Bulgaristan Yabancılar Kanunu Değişti

Bulgaristan’da yabancı ülke vatandaşlarının kurduğu şirketler ve açtığı temsilcilikler aracılığı ile kazandığı bazı haklarda değişiklikler gerçekleşti. Bulgaristan Resmi Gazetesi’nde yayınlanan yeni Yabancılar Kanunu’ndaki değişiklikler ile artık temsilcilik açmak zorlaşırken, bu ülkede kurulan şirketlerin ortakları da Bulgaristan Oturum İzni alabilmeleri için bazı ek koşulları yerine getirmeleri gerekiyor.

BULGARİSTAN’A KATKI ŞARTI

5 Aralık 2016’da yayımlanan Bulgaristan Resmi Gazetesi’ndeki Yabancılar Kanunu’nun 24’ncü Madde, 1’nci Fıkra, 6’ncı Bendine göre Bulgaristan’da bir temsilcilik açmak isteyen Türk şirketleri ticari anlamda artık daha aktif olmaları gerekecek. Buna göre, ülkede temsilcilik açmak isteyen şirketlere izin verilirken Bulgaristan’a ticari anlamda daha çok katkılarının olması bekleniyor. Bunun için de talepte bulunan şirketlerin ticari faaliyetleri daha dikkatli incelenecek ve değerlendirme oluşan bu yeni şartlara göre yapılacak. Yeni değişikliğe göre temsilcilik açma izni verilirken vergi incelemesinden planlanan faaliyetlere kadar farklı kriterler göz önüne alınacak. Daha önce ülkede Türk şirketi temsilciliği açmak için daha az denetim gerektiriyordu ve aranan koşullarda ülkeye ticari bir katkı beklentisi yoktu.

HER ORTAĞA 10 ÇALIŞAN

Öte yandan Bulgaristan’da ticari faaliyetler göstermek üzere kurulan şirketlerin sahipleri ve ortakları için de önemli bir değişiklik gerçekleşti. Daha önce kurulan şirketin bir kişinin sahipliğinde veya çoklu ortaklığı olması fark etmeden, 10 Bulgaristan vatandaşı çalışanı olması hainde herkese verilen Bulgaristan Oturum İzni alma imkânı artık geçerliliğini kaybetti. Zira Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancılar Kanunu’nun 24’ncü Madde, 1’nci Fıkra, 2’nci Bendine göre şirketin her ortağının Bulgaristan Oturum İzni alabilmesi için ayrı ayrı ülke vatandaşı 10 ayrı kişiyi çalıştırması gerekiyor. Bu durumda Bulgaristan’da faaliyet gösteren 5 ortaklı bir şirkette ortakların her biri Bulgaristan Oturum Kartı alabilmesi için 10’ar kişi, yani toplamda 50 çalışanın bu kurumda sigortalı olarak görev yapması gerekecek.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp