İngiltere'den Mimarlar İçin

İngiltere'den Mimarlar İçin

Birleşik Krallık "Tier 1 Exceptinal Talent Visa" (Olağanüstü Yetenek Vizesi" yaratıcı meslekler sınıfında güncelleme yaparak mimarlarıda bu meslekler sınıfına eklediği duyurdu.

10 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğü girecek olan göçmenlik yasası ile başvurusu başarılı olan kişilere, Birleşik Krallık'ta 5 yıl 4 aya kadar çalışma izni verilecektir.

"Tier 1 Exceptional Talent"  vizesinin alabilmek için, RIBA'nın (Royal Institute of British Architects) değerlendirmesinden geçmek gerekiyor. Mimarlık alanında uluslararası bilinirliği ölçen bu değerlendirmeyi geçmek için belirlenen üç kriterden en az ikisinin karşılanıyor olunması gerekiyor. BU kriterler şunlardır;

  • Uluslararası medyada geniş yer almış olmak;
  • Uluslararası bir ödül kazanmış olmak;
  • Uluslararası sergilerde veya çeşitli ortamlarda izleyici karşısına çıkmış olmak.

Gelecekte alanında lider olma potansiyeli vadeden mimarlara ise gereklilikleri biraz daha azaltılmış olan "Exceptional Promise" vizesi verilecek. "Exceptional Talent" özellikleri taşıyan başvuru sahipleri, üç yıl sonra kalıcı olarak İngiltere'ye yerleşmek için başvuru yapabilirken; "Exceptional Promise" özelliğindeki kişiler ise başvurularını beş yıl sonra yapabileceklerdir.

2019 Nisan ayından itibaren 12 ay içinde sadece 2.000 adet "Tier 1" vizesi tüm uygun meslekler için başvuranlara sunulacaktır. Onay belgesi için 456£ gereken başvuruda toplam bedel çoğu kişi için 608£'a kadar çıkabilecek.

Göç Bakanı Caroline Nokes, yasa değişikliğinin İngiltere'nin yenilikçi mimari tasarım konusunda küresel saygınlığını güçlendireceğini söyledi.

RIBA CEO'su Alan Vallance ise yapılan bu değişiklikle, yetenekli ve yaratıcı mimarların İngiltere'de çalışmak için başvuracağını söyledi.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp