İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere’ye gerçekleştirmek istediğiniz seyahatleriniz için zorunlu olan İngiltere vize işlemleri ile ilgili tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz. 

İngiltere’ye seyahat etmeye karar verdiyseniz, almanız gereken İngiltere vizesi için yürütülen İngiltere vize işlemleri, Birleşik Krallık yönetiminin görevlendirdiği ve hükümet makamlarının yetkilendirdiği İngiltere Konsolosluk ofisleri tarafından yürütülmektedir. Bununla birlikte İngiltere vizesi işlemleriniz için hazırlayacağınız zorunlu evrakların dosyası ise, yine Birleşik Krallık hükümetinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Ancak vize başvuru merkezleri vizenizin onaylanacağını garanti etmez. Yalnızca dosyanızın konsolosluğa iletilmesi sorumluluğunu taşımaktadır. Vize başvuru işlemlerinizin değerlendirilmesi ve incelenmesi işlemleri ise, yine İngiltere Konsolosluğu’nun sorumluluğundadır. Vizenizin onaylanması ise sadece konsolosluğun inisiyatifindedir. 

Vize başvurusu sırasında hazırlanması zorunlu evraklarınızdan oluşan dosyanızın doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi elzemdir. İngiltere vizesi başvurularınız sırasında seyahatinizin amacı ve süresi için en uygun ve en güncel evrak listesini ve diğer gerekli bilgileri, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya ve Edirne’de bulunan vizemerkezi.com şubelerinden size en yakın olanını arayarak edinebilirsiniz. 

Özellikle belirtmek isteriz ki, temsilcilerimizin sizinle e-posta yoluyla paylaşacağı herhangi bir bilgi için veya Vize Merkezi’nden telefon ya da mesaj yoluyla alacağınız bilgiler için herhangi bir ücret ödemezsiniz.  Şimdi konumuzu ara başlıklar ile detaylandıralım…

İngiltere Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (Gri) ve Hususi Pasaport (Yeşil) hamilleri İngiltere vizesi kapsamındadırlar. Diplomatik Pasaport (Siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaftırlar. 

T.C. İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancılarına uygulanan vize süreci, T.C. vatandaşlarına uygulanan 180 gün süreli İngiltere vize prosedürü ile aynıdır. İngiltere vize başvuru merkezlerine randevu sistemi ile yapılan başvurularda, İngiltere vizesi için gerekli evraklarla hazırlanmış bir dosya ile müracaat edilmesi gerekmektedir. 

Ancak bununla birlikte İngiltere vize başvurularının sonucu hakkında karar İngiltere Konsolosluğu'nun inisiyatifi altındadır. İngiltere’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde İngiltere Konsolosluğu temsilciliklerine İngiltere vizesi için vize başvurusunda bulunmaları gerekir. 
Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi kişilerin, İngiltere seyahatleri öncesinde İngiltere vizesi başvuru prosedürüne uygun şekilde İngiltere vize işlemleri dosyasını eksiksiz hazırlaması gerekir.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere Vize Kategorileri kısa ve uzun süreli olarak ayrılmaktadır. Bunlar;

Kısa Süreli

 • İngiltere Turistik Vize
 • İngiltere Ticari Vize
 • İngiltere Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İngiltere Öğrenci Vizesi
 • İngiltere Dil Eğitimi Vizesi
 • İngiltere Medikal Tedavi Vizesi
 • İngiltere Transit Vize

Uzun Süreli

 • İngiltere Startup Vizesi
 • Oturum Vizesi
 • Aile Birleşimi (EEA Family Permit)
 • Eğitim Vizesi (Tier 4)
 • Akademik Değişim (Exchange)
 • İngiltere Çalışma Vizesi
 • Girişimci Vizesi
 • Tier 1 Vizesi Girişimci, yatırımcı v.b.
 • Tier 2 Vasıflı İşçi Vizesi
 • Tier 5 Geçici İşçi Vizesi

İngiltere Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vize işlemleri için gerekli evraklar her vize kategorisi ve kişisel özelliklere göre değişkenlik gösterecektir.
İngiltere konsolosluk değerlendirmesine sunacağınız dosyada;

 • Kişisel bilgileri içeren evraklar,
 • İş durumuna göre evraklar, Mali yeterliliğe yönelik evraklar,
 • Seyahatin amacına yönelik evraklar
 • Vize kategorisine göre istenecek alternatif evraklar (davetiye, sponsor evrakları v.b.) olması talep edilmektedir. 

İngiltere vize işlemleri için genel evraklar

 • İngiltere Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Kimlik Fotokopisi
 • Vukuatlı Nüfus Kaydı Örneği
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Banka hesap dökümü (dönemsel olarak asgari tutar belirlenmektedir, vize uzmanınızdan danışarak asgari tutarı öğrenebilirsiniz.)
 • Çalışanlar için gelirini ispat eden maaş bordrosu, hizmet dökümü vb.
 • İşverenler için faaliyet belgesi ve diğer şirket evrakları (Bağkur- Hizmet dökümü vb.)
 • Seyahat evrakları (ulaşım ve konaklama rezervasyonları)
 • Vize harcı ödendi dekontu

***İngiltere Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir. 

Tüm bu genel evrakların yanında seyahat sebebine göre başvurusu gerçekleşen vize türüne ait talep edilen belgeler de dosyada bulunmalıdır. İlgili vize türüne ait vize evraklarına sol barda yer alan vize kategorisi sekmelerinden ya da vize evrakları yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

İngiltere Vize Başvuru Randevusu Nedir?

İngiltere vizesi başvurusu yapan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. İngiltere Konsolosluk işlemleri kapsamında verilen randevu günü gerçekleştirilen parmak izi kaydı işlemine başvuru sahibinin şahsen gelmesi zorunludur. 

İngiltere vizesi için daha önceden parmak izi verilmiş olması başvuru sahibine bu işlemden herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanmaktadır. Biyometrik verilerinizin ibraz edilmesi sırasında temsilcilerimiz size eşlik edecektir.

İngiltere Vize İşlemleri Sonuçlanma Süresi Nedir?

İngiltere vizesi işlemleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 15 iş günü içinde vize başvurunuz sonuçlanır. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumlar göz önünde bulundurularak, İngiltere seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 3 ay önce başvurunun yapılması doğru olur.

İngiltere Vize Ücreti Ne Kadar?

İngiltere vizesi için de zorunlu olan bir vize ücreti bulunmaktadır. İngiltere vizesi işlemleri için ödemeniz gereken vize ücreti, seyahatinizin amacı ve süresine göre belirleyeceğiniz vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Yani bu demek oluyor ki, 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık İngiltere vizesi için ödemeniz gereken vize ücretleri farklı olacaktır. Bununla birlikte bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Avrupa Birliği vatandaşı ile evli iseniz, bu durumda da konsolosluğun belirlediği vize ücretlerinde, vize başvuru merkezinin vize bedelleri farklılık gösterebilmektedir. 

Ayrıca İngiltere vize ücreti, uzun süreli eğitim vizeleri ya da çalışma vizeleri gibi kategorilerde de ülkede kalış süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Acil İngiltere vizesi başvurularında ise, vize harç ücretlerine ek olarak ek ücret talep edilebilmektedir. 
Tüm bu bilgilerin yanında şunu da belirtmek isteriz ki, vize ücretleri dönem dönem güncellenmektedir. Bunun için Vize Merkezi danışmanlarımız ile iletişime geçerek güncel İngiltere vize ücretini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yine şu önemli konuyu da belirtmek isteriz ki, İngiltere vizenizin ret ile sonuçlanması durumunda, ödediğiniz vize harç bedeli hiçbir koşulda tarafınıza iade edilmeyecektir. 

Pasaportsuz İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi ‘Pasaport Çekme’ Hizmeti olarak da bilinen pasaportsuz İngiltere vizesi; yoğun seyahat programı olan veya seyahati aciliyet gerektiren kişilerin İngiltere vize başvurusunu kolaylaştıran İngiltere konsolosluk çözümlerinden biridir.

İş yoğunluğundan dolayı seyahat programları yoğun olan başvuru sahipleri belli bir ek ödeme karşılığında, pasaportsuz İngiltere vizesi başvurusu (Passback/keep my passport) hizmetinden faydalanabilirler.

Pasaportsuz başvuru hizmetinde,  başvuru işlemi sırasında pasaportunuzun orijinalini yanınızda bulundurmak ve görevliye göstermek koşulu ile pasaport fotokopiniz ile başvurunuzun işleme alınmasını sağlayabilirsiniz. Karar sürecinde pasaportunuz sizde kalacaktır fakat vize başvurunuza dair karar verildikten sonra vize onayı verildiyse pasaport aslını vize basımı için başvuru merkezine ulaştırmanız gerekecektir.

Pasaport Çekme/pasaportsuz İngiltere vize başvuru hizmeti iş seyahatlerinde yoğunluk yaşayan şirket sahipleri ve şirket çalışanları için ideal bir servistir.

İngiltere Vizesi ‘Walk-in’ Hizmeti Nedir?

Acil İngiltere vizesi başvurusunda bulunanlar Walk-in hizmeti ile randevu almadan başvuru yapabilirler. İsteğe bağlı bir hizmet olan walk-in servisi ile belli bir ücret karşılığında vize başvuru merkezine randevusuz vize başvurusu yapabilirsiniz. 

İngiltere vize başvurusu için randevu almaya vakti olmayan; Ekspres (5 iş günü) veya Süper Ekspres (1 iş günü) hizmetlerinden faydalanmak isteyen  kişiler bu hizmeti belli bir ücret karşılığında alabilirler. 

Ekspres başvuru seçeneklerini kullanmadan sadece walk-in hizmeti satn alınması durumunda İngiltere vize başvurusu standart sonuçlanma süresinde sonuçlanacaktır. Walk-in sadece randevu tarihini öne almaktadır.

İngiltere Vize İşlemleri Vize Merkezi Danışmanlığında Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi başvurusu için gerekli olan online formun doldurulması, dilekçe yazımı, başvuru merkezinden randevu alınması ve gerekmesi durumunda İngiltere otel-uçak bileti rezervasyonları gibi işlemleriniz Vize Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu'na ilk defa başvuru gerçekleştiriyor veya işlemler esnasında ortaya çıkabilecek zaman kayıplarını önlemek istiyorsanız Vize Merkezi ailesi olarak, profesyonel bir yaklaşımla ele aldığımız vize sürecinde sizlere gereken hızı ve konforu sağlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz.

İngiltere Vize İşlemleri için 0212 970 05 53 nolu hattımızdan müşteri hizmetlerine ulaşarak vize uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

102 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İngiltere vize başvurusunda kripto para kullanılır mı?
  Ç.Ö., 19 Eyl 2022, 16:06

  İngiltere vize başvurularında, gelir gösterirken kripto para hesapları kullanılabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere Vize Randevusu
  V.R., 15 Şub 2021, 15:43

  Merhabalar, İngiltere vize randevusu almak için pasaportumuzun fotokopisini göndermemiz yeterli midir? Turistik vize almak istiyorum. Özel bir firmada makine mühendisi olarak çalışıyorum. Evraklarımı hazırlayabilmem için mail adresime gerekli evrak listesi gönderirseniz sevinirim. Evraklarımı hazırlarken nelere dikkat etmem gerekir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere Vize
  M.B., 05 Şub 2021, 16:08

  Merhabalar, İngiltere vize onayını hangi kriterlere göre veriyor? Turistik amaçlı gitmek istiyorum. Fakat konu ile ilgili bilgi almak için İngiltere Konsolosluğunu aradım, ulaşamadım. Başvuru süreçleri nasıl ilerliyor? Şu anda vize başvurusu yapsam kaç gün içinde sonuçlanır? Sitenizi inceledim çok detaylı bilgi aldım ama en güncel bilgiyi sizden alabileceğimi düşündüm. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Covid-19 İngiltere Vizesi
  C.A., 18 Eyl 2020, 16:24

  Merhaba, Covid-19 İngiltere vizesi için ret riskini arttırır mı? Daha önce 2 defa İngiltere vize reddi aldım. İngiltere başvuru kabul etmeye başlamış bilgisini aldım fakat virüsten dolayı vize reddi verme durumları var mı? Daha önce ret aldığım için yeni başvuru konusunda endişeliyim. Yeni vize başvurum için sizden danışmanlık alabilir miyim? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere Vizesi Nereden Alınır?
  S.E., 28 May 2020, 16:28

  Merhaba, İngiltere vizesine başvuru yapacağım fakat İngiltere vizesi nereden alınır net olarak anlayamadım. Başvurular online olarak yapıldığı için hiç Konsolosluk görüşmesine gitmeden işlem yapmam da mümkün sanırım. İzmir’de yaşıyorum. Başvuruyu nasıl ve nereden yapmam gerekiyor? Emekliyim, kızımı ve torunumu ziyaret etmek için İngiltere’ye gideceğim. İlk seyahatim olacak.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Serbest meslek sahibi olanlara İngiltere vizesi
  T. Biroğlu, 02 Mar 2020, 13:32

  Serbest meslek sahibi olanlara İngiltere vizesi alma şartı var mı? Başvuruyu nasıl yapacağız?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kıbrıs vatandaşı İngiltere vizesi
  B. Şensoy, 02 Mar 2020, 12:16

  Kıbrıs vatandaşı İngiltere vizesi almak isterse ne yapmalıdır? Hangi belgeleri hazırlamalıyım? Bir de nereden başvuru yapabilirim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere vizesiyle İskoçya
  Ö. Eren, 02 Mar 2020, 12:01

  İngiltere vizesiyle İskoçya seyahati yapabilir miyiz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere partner vizesi
  S. Elmacı, 02 Mar 2020, 09:59

  İngiltere partner vizesi var mı? İngiltere’de olan sevgilimin yanına nasıl giderim? Onun bana nasıl bir faydası olabilir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Resmi Geliri Olmayanlara İngiltere Vizesi
  M. Koçak, 28 Şub 2020, 11:24

  Resmi geliri olmayanlara İngiltere vizesi veriliyor mu? Hangi belgelerle başvuru yapılması gerekiyor?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Şoförler İçin İngiltere Vizesi
  U. Özbal, 28 Şub 2020, 11:05

  Şoförler için İngiltere vizesi var mı? Nasıl başvuru yaparız? Gerekli evraklar nelerdir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Katar Vatandaşları İçin İngiltere Vizesi
  İ. Semin, 28 Şub 2020, 10:44

  Katar vatandaşları için İngiltere vizesi alma zorunluluğu var mı? Nasıl vize alabilirim? Vize için gerekli evrakları yazar mısınız?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Suriye vatandaşları için İngiltere vizesi
  K. Yılmazcan, 27 Şub 2020, 16:31

  Suriye vatandaşları için İngiltere vizesi alınabilir mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • 10 yıllık İngiltere vizesi
  S. Canyurt, 26 Şub 2020, 09:52

  Merhaba, genel olarak turistik amaçla yurtdışına çıkıyorum. Ssk lı olarak çalışmaktayım. Daha önce İngiltere'ye gitmedim. Aynı Amerika’daki gibi ilk başvuruda 10 yıllık İngiltere vizesi alabiliyor muyuz? 10 yıl için ne kadar ücret ödemeliyim? Başvuru süreci daha farklı oluyor sanırım değil mi?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiliz Vizesi
  N. Yılmazer, 25 Şub 2020, 14:23

  İngiliz vizesi almanın şartları nedir? Hangi belgeler lazım, ücret gibi bilgileri verebilir misiniz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere sponsorlu vize
  A. Sepin, 24 Şub 2020, 11:54

  Merhaba, İngiltere vize başvurusu yapmak istiyorum. İngiltere'de kuzenim var ve uzun yıllardır orada yaşıyor ve çalışıyor. Onu ziyaret edeceğim ve evinde kalacağım. İngiltere sponsorlu vize nasıl oluyor? Ben öğrenciyim. Bana kimler sponsor olabilir?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere E-vize
  E. Şimşek, 24 Şub 2020, 11:38

  İngiltere e-vize var mı? Online vize alabilir miyiz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • 18 yaş altı İngiltere vizesi
  E. Yakut, 24 Şub 2020, 10:10

  18 yaş altı İngiltere vizesi var mı? 18 yaşından küçüklerin vize alması için ne yapması lazım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Garanti İngiltere Vizesi
  H. Canikli, 24 Şub 2020, 09:54

  Selamlar, VİP tarzında garanti İngiltere vizesi diye bir şey var mı? Bir yerde böyle bir şey duydum da.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İngiltere Vizesi
  K. Günok, 22 Şub 2020, 12:10

  İngiltere vizesi nasıl alınır 2020 yılı için bir değişiklik var mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp