ABD J-1 Vize Başvurusu İçin Şartlar Nedir?

 • i. nursel 13 Eyl 2023, 13:16
  Merhaba ABD J-1 vize başvurusu için şartlar nedir? Süreci ve detayları ile ilgili bilgi rica edebilir miyiz? Duruma göre sizden danışmalık almak isteriz. Teşekkürler, İyi çalışmalar.
  Bu yorumu faydalı buldunuz mu ? Yanıt Ver
 • Vize Merkezi 13 Eyl 2023, 15:50

  Merhaba, Öncelikle ABD J-1 vizesinde , başvuru sahipleri kabul aldıkları şirketlerin – hastanelerin –üniversitelerin araştırma projelerinde çalışamaya hak kazanmış olmalıdır. Böylelikle bu vize kategorisine başvuru yapabilir, staj yapmaya hak kazanabilir.

  Başvuru sahibi kabulünü aldıktan sonra onun tüm bilgileri değişim programı bilgi sistemine (sevis) kaydedilmektedir. Ve bu kayıt sonrasında ABD J-1 vizesi için başvuracak kişinin mülakata gitmeden önce I- 901 kayıt ücretini sistem üzerinden yatırmış olması ve bu belgeyi dosyasında mutlaka bulundurması gerekmektedir.

  Eş zamanlı olarak başvuruda ABD J-1 vizesi müracaatı yapan şahsın aile bireyleri de başvuru yapabilir. Dependent vize türü olan ABD J2 vizesi için başvuru sahibinin varsa eşi ve çocukları yararlanabilir. Asıl başvuru sahibinin bilgi ve belgeleri esas alınır Aslında asıl başvuru sahibinin garantörlüğünde -sponsorluğunda- alınan bir vize türüdür.

  ABD J-1 vizesi için belirli bir süre bulunmamaktadır. Başvuru sahibi J-1 vizesi için şartları olgunlaştığında başvuruyu başlatabilir. Diğer vize kategorilerinde olduğu gibi öncelikle sistem üzerinden randevu alınarak işlemlere başlanır. Genellikle ileri tarihli alınan ilk randevuya hızlandırma maili atılır ve başvuru sahibinin staja başlayacağı tarih baz alınarak tarihlerde öne çekme durumları olabilir. Genellikle birkaç ay ile 3 yıla kadar onaylanan J-1 vizelerinde bu süreç başvurduğunuz programa göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Akademik ziyaretlerde akademisyenlere Özel Değişim Programı ile j-1 vizesi 3 yıla kadar onaylanabilmektedir.

  Bir önemli noktada doldurulması çok önemli olan Ds – 160 formu eksiksiz doldurulması ve mutlaka sponsor tarafından onaylatılmasıdır. Bu form içeriğinde program ile bilgilerin yansıra ne kadar süreli olduğu ve kendisine bağımlı kişi bilgileri de yer almaktadır.

  Aynı şekilde Ds 160 formu da eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması çok büyük önem taşımaktadır. Tüm evraklarınız formlarınız konfirmasyon belgeleri ile birlikte dosyalanır ve randevuya hazır hale gelir.

  ABD J-1 vizesi başvuru sonuçlanması randevu sonrası belli olur. Eğer onay aldıysanız tarafınıza hem sözlü olarak hem de vizeniz onaylandı kağıdıyla bildirilir.

  ABD J-1 vize başvurusu için danışmanlık ile ilgili her zaman bize ulaşabilirsiniz. Süreci sizin adınıza sorunsuzca takip edebiliriz. Vize Merkezi’ne 0212 970 05 02 telefon numarası ya da [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

  Bu yorumu faydalı buldunuz mu ? Yanıt Ver
Yorum Ekle

Soruya Yanıt Ver

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.