Ankara Antlaşması İle İlgili Önemli Gelişme

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere ve Türkiye arasında geçmişte imzalanan ve Türk vatandaşlarına İngiltere’de iş kurup yaşama hakkı veren Ankara Antlaşması, Birleşik Krallık’ta yapılan referandum sonrası ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı nedeniyle İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından askıya alınmıştı.

“Brexit” ve bazı İngiliz hukukçuların Ankara Antlaşması uyarınca Türk vatandaşlarına oturum hakkı verilmemesi ile ilgili görüşleri nedeniyle uzun bir süredir konu ile ilgili bir belirsizlik söz konusuydu. Normal şartlarda Ankara Antlaşması ile İngiltere’de iş kurarak çalışmaya ve yaşamaya başlayan kişiler 1 yılın sonunda 3 yıllık bir uzatma talep edebiliyor, bu süreyi de tamamladıktan sonra süresiz oturum izni için başvuru hakkı kazanabiliyorlardı. Ancak İngiltere İçişleri Bakanlığı’nca alınan karar nedeniyle oturum izni başvurusu yapan Türk vatandaşlarının dosyaları son 1 yıldır askıda bırakılarak inceleme süreci dahi uygulanmadı. Geçtiğimiz günlerde alınan yeni bir kararla ise bu uygulamaya son verildiği ve Türk vatandaşlarının oturum izni başvurularının yeniden incelenmeye başlandığı duyuruldu.

Son 1 yıldır Ankara Antlaşması ile İngiltere’de 4 yılını dolduran ve oturum izni başvurusunda bulunan hiçbir Türk vatandaşının dosyası incelenmediği için binlerce dosyanın biriktiği ve bu nedenle oturum izni başvurularının gecikmeli olarak sonuçlandırılacağı belirtildi.

Uzmanlar uyarıyor: “2018 sona ermeden Ankara Antlaşması başvurunuzu yapın.”

Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki Brexit görüşmelerinin, 2018 yılı bitmeden sonuçlanacağı öngörülüyor. Bu nedenle Ankara Antlaşması başvurusu yapmak isteyen kişilerin, Brexit gerçekleşmeden başvuru işlemlerini tamamlaması tavsiye ediliyor. Uzmanların görüşü, Brexit görüşmeleri sonuçlandıktan sonra Ankara Antlaşması ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidilebileceği ve Türk vatandaşlarının İngiltere’de oturum izni almasının bir hayli zorlaşabileceği yönünde.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp