Bulgaristan Hakkında Sorular & Yorumlar

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Soru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
k. özcan 30/11/16, 23:22
1-eşimin anneannesi bulgaristan doğumlu ve Türkiye'ye gelmiş.şu an yaşamıyor.
Eşim bulgaristan vatandaşlığı için başvurabilirmi ?
2- ben Türküm, 2 ay sonra emekli olacağım . ben bulgaristan vatandaşlığına başvurabilirmiyim ?
Cevabı Görüntüle
30/11/16, 10:40
Merhabalar,

Ben 1987 Bulgaristan doğumluyum, ailem ve ben 1989 yılı göçmeniyiz. Çifte vatandaşlığım bulunuyor ve 2 ay önce evlendiğim Türkiye doğumlu eşimi de çifte vatandaş yapabilme imkanımız var mıdır ? Var ise nereden başlayıp hangi işlemleri yapmamız gerekmektedir ? Konu hakkında değerli görüşlerinizi beklerim.

İyi çalışmalar.
Cevabı Görüntüle
29/11/16, 17:32
Annem Bulgaristan İstanimaka doğumlu. 1952 yılında zorla göçe tabi tutulmuşlar. Babam da İstanimaka doğumlu ancak onu iki yıl önce yitirdik. Anneme Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyiz. Tabii daha sonra iki çoçuğuna da vatandaşlım mümkün mü? Sorularımı yanıtlayabsilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler..
Cevabı Görüntüle
29/11/16, 16:17
Merhabalar,
Ocak sonunda eşim ve çocuğum ile birlikte bulgaristan'a bir gezi düzenlemeyi düşünüyoruz. Başvuru ücreti olarak ne kadarlık bir ödeme yapmamız gerekiyor ve ücret neleri kapsıyor.
Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
omer 10/11/16, 10:02
merhaba ben omer turk vatandasiyim benim bir sorum olacak bulgaristanda sirket acip oturum izni aldigimda herhangi bir shengen ulkesinde dolsim hakkina sahipmiyim birde sirket acma ile oturum izni aldigimda licna kart alabiliyormuyum yardiminiz icin simdiden tesekkurler
Cevabı Görüntüle
f. kaya 08/11/16, 07:26
Merhaba,
Yarın pasaport başvurusu yapacağım. 2-3 günlüğüne Bulgaristan’a gitmek istiyoruz. Pasaportumuzun en az kaç günlük çıkartmalıyız? Güncel evrak listesi nedir? Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
O. ÖZTÜRK 07/11/16, 14:44
Merhabalar; Şengen vizesi ve Bulgaristan vizesi avantajları hakkında sizden yada okurlarınızdan yardım istiyorum bilen varsa bilgi verebilir mi..
Ben Bulgaristan 'a uzun surelı vıze cıakrmak ıstıyorum.Gerek ıs gerekse turıstık gezılerım olacak.Daha once 1 aylık schengen vıesı almıstım gecen sene Ispanya'ya gıtmek ıcın.Bulgaristan vizesi almamda kolayık saglar mı yoksa schengen vizesine başvursam daha mı uygun olur?Ayrıca uzun surelı coklu gırıs vize talepleri için standardın dışı extra yapılması gereken işlemler var mıdır? örneğin günlük 100 € teminat gösterilmesi gerektiğini okudum.Ben ılk sefer ıcın 1 hafta kalcak olsam bile 3 yıllık vize talebi ıcın bankada 9000€ para göstermem gerekmekte mıdır?Bana ana hatlarıyla kısaca Schengen ıle Bulgar vizesi arasındaki zorluk ve kolaylıkları ve seyahat sigortası için gerekenleri acıklarsanız çok sevinirim.
Cevabı Görüntüle
İ. Yalın Serter 05/11/16, 11:06
Merhaba. Bulgaristan vize merkezine bir şey danışmak istiyorum.
Ben BG vatandaşıyım eşime D vizesi için gerekli evraklar öğrenmek istiyorum. Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
E. Üstün 05/11/16, 11:00
Merhabalar. Bulgaristan Vize Merkezinden yada okurlarından bilen varsa sağlıklı bilgi edinmek istediğim bir konu var.
Edirne merkez doğumlu ve TC vatandaşıyım. Merhum anneannem Bulgaristan Harmanlı (merkez) doğumlu. Kendisi 1941 yılında serbest göçmen olarak Edirne'ye yerleşmiş. Merhum annem ise TC vatandaşı idi. Ben de yaklaşık 3 senedir Bulgaristan Plovdiv'de yaşıyorum. Şirket üzerinden oturum iznim var. Yasal olarak anneannemin vatandaşlık hakkı üzerinden Bulgaristan vatandaşlığı elde etmem mümkün müdür? Bu işlemler hakkında Bulgaristan Plovdiv şehrinde önerebileceğiniz ve danışabileceğim güvenilir merciler var mıdır? İlginiz ve alakanız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
O. 01/11/16, 17:39
Merhaba ,
Konu : 1950 bulgaristan göçmenleri çifte vatandaşlık

Danışmak istediğim: İzmirde oturuyorum, İzmir Vize Merekeziniz Bulgaristan Vatandaşlığı konusunda uzman varmı, danışmanlık hizmeti veriyor mu. İstanbul Harbiyedeki ofisinize mi belgeleri getirmem gerekiyor.

Annem ve babam 1951 Bulgaristan göçmeni (Kıcaali- iğridere) Türk vatandaşı , Babam rahmetli oldu annem sağ . Elimizde Annemin Bulgaristandan alınan ve Bulgaristan doğumlu olduğuna dair kağıdın fotokopisi var.
Annem 1945 doğumlu ben ise 1965 doğumluyum , Bulgaristan vatandaşlığı alabilirmiyiz?
Alabilmek için gerekli evraklar nelerdir.
Kendim Makina mühendisiyim , kendime ait Türkiye de ve Romanya da ( 3 yıldızlı ,24 odalı hotelim ve Türkiye de ürettiğim Sanayi mutfağını satacak bir mağazam ) şirketlerim var. Vatandaşlık elde etiğimiz taktirde , Bulgaristan da oturacak bir ev alabilirim.Kısacası Bulgaristana yük olmıyacağmız gibi faydamızda olabilir. Bununla ilgili bilgi ve cevabınızı bekliyorum.
Cevabı Görüntüle
E. Akün 28/10/16, 15:20
Merhaba,ben cift vatandasim ve diger vatandasligim Bulgaristan'dan.Pasaportumun suresi 2017 yazinda bitmektedir ve Turkiyedeki konsolosluklardan yeniletmek istiyorum da bununla ilgili ne getirmem gerektigini ya da olabiliteligini goremedim yazinizda.Bilgi verebilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
L. Aktaş 27/10/16, 14:46
ben ve eşim Bulgaristan 'a tatil amaçlı Vize Merkezi ne vize başvurusunda bulundum çok kısa zamanda vize işlemlerimi bitirip bana teslim ettiler profesyonel çalışmalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum

oncesine konsolosluğu vize başvurusunda bulduktan sonra konsolosluktan bu işlemi yapamıyacağımızı soyliyerek bizi vfs globale yonlendirdiler.
vfs globale gittiğimizde 8-10 gun süreceğini soylediler. acil ve expres uygulama yokmuş bunun uzerine vize merkezine ulaştım
teşekkür ederim..
Cevabı Görüntüle
K. Dede 27/10/16, 13:52
Sayın Edirne Bulgaristan Vize Merkezi yetkilileri yardımcı olmanızı rica ediyorum. Selamlar, Evlilikten dolayi ben ve cocuklarim icin Bulgaristan Vatandasligi almak istiyorum, Eşim Bulgaristandan 1989'da geldi ve çifte vatandaş, duzenli olarak gidip pasaportunu ve kimligini aksatmadan zamani gelince gidip yeniliyor. Bizde ben baba ve 3 cocuk olarak vatandas olmak istiyoruz, 20 yillik resmi nikahliyiz, nasil bir yol izlememiz gerekiyor konu hakkinda nasil bir yol izlemem gerekiyor Edirne Vize Merkezi'nden danışmanlık ala bilir mi yim yada islemleri Edirne Vize Merkezi bizim adimiza takip ediyor mu bilgilendirmenizi rica ederim.
Cevabı Görüntüle
Y. 27/10/16, 13:49
Sayın Edirne Bulgar vize merkezi Elif hanım dikkatine
Bizim de derdimize bir çare
Edirne subaşı köyü doğumluyum evde hepimiz Bulgarca konuşuyoruz annemin dedesi babamın dedesi Bulgaristan lofça doumludurlar elimizde resmi makamlardan alınmış belgeler var. İlk göçmenlerdeniz bize vatandaşlık verilme ihtimali varmıdır. Bilgi verebilirmisiniz
Cevabı Görüntüle
H. Tosman 27/10/16, 13:43
Merhaba Edirne Bulgaristan vize merkezi size çorludan yazıyorum
1978 yılında ailemle beraber 4 yaşında iken Bulgaristan dan göç etmişiz şimdi Bulgaristan vatandaşlığı almak istiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.