Bulgaristan Hakkında Sorular & Yorumlar

Bulgaristan ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Soru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
Ü. Şeker 09/01/17, 18:31
Yeşil pasaport sahipleri Bulgaristan seyahati için vize başvurusu yapmalı mı?
Cevabı Görüntüle
C. GİRGİN 05/01/17, 11:22
Ben ve eşim TC Devletinden emekliyiz.
Bulgaristan Cumhuriyetinden emeklilere hak tanınan emekli oturum vizesi almak istiyorum.
gerekli evraklar nelerdir.


Cevabı Görüntüle
u. kurban 04/01/17, 09:57
Sayın Yetkli,

Bulgaristan ve Türkiye vatandışlığı bulunan eşimle 1.5 yıldır evliyim. Benim de bulgarsitan vatandışlığını alabilmem için üstteki yazılardan yapmam gerekenin en az 5 sene bulgaristanda yaşamam gerektiğini anlıyorum. 5 sene boyunca mutlaka bulgaristan sınırları içerisinde bulunmam şart mıdır?

Saygılarımla,
Cevabı Görüntüle
H. Öztürk 03/01/17, 10:25
Merhabalar kolay gelsin,

Eşim bulgaristan doğumlu ve bg vatandaşı. Evleneli 6 yıl oldu. 2 çocuğumuz var. Evlilik Türkiyede oldu. ben Türk vatandaşıyım. çocuklarımızda Türkiyede doğdu. ben ve 2 çocuğum için Bulgaristan vatandaşlığı ve evliliğimizi bulgaristanda da geçerli olması için bulgaristan evlilik cüzdanıda almak istiyoruz. İzlemem gereken yolu kısaca anlatmanızı istiycem. desteğinizi rica ediyorum.
Cevabı Görüntüle
S. 02/01/17, 21:24
Balıkesirde oturuyorum çocuklarımın pasaport işlemleri için Bursa bulgar konsol. randevu nasıl alabilirim? Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
t. özgür argun 02/01/17, 13:10
iyi günler. 2 yıl önce Bulgaristan Varna Nikola Vaptsarov Naval Academy'de okuyorken okulu dondurdum bu sene 2. dönemde devam etmek istiyorum.Dondurduğum süre 2 yılı geçmediği için hala öğrenci gözükmekteyim.Elimde öğrenci belgem ve okul kabul mektubum var. D Tipi Vize için gerekli belgelerin tam listesi ve hangi belgeleri bulgarcaya tercüme ettirmem gerektiğiyle ilgili öğrenim dönemine yetişebilmem adına en kısa zamanda bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden tesekkürler.
Cevabı Görüntüle
İ. 02/01/17, 12:55
EŞ dolayısıyla sabit Bulgar oturumum var, Bulgaristan Vatandaşlık müracat için yardımcı olabilirmisiniz.
ilginize teşekkür ederim
Cevabı Görüntüle
E. 28/12/16, 01:37
Mrb Bulgaristan oturum kartim var esimle cocugumla almanyaya gitmek istedik kime sorduysak sıkinti. Yok cikabilirsiniz dediler, bizde yola ciktik, karadan romanya uzerinden. Romanya bir sıkınti yaratmadi ordan gectik ama keşke sıkıntìyi orda yasamis olsaydik . 9 saat yolculuk yaltik macaristan benden sengen vize istedi beni almadi. Biraz arastirdim macaristan kabul etmuyormuş sanirim Bulgaristan oturum kartini. Size olan sorum ucakla direk almanyay gitsek orda bir problem olurmu. Girebilirmiyim ulkeye ? Girebilirsem nekadar kalma hakkim var. Bilen tecrubesi olan, daha once bu ve benzeri sorunlar yaşayan varmı.
Cevabı Görüntüle
H. 25/12/16, 18:21
Merhabalar ben bulgar vatandasi esimle 2012 yilinda trde evlilik yaptim .
daha sonra sirayla bulgar vizesi ve Bulgaristan başkonosolosluğundan gecici evlilik D vizesi aldım
Bulgaristandaki yabancılar şubesinden 6 aylik oturum aldim .sonra bu oturum uzattım ve turkiyeye donduk simdi ise 1 yildir hollandada yasiyoruz .Ben bulgaristan vatandasi olabilirmiyim bunun icin ne yapmaliyim .ilginiz icin simdiden tesekkurler
Cevabı Görüntüle
Y. Altınkum 23/12/16, 10:45
Merhaba,
Bir müvekkilim adına soruyorum. Kendisinin babası 1950 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmiş ve sonrasında evlenerek Türk vatandaşlığına geçmiş ve Türkiye'de ölmüş. Ancak söylediklerine göre ailenin kalan kısmı da halen Bulgaristan'da yaşamakta. Bu soy bağına ve babanın Bulgaristan doğumlu olmasına dayanarak kızının Bulgaristan vatandaşlığına geçmesinin imkanı var mıdır ve varsa nelerdir?
Cevabı Görüntüle
A. 22/12/16, 16:08
Yılbaşı için ailemizle birlikte Bulgaristan planı yaptık.
Daha önceden başka bir ülkeye (Çek Cumhuriyeti) vize başvurusunda bulunmuştuk.
Bugün pasoportları aldık. Fakat anne babamıza ilk kez şengen olduğu içi single giriş verilmiş.
Bizimkiler multi. Bu vize ile hakkımızı Bulgaristan'a kara yoluyla girişte kullanabilir miyiz?
Bulgaristan'a girişte sıkıntı yaşar mıyız? Teşekkürler
Cevabı Görüntüle
E. 21/12/16, 15:34
2 Aralık 29 Aralık 2016 tarihleri arası turistik vizesi 10 aralık 12 aralık arası bulgaristan seyahatini gerçkleştirdim. 29 aralıkta vizem sona ereceğinden ayn, vize ile tekrar Bulgaristana giriş yapabilir miyim?
Saygılarımla
Cevabı Görüntüle
M. CUCi 19/12/16, 16:40
Merhaba,
Eşimin anne ve babası Bg doğumlu 1934-35 yıllarında tr ye göç etmişler. Kayınpederim rahmetli oldu kayınvalidem sağ vatandaşlık alabilirler mi eşim ve 21 yaşındaki oğlumda vatandaş olabilirmi.Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.İyi çalışmalar
Cevabı Görüntüle
Gökhan 15/12/16, 20:12
Merhaba, benim dedemin babası Bulgaristan'dan göçüp Türkiye ye yerleşmiş. Fakat şu an hayatta değil. Soyadımız da Kırcaali şehrinden gelmektedir. Acaba Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkım var mı? Teşekkürler. İyi çalışmalar.
Cevabı Görüntüle
C. 15/12/16, 17:02
Merhaba,
Ben ve ailem 1989'da Türkiye'ye göç ettik. (1979 doğumluyum) Şimdi BG vatandaşlığına başvurmak istiyorum.
Size konuyla ilgili birkaç sorum olacak, zaman ayirirsaniz sevinirim.
1. İsim denklik belgesi lazım olur dediler, çıkartırdım, ancak bulgarca tam adım yazmıyor üzerinde (Annemin pasaportu üzerinden gelmiştik Türkiye'ye, onda da sadece adımız yazıyor) Bu sorun olur mu?
2. Başka bir arkadaşın yorumuna cevaben "Eski Kırmızı pasaportla gidersiniz" demişsiniz, bu pasaport bizde hala mevcut, ben gidip kendi adıma bu işlemleri yapabilir miyim? (Yoksa pasaport annemin adına olduğu için onun mu gitmesi gerek)
3. Vizeyi halledip Kircaali'ye geldim diyelim, oradan sonraki işlemlere yardımcı olmak için ne kadar ücret talep ediyorsunuz, mail olarak gönderebilir misiniz.
4. (son bu:) Uzun bir süredir işsizim, vize alırken bu büyük bir problem olur mu? Bankaya 6000,7000 tl yatirabilirim.

Vaktinizi aldım, kusura bakmayın. Burada gördüğüm kadar aktif cevap veren başka bir şirket bulamadım, elinize emeğinize sağlık.

Kolay gelsin.