İngiltere Transit Vize

Transit olarak İngiltere’den geçmek için İngiltere transit vizesine ihtiyacınız olabilir. Transit vizeye başvurabilmeniz için seyahatinizde kullanılmak üzere yeterli maddi birikime sahip olduğunuzu, İngiltere üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapma niyetinizin olduğunu ve asıl gitmek istediğiniz ülkeye giriş yapabileceğinizi ispat etmeniz gerekir.

Havalimanından Çıkmayacaksanız

İngiltere’de aktarma yapacağınız bir uçuşunuz varsa ve sınır kontrolünden geçmeyecekseniz Direkt Havasahası Transit Vizesi (Direct Airside Transit Visa - DATV) için başvuruda bulunabilirsiniz. DATV 24 saat geçerlidir. Eğer sınır kontrolünden geçmeniz gerekiyorsa (örneğin aktarma uçuş için bagajınızı almanız gerekirse) bu vizeye başvuramazsınız. İngiltere transit vizesi almanız gerekir.

Havalimanından Çıkacaksanız

İngiltere’de bir sınır kontrolünden geçecek ancak 48 saat içinde başka bir ülkeye geçiş yapacaksanız ve İngiltere’de bulunduğunuz süre içinde herhangi bir işte çalışmayacak ya da eğitim almayacaksanız başvurmanız gereken vize İngiltere transit vizesidir. Uzun bir süre boyunca İngiltere’ye sık sık gitmeniz gerektiğini ispat ettiğiniz takdirde uzun süreli İngiltere transit vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Uzun süreli transit vizesi ile her seyahatinizde İngiltere’de en fazla 48 saat kalabilirsiniz.

İngiltere transit vizesi başvurusu yapmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için İngiltere transit vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İngiltere Transit Vizesi Almanıza Gerek Olmayan Durumlar

Bazı durumlarda İngiltere üzerinden aktarmalı olarak başka ülkelere seyahat ederken İngiltere transit vizesi almanıza gerek yoktur. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek olan yolcular için bu konuda bir istisna getirilmiştir. Bu ülkelerden birine geçerli bir vizenizin olması veya en son giriş yapmanızdan bu yana en fazla 6 ay geçmiş olması ve İngiltere'de aktarma yaptığınız sürenin 24 saati geçmemesi yani 24 saat içinde İngiltere'deki bir havalimanından asıl gideceğiniz ülkenin uçağına binmeniz halinde İngiltere transit vizesine ihtiyacınız yoktur.

Bunların yanında ABD’de veya Kanada’da sürekli oturum izniniz varsa, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden birine gidiyorsanız ve vizenizin türü “D” ise veya herhangi bir Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkesinde devamlı oturum izniniz varsa, İngiltere üzerinden aktarma yapmanız gerektiğinde İngiltere topraklarında 24 saatten fazla bir süre geçirmemek şartıyla transit vize almanıza gerek yoktur.

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya online@vizemerkezi.com e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Transit Vize Ücreti

İngiltere Transit vize kategorileri 2 bölüme ayrılmaktadır. BU bölümler; Direct Airside Transit (DATV, Direk havayolu transit vize) 50 USD Visitor in Transit Visa ( Transit ziyaretçi) 91 USD. Belirtilen vize ücretleri sadece konsolosluğa ödenen resmi harç bedelleridir. Bu tutarlara hizmet bedeli ve ek olarak ödenen ek hizmetler, başvuru merkezi bedelleri dahil değildir.

Vize harcı ne kadar ve nereye yatırılır?

İngiltere konsolosluğuna yapılan tüm vize başvurularında olduğu gibi bu kategori içinde vize harç ödemeleri online olarak vize başvuru formu doldurulması akabinde ödeme kredi kartı ile ödeme yapılmaktadır. İngiltere Transit vize kategorileri 2 kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategoriler; Direct Airside Transit (DATV, Direk havayolu transit vize) 50 USD ve Visitor in Transit Visa ( Transit ziyaretçi) 91 USD. Vize ücretleri sadece konsolosluğa ödenen harç bedelleridir. Bu tutarlara hizmet bedeli ve ek olarak ödenen ek hizmetleri, başvuru merkezi bedelleri dahil değildir.

Vize başvuru formu

İngiltere vize başvuru formları online olarak tarafımızca doldurulacaktır. Vize başvuru formu online ve İngilizce olarak doldurulması gerekiyor. Vize başvuru formlarınızı şahsen de doldurabilirsiniz fakat doldururken yapılan hatalar vizenin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Örneğin; Başvuru formunda İngilizce karakter kullanılması zorunludur. Sunduğunuz evraklar ile başvuru formunuzda yazdığınız bilgiler birbiri ile uyuşması zorunludur. Buna örnek olarak ev adresiniz sorulmaktadır. Oturduğunuz evde kaç yıldır oturduğunuz sorulmaktadır. Bu tarihleri hatırlamıyor olabilirsiniz. Nüfus kayıt örneğinizi ve ikamet belgenizi e-devlet şifreniz ile alırken tarihçeli yerleşim yeri olarak talep edebilirsiniz. Çalışma durumunuzu ve işe giriş tarihlerinizi başvuru formunuzda belirtilmesini isteyeceklerdir. Siz bu tarihleri formunuzda belirtirken mutlaka sunacağınız dokümanlarınız ile desteklemeniz gerekmektedir. Gelir durumunuzu sunarken banka hesap hareketlerinizi, banka hesabınızdaki tutarları, yatırım hesaplarınızın tümünü konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. Başvuru formunuzda eksik sunduğunuz tüm bilgiler ret sebebidir.

İngiltere Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Transit Vizesi Direct Airside Transit Visa ile sınır kontrolünü geçmeden ve havaalanını terk etmeden 24 saat içinde uçuşunuza devam edebiliyorsunuz. Visitor in Transit Visa ise sınır kontrolünü geçmeniz gerektiğinde ve 48 saat içinde ülkeyi terk etmeniz gerektiğinde gerekli olan almanız gereken vize türüdür. Bu vize türü için uygulanan vize işlem süresi minimum 15 iş günüdür. Yoğun dönemlerde veya bazı olağanüstü gerçekleşen dönemlerde vize işlem süreleri konsolosluğa bağlı olarak değişmektedir.

İngiltere Transit Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Transit vizeye başvurulması gerektiği durumlarda ihtiyacınız olan belgeler;

Transit vizesine başvurmak için geçerli bir pasaportunuz veya geçerli bir seyahat belgeniz olmalıdır.

Transit vizeye başvuru yapmadan önce uçak bileti almayı planladığınız uçak firması ile ya da aktarma yapacağınız havalimanı vize gereklilikleri ile ilgili bilgi teyitleşmeniz gerekmektedir

Geçerli bir İngiltere visitor vizeniz var ise transit vize almanıza gerek yoktur. Birleşik Krallık'ta 48 saatten fazla kalıyorsanız, Standart Ziyaretçi vizesine başvurmanız gerekir.

Seyahat ettiğiniz ülkeye giriş izniniz olduğuna dair kanıt sağlamanız gerekir, örneğin; Oturma izni, yeşil Kart, geçerli vize gibi.

Seyahat ettiğiniz ülkenin vatandaşı veya mukimi değilseniz, oraya neden gittiğinizi açıklamanız gerekebilir. Seyahat edeceğiniz, kaldığınız yerin ayrıntılarını vermeniz gerekebilir.

Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde açıklanan 13 Mart 2014’te yayınlanan açıklamaya göre Türk vatandaşları, gidilen ülkeye 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vize veya evraklarının olması şartının dışında aşağıda yer alan durumlardan birine sahip olma durumunda transit vizeden muaf olacakları konsolosluk tarafından bildirilmektedir.

  • Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralya, Kanada veya Yeni Zelanda’ya seyahat etmeleri ve bu ülkelere geçerli vize ile en son giriş yapıldığı dönemden bu yana 6 aydan daha kısa süre geçmiş olması veya bu ülkelere giriş izni veren geçerli vizelerin bulunması gerekmektedir. (Vizenin bulunduğu pasaportun da kişinin yanında olması gerekiyor)
  • Kanada’da sürekli kalıcı oturum izni bulunması ve kanıtının sunulması (28 Haziran 2002 tarihinden itibaren geçerli olma şartı vardır. Ayrıca oturum izninizin de yanınızda olması gerekiyor)
  • Avrupa Ekonomi Bölgesi (EEA) ülkelerinden birinde, D vize kategorisinde geçerli vizenizin olması ya da oturma iznine (residence permit) sahip olunması gereklidir. (Oturma izninizin ya da vizenizin kanıtı ve asılları yanınızda olması gerekiyor)
  • Amerika’da (ABD) sürekli oturum izninizin olması ve kanıtının sunulması (21 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli olma koşulu vardır)

İngiltere Vize Başvuru Formu

Yükleniyor...