İngiltere Dil Okulu

İngiltere Dil Okulu

Yurtdışında dil eğitimi denildiğinde akla ilk olarak İngiltere dil okulu seçenekleri gelmektedir. İngiltere, köklü tarihi, kültürel zenginlikleri aynı zamanda eğitim sistemlerinin kalitesi ile dünyaca ünlü bir ülkedir. İngiltere, İngilizcenin anavatanı olması sebebiyle dil eğitimi için her yıl binlerce uluslararası öğrenci ağırlamaktadır.

Bir ülkede dil eğitiminin kalitesinin yanı sıra sosyal hayatın canlılığı da İngilizce öğreniminde büyük öneme sahiptir. İngiltere’de dil eğitimi almanın öğrencilere en büyük katkısı kuşkusuz pratik yapmaktır. Öğrenciler günlük hayatlarında da sık sık İngilizce pratiği yapmakta ve İngiliz aksanına maruz kalmaktadır. İngiltere’de dil eğitimi alan öğrenciler İngilizce iletişim becerilerini en üst düzeye taşımaktadır.

İngiltere’de hem zincir hem de butik olmak üzere sayısız dil okulu mevcuttur. İngiltere’deki dil okullarının büyük bir çoğunluğunun British Council ve English UK akreditasyonları bulunmaktadır. Bu kurumlar tarafından denetlenen İngiltere dil okulları, üst düzey bir eğitim kalitesine sahiptir. Eğitim kalitelerinin yanı sıra öğretim metotları, alanlarında uzman öğretmenleri ve akademik saygınlıkları ile dünyaca üne sahiplerdir.

İngiltere’de hemen hemen her şehirde bir dil okulu bulmak mümkündür. Londra dil okulları başta olmak üzere birçok bölgede dil okulu yer almaktadır. Büyük ve dinamik bir şehirde yaşamak isteyen öğrenciler genellikle Londra’yı seçerken, daha sakin bir şehirde eğitim almak isteyen öğrenciler Brighton, Bristol ve Bournemouth şehirlerini tercih etmektedir. Oxford, Cambridge gibi köklü üniversiteleri ile ünlü olan şehirlerde de öğrencileri çeşitli dil okulu seçenekleri beklemektedir. Daha az Türk nüfusunun olduğu Liverpool, Manchester ve York gibi şehirlerde de dil okulları bulmak mümkündür.

İngiltere dil okullarının Türk öğrenciler için oldukça popüler olmalarının bir diğer sebebi de Türkiye ile olan yakınlığıdır. İngiltere Türkiye’den sadece 4 saatlik uçuş mesafesindedir. Bu nedenle hem kısa dönem eğitim alacak hem de İngiltere yaz okulu programlarına katılacak küçük yaştaki öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İngiltere Dil Okulları ve Eğitimi

Dünyanın en köklü üniversitelerine sahip İngiltere, dil eğitimi konusunda da akla gelen ilk ülkelerdendir. İngilizcenin anavatanı olması ve yüksek kalite standartları sebebiyle İngiltere’deki dil okulları yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. İngiltere dil okulları ve eğitimi British Council ve English UK gibi kurumlar tarafından sık sık denetlendiklerinden dolayı eğitimin kalitesi üst düzeydir.

İngiltere’de farklı amaç, hatta farklı yaş gruplarına uygun dil eğitimi programları bulunmaktadır. Çok güçlü eğitim sistemlerine sahip olmaları ile bilinen İngiltere dil okulları; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce ve İngilizce sınav hazırlık kursları olmak üzere geniş bir program yelpazesine sahiptir.

Öğrenciler Genel İngilizce programlarında günlük hayatta kullanılan İngilizce üzerine haftada 20 ders saati eğitim almaktadır. Bu programlarda dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 temel beceri üzerine eğitim verilmektedir.

Yoğun İngilizce programlarında da haftada ortalama 25 ila 30 ders saati eğitim verilmektedir. Öğrenciler genellikle İngilizce seviyelerini daha kısa sürede daha etkili bir şekilde geliştirmek amacıyla Yoğun İngilizce programını tercih etmektedir.

Sınav hazırlık kurslarında ise IELTS, TOEFL ve Cambridge gibi uluslararası İngilizce yeterlilik sınavlarına yönelik teknik eğitimler verilmektedir. Bu programda yoğun olarak yazma, okuma dinleme ve konuşma üzerine durulmaktadır. İngilizce dil yeterlilik sınavlarına girecek öğrencilere iyi bir derece yapabilmeleri adına İngilizce dil bilgisi ve sınav taktikleri üzerine eğitim verilmektedir.

İş İngilizcesi kurslarında öğrencilere İngilizceyi profesyonel iş hayatında daha etkili kullanma becerisi kazandırmak hedeflenmektedir. Bu kurslarda genel dil bilgilerinin yanı sıra iş başvurularında, mülakatlarda, toplantılarda, iş yazışmaları ve sunumlarda yardımcı olacak İngilizce üzerine eğitim verilmektedir. Aynı zamanda İngiltere’de sağlık ve hukuk gibi çeşitli meslek kollarına özel kurslar bulmak da mümkündür.

İngiltere dil okullarında ders programları haftalık olarak belirlenmektedir. Genel olarak sabah programları olmakla birlikte bazı okullarda öğleden sonra programları da mevcuttur. İngiltere’de haftalık olarak 15 ila 35 ders saati aralığında dil eğitimi programları bulunmaktadır.

İngiltere Dil Okulu Kabul ve Başvuru Şartları

Dil okulu tercihi yapacak öğrenciler için İngiltere dil okulu kabul ve başvuru şartları merak edilmektedir. İngiltere dil eğitimi programlarından kabul almak lisans, yüksek lisans ya da sertifika programlarından kabul almaktan çok daha kolaydır. İngiltere dil okulu başvurusu yapacak öğrenciler için herhangi bir özel başvuru şartı aranmamaktadır.

İngiltere dil eğitimi programlarına her yaştan, her sosyal statüden ve her eğitim düzeyinden kişiler başvuru yapabilmektedir. Ancak bu noktada kişilerin İngiltere eğitim vizesi almak için uygun olup olmama durumu devreye girmektedir. Vize başvurusu yapacak kişilerin İngilizce eğitimi almak için gerekli sebeplerinin olması ve yeterli finansal güce sahip olmaları gerekmektedir.

İngiltere dil okulu başvurusu yapacak öğrencilerin öncelikli olarak yapmaları gereken şey kendilerine uygun okulu ve dil eğitimi programını seçmeleridir. Dil okullarının büyük bir çoğunluğunda başlangıç seviyesinden ileri seviye İngilizceye sahip öğrencilere uygun olan dil eğitimi programları bulunmaktadır. Öğrenciler ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine uygun programı tercih edebilmektedir.

İngiltere dil okulu programlarına başlayacak öğrencilere öncelikle bir seviye belirleme sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler kendi seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilmektedir. Genel İngilizce programlarına katılacak öğrencilerde herhangi bir başvuru şartı aranmamaktadır. Ancak İş İngilizcesi, akademik İngilizce ve sınav hazırlık kurslarına başlayacak öğrencilerin minimum Intermediate (orta) seviye İngilizceye sahip olmaları gerekmektedir.

Hedefe yönelik bir İngilizce eğitimi almak isteyen ancak istenilen İngilizce seviyesinde olmayan öğrenciler genellikle bir Genel İngilizce kursuna kaydolmaktadır. Bu öğrenciler İngilizcelerini ilerletip Intermediate seviyeye geldikten sonra hedefe yönelik programlara geçiş yapabilmektedir.

Yetişkin programlarına katılacak öğrencilerin minimum 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 16 yaşından küçük öğrenciler için ise İngiltere yaz okulu programları bulunmaktadır. İngiltere yaz okulları genellikle 7 ila 12 ve 13 ila 17 yaşlarındaki öğrencilere uygun programlar sunmaktadır.

En İyi İngiltere Dil Okulları

İngiltere, en çok dil okulu seçeneğine sahip olan ülkelerden biridir. İngilizcenin anavatanı olan ülkede dil okulları üst düzey bir eğitim kalitesine sahiptir. İngiltere’deki dil okullarının eğitim standartları, öğretmenleri ve öğrencilere verdikleri tüm hizmetler belirli kurumlar tarafından denetlenmektedir. Buna bağlı olarak dil okulları eğitimde belirli bir kaliteyi yakalamak durumundadır.

The London School of English

İngiltere en iyi dil okulları arasında yer alan The London School of English 1912 yılında kurulmuş, dünyanın en eski akredite dil okuludur. İngilizce dil eğitimi konusunda rakip tanımayan okullardan biridir. Okul, Londra’nın seçkin yerleşim mekanlarından biri olan Westcroft Square bölgesinde yer almaktadır. The London School of English’te Genel İngilizce programlarının yanı sıra İş İngilizcesi programları da oldukça popülerdir. Özellikle Hukuk İngilizcesi programı Türk öğrenciler tarafından oldukça fazla tercih etmektedir.

Kaplan International

Kaplan International da İngiltere’nin en iyi zincir dil okulları arasında yer almaktadır. Ana dili İngilizce olan ülkelerde şubeleri bulunan Kaplan dil okulları, İngiltere’de de pek çok farklı şehirde eğitim vermektedir. Kaplan International; eğitimlerinin kalitesi, uzman öğretmen kadrosunun yanı sıra ve K+ eğitim metodu ile de dil eğitimi noktasında öne çıkmaktadır.

EC English

İngiltere’nin en iyi zincir okullarından bir diğeri de EC English’tir. EC; İngiltere’de Londra, Brighton, Bristol, Cambridge, Manchester ve Oxford olmak üzere 6 farklı şehirde eğitim vermektedir. EC English’in diğer eğitim programlarına ek olarak Londra şubesinde 30 yaş üzerindeki yetişkin öğrenciler için 30+ programları mevcuttur.

St Giles International

Eğitim kalitesi ve farklı lokasyon seçenekleriyle fark yaratan diğer bir okul da St Giles International’dır. St Giles International’da Genel İngilizce programlarında öğleden sonra dersleri seçeneği bulunmaktadır. Öğleden sonra programlarının ücretlerinin daha ekonomik olması sebebiyle Türk öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir.  

Stafford House

Stafford House da en iyi İngiltere dil okulları arasında yer almaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinde hizmet veren zincir okulun İngiltere’de; Londra, Cambridge, Brighton ve Canterbury olmak üzere 4 şubesi bulunmaktadır. Dil eğitim programlarının yanı sıra Stafford House Londra şubesinde yabancılar için İngilizce öğretimi sertifikası olan CELTA programı bulunmaktadır.

İngiltere Dil Okulu Fiyatları

İngiltere dil okulu fiyatları yurtdışında dil eğitimi programlarına katılmak isteyen öğrenciler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Diğer ülkeler ile kıyaslandığında döviz kuru sebebi ile İngiltere’de dil eğitimi biraz daha maliyetli olabilmektedir.

İngiltere dil okulu ücretleri pek çok farklı etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar öncelikle öğrencinin dil eğitimi almayı tercih ettiği okul ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Örneğin konaklama ve yaşam maliyetlerinin pahalılığı Londra’da eğitim fiyatlarına da yansımıştır. Genel olarak bakıldığında Londra dil okulu fiyatları diğer şehirlere göre daha pahalıdır.

İngilizce dil kursu fiyatları belirlenmesinde rol oynayan diğer bir etken de öğrencinin eğitim alacağı hafta sayısıdır. Dil okullarının fiyatları haftalık olarak belirlenmektedir, buna bağlı olarak da hafta sayısı arttıkça eğitim fiyatları artmaktadır. Hafta sayısının yanı sıra öğrencinin seçtiği eğitim programının haftalık ders saati de fiyatların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Daha yoğun ders saati olan programların eğitim ücretleri daha pahalıdır.

İngiltere dil okulu belirlenmesinde aynı zamanda Türkiye’ye uygulanan promosyonlar etkili olmaktadır. Türkiye’nin dil okulu pazarındaki yerini arttırmak adına İngiltere dil okulları yılın belirli dönemlerinde eğitim fiyatları üzerinde indirimler uygulanmaktadır. Öğrenciler indirim dönemlerini takip edip uygun fiyatlardan yararlanabilmektedir.

Yukarıda belirtilen kriterlere bağlı olarak İngiltere dil okulları fiyatları geniş bir aralığa sahiptir. Fiyatların değişkenlik göstermesi ile birlikte İngiltere’de bir aylık dil eğitimi fiyatları 580 ila 1.750 GBP arasında değişkenlik göstermektedir. İki aylık fiyatlar 1.150 ila 3.300 GBP arasındayken İngiltere’de üç aylık dil eğitimi fiyatları 1.740 ila 4.700 GBP arasında değişmektedir. En doğru bilgi için öğrencilerin dil okulları ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

İngiltere Dil Okulu Konaklama ve Yaşam Masrafları

Eğitim ücretlerinin yanı sıra İngiltere dil okulları konaklama ve yaşam masrafları da öğrenciler için oldukça önemli bir konudur. Döviz kurunun daha yüksek olması sebebiyle İngiltere’de konaklama ve yaşam masrafları İngilizce dilde eğitim veren diğer ülkelere göre daha pahalıdır.

İngiltere dil okulu programlarına katılacak öğrencilerin konaklamaları dil okulları tarafından ayarlanmaktadır.  Genellikle her dil okuluna bağlı bir konaklama departmanı bulunmaktadır. Bu departman öğrencilerin isteklerine göre farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. İngiltere dil eğitimi konaklama noktasında en çok aile yanı ve yurt konaklamaları tercih edilmektedir. Diğer konaklama seçeneklerine göre daha az seçilse de öğrenci evi seçenekleri bulunmaktadır.

İngiltere'de Aile Yanında Konaklama

İngiltere dil eğitimi konaklama seçenekleri arasında en çok tercih edilen konaklama türü aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamalarında, aileler belirli kriterlere göre seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Öğrenciler bu konaklama tipinde birlikte kaldıkları aileler ile sık sık İngilizce pratiği yapma ve İngiliz kültürünü deneyimleme şansına sahiptir.

Aile yanı konaklamalar genellikle dil okullarına toplu taşıma mesafesinde yer almaktadır. Aile yanı konaklamaları genellikle diğer konaklama seçeneklerinden daha uygun fiyatlıdır. Haftalık aile yanı konaklama ücretleri öğrencinin eğitim aldığı şehre bağlı olarak 200-250 GBP arasındadır.

İngiltere'de Yurt Konaklaması

Diğer bir popüler konaklama seçeneği ise yurt konaklamalarıdır. Bu konaklamalar aile yanına konaklamalara göre öğrencilere daha rahat ve bağımsız bir yaşam alanı sunmaktadır. Yurt konaklamaları genellikle okula yürüme mesafesindedir. Ancak yurt konaklamaları aile yanı konaklamaya göre daha pahalı bir seçenektir. Haftalık konaklama ücretleri 250-350 GBP olarak değişmektedir.

Aile yanı ve yurt konaklamalarında öğrenciler taleplerine göre tek/çift kişilik odalarda, ortak/özel banyo seçeneklerini tercih etmektedir. Öğrenciler yine kendi isteklerine bağlı olarak yemekli veya yemeksiz konaklama seçebilmektedir.

İngiltere dil okulu programlarına katılacak öğrencilerin eğitim ve konaklama masraflarının dışında yeme-içme, ulaşım ve ekstra sosyal ve kültürel etkinliklerin masraflarını da göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Aylık cep harçlığı miktarları öğrencilerin eğitim alacakları şehre göre değişkenlik göstermektedir. Yaşam masraflarının daha pahalı olduğu Londra’da aylık 750-800 GBP diğer şehirlerde ise 600-700 GBP yeterli olmaktadır.

İngiltere’de Dil Eğitim Süresi ve Avantajları

İngiltere’de dil eğitim süresi ve avantajları da öğrenciler tarafından oldukça merak edilmektedir. İngiltere’de dil eğitimi süresinde belirli bir kısıtlama yoktur.

Dil eğitimi süreleri öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Dil eğitimi süresi öğrencilerin vize başvurusunda etkili olmaktadır. 6 aya kadar olan eğitim programlarında standart ziyaretçi vizesi başvurusu yapılmaktadır. Ancak bu vize uzatılamaz bir vize türüdür. Daha uzun süreli bir eğitim programına katılacak öğrencilerin kısa dönem eğitim vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İngiltere dil kursu programlarına katılmanın en büyük avantajı şüphesiz ki güçlü eğitim sistemleridir. Okulların büyük bir çoğunluğu British Council ve English UK tarafından akredite edilmiş kurumlardır. Sıklıkla denetlenen İngiltere dil okulları, üst düzey eğitim kalitesine sahiptir. İngilizcenin anavatanı olan İngiltere’de öğrenciler kısa sürede en etkili şekilde İngilizcelerini geliştirme şansına sahiptir.

Hem zincir hem butik olmak üzere İngiltere’de çok çeşitli dil okulları bulunmaktadır. Ülkede öğrencilerin hedef ve beklentilerine uygun geniş bir program yelpazesi mevcuttur. Genelden Yoğun İngilizceye, Sınav Hazırlık Programlarından İş İngilizcesine kadar birçok program mevcuttur. Dil eğitiminin sonunda öğrencilere dil seviyeleri ve katıldıkları program türüne uygun dünyanın her yerinde geçerli dil sertifikası verilmektedir.

İngiltere’de her yaş grubuna uygun dil eğitimi programı bulmak da mümkündür. Genellikle yetişkin sınıflarında minimum katılım yaşı 16’dır. Daha küçük yaştaki öğrenciler için de İngiltere yaz kampı seçenekleri mevcuttur.

İngiltere’de, Londra başta olmak üzere birçok farklı şehirde dil eğitimi almak mümkündür. Öğrenciler kendi karakter ve beklentilerine uygun şehri tercih edebilmektedir. İngiltere’deki gelişmiş ulaşım sistemi sayesinde öğrenciler yakınlarındaki şehirleri de kolaylıkla gezme şansına sahiptir. Aynı zamanda İngiltere vizesi sahibi öğrenciler İrlanda’ya da seyahat edebilmektedir.

İngiltere dil okulu avantajlarından biri de İngiltere’nin Türkiye ile olan yakınlığıdır.  İngiltere; ABD, Kanada, Avustralya gibi diğer İngilizce dil eğitimi alınabilecek ülkelere göre Türkiye’ye oldukça yakındır.  İki ülke arasında sadece 4 saatlik uçuş mesafesi bulunmaktadır.  

İngiltere Dil Okulu Vizesi

İngiltere’de dil eğitimi programlarına katılacak yabancı öğrencilerin İngiltere dil okulu vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. İngiltere dil okullarında eğitim görecek öğrencilerin eğitim sürelerine göre iki farklı vize kategorisi bulunmaktadır: standart ziyaretçi vizesi ve kısa dönem eğitim vizesi.

1 Ocak 2022 itibari ile İngiltere eğitim vizelerinde değişikliğe gidildi. İngiltere Hükümeti’nin yeni düzenlemelerine göre;

  • 6 aydan daha kısa süreli dil eğitimi programlarına katılacak öğrencilerin standart ziyaretçi vize kategorisine başvurmaları gerekmektedir. Yeni düzenlemeye göre standart ziyaretçi vizesine sahip olan kişilerin İngiltere’de 6 aya kadar dil eğitimi alma hakları bulunmaktadır.
  • 6 aydan başlayıp 11 aya kadar süren dil eğitimi programlarına katılacak öğrencilerin kısa dönem eğitim vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kısa dönem eğitim vizesine sahip kişilerin sadece İngiltere İngilizce kursu programlarına katılmalarına izin verilmektedir. Bu vize kategorisine başvuru yapacak öğrencilerin minimum 16 yaşında olmaları gerekmektedir.
  • İngiltere dil okulu vizesi başvurusu yapacak öğrencilerin öncelikle bir dil okuluna başvurmuş ve kabul belgelerini almış olmaları gerekmektedir.  Daha sonra İngiliz Hükümeti’nin resmi internet sitesinde bulunan online başvuru formunu doldurmalı ve başvuru ücretini ödemelilerdir. Kısa dönem eğitim vizesine başvuracak öğrencilerin online başvuruları esnasında aynı zamanda sağlık sigortası ücretini de ödemeleri gerekmektedir.

İngiltere eğitim vizesi hakkında bilgi almak, gerekli evrak listelerine ulaşmak ve başvuru yapmak için İngiltere vize işlemleri sayfamızı ziyaret edebilir veya 0212 970 05 53 telefon numaramızdan Vize Merkezi uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Dil Okulu Çalışma İzni

Köklü üniversiteleri ile dünya çapında bir üne sahip olan İngiltere, dil okullarının kalitesi ile de bilinmektedir. İngiltere, İngilizce dil eğitimi noktasında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. İngiltere dil okulları sundukları çeşitli avantajlar sayesinde her yıl binlerce yabancı öğrenci ağırlamaktadır.

Yurtdışında dil eğitimi programına katılacak birçok yabancı öğrenci gitmeyi planladıkları ülkede çalışma izni olup olmadığını merak etmektedir. Bu doğrultuda İngiltere dil okulu çalışma izni olup olmadığı en çok araştırılan konulardan biridir. İngiltere dil okulu programlarına katılacak öğrencilerin resmi çalışma izni yoktur. Öğrencinin eğitim süresi ne kadar uzun olursa olsun dil eğitimi programı ile İngiltere’ye gitmiş öğrencilerin çalışma hakkı yoktur.

İngiltere’de üniversite eğitimi programlarına katılan öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmaktadır. İngiltere öğrenci vizesi ile giden yabancı öğrencilerin yarı zamanlı (haftada 20 saat) çalışma izni vardır. Öğrenciler aynı zamanda mezuniyetleri sonrasında 2 yıla kadar İngiltere’de kalma ve çalışma izni elde edebilmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

  • İngiltere’de dil eğitimi için neler yapmam gerekiyor?
    U.T., 01 Nis 2022, 11:12

    Merhabalar, İngiltere vizesine başvurmak istiyorum. İngiltere’ye gitme amacım dil eğitimi almak olacak. Fakat bu konuda hiçbir bilgim yok nereden başlayacağım bilmiyorum. Ne evraklar gerekiyor bilmiyorum. İngiltere'de dil eğitimi için neler yapmam gerekiyor bana bu konular hakkında bilgi verebilecek bir danışmanlık şirketi çalışıp vize işlemlerimi hızlıca çözmek istiyorum. İngiltere'de dil eğitimi alabileceğim bütçeme uygun olan eğitim merkezlerini araştırdım. Sadece vize işlemlerimde profesyonel bir ekip ile çalışmak istiyorum. Konu hakkında detaylı gerekli belgeler ve süreçler hakkında sizden bilgi bekliyorum. Teşekkür ederim.

    Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İngiltere için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp