Bulgaristan'a Girişlerde Aşı Sertifikası Talep Edilmeyecek

Bulgaristan’a girişlerde aşı sertifikası talep edilmeyecek. Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ve 13 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olan yeni güncelleme ile aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 12 ülke vatandaşından talep edilen aşı sertifikası ibraz zorunluluğu kaldırıldı.

13 Nisan 2022 itibarıyla yürürlüğe giren yeni düzenleme ile Türkiye, Kuzey Makedonya, Romanya, Macaristan, Polonya, Sırbistan, Çekya, Slovakya, İsrail ve Mısır'dan seyahat eden yolcuların aşı, hastalık veya dijital COVID sertifikası sunmaları gerekmeyecek. Söz konusu seyahat kuralı değişikliği Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Asena Serbezova tarafından yapılan yazılı açıklama ile duyuruldu. Açıklamada, uluslararası tatbikatlara ve çok uluslu birliklere katılan NATO görevlileri ve beraberindeki sivil bireylerden de aşı, hastalık veya test için bir AB dijital COVID sertifikası ya da aynı verileri içeren benzer evrakların talep edilmeyeceği de belirtildi.

2020 Yılı Mart ayı itibarıyla başlayan Covid salgını nedeniyle dönemsel olarak getirilen seyahat kısıtlamaları diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Bulgaristan’da da kaldırıldı. Artık, Türkiye’den Bulgaristan’a girişlerde aşı sertifikası talep edilmeyecek. Son dönemde yüksek oranda aşılamanın da etkisiyle seyahatte uygulanan kurallar yeniden düzenleniyor.

Bulgaristan seyahatinde yeni dönem

Bulgaristan daha önce ülkeye giriş yapmak isteyen tüm yolculardan (transit geçenler hariç) tam doz aşılandıklarını kanıtlayan bir sertifika, PCR ya da antijen test sonucu veya Covid geçirildiğine dair resmi evrak talep ediyordu. Ülke yönetimi bu şartları karşılayamayan yolculara ise 10 gün süre ile karantina uyguluyordu. Son dönemde birçok ülke önce test zorunluluğunu sonra da diğer kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Bulgaristan’da bu ülkelerden biri.

Bulgaristan’a turistik, ticari veya diğer sebeplerle gerçekleştireceğiniz seyahatleriniz için danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Seyahat sağlık sigortası son durum, vize başvuruları konusunda yönelteceğiniz tüm sorularınızı cevaplandırıyoruz.

Bulgaristan'a girişlerde aşı sertifikası talep edilmeyecek bilgisi sonrasında Bulgaristan vize uzmanlarımıza 0212 970 05 22 numaralı hattan ulaşarak vize kategorilerine dair bilgilendirme alabilir; Vize Merkezi danışmanlığında vize başvurunuzu güvenle tamamlayabilirsiniz.

Vize işlemleri için tüm gelişmeleri web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp