Amerika Üniversite Eğitim Vizesi

B.Ö. 07/02/21, 15:55
Merhabalar, Marmara üniversitesinde okuyorum ve okulumdaki bir program ile son seneyi Amerika'da okuyacağım. Sorum, konsolosluk sitesinde Covid-19 sebebiyle f-1 vizeleri için başvuru süresinin durdurulduğu ve acil başvuru yapmak için bir neden olmadığı yazıyor. Amerika Üniversite Eğitim vizesi alacağım, daha okula kabulüm gelmedi ancak okulların yaptığı anlaşma dolayısıyla yüzde 99 kabul alacağım. Acil başvuru yaparak 9 Ağustos okulun başlama tarihinden önceye randevu alabilmek mümkün olur mu sizce?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

Merhabalar,

Amerika Üniversite öğrenci vizesi başvurularında ilk işlemlerin I-20 belgenizin gelmesiyle başlar. Okul kabulu (I20 belgesi) gelince hazırlamanız gereken evraklarınızı temin edip kargo ile gönderir ya da en yakın ofisimize getirirseniz bu aşamadan sonra Amerika vize uzmanlarımız size yardımcı olabileceklerdir. Amerika eğitim vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle DS-160 vize başvuru formunuzun doldurulması gerekir. 

Amerika Üniversite öğrenci vizesi başvurusu için, Amerika'daki okuldan alacağınız eğitimin haftalık minimum ders süresi 18 saat olması gerekir. Eğer eğitim süresi, haftalık 18 saatin altında ise, bu vize türüne başvuru yapamazsınız. Böyle bir durum söz konusu ise Amerika turist vizesi alarak Amerika’ya  gidebilirsiniz. I-20 belgesi en önemli belge olduğu için Amerika eğitim vizesi başvurunuzu gerçekleştikten sonra bu belgeyi kaybetmeyin, Amerika havalimanından indiğinizde gümrükte bu belgenizi görmek isteyebilirler. Amerika vize başvuru sırasında da, I-20 belgenizin aslı yanınızda olmalıdır. Yine Amerika Konsolosluğunda mülakat günü SEVIS bedelinin ödenmiş olması gerekir. Yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren belgenin çıktısını almayı unutmayın!

Amerika Eğitim Vizesi Detayları

Amerika öğrenci vizesi alındıktan sonra, kampüs içerisinde 20 saate kadar çalışma hakkına sahip olacaktır. Okulun kampüsü dışında çalışmayı düşünüyorsanız; okuldan mutlaka izin almanız gerekir. 

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması Sponsorunuzun sunacağı evrakların eksiksiz ve içerik olarak Amerika Konsolosluğu’nun istediği şekilde olması gerekir. Size sadece 1. Derece akrabanız yani anne veya babanız her ikisi de sağ değil ise kardeşiniz sponsor olabilir. Sponsorunuzun çalışma statüsüne göre hazırlaması gereken evrak listesi değişmektedir.

Sigortalı çalışanların hazırlaması gereken evraklar; Şirket evrakları, çalıştığı şirketten aldığı antetli kağıda vize talep dilekçesi, Barkotlu SGK işe giriş bildirisi, Son 3 aya ait olan ve kaşe imzalı maaş bordroları mutlaka sunulmalıdır. SGK tescil ve hizmet dökümü www.turkiye.gov.tr ‘den barkotlu olarak alınabilir.

Şirket sahiplerinin hazırlanması gereken evraklar; Şirketine ait evrakları hazırlamalı, şirketinin antetli kağıdına vize talep dilekçesini yazmalıdır. Aynı zamanda SGK tescil ve hizmet dökümü barkotlu olarak sunulmalıdır.

Devlet memurlarının hazırlaması gereken evraklar; Çalışma belgesi, çalıştığı yerde kullandığı görev kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi, son üç aya ait maaş bordroları sunulmalıdır.

Emeklilerin hazırlaması gereken evraklar; Emekliliğini gösteren barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü, Emekli maaşını hangi bankadan alıyorsa son 3 aylık banka dökümü sunmalıdır.

Vakıf Üniversitesinde çalışanların hazırlaması gereken evraklar; Çalıştığı işyerinden vakıf olduğunu gösteren resmi evrakların fotokopisi, barkotlu SGK işe giriş bildirisi ve SGK tescil ve hizmet dökümü sunmalıdırlar. Ayrıca işyerinden aldıkları son üç aylık maaş bordroları da sunulması gerekir.
Eğitim aldığınız süre boyunca masraflarınızı ve konaklamanızı sağlayacak miktarda bakiyenin olduğu vadesiz şahsi banka dökümü geriye dönük üç aylık olmalıdır.

Eğitim vizesi başvurularında yakın randevu tarihleri bulunmadığı için başvuru sahipleri talep ettiğinde yakın tarihli gidişlerde,  ülkeye giriş tarihi öncesine randevular acil randevu talebi yapılarak istediğiniz tarihe çekilebilmektedir.

Amerika Üniversite eğitim vizesi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız 0212 9700502 numaradan Amerika vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi
Yüksel ERDİN

Amerika eğitim vizesi

 

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Yorum Ekle
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.