Bulgaristan Vatandaşlığında Yeni Yasa 2019

Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre vatandaşlık işlemleri için evrak teslimi ve mülakatların önceden elektronik kayıt yaptırma şartı getirildi. 2 Ocak 2019 itibariyle geçerli olmak üzere Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyenler sistemden kendi belirledikleri tarihte elektronik kayıt yaptırarak Bulgaristan Vatandaşlığı Dairesinde gerekli evrakların teslimatını yapabilirler.

Bulgaristan Adalet Bakanlığı mülakat sonrası 14 gün içerisinde bilirkişi tarafından sunulan evrakların uyumlu olup olduklarının kontrolü sağlanacak. Başvuru evraklarında olası eksiklikler tespit edildiğinde, başvuruda bulunan kişiye otomatik haber verme sistemiyle bilgi verilecek ve gerekli eksikliklerin tamamlanması için 2 aylık süre tanınacak.

2019 yılının ilk çalışma gününden itibaren Bulgar vatandaşlığı başvuruları Bulgaristan Adalet Bakanlığı nezdinde oluşturulan siteden online olarak yapılmaktadır.

Online başvuru sisteminde bütün adaylar kendi programlarına uygun başvuru ve randevu tarihi belirleyebilmektedirler. Sofya’ya gelerek, kuyruklarda beklemeden vatandaşlık için elektronik randevu alabilirsiniz. Bu şekilde başvuru saatiniz belli olacağı için saatlerce sıra beklemek zorunda kalmamış olacaksınız. Bulgaristan vatandaşlık başvurularında yeni sistem sayesinde vatandaşlık alma prosedürleri neredeyse bir yıl kısaltılmış oldu. Böylece farklı zamanlarda gerçekleştirilen iki farklı işlem tek seferde gerçekleştirilmiş oldu.

Bulgaristan vatandaşlığına hard copy ile yapılan başvurularda, başvurudan mülakata kadar olan süreçte 1 yıldan fazla süre geçiyordu. 2019 yılında uygulanmaya başlanan yeni sistem ile bu süre asgariye indirilmiş oldu.

Randevu gününde belgelerde ve dilekçelerde eksiklik yok ise, mülakat aynı gün yapılabilmektedir. Adayların yeni sistemde başvuru veya mülakat için saatlerce uzun kuyruklarda beklemelerine gerek yoktur.

Yeni düzenlemeyle bazı evrakların adayın şahsen gelerek kağıt üzerinde göstermesi zorunluluğu kaldırıldı. Örneğin İçişleri Bakanlığı’ndan alınan kısa veya uzun vadeli ikamet belgesi, sigorta evrakları, borcu olup, olmadığına dair banka belgesi, nikah belgesi gibi dokümanların kağıt üzerinde beyan edilmesine gerek kalmamış oldu.

Bu bilgiler ilgili birim yetkilileri tarafından temin ediliyor. Elektronik vatandaşlık başvuru sistemi uygulanmaya başlayınca ilk günde 20 başvuru yapılmaya başlandı. Diğer günlerde başvuru sayıları 50’ye yükseldi. Bulgaristan vatandaşlığı elektronik sisteminde bir mail adresinden birden fazla başvuru yapılmasına artık izin verilmiyor. Böylece aracı kurumların veya avukatların birden fazla randevu ve başvuru yapmasının önüne geçilmiş oldu.

Bulgaristan Vize Merkezi,

Evrim N.

Kaynak: BNR

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp