ABD – Türkiye Vize Krizinde Hızlı Amerika Vizesi Almanın Püf Noktaları

Amerika Vizesi Almanın Püf Noktaları

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi her ne kadar tamamen sona ermiş gibi görünse de Amerika Büyükelçiliği ve Konsolosluğunun verdiği randevu tarihleri kısa bir zaman içinde Amerika’ya seyahat etmesi gereken kişiler için hala problem teşkil etmektedir.

Söz konusu problemi aşmak için Amerika Konsolosluğu tarafından “Hızlandırılmış Randevu” sistemi uygulaması başlatılmıştır. Hızlandırılmış randevu sistemi mülakat randevularının belli koşullarda öne çekilmesini sağlamaktadır. Acil randevu talebinde bulunabilmeniz için durumunuzun Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiş 5 kategoride yer alan seyahat amaçlarından birine uygun olması gerekmektedir.

Amerika Konsolosluğu’nun inisiyatifi ile verilebilen hızlandırılmış randevular için değerlendirmeye alınacak 5 seyahat amacı şunlardır:

1- ABD’de bulunan birinci derece bir akrabanın vefat etmesi veya ağır hastalığa sebep olan ya da yaşamını tehdit eden bir kaza geçirmesi nedeniyle yapılan Amerika vizesi başvuruları. (Bu durumda isim, ilişki, yer ve duruma dair bir açıklama ve ilgili tüm doktorların ya da cenaze evinin iletişim bilgileri başvurunuza dahil edilmiş olmalıdır)

2- Amerika vizesi başvurusunda bulunan kişinin kendisi ya da 18 yaşından küçük çocukları için acil bir tıbbi tedavi gerekmesi nedeniyle yapılan Amerika vizesi başvuruları.

3- I-20 ya da DS-2019’dak başlangıç tarihi, alınabilen ilk vize randevusundan daha erken olan bir öğrencinin yaptığı öğrenci ya da değişim vizesi başvuruları. (Amerika F1 Öğrenci Vizesi, Amerika M1 Öğrenci Vizesi ya da Amerika J1 Öğrenci Vizesi gibi)

4- İlk uygun vize randevusu alındıktan sonra 10 gün içinde ortaya çıkan işle ilgili acil durumlar nedeniyle yapılan Amerika vizesi başvuruları.

5- İlk uygun vize randevusu alındıktan sonra 10 gün içinde ortaya çıkan kayda değer siyasi, kültürel, sportif, iktisadi ya da gazetecilikle ilgili öngörülmedik bir ziyaret nedeniyle yapılan Amerika vizesi başvuruları.

Amerika vizesi başvurunuzun yukarıda yer alan amaçlardan birine uygun olduğunu düşünüyorsanız neden acilen vize almanız gerektiğini açıklayan bir talep formu hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz. En fazla 500 kelimeden oluşması gereken bu acil randevu talebi formunda Amerika Birleşik Devletleri’ne acilen seyahat etmeniz gereken tarih ve acil seyahatinizin kısa bir açıklaması bulunmak zorundadır.

Hızlandırılmış randevu talebiniz Amerika Konsolosluğu tarafından incelenerek talebiniz ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir karar verilecektir. Talebinizin onaylanması durumunda mülakat randevusu tarih ve saatiniz konsolosluk görevlisinin takdirine bağlı olarak değiştirilerek öne alınacaktır. Talebinize herhangi bir cevap alamazsanız talebiniz reddedilmiş sayılacaktır. Bu durumda randevu sistemi tarafından verilmiş olan randevu tarih ve saati geçerliliğini korumaya devam edecektir. Yalnızca bir kez hızlandırılmış randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Acil randevu talebiniz Amerika Konsolosluğu tarafından onaylanırsa mülakat randevunuza Amerika vizesi başvurunuz için gerekli evraklar ve formlarınız ile birlikte ABD’ye acilen seyahat etmenizi gerektiren durumu kanıtlayan evraklarınızı da götürmeniz gerekmektedir.

Hızlandırılmış Amerika Vizesi Başvurunuzu Hemen Gerçekleştirmek İçin:

Vize Merkezi Amerika Departmanı

Telefon:+90 212 970 05 02

E-Posta:[email protected]

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp