Amerika vizesi

A. Çayır 29/11/19, 13:00
Amerika vizesi için bilgi rica ediyorum. Nasıl yaparız, kaç günde biter?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Amerika'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, pasaport türü fark etmeksizin, Amerika vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Amerika, yapılan başvuruları büyük bir titizlik içerisinde incelemektedir. Bu nedenle, Vize başvurusu gerçekleştirirken, başvurularınızı önem göstererek hazırlamanız gerekmektedir. Gözden kaçıracağınız minik bir nokta başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. 

Amerika vizeleri, göçmen olmayan Amerika vizesi ve göçmen Amerika vizeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Göçmen olmayan Amerika vizeleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde seyahat, eğitim ve kısa süreli çalışma gibi, geçici olarak yapacağınız seyahatleri içermektedir. Göçmen Amerika vizeleri ise, Amerika'da süresiz yaşamak ve iş sahibi olmak ya da çalışmak gibi sebepler ile Amerika'ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yaptığı vize türüdür. Vize merkezi, 90 güne kadar olan seyahatleriniz için, vize danışmanlık hizmeti vermektedir. 

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vizesi başvurusu nasıl yapılır? sorusunun yanıtlayacak olursak, ilk başta Amerika'ya ne amaçla seyahat gerçekleştireceğinizi belirlemeniz ve evrakları buna göre hazırlamanız gerekmektedir. Amerika vizesine ilk defa başvuru yapıyorsanız, başvurunuz çok detaylı bir incelemeden geçecektir. Daha önce Amerika vizesi almışsanız, başvuru sürecinizin daha pürüzsüz geçeceğini söylemek mümkün. Amerika vize başvurusu yapacak olan kişilerin, başvuru işlemlerini en az 1 buçuk ay önceden başlatmaları gerekmektedir. Amerika'ya kısa süreli bir ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız, turistik, aile-akraba ziyareti, ticari gibi, göçmen olmayan vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Amerika vizesi başvuruları, Amerika Konsolosluklarına ve Amerika Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Amerika vizesine başvuru yapan kişilerin DS160 formunu doldurması gerekmektedir. Amerika DS160 formu, Amerika Konsolosluğunun sayfasından, elektronik ortamda doldurulabilen bir formdur. Bu formu doldurduktan sonra, Amerika Konsolosluğundan veya Amerika Büyükelçliği’nden randevu alınması gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği randevularını alırken, oluşabilecek yoğunlukları ve resmi tatillerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Amerika Konsoloslukları ve Amerika Büyükelçilikleri bölge ayrımı yapmamaktadır. Daha sonrasında gerekli belgeleri hazırladıktan, mülakata girdikten ve parmak izini de verdikten sonra başvuru işlemleriniz gerçekleşmiş olur. 

Göçmen Olmayan Amerika Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Göçmen olmayan Amerika vizesi için gerekli evraklar, mesleğe ve alınacak vize türüne göre farklılık göstermektedir. Aşağıda Amerika vizesi başvurusu yapan kişilerden istenen ortak evrak listesi verilmiştir. 

* Pasaport, en az 1 yıl geçerliliği bulunması gerekmektedir. Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı ve minimum 2 sayfası boş kalmış olması gerekmektedir. 
* Eğer varsa eski pasaportlar. 
* 5x5 ölçülerinde, en düşük 600 piksel x 600 piksel en yüksek 1200 x 1200 çözünürlüğünde, beyaz arka fon üzerine çekilmiş, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf. Amerika vize başvurusuna eklemiş olduğunuz bu fotoğraf, başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır. Fotoğrafta yüzün tamamı net bir şekilde gözükmelidir. Fotoğraf da gözlük dahil aksesuar içermemelidir. 
* DS-160 formu. Amerika Konsolosluğunun resmi web sayfasından, elektronik ortamda doldurulması gereken bir formdur. Form İngilizce olarak ve Türkçe karakter içermeden doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğunda alınan randevunun, en az 3 gün öncesinde formun doldurulmuş olması gerekmektedir. Formu doldurmadan randevuya gitmeniz halinde, Amerika vize başvuru randevusu kabul edilmemektedir. DS-160 formu elektronik ortamda imzalandıktan sonra, herhangi bir değişiklik yapılamaz. Değişiklik yapılmak isteniyorsa, imzalamadan önce yapılması gerekmektedir. Bu nedenle verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra imzalamanız mantıklı olacaktır. 
* Kimlik bilgilerinin fotokopisi (Nüfus Cüzdanı fotokopisi) ve eğer evliyseniz; evlilik cüzdanı fotokopisi. 
* Amerika vize talep dilekçesi, Amerika Konsoloslouğu’na veya Amerika Büyükelçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. 
* Son 3 aya ait banka hesap dökümü, başvurudan en az 1 hafta önce alınmış olmalı ve banka yetkilisi tarafından ıslak imza atılmış olması gerekmektedir. Banka yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve bankaya ait imza sirküleri eklenmiş olmalıdır. 
* Yapacağınız seyahati destekleyecek belgeler sunulması gerekmektedir.
* Sabıka Kaydı

Vize Merkezi'ne ulaşırsanız, size uygun güncel evrak listesi tarafınıza mail olarak iletilecektir. 

Başvuru Ne Kadar Süre İçinde Sonuçlanır?

Amerika vize başvurunuzu en az 1 buçuk ay öncesinde yapmanız gerekmektedir. Vize randevu tarihini aldıktan ve vize mülakatından geçtikten sonra; tarafınıza vizenizin onaylanıp onaylanmadığı bildirilir. Amerika vize başvurunuz onaylandıysa, daha önce tercih etmiş olduğunuz size en yakın PTT adresine, pasaportunuz 3 gün içerisinde gönderilir. Vize başvurunuzun onaylanmaması durumunda ise, vize randevusu aldığınız gün, mülakatta ret mektubu ile beraber pasaportunuz size iade edilmektedir. Amerika vizesini almak, Amerika'ya giriş hakkı sağlar, fakat son karar Amerika Birleşik Devletleri'nde giriş noktasındaki göçmenlik memuruna aittir. 

Vize Merkezi olarak, Amerika vize başvuru işlemlerini titizlikle yapmaktayız. Amerika vizesi hakkında sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımızla,

Vize Merkezi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x