Türkiye İngiltere’nin Kırmızı Listesinden Çıktı!

Türkiye İngiltere’nin Kırmızı Listesinden Çıktı!

Uzun zamandır Red List içerisinde bulunan Türkiye İngiltere’nin kırmızı listesinden çıktı. İngiltere Hükümeti Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında oluşturduğu kısıtlamalar dahilinde Türkiye’yi Kırmızı listeye almıştı. İngiltere Ulaştırma Bakanlığı Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde son güncellemeyi Ağustos ayı sonunda yapmış ve kırmızı listede olacağı kararını paylaşmıştı.

Türkiye ve diğer ülkelerin kırmızı, sarı ve yeşil olarak kategorilendirildiği 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu. Kırmızı listede olan ülkeye seyahat eden bir kişi, İngiltere’ye dönmeden önce sarı liste olan bir ülkede 11 gün geçirmek zorunda idi. Kırmızı listede bulunan  ülkelerden sadece İngiliz vatandaşları ya da Birleşik Krallık’ta oturum iznine sahip olan kişiler ülkeye girişine izin veriliyordu.

22 Eylül 2021 akşam yapılan açıklamaya göre 22 Eylül 2021 tarihi itibari ile İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı ve zorunlu otel karantinası da kaldırmıştır. Seyahat listesinde yapılan son güncel habere göre daha önce 2 bin 285 sterlin ödemesi zorunlu otel karantinası ücretleri de ortadan kaldırılmıştır.

Yeni alınan karara göre İngiltere'de aşılananlar veya İngiltere tarafından aşı programları onaylanan ülkelerde İngiltere'nin kabul ettiği aşılarla aşılananlar Türkiye'den dönüşte karantina zorunluluğundan muaf olacaktır.

Ancak yeni kurallar uyarınca Türkiye'de aşı olanlar kişiler, İngiltere yapacakları ziyaretlerinde 10 günlük ev karantinasına girmek ve İngiltere'deki kalışlarının 2. ve 8. günlerinde kalacakları yerlerde test yaptırmak zorundadırlar.

Türkiye'de aşı olanların, İngiltere'ye uçmadan önce son 72 saatte yapılmış bir PCR testine de ihtiyacı vardır.

İngiltere hükümeti  yaptığı açıklamada, 04 Ekim 2021 itibariyle uluslararası seyahatler için yeni ve basitleştirilmiş bir sistem sunacaklarını mevcut devam eden sistemin yerine tek bir “kırmızı liste“ ile değiştirdiklerini belirtti. Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen vatandaşların bedelini ödeyerek 10 gün havalimanı yakınlarındaki otellerde karantinada kalmalarının gerektiğinin açıklaması yapıldı. 

Türkiye İngiltere’nin kırmızı listesinden çıktı ve vize başvurularının önü açıldı. Siz de İngiltere vizesi başvurusu yapmak isterseniz bizleri arayabilirsiniz. 0212 970 05 53

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp