Corona Döneminde Amerika Vize Başvuruları

Corona Döneminde Amerika Vize Başvuruları

Corona Döneminde Amerika Vize Başvuruları nasıl olacak sorusu son 1 yıldır en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu yıl Amerika Konsolosluğu tarafından mülakat randevusu verilemediğinden dolayı Amerika seyahati gerçekleştirmek isteyenler Corona virüsü ile ilgili gelişmeleri takip etmeleri gerekir. Pandemi olmasından dolayı Amerika’nın Türk vatandaşlarının yapmış olduğu vize başvurularında kısıtlamalar yapılmaktadır.

Peki, Covid-19 nedeniyle bugüne kadar yapılan Amerika vize başvurularında neler yaşandı?

2020 yılı Mart ayında başlayan küresel salgın nedeniyle Amerika Konsolosluğu tüm randevu tarihlerini kapattı, var olan başvuru randevuları da iptal oldu. Randevuları iptal olan başvuru sahipleri açık olan yeni tarihlere randevularını aldılar fakat yaşanılan Covid-19 salgını devam ettiği için aldıkları randevular yine iptal edildi. Ayrıca salgın öncesi geçerli olan “Aldığınız randevu bir yıl geçerlidir” ve “En fazla 5 kez randevularınızı değiştirebilirsiniz” kuralları Covid-19 salgını bitine kadar geçerli olmayacaktır. Amerika Konsolosluğu şu anda en yakın 2022 yılına randevu vermektedir.

Amerika’ya vize başvuru türü eğitim vizesi, çalışma ya da oturum izni almak ise acil randevu talebinde bulunabilirsiniz. Amerika’ya yapacağınız seyahat tarihi öncesine mülakat randevunuzu çekilebilmek mümkün olmaktadır Fakat bu tarz taleplerin çoğu kabul edilmemektedir. Sağlık problemi nedeniyle vize başvurusu yapıyorsanız acil randevu talebiniz genelde onaylanmaktadır ama bu erken randevu talepleri neden onaylanıp onaylanmadığı konusu net değildir. Tabi bu sebeple ilk önce randevu tarihini alıp sonra acil randevu talebinde bulunduğunuzda sonucu öğrenmek mümkün olacaktır.

Covid-19 Sonrası Amerika Seyahatlerinde Yapılacaklar

Peki, acil randevu talebiniz kabul olduğunda, Amerika’ya sorunsuz bir şekilde nasıl giriş yapabilirim? Pandemi salgını süresince Amerika seyahatini yapmadan önce ve sonra neler yapmam gerekir?

Amerika’ya giriş yapacak olan 2 yaş ve üzerinde olan yolcuların üç gün öncesi alınmış negatif Covid-19 testi yaptırmış olması gerekir. Amerika vatandaşları veya oturum izni olanlar bu kurala dâhildirler.  Havayolları görevlileri, uçağa binmeden önce bütün Amerika yolcularını kontrol edip negatif test sonucu veya yakın zamanda iyileşme kanıtı olup olmadığını tespit etmeleri gerekir. Aksi takdirde havalimanından ülkelerine geri gönderilirler.

Amerika vizesi sahibi olarak Amerika’ya bir veya daha fazla aktarması olan uçuşla geliyorsanız, Covid-19 testinizi 3 gün kala yaptırmış olmanız gerekir. Aktarmalı uçuşlarda havalimanlarındaki kalış süreleri 24 saatten daha uzun olmaması gerekir. Bu durumun dışında gerçekleşen aktarmalı uçuşlar için tekrar Covid-19 testi olmadan Amerika’ya giriş yapamazsınız.

Covid-19 aşısı olanlar ya da daha önce Covid-19 geçirmiş olanların yeterli antikor üretimi olduğuna dair pozitif test sonucu varsa Covid 19 testine ihtiyaç var mı?

Amerika’ya seyahat edecek olan tüm yolcuların, aşı veya antikor olması durumundan bağımsız olarak, negatif bir Covid-19 testi olmalı ya da iyileşme dokümantasyonu sağlamaları gerekir.

Amerika’ya giriş yapan yolcuların son 14 gün içinde yüksek riskli ülkelerde kalmaları durumunda ülkeye giriş yasağı uygulanmaktadır. Türkiye riskli ülkelerin içinde bulunmadığı için giriş çıkışlarda problem yaşanmamaktadır. Bu kurallar çok hızlı değişiklik gösterdiği için seyahat etmeden önce durum değişikliği olup olmadığını öğrenerek hareket etmenizde fayda vardır.

Corona Döneminde Amerika Vize Başvuruları değişikliklerini öğrenmek için Vize Merkezi ofislerimizi aramanız yeterlidir. +90 212 970 05 02

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp