İngiltere Oturum İzni ve Ankara Antlaşması

İstanbul Vize Merkezi

Ankara Antlaşması ile İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen her Türk vatandaşı İngiltere'de bir şirket kurarak kendi işinin sahibi olabilir. Ankara Antlaşması ile 4 yıl İngiltere’de kaldıktan sonra sürekli oturum hakkı elde edebilir ve 5 yıl İngiltere’de kaldıktan sonra İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilir.

Ankara Antlaşması, herhangi bir kişi veya şirketin direktifi veya kontrolü altında olmadığı sürece bütünüyle bağımsız olarak bir serbest meslek sahibi olan ve kendi işini idare eden kişileri kapsamaktadır. Ankara Antlaşması başvurusu yapabilecek kişiler, gelir vergisi ve sosyal sigorta payı gibi ödemeleri yine kendileri ödeyecek olan ve sadece Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ve vatandaşlığı sahibi olan kişilerden oluşmaktadır.

İşinizi kimsenin kontrolünde olmadan, çalışma gün ve saatlerinizi kendiniz belirleyeceğiniz ve istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz şekilde yapıyorsanız, işinizde gelir garantisi veya sabit bir gelir elde etme opsiyonunuz yok ise, müşterilerinize sağladığınız mal veya hizmet sayesinde çalıştığınız kadar gelir elde ediyorsanız, gelir vergisi ile sosyal sigorta primlerinizi kendiniz ödeyecek durumda iseniz yaptığınız iş serbest meslek sahibi olarak yapılan bir iş olarak kabul edilmektedir.

Bir serbest meslek sahibi olarak, uzmanlık alanınıza giren işinizi yapabileceğinizi kanıtlamak için bu iş ile alakalı olabilecek bütün iş tecrübelerinizi, mesleki eğitimlerinizi ve kurs sertifikalarınızı sağlamanız yeterli olacaktır. İngiltere Ankara Antlaşması başvurularında iş tecrübesi ile ilgili herhangi bir standart veya zorunlu eğitim şartı, doktorluk gibi kanunen sınırlandırılmış meslekler haricinde yoktur.

İngiltere Ankara Antlaşması başvurusu için standart bir asgari sermaye şartı kesinlikle söz konusu değildir. Önemli olan İngiltere Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak idare edeceğiniz işi başlatmanıza yetecek miktarda ve kâra geçmeye başlayana dek İngiltere'deki hayatınızı idame ettirebilecek miktarda sermayenizin olmasıdır.

İngiltere’de bir şirket kurarak çalışmaya başlayabilmeniz için üçüncü bir kişiye ihtiyaç olmaksızın işinizi yapabilecek ve yaşamınızı idame ettirebilecek seviyede İngilizce bilmeniz yeterli olmaktadır. Bu aşamada serbest meslek sahibi olarak İngiltere’de yapacağınız iş sahip olmanız gereken İngilizce seviyesinde belirleyici olacaktır. Örneğin İngiltere'de yaşayan 300.000 - 400.000 kadar Türk vatandaşının yoğunlukla yaşadığı yerlerde ve genellikle Türk vatandaşları ile iş yapacaksanız, potansiyel müşterileriniz daha çok Türklerden oluşacağı için İngilizce ihtiyacınız İngiliz vatandaşlara hizmet sağlayan serbest meslek sahibi kişiler kadar olmayacaktır. Ancak genellikle İngilizler ve İngilizce konuşan insanlarla iletişim halinde olmanızı gerektiren bir iş yapacaksanız, İngilizce seviyenizin daha akıcı ve ileri olması gerekecektir.

Aile birleşimi yoluyla İngiltere oturum izni almanız da mümkündür. Bir eş veya partner olarak aile birleşimine başvurmak için hem sizin hem de eşinizin 18 yaş ve üstü olması gerekmektedir. Ayrıca eşiniz ya İngiliz vatandaşı olmalı ya İngiltere’de süresiz oturum izni sahibi biri olmalı ya da mülteci statüsünde ve insani koruma altında olmalıdır. Aile birleşimi ile İngiltere’ye giderek yerleşebilmeniz için gerekli bir diğer şart ise eşiniz veya partnerinizle en az 2 yıldır evli veya bir ilişki içinde olduğunuzu kanıtlayabilmenizdir.

Ebeveynlerinden en az 1 tanesi İngiltere’ye yerleşmiş olan çocuklar da aile birleşimi ile İngiltere’de yaşamak başvuru yapabilir ve İngiltere oturum izni sahibi olabilir. Bunun için evlenmemiş olmanız ve ailenizden ayrı, kendinize ait bir yaşam kurmamış olmanız yeterlidir.

İngiltere’de yaşayan bir ebeveyniniz, torununuz, kardeşiniz, kız veya erkek çocuğunuz varsa ve hastalık, engellilik ya da yaşınız yüzünden günlük kişisel bakımınızı veya günlük ev işlerinizi yapamıyorsanız ve bunun için uzun süreli bir bakıma ihtiyacınız varsa aile birleşimi ile İngiltere’ye gidebilir ve oturum izni sahibi olabilirsiniz. Bu kategoriden İngiltere oturum izni başvurusunda bulunduğunuz zaman, bakımınızı üstlenecek olan ebeveyniniz, torununuz, kardeşiniz, kız veya erkek çocuğunuz İngiliz vatandaşı ise veya İngiltere’de süresiz oturum izni sahibi biri ise herhangi bir ek uzatma talebinde bulunmanıza gerek kalmadan İngiltere’de süresiz olarak oturum izni sahibi olabilirsiniz.

İngiltere’de yaşamak artık hayal değil!

Dilerseniz İngiltere’de kendi şirketinizi kurabilir, işinizi yönetirken diğer taraftan Avrupa’da yaşamın tadını çıkarabilirsiniz. Türkiye ve İngiltere arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye yerleşmek işte bu kadar kolay! Eğer serbest meslek sahibiyseniz ve İngiltere’de kuracağınız şirketinizde kendi işinizin patronu olarak çalışmak istiyorsanız, Ankara Antlaşması başvurusu yapmak için hiç vakit kaybetmeyin. Dilerseniz işletmesinde aktif rol oynamanız şartıyla bir İngiliz şirketine yatırım da yapabilirsiniz. Üstelik eşiniz ve 18 yaşın altındaki çocuklarınız da sizinle birlikte İngiltere’de yaşayabilir!

İngiltere’de yaşayan bir aile üyeniz mi var? İngiltere aile birleşimi ile İngiltere’ye yerleşebilir sevdiklerinizle birlikte yepyeni bir hayata başlayabilirsiniz. Eşiniz, çocuğunuz, nişanlınız ya da ebeveyniniz İngiltere vatandaşı veya oturum izni sahibi ise, aile birleşimi kapsamında siz de oturum izni alabilirsiniz.

İngiltere oturum izni başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi almak ve ailenizle birlikte İngiltere’de yaşamak üzere İngiltere oturum izni başvurusunda bulunmak için hemen tıklayın.

Üstelik hızlı oturum izni başvurusunun avantajlarıyla yalnızca 15 günde İngiltere’deki yaşamınıza başlayabilirsiniz!

Ankara Antlaşması ile 4 yıl boyunca, İngiltere aile birleşimi ile 5 yıl boyunca İngiltere’de yaşadıktan sonra kalıcı olarak oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Tüm Avrupa’ya vizesiz olarak seyahat edebileceğinizi de unutmayın!

Hemen Vize Merkezi’ne başvurun, İngiltere’deki yaşamınıza birlikte adım atalım…

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp