiltere heyeti bu gibi durumların düzeyine göre 10 yıllık vize reddi bile verebilmektedir. 
 • Daha önce alınmış İngiltere vizesiyle İngiltere'de bulunması gereken yasal sürenin aşılması durumunda, kişinin yaptığı vize başvurusunun reddedilme ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple almış olduğunuz vizenin bitiş süresine riayet etmenizi öneririz.
 • İngiltere’ye gidiş amacınıza uygun vize türü seçmelisiniz. Seçtiğiniz vize türü gidiş amacınızla uyuşmadığı takdirde vize reddi ile karşılaşırsınız. 

İngiltere Vize Reddi İtiraz Hakkı 

İngiltere vize reddi alınması durumunda İngiltere Konsolosluğu sizlere ret kararının nedenlerini gerekçeleri ile açıklamaktadır. Eğer vize reddini, eksik evrak nedeni ile aldıysanız sizin yapmanız gerken yeniden değerlendirme başvurusu olacaktır.

Kişinin idari itiraz ve itiraz davası gibi başvuru haklarını tam ve doğru yapılmış bir başvuruya rağmen alınan ret kararına karşı kullanması tavsiye edilmektedir.

İdari itiraz hakkını kullanabilmek için puan bazlı İngiltere vize türlerinden birine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu hakkı kişi eğer Tier 1-2-4-5, Ankara Antlaşması gibi vize türleri için ret kararı almış ise kullanabilir. Kişi bu hakkı ancak vize görevlisinin yapmış olduğu hataya istinaden kullanabilir. 

İngiltere İçişleri Bakanlığı ve İngiltere Başkonsolosluk kararı ile bazı vize türlerinin İngiltere Göçmenlik Mahkemesi'nde İtiraz Davası açma hakkı vardır. Bu davayı şu nedenlere bağlı açılabilir;

 • İnsani Koruma Başvurularının Reddi (İltica)
 • İnsan Haklarına Aykırı Ret Kararı
 • Avrupa Birliği Düzenlemerine karşı sınır dışı ya da ret kararı,
 • İngiliz Vatandaşlığı'ndan çıkarılma
 • Koruma Statüsü'nün iptal edilmesi gibi nedenlerdir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenler dışında İngiltere Göçmenlik Mahkemesi'nde İtiraz Davası açma hakkınız bulunmamaktadır.

İngiltere Vize Reddi İtiraz Hakkı Süresi

 • Başvurucu İngiltere’de bulunuyor ve  tutuklu konumunda değil ise, İngiltere Vize Ret kararının ardından başvurucuya ulaştırma gününü kapsayan zaman dilimi 10 günü buluyorsa,
 • İngiltere Vize Reddi ile karşılaşan başvurucu, İngiltere Göçmenlik Hizmeti'nin müdahalesiyle tutuklu olarak bulunuyorsa, bu kararın başvuru sahibine açıklanmasının ardından 5 iş günü bulunuyorsa,
 • İngiltere Vize Reddi Türkiye ya da başka bir ülkede yapılmışsa, başvuru sonucunun şahsa ulaştırılma tarihinden 27 gün içinde İngiltere Vize Başvuru İtiraz Hakkını kullanmaları gerekmektedir.
 • Belirtilen bu durumların iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde başvurucu itiraz hakkını kaybedecek ve başvurucunun vize başvuru sonuçları ret olarak kalacaktır. Belirtilen durumların tarihlerinde bir aksama mevcut olmuşsa, bu gecikmenin nedenini anlatan bir açıklamanın yapılması hayati önem taşımaktadır.

İngiltere Vize Reddi Alanların Yeniden Başvuru Yapması

Yukarıda vize reddi nedenlerini ve yapılan yanlışları sıralamaya çalıştık. Peki vize reddi aldıktan sonra İngiltere vizesi alma ihtimali tamamen bitmiş midir? Tabii ki hayır.

İngiltere vize reddine neden olan sebebin bir vize uzmanımız tarafından incelenmesi ve iyi bir analiz yapılması gerekmektedir. Yapılan bu analiz sonucunda ret gerekçelerine ilişkin açıklamalar ve düzenlemeler yapılarak yeni bir başvuru ile İngiltere vizesi alınabilir.

Bunun için Vize Merkezi olarak sizlere vize uzmanlarımızla online@vizemerkezi.com adresinden ya da iletişim numaralarımızdan yardım almanızı öneriyoruz. Bizim en büyük referansımızın sizler olduğunun bilincindeyiz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 27439