Amerika'ya Göç Etmenin Yolları 2019

Amerika da oturum izni denince ilk akla gelen tabi ki green cardtır. Green card sahibi olmanız demek Amerika vatandaşı olmanıza bir adım kaldı demektir. Green card ile Amerika da seçme ve seçilme haricinde tüm hakları sahip olabiliyorsunuz peki Amerika da green carda uzanan yollar nelerdir?
Amerika’da Green Card - Yeşilkart almanın 4 temel yolu bulunmaktadır. 
1.  Akraba Yoluyla Green Card
2. İstihdam Bazlı Green Card
3. Çekiliş Yoluyla Greencard
4. Amerika Nişanlılık Vizesi

Akraba Yoluyla Yeşil Kart –Greencard

Bir Amerika vatandaşı yanına akrabalarını getirme hakkına sahiptir. Ama bu akraba derecesine göre değişiklik göstermektedir. Amerika vatandaşının bazı akrabaları için sınırsız olarak getirmek hakkına sahiptir. Buradaki sınırsızdan kastımız; Amerika Hükümeti yıllık verilecek green card limiti belirlemektedir. Akraba Yoluyla Green card alacaklar için de sınırlı ve sınırsız olmak üzere iki kategori oluşmuştur. Sınırsız olanlar bu hükümetin belirlediği limite dahil değildir. Ama diğerleri belirlenen limite göre yıllarca bekleme ihtimali bulunmaktadır.  
Sınırsız olanlar;
IR-1: ABD Vatandaşının Eşi
IR-2: ABD Vatandaşının 21 Yaşındaki Evlenmemiş Çocuğu
IR-3: ABD Vatandaşı tarafından yurtdışına kabul edilen Yetim
IR-4: ABD vatandaşı tarafından ABD’de kabul edilecek olan yetim
IR-5: En az 21 yaşında olan bir ABD Vatandaşının ebeveyni
Sınırlı olanlar;
Aşağıdaki grupta olanların yıllık mali yıla göre belirlenen limitleri en sonda belirtilmiştir. Örneğin 21 yaşını geçmiş Amerikalı birinin evlenmemiş çocuklarından bir yılda toplamda 23400 kişi alınmaktadır. Siz başvuru yaptığınız zaman sıraya girmiş olacaksın. Şunu da düşünmek gerekir şu an sırada bekleyen yüzlerce kişi olabilir. 
Önce Ailenin Tercihi (F1) : ABD vatandaşlarının evlenmemiş oğulları ve kızları ve varsa onların küçük çocukları. (23.400)
İkinci Ailenin Tercihi (F2) : LPR'lerin eşleri, küçük çocukları ve evlenmemiş oğulları ve kızları (21 yaş ve üstü). Bu kategori için mevcut olan vizelerin en az yüzde yetmiş yedisi eşlere ve çocuklara gidecek; kalanlar evlenmemiş oğullara ve kızlara tahsis edilir. (114.200)
Üçüncü Ailenin Tercihi (F3) : ABD vatandaşlarının evli oğulları ve kızları, eşleri ve küçük çocukları. (23.400)
Dördüncü Aile Tercihi (F4) : ABD vatandaşlarının en az 21 yaşında olması koşuluyla ABD vatandaşlarının erkek ve kız kardeşleri ile eşleri ve küçük çocukları. (65,000)

İstihdam Bazlı Yeşil Kart

Amerika da belli bir süre çalışan ya da belli kurallar kapsamında yatırım yapan kişilere green card alma hakkı verilmektedir. Bu başlık altında bu konuda sizlere bilgi vereceğim. Konunun ayrıntısına sitemizde ayrı başlıklardan ulaşabilirsiniz. 

Çalışma Vizeleri

Amerika da bir firmanın Amerika Çalışma bakanlığına başvuru yaparak sizler için iş sertifikası çıkarmış olması gerekmektedir. Bu sertifika çıktıktan sonra yine Amerika da ki firma USCIS(Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna) I140 formu ile başvuru yapıp size en uygun vize onayı alması gerekmektedir. 

Yatırımcı Vizesi

Amerika Birleşik Devleti Amerika’da yapılan bazı projelere destek amaçlı yurtdışından yatırımcı çekmek için green card’ta başvuru imkanı sağlamaktadır. Bu projelere yatırım yapan yabancılara oturum izni verilebilmektedir. Green card’a başvuru yapabilmeniz için EB-5 projelerine yeterli miktarda yatırım yapmış olmanız gerekmektedir. 

Çekiliş Yoluyla Greencard

Amerika Birleşik Devletleri her yıl 2 yıllık bir meslek tecrübesi olan En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir; veya Son 5 (beş) yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olan kişileri Amerika kalıcı olarak gelmesi için bir çekiliş düzenlemektedir. Geçen sene 50000 kişi için bu çekiliş düzenlenmiştir. Çekilişe başvuru tarihi Ekim ayında başlayan 1 aylık süreç olup süreç bir sonraki mayıs ayında kazananların açıklanması ile başlamaktadır. 

Amerika Nişanlılık Vizesi

Amerika vatandaşı ile evlenmeyi düşünen kişilerin ilk alması gereken vize nişanlılık vizesidir. Nişanlılık vizesi alınması durumunda, konsolosluk Amerika da 90 gün içerisinde evlenmeyi zorunlu tutmuştur. Nişanlılık vizesi alabilmeniz için belli koşullar bulunmaktadır. Amerikalı kişi ile 2 yıl içerisinde en az iki kere yüz yüze görüşmüş olmalısınız ve sizi yanına getirebilecek kadar ekonomik güce sahip olmalıdır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp