Amerika Vize Reddi Aldım Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim?

Amerika Vizesi Ön Başvuru Formu

AMERİKA VİZE REDDİ ALINDIĞINDA YAPILACAKLAR

Tatilinizi planladınız ve bu yıl tatil yapmak için Dünyanın en güzel ülkesi Amerika Birleşik Devletlerini seçtiniz. Amerika rüyaları kuruyorsunuz ve hemen vize işlemlerinize başladınız. Doldurmanız gereken DS-160 formunu doldurdunuz. Amerika Vize işlemleri için gerekli olan evrakları temin ettiniz. Her şeyin tamam olduğunu düşündünüz. Amerika Konsolosluğunda aldığınız randevunuza gittiniz. Konsolosluğa girdiniz, sıra aldınız, parmak izi işlemleriniz bitti ve mülakata girdiniz. Sonuç Amerika vize başvurunuz reddedildi. Şimdi ne yapacaksınız?

Amerika vize reddi aldığınızda birçok farklı söylemlerle karşılaşacaksınız. Bu söylemlerden bazıları;

  • Bir kere Amerika vizesi alamadıysan tekrar alamazsın.
  • Başvuruyu yaptığın Amerika Konsolosluğunu değiştirmelisin.(Örneğin İstanbul Konsolosluğunda başvuru yaptıysanız ikinciyi Ankara da girmek gibi)
  • Amerika vizesi için başvuru nedenini değiştirmelisin.(Örneğin ilk başvuruda Amerika’ya arkadaşımla gezmeye gitmek istiyorum yazdıysanız, ikincisinde bir yakınımı ziyaret etmek istiyorum gibi)

Aslında bu tip söylemlerin doğru olmadığı Vize Merkezi Danışmanlarımızın yılların verdiği deneyimleri ile sabittir. Amerika vize reddi alındığında tekrar başvuru yapılırken sadece DS-160 formunda daha önce vize reddi aldınız mı? Sorusuna hayır yerine evet yazmak dışında bir farklılık olmayacaktır. Peki, neden Amerika vize reddi aldınız?

Amerika Vize Reddi Neden Aldınız? Vize Reddi Sebepleri Ne Olabilir?

Amerika Konsolosluğu mülakat günü vizenizi onay vermez ise size vize reddi yazısı verecektir. Bu yazı matbu bir yazı olup, direkt olarak neden vize reddi verildiği konusunda ayrıntılı bir neden belirtilmeyecektir. Bu yüzden Amerika vize reddi almanıza birçok husus neden olmuş olabilir. Bunların en önemlisi DS-160 formuna yazılan bilgilerin doğru olması çok önemlidir.

Amerika vize reddi sebeplerinden biri de DS-160 formunda yazdığınız bilgileri teyit edecek nitelikte evrakların temin edilmesi ya da hazırlanması konusunda aksaklıkların ve eksiklerin olması olabilir.

Bir diğer neden ise Amerika’ya seyahat amacına uygun vize başvurusunda bulunmamış olmanız olabilir. ABD’ye ziyaret amacına göre birçok farklı vize çeşitleri bulunmaktadır. Amerika vize çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Başka bir neden de Amerika Konsolosluğunda yapmış olduğunuz mülakat esnasında sorulan sorulara net cevap verememiş olmanız ya da mülakat esnasında normalin dışında bir heyecan, tedirginlik ve buna benzer durumda olmanız Amerika vize reddi almanızdaki nedenler olabilir.

Sonuç olarak vize memuru size klasik cümleler söyleyerek vizeniz maalesef reddedildi diyecektir. Rutin cümlelerden bazıları;

“Türkiye’ye yeterli bağlılığınız yok.”

“Maddi durumunuz vize almak için yeterli değil.”

“Gerekli evrakları getirmemişsiniz.”

“Yeterince yurt dışına çıkmamışsınız”

Amerika Vize Reddi Aldım Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim?

Yukarıda vize reddi nedenlerini ve yapılan yanlışları sıralamaya çalıştık. Peki vize reddi aldıktan sonra Amerika vizesi alma ihtimalim tamamen bitmiş midir? Tabi ki hayır. Vize reddine neden olan sebebin bir vize danışmanı tarafından analiz edilmesi ve sonucunda bu nedenin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Örneğin; en bariz nedenlerden biri yurtdışına çıkmadan ilk seferinde Amerika ya gitmek istemiş ve red almışsanız hemen vize alabileceğiniz bir ülkeye vize almalı ve seyahat etmelisiniz.

DS-160 formunda red nedeninizi iyi açıklamalı ve o nedeni ortadan kaldırdığınızı ispatlar evrakları ortaya koymalısınız. Bekarken başvurmuş ve mülakatta vize memuru “Türkiye’ye yeterli bağlılığınız yok” denilmişse evlendiğiniz belirtir evlilik cüzdanınızı ikinci başvuruda kesin olarak yanınızda götürmelisiniz.

Son olarak ikinci mülakata giderken ilk görüşmedeki gibi heyecanlı hareket etmemeli, daha rahat olmalısınız çünkü artık bütün süreci biliyorsunuz. Mülakatta heyecan yapmadan DS-160 formunuzdaki evrakları tam hazırlayarak gönül rahatlığı ile girmelisiniz. Ve sonra da vize memurundan vizeniz onaylandı yazınızı alıp pasaportunuzu teslim etmelisiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp