İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi)

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi)

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi), bazı hayır işlerinde gönüllü olarak ve herhangi bir ücret almadan çalışmak için İngiltere'ye gitmek isteyen kişiler içindir.

Çalışmanın doğrudan sponsor kuruluşunuzun çalışması ile ilişkili olması gerekir. Bu kategori altında başvurmak için, lisanslı bir Tier 5 sponsor yardım kuruluşundan geçerli bir sponsorluk belgesine sahip olmalısınız.

İngiltere çalışma vizesi Tier 5 için başvurabileceğiniz en erken tarih, İngiltere’de çalışacağınız hayır işinin başlangıç tarihinden (bu tarih alacağınız sponsorluk belgesinde yer alacaktır) en fazla 3 ay öncesidir.

İngiltere Hayır işçileri için Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi ile 12 aya kadar İngiltere’de kalabilirsiniz. Eğer sponsorluk belgenizde yer alan sürenin 28 gün fazlası, 12 aydan daha kısa ise İngiltere’de kalabileceğiniz süre olarak bu süre kabul edilir.

Tier 5 vizesi çıktıktan sonra İngiltere’ye en erken gidebileceğiniz tarih (sponsor belgenizde yer alan) işin başlangıç tarihinden 14 gün öncesidir.

İngiltere Hayır İşçileri İçin Tier 5 Vizesi Başvurusu

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma (Hayır İşçisi) vizesi başvurusu için, İngiltere’deki birlikte çalışacağınız sponsordan alacağınız sponsorluk belgesinin referans numarası ve İngiltere’de kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi ispatlamak için 90 gün önce banka hesabınıza yatırılmış ve en az 90 gün boyunca hesabınızda kalmış 945 GBP’nizin olması gerekmektedir. 

Eğer sponsorluk belgesi aldığınız sponsor İngiltere’de tam olarak kabul edilmiş A sınıfı bir sponsorsa ve sponsorluk belgenizde bakımınızı üstleneceğini ve konaklamanız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirtirse, 945 GBP’lik tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 5 (Geçici Hayır İşçileri) vizesini uzatmak için vizeniz bitmeden başvuru yapabilirsiniz. Tier 5 (Geçici Hayır İşçileri) vizesini 12 aya kadar veya sponsorluk belgenizde belirtilen süreye 14 gün daha ekleyecek şekilde uzatabilirsiniz (hangisi daha kısa ise onu tercih etmeniz zorunludur).

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi) Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Hayır İşçileri İçin Tier 5 Vizesi Başvurusu için gerekli evraklar İngiltere vize işlemleri genel belgelerinde hemen hemen aynıdır. Harici olarak istenen evraklar ise kişinin çalışacağı alan, şahsi özellikler ve mesleki bilgilerine göre değişkenlik gösterecektir.

 • Geçerli bir pasaport (Her iki tarafı boş bir sayfası olan)

Vize başvurunuzdan 90 gün önce hesabınızda 945 GBP olduğunu gösteren banka hesap dökümleri (Bu paranın, İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinizi göstermesi açısından 90 gün boyunca banka hesabınızda kalması gerekmektedir ancak tam olarak onaylanmış A sınıfı sponsorunuz, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, 945 GBP tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.)

Geçici hayır işçileri Tier 5 vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. 

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için sanatçılar ve sporcular için Tier 5 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

 • Sponsorluk Sertifikası

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır. Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir.

İngiltere Tier 5 Vizesi sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Eğer işiniz boyunca İngiltere’ye girip çıkmanız gerekirse sponsorunuz size çoklu giriş sertifikası verecektir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; örneğin ne kadar maaş alacağınız gibi...

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya [email protected] e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere Hayır İşçileri İçin Tier 5 Vizesi Aile Üyeleri

İngiltere çalışma vizesi Tier 5 sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler. Bu kişiler;

 • Tier 5 vizesi sahibinin eşi
 • Tier 5 vizesi sahibinin 18 yaş altı çocuğu
 • Tier 5 vizesi sahibinin zaten İngiltere’de bulunan 18 ve üstü yaş çocuğu

Tier 5 vizesi almak isteyen geçici hayır işçileri, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. Tier 5 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır. 

Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 5 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 5 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). 

Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 5 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi) başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız.

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 5 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.
Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi) ile Yapabilecekleriniz

 • Eğitim görmek (bazı dersler için Akademik Teknoloji Onay Şeması sertifikasına ihtiyacınız olabilir)
 • Sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışmak
 • Aynı sektörde ve ana işinizle aynı seviyede, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapmak
 • Tier 2 “Shortage Occupation” listesinde bulunan işlerde haftada 20 saate kadar çalışmak
 • Aile üyelerinizi İngiltere’ye götürmek

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi) ile Yapamayacaklarınız

 • İş için herhangi bir ödeme almak
 • Kalıcı bir işte çalışmak
 • Kamu fonlarından yararlanmak

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İngiltere'de gönüllü olarak çalışmak istiyorum
  A.S., 14 Haz 2017, 01:41

  Merhaba, ben ingilizcemi geliştirip farklı kültürleri tanımak adına workaway.com sitesinden bir aile yanında kalıp onlara yardım edeceğim ancak site üyelik esaslarına göre onlar bana vize ile ilgili bir yardımda bulunamıyor ne yazık ki. İngiltere'de gönüllü olarak çalışmak istiyorum, vizeyi nasıl ve ne tür bir vize alacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp