İngiltere Üniversite Eğitim Vizesi

D.Ü. 21/02/21, 21:36
Merhabalar, The University of Manchester'den lisans seviyesi için Haziran 2020’de kabul mektubu aldım. Covid nedeniyle 2021 Eylül ayında eğitime başlamak üzere eğitimimi 1 yıl ertelediler. Elimde en son 2019 yılında girdiğim IELTS sınav sonucu var. İngiltere Üniversite eğitim vizesi için ne zaman başvurabilirim? Ne tür evrak getirmem lazım?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhabalar,

İngiltere eğitim vizesi başvurusu yapabilmeniz için gideceğiniz okuldan aldığınız kabul mektubu ertelenmiş olan yeni tarihlerle güncellenmiş olması gerekir. Okulunuzu bitirdikten sonra İsterseniz Yüksek Lisans yapmak için vizenizin süresini uzatabilirsiniz. Bu tarz oturum vizeleri Amerika’da iken uzatma yapılabilir. Okuldan kabul aldıktan sonra Tier 4 eğitim vizesi İngiltere başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca aldığınız okul kabul mektubunuzda mutlaka Cas numarası bulunmalıdır. Cas Mektubu (Confirmation of Acceptance) İngiltere’de eğitim almak istediğiniz okul ve bölümü hakkında bilgi verir. Aynı zamanda tüm eğitim ile ilgili detaylarınız Cas Mektubunuzda bulunmalıdır.

İngiltere Üniversite Öğrenci vizesi için önce şahsi evraklarınızı ve sizin eğitiminiz süresince tüm  masrafları karşılayacak olan sponsorunuzun gelir gösteren evraklarını ve banka dökümleriniz sunması gerekir. Bu evrakların neler olduğunu size en yakın ofisimizi arayarak vize uzmanlarımızdan güncel evrak listesini talep edebilirsiniz.

İngiltere Üniversite Eğitim Vizesi Nasıl Alınır? 

Başvurunuzun gerçekleştirebilmeniz için önce İngiltere eğitim vizesi başvuru formunuzun eksiksiz ve hatasız doldurulması gerekir. Form doldurma işlemini yaparken İngiltere’de bulunduğunuz süre içinde geçerli olan sigorta ücretini de kredi kartınız ile ödeme yapmanız gerekir. En son başvuru formu doldurulduktan sonra Tier 4 vize ücreti de online ödeme yapılmalıdır. Bu aşamalar bittikten sonra randevunuzu alıp, tüm evraklarınızı taratarak sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Evrak yükleme işlemi isterseniz başvuru merkezinde ücret ödeyerek de yaptırabilirsiniz. 

Geçmiş yıllarda İngiltere Üniversite Öğrenci vizesi başvurularında randevu günü başvuru merkezlerinde mülakat yapılıyordu, şimdi bu uygulama kaldırılmıştır. Randevu günü sadece başvuru sahibinden parmak izi alınmakta ve biyometrik fotoğraf çekilmektedir.
Eğitim vizesi başvurularında en önemli belge; sponsorunuza  ya da size ait olan banka hesap dökümleridir. Bankanızda bulunması gerekli olan bakiye hesaplanırken birinci yılın kurs bedeli ödenmiş ise ve bu durum CAS mektubunuzda belirtildiyse, yapılacak hesaba bu para miktarını katmanıza gerek yoktur.

Peki, Bankanızda olması gereken para miktarı ne kadar olmalıdır ve nasıl hesaplanır?

Eğitiminiz süresince konaklayacağınız yerin ücreti (maintenance),eğitim süresince harcayacağınız para miktarı mutlaka yapacağınız hesaba eklemelisiniz. Ayrıca Londra dışı bir okulda eğitim alacağınızdan dolayı aylık 1015 GBP’yi okul kaç ay sürecek ise ay sayısı ile çarpmanız gerekir. Londra içinde eğitim alacak Öğrenciler 1265 GBP ile kalınacak ay süresini çarparak hesaplama yapmaları gerekir. Bu hesaplama şekli en fazla 9 ay sürecek okullar için geçerlidir. Eğer eğitim alacağınız okul 9 ay ve üstü ise bu belirtilen Londra içi ve dışı bedelleri 9 ile çarpmalısınız. 

Hesaplamış olduğunuz bu toplam bedel 28 gün boyunca banka hesabınızda eksilmeden duruyor olması gerekir. Alacağınız banka dökümünüzün son 3 ay içerisinde hesap hareketi içermeli ve İngilizce olmalıdır. Aynı zamanda bu para miktarının 28 gün boyunca hesabınızda eksilmeden durduğuna dair banka yetkilisi tarafından imzalı, İngilizce ön yazı alınması gerekir.  Ayrıca İngiltere’de eğitim alabilmeniz için almış olduğunuz IELTS dil yeterlilik belgenizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekir. Sponsorunuzun mutlaka masrafları karşılayacağını belirttiği vize talep dilekçesi sunmalıdır. Evraklarınız İngiltere Konsolosluğu’na ulaştıktan sonra eğitim vizesi başvurunuz 21 gün içinde sonuçlanmaktadır.  

İngiltere Üniversite eğitim vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için 0212 970 0553 numaralı İngiltere vizesi özel hattımızdan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi
Yüksel ERDİN

İngiltere Üniversite eğitim vizesi

 

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Yorum Ekle
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.